» »

Vrednost domene

Vrednost domene

markokram1 ::

Pred časom sem registriral .si domeno, za katero se mi je zdelo, da bo kmalu zanimiva.

Gre namreč za nov izdelek ene lahkobirekli multinacionalke, ki bo drugo leto prišel na trg (ob registraciji še ni bilo jasno, če bo to res) in jaz sem registriral domeno z imenom tega izdelka.

Zdaj me je kontaktirala slovenska podružnica in me snubi za odkup.

Zanima me, koliko je vrednost take domene oz. koliko lahko zahtevam, da me ne bodo vlačili po Arnesu in zahtevali prenos domene nanje.

Kot rečeno, gre za precej zanimivo stvar (seveda ne želim tukaj napisati, za kaj se gre).

Hvala za odgovore

misek ::

In kako naj nekdo oceni vrednost nečesa, če sploh ne vem, kaj ocenjuje? Verjetno so razlike med enim in drugim imenom. Ene domene bi torej bile dražje kot druge...

markokram1 ::

OK, dam recimo primer: ipod.si

Mislim, da je moja domena tega "ranga", čeprav je iPod verjetno precej bolj popularen v Ameriki kot pri nas, ta "moj" izdelek pa bo gotovo dobro prodajan po celem svetu.

neo ::

Če boš preveč požrešen, bodo registrirali domeno: ime izdelka+neke.si

Naj prvi ponudijo ceno, pol pa pač zahtevaš malo več, pa še mogoče kak kos izdelka gratis, pa je to to.

Poročaj kako si rešil zadevo, pa lahko nas takrat tudi razsvetliš z tem za katero domeno se je šlo.
Neo's

KoMar- ::

Če boš preveč požrešen, te bodo tožili, pa boš imel.

profii ::

kolega ma pač domeno "NekaObrt".si in so ga isto snubili za odkup domene, ki sama za sebe dela že reklamo. tako da je prišel do ugotovitve da je to vredno nekje 15-20k€ da prideš do istega efekta prepoznavnosti pri ljudeh (reklame ipd.).
edit: to obrt tudi opravlja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

V-i-p ::

Ne vem kako je po zakonu, ampak idiotsko se mi zdi, da ga lahko tožijo in odvzamejo domeno, ki jo je prvi registriral. Če jaz registriram www.coca-cola.si, jebiga sem bil pač prvi. Čudne majo tole, res :]
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

V-i-p ::

in če je to res, zakaj ga pa snubijo pa mu ponujajo denar. Naj se takoj obrnejo na Arnes, pa je...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

shark_nm ::

sam ampamk a nimajo stvari zaščitene. npr ipod je trademark in ti nimaš pravice postavt domene s tem imenom...ali pač? vem da je microsoft tožil enga modela ko je imel mikerowsoft.com in pač tip je bil Mike Row in je mel svoj software...sam mislim, da je pol tožbo dobil, tako da ni blo panike.

jeeep ;) http://www.cnn.com/2004/TECH/internet/0...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

bluefish ::

pri mikerowesoft se je šlo za čisto nekaj drugega. Sicer pa so na koncu dosegli medsebojno poravnavo.

KoMar- ::

V-i-p: Ne smeš registrirat coca-cola.si, ne. Zdej, to bi ti morala že zdrava pamet in poštenost povedat, če so te starši kaj naučili :) Pa brez zamere ;)

Sicer pa, Arnes ARDS je do sedaj še vedno pravično razsodil in tudi v prihodnje bo.

http://www.arnes.si/domene/ARDS/

bluefish ::

Je pa zanimiv seznam razsodb: http://www.arnes.si/domene/ARDS/odlocit...

To pa še posebej za najdi.si, ki si je v stilu večjih firm in tudi MS-ja zaželel tudi domene, ki ob morebitnem "zatipkanju" vodijo nanj.

Hardstyle ::

Torej če jaz registriram mercator.xy in bo čez nekaj časa mercator hotel to domeno nimam šans, da se sploh pogajam za kako denarno nadomestilo oz. kaj podobnega? Pač enostavno mi skenslajo domeno in to je to?

bluefish ::

Najmanj to.

KoMar- ::

Zdej, strogo pravno gledano ti lahko kaj naredijo samo, če je v imenu domene kakšna avtorsko zaščitena znamka oz. blagovna znamka, ampak večina teh firm itak registrira vse to.

Lepo od ARNESa je, da pri pritožbi dejansko pogleda vsebino spletne strani in recimo če bi na www.gogole.si nekdo postavil nek iskalniški sistem, ki bi bil recimo še po izgledu podoben Googlovem in se nato Google pritoži, je zadevi ugodeno že zaradi sumljive vsebine strani.

Edit: Lol, ta zgornji primer domene dejansko obstaja in počne točno to, kar sem opisal. Recimo v takem primeru sem 99%, da bi domeno trenutni lastnik izgubil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KoMar- ()

bluefish ::

lastnik pa en slovenski s.p. in na serverju v de.

Ziga Dolhar ::

blueFish: kje je težava?
https://dolhar.si/

R33D3M33R ::

Najbolj lol je napis BETA na gogole.si :D
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

nastyboy ::

Ola...

Zakaj pa ne bi prvo vprašal na ARNESu če te lahko v primeru, da domene ne bi prodal tožijo oziroma zahtevajo domeno..... bi dobil po mojem kar dosti točen odgovor kako in kaj... glede cene pa bi malce vprašal na kakšno firmo, ki se z domenami ukvarjajo, pa jih pobaraš malo o izkušnjah....


No, tudi sam sem kupil pred letom domeno in vprašal kolega kako in kaj je s tem če je domena "dobra", pa mi je povedal da tudi če je ime dobro, je še vedno bolj slabo obiskana če ni oglaševana.

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nastyboy ()

markokram1 ::

nastyboy: Mislim, da mi na Arnesu ne bi mogli dosti pomagati.
Če firma zahteva domeno, pride do obravnave.
Šele potem se zadevo ponavadi da na sodišče (verjetno se lahko tudi takoj stori).

Pri meni ne gre toliko za to, koliko je domena obiskana; firma jo hoče zaradi imena (ki ji sicer "delno" pripada).

Doman ::

Uvoznik italjanske firme Doman s.r.l me je že kar nekaj časa nazaj prosil, če mu odstopim domeno doman.si. Ko sem ga vprašal koliko mi ponudi je postal nesramen, jaz pa domene nisem hotel odstopiti. Je rekel, da se vidimo na sodišču, jaz pa domeno veselo še vedno uporabljam.

p.s
Mi je ime doman :)

Ziga Dolhar ::


Mi je ime doman :)


Pametno :-).

Sicer pa - da, vsekakor gre za potencialno nevarno podrocje, ampak ustrahovat in nesramnega vedenja pa nikomur ne dopuscat.
https://dolhar.si/

bzp ::

Konkretnih številk se mi ne da iskati, ampak da sprožiš postopek pri Arnesu je treba nekaj plačati, od česar ne dobiš nič nazaj. Tako da se firmi splača tebi ponuditi odkup po nižji ceni. Če bo pa tvoja zahteva v smislu "dejte mi 500k EUR" bodo pa raje plačali Arnesu in dobili tvojo domeno. Tako da obogatel ne boš, nekaj 100 EUR pa lahko dobiš.

nastyboy ::

Glede aArnesa sem mislil da bi ti lahko pomagali z nasvetom... koliko lahko pričakuješ oz. ali lahko zahtevajo domeno..., sicer bom pa vprašal kolega ko dela na Arnesu.. pa bo po mojem malo bolj jasno kako in kaj...


LP

markokram1 ::

Cena za reševanje spora glede imena domene je 667 evrov.
Plača jo pa predlagatelj obravnave, lastnik domene (jaz) nima nobenega stroška.

Doman ::

Ali ni preprodajanje .si domen prepovedano?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Doman ()

Ales ::

Okej... nisem pravnik in moj post na noben način ne izraža pravni nasvet ali karkoli podobnega, le moje zasebno mnenje. Sicer pa imam podjetje, ki je registrar domen .si in dali smo čez en postopek ARDS.

Iz splošnih pogojev registracije domen .si:
___________________________________________
Pritožnik, ki zatrjuje, da registrirana Domena krši katero njegovo pravico, lahko sproži
postopek ARDS samo v primerih, ko hkrati zatrjuje:
- da je Domena Nosilca identična ali zamenljivo podobna njegovi blagovni znamki,
veljavni na območju Republike Slovenije, ali firmi, kot izhaja iz sodnega registra v
Republiki Sloveniji, ali da krši njeno avtorsko pravico po pravu Republike Slovenije,
ali registrirano geografsko označbo, do katere je upravičena po pravu Republike
Slovenije, ali posega v njene pravice na osebnem imenu po pravu Republike
Slovenije, ali pa posega v drugo njeno pravico, ki je priznana v pravnem redu
Republike Slovenije;
- da Nosilec nima pravno priznanega interesa glede registrirane Domene; in
- da je Domena registrirana ali se uporablja v slabi veri.
___________________________________________

Skratka, pritožnik mora dokazati, da nosilec domene krši vse tri pogoje, sicer je pritožba neuspešna. Opozoril bi, da je sicer res, da stroške postopka ARDS nosi pritožnik, vendar je nosilec domene dolžan podati odgovor na pritožbo in verjemi, da brez odvetnika nimaš kaj dosti možnosti, če je pritožnik količkaj sposoben. Torej že tukaj lahko pričakuješ nekaj sto EUR stroškov, če nameravaš ugovarjati.

Drugo pa je to, da postopek ARDS ni nujen. Pritožnik se lahko obrne neposredno na sodišče in te toži.

Zdaj, iz tvojega prvega posta razberem naslednje:
- domeno si registriral in jo uporabljaš v slabi veri (z namenom preprodaje)
- nimaš pravno prepoznanega interesa glede te domene (ni tvoja dejavnost, ime, hobi ali karkoli podobnega)
- kontaktirala te je slovenska podružnica podjetja, na račun katerega bi rad zaslužil, torej sklepam, da izpolnjujejo tudi prvi pogoj, torej imajo blagovno znamko veljavno na področju Republike Slovenije.

Brez da bi vedel podrobnosti o domeni in izdelku oz. podjetju sicer težko karkoli razmišljam v tej smeri, ampak zdi se, da bi ti skozi postopek ARDS to domeno gladko izgubil. Če te bojo tožili, lahko verjetno pričakuješ še kaj hujšega... V tem primeru tudi ne bodo imeli nobenih stroškov, saj če izgubiš, ti plačaš svoje in njihove sodne stroške.

Nekako normalen začetek postopka je, da te pritožnik kontaktira in poskuša na miren način doseči predajo domene. To zahteva tudi uveljavljanje blagovne znamke, saj bi se sicer smatralo, da oni ne ščitijo svojih pravic, kar jim v sodnem postopku lahko škoduje. Mimogrede, če jim rečeš, da bi za predajo domene želel denar, si s tem že priznal, da si jo registriral v slabi veri.

Moje osebno mnenje je, da domeno predaj v zameno za stroške registracije in morda še kake druge minimalne stroške, ki si jih imel (telefon, nakazila, itd.), zaslužek pa poišči na kak pošten način... Pa brez zamere. V nasprotnem primeru lahko samo upaš, da bodo šli v postopek ARDS in ne na sodišče.

Če nameravaš karkoli drugega, pa ti svetujem obisk sposobnega pravnika, preden zabredeš kam, kjer nočeš bit...

krho ::

Tole s ARDS je čisto narobe. Ker recimo jaz sedajle registriram eno domeno. Čez kakšno leto, pa nekdo odpre firmo s enakim imenom, kot imam jaz domeno. Sedaj bom zvisel ali kaj? No Fu*kin way
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

HardFu ::

lol, kaj bos reku no fu*kin way na tozbo, proti kateri bos zgubu? i think not
http://codeable.io

Ales ::

Tole s ARDS je čisto narobe. Ker recimo jaz sedajle registriram eno domeno. Čez kakšno leto, pa nekdo odpre firmo s enakim imenom, kot imam jaz domeno. Sedaj bom zvisel ali kaj? No Fu*kin way


Ne boš, seveda ne. Tožnik mora skozi postopek ARDS dokazati, da nosilec krši vse tri pogoje. Če si registriral domeno v dobri veri, je to že dovolj, da ti je ne morejo odvzeti. Seveda pa se lahko kdo spomni in zahteva, da to dokažeš pred razsodiščem na ARNES-u. Ali pa na sodišču, tam seveda pravila ARDS niso merodajna...

NorK ::

Verjetno bi pri presoji gotovo upoštevali datum registracije in ga primerjali z datumom odprtja firme.

KoMar- ::

Jp, bi. Če si preberete ARDSjeve odločbe, boste videli, da upoštevajo veliko kriterijev in vedno pravično razsodijo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup domene!

Oddelek: Omrežja in internet
414512 (3405) c3p0
»

Dvočrkovne .si domene razgrabljene (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
8822515 (18185) Soprano
»

Prevzem domene

Oddelek: Izdelava spletišč
464744 (3251) tec
»

Prodaja domene

Oddelek: Izdelava spletišč
152935 (2935) HardFu
»

Internetna domena

Oddelek: Omrežja in internet
212084 (1757) fiction

Več podobnih tem