» »

Težava s BIOS - om

Težava s BIOS - om

luka9 ::

Lep pozdrav

Od bratranca sem dobil računalnik, ki ga bom uporabljal za domači strežnik. Ima 1GHz procesor in 128 MB RAM-a. Imam problem. da nikakor ne morem priti v BIOS računalnika. Računalnik ima matično ploščo Asus A7VL133-VM. Kablovje sem na matično ploščo priklopil po navodilih za matično ploščo. Ko prižgem računalnik, mi procesor normalno deluje, tudi lučka na matični plošči sveti. Zanima me zakaj ne pridem v BIOS računalnika. Sem narobe priklopil kablovje ali bi bil lahko še kakšen drug problem.

Še slika notranjosti računalnika :

darkolord ::

Kaj misliš s tem "ne morem priti v BIOS računalnika"?

Sc0ut ::

baterija ven, čakaj 1 min, baterija not. bios
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

luka9 ::

Ja s tem mislim ko priklopim računalnik se mi na monitorji ne pojavi nič.

darkolord ::

A kej zapiska? Kako veš da "procesor normalno deluje"?

Pa RAM ni dovolj pritisnjen v režo. Tista plastična hakelca morata bit vertikalno (se zatakneta za ram)

Zgodovina sprememb…

luka9 ::

OK sm popravil RAM. Za procesor nisme siguren da "normalno deluje". Ko prižgem računalnik nič ne zapiska samo procesor začne delati. Pa je procesor je kr dost glasen.

5er--> ::

A kej zapiska?

A imaš sploh priključen beep-er na matično?

Vprašaj bratranca, če je njemu sploh delal PC, predenj ti ga je dal...

Edit: Pa tisto kar je glasno NI procesor, ampak samo en ventilator, ki ga verjetno hladi. (Procesor je pod rebri, ki so pod tem ropotalom.)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 5er--> ()

luka9 ::

Beep-er. Mi lahko razložiš kaj je to. Bratranec je pa dobu PC od enga kolega in ga ni nič preiskušal. Ko sem ga jaz dobil ni imel diska pa gumb za prižgat je imel odščipnjene kablčke. Amapak to sm potem popravu pa disk nabavu.

darkolord ::

Beeper je mali zvočniček. Preko piskov, ki jih proizvede, lahko velikokrat ugotoviš, zakaj se računalnik ne prižge.

Takole naredi, iz plošče izklopi VSE razen napajanja plošče (ta velik konektor iz napajalnika), ventilatorja procesorja (tisti konektor zraven napajanja plošče), gumba za vklop in seveda monitorja. Vse ostalo izštekaj (mrežno kartico, USB, disk, disketnik, ...). Potem poskusi zadevo prižgat.

tsatthoggua ::

Tako kot ti je darklord svetoval - izklopi vse. Po priklopu pritiskaj F2 in DEL tipko izmenicno in ce bo kaj srece bi ti moral v BIOS pridt.

Na monitorju imas navadno 2 moznosti...ce ni signala je lucka drugacna kot ce ima nek signal (recimo rumena pa zelena, ali pa utripa in potem ko je signal neha utripat...) Kako je to pri tebi? Je stanje te lucke kaj drugacno ko imas racunalnik ugasnjen ali prizgan?

luka9 ::

Sem izštekov kar si reku. Zadeva deluje popolnoma enako (razen seveda da ne dela CD in podobno). Na monitorju pa ni nič.
Pa glede tega beer-erja kje ga lahko priklopim.

luka9 ::

Glede teh lučk pa. Takoj ko prižgem monitor je zelena lučka (ima signal) ampak čez približno 3 sekunde se prižge oranžna lučka (ni signala). Nobena lučka pa ne utripa.

darkolord ::

Imaš zvočnik na ohišju mogoče?

tsatthoggua ::

No sej tisto glede utripanja sem govoril genericno ker ne vem kaksen monitor imas..pac vsak ima svoj sistem.

Beeper je verjetno na plati oznacen kot kak PC SPEAKER. Verjetno je to na tvoji sliki desno zgoraj kjer imas cel kup enih majhnih konektorjev. Fizicno ga pa najdes ponavadi na dnu ohisja ali pa na sprednji strani spodaj (to je majhen zvocnik, da bos vedel kaj iskat :) ). Poskusi ga usposobit, ker ti zna pomagat z razlicnimi piski do napake (pogledas v manual za razlago).

luka9 ::

Ja mislm da sem našel beeper.

Slika :


Samo usposobit mi ga še ni uspelo. Mislm da ga je potrebno priklopiti kablčka od beeperja na zadnja 2 konektorja v prvi vrsti Hpanela. Samo ni bilo še slišat nobenega zvoka od njega.

Še slika Hpanela:

luka9 ::

Zdaj sem uspel usposobiti beeper. In ko prižgem računalnik mi zapiska neko zaporedje piskov. Me pa zanima kje se ponavadi v manualu vidi kaj pomeni določeno zaporedje piskov.

5er--> ::

Ponavadi je napisano ali pa tudi ne. (google it)
Lahko tudi tukaj napišeš.
Ugibam: 1 dolg in 2 kratka?

darkolord ::

Je napisano, stran 39 v navodilih.

luka9 ::

Ja sm uspel najdt. Je en pisk pol pa trije. Tko da to je neki z grafično. Mislm da ima ta matična grafično integrirano.

Slika kjer mislm da je grafa saj je za njo VGA prikluček za monitor :


(grafa je v pravokotniku)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luka9 ()

5er--> ::

V pravokotniku je le LPT in VGA ter spodaj COM priključek (verjetno).
"Grafa" je v kakšnem čipu na sami matični.

luka9 ::

Mislim da je čip namenjen za grafo tu.

Slika :


Samo zdi se mi da tam grafične sloh ni.

Slika :

5er--> ::

Ta čip ima v sebi še grafično. Ne moreš nič popravit/spremenit...
A imaš slučajno priključeno še kakšno grafično na PCI?
(IMO je matična fuč...)

luka9 ::

Ne nimam.

Scorpia ::

Nikjer nisem razbral da si bios resetiral. Uglavnem še ta postopek obvezno naredi, kot so ti rekli. Lahko je bila prej grafična v računalniku in je zdej vzeta ven, v biosu pa je integrirana izklopljena. Zato tudi piska, ker ne najde grafične.
////

Pyr0Beast ::

Drzi tipko insert ko prizges komp, drugace pa resetiraj BIOS oz CMOS (kar se dela pri izklopljenem racunalniku in odklopljenih kablih (tudi napajalni)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

luka9 ::

Zdaj sm uspel priti v BIOS. Prej sem velikokrat poskušal prižgati računalnik ko nisem imel priključenega monitorja. Potem pa sem ugotovil, da je računalnik piskal zato ker nisem imel priključenega monitorja. Tako zdaj lahko pridem v BIOS. Tu pa se zatakne. Ne znam nastaviti da bi se računalnik zagnal iz CD - ja da bi lahko inštaliral windowse. Imam Award Medallion BIOS v6.0.

Tako zgleda Boot menu :


Tam sem v kot prvo nastavil Atapi MO (kar naj bi bil CD ROM), kot drugo IDE disk, tretjo sem dal disabled (tako sem onemogočil CD ROM, ker sem ga dal že kot 1.boot up, četrto pa INT18 Device (Network).

Samo potem ko shranim nastavitve in dam CD not računalnik začne piskati kot da bi bil preobremenjen (visoko frekvečni piski).

darkolord ::

A se vrti ventilator od procesorja?

luka9 ::

Sem ugotovil da se da premikat boot device. Tako da sem CD ROM premaknil na prvo mesto, IDE disk na drugo, Floopy na tretjo in INT18 Device(Network) na četrto mesto. Ampak še vseeno ko shranim nastavitve in vstavim cd računalnik začne piskati z visoko frekvenčnimi piski kot da je proobremenjen. Sklepam da je težava lahko v tem stikalu in teh dveh konektorjih označeni so na sliki :

Ker določajo frekvenco procesorja. Trenutno imam nastavljeno za frekvenco 100MHz, torej je stikalo nastavljeno vse na on razen 3 ke. Konektorji pa so mestih 1,2 .

Ventilator od procesorja dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luka9 ()

Pyr0Beast ::

Poglej kaksne so temperature.
Ce tuli kot sirena se je vkopila zascita pred pregretjem.

Mislim pa da se da frekvence nastavljati tudi v BIOSu
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

luka9 ::

Ne ne tuli kot sirena. Speaker normalno piska in opozarja da je procesor preobrmenjen ali pa deluje na prenizki frekvenci. Misl pa da je temperatura procesorja 30 stopinj. Vem pa da se frekvenca da nastavljati tudi v BIOS- u samo nevem na koliko moram nastaviti frekvenco.

Pyr0Beast ::

Za zacetek lahko nastavis na 66MHz, najnizji mozni FSB, pri katerem mora stvar zagotovo delovati. Ko se prepricas v stabilnost sistema lahko FSB brez problemov povisas na 100MHz, ne pozabi na delilnike ramov ter sistemskih vodil.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

luka9 ::

Direktno na matični lahko nastavim na 100 ali 103 ali 105 ali 133 in več MHz. Tako da tisto kar nastavim potem tud vidim v nastavitvah v BIOS-u.V BIOS-u potem ne morem sam nastavljati frekvenco. Imam samo navoljo ali 100Mhz npr. ali by Jumper. Sj ko prvič prižgem komp je use ql, ko pa v BIOS-u nastavim da zalaufa iz CD pa potem začne piskat ko se reboota.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: luka9 ()

Pyr0Beast ::

No, potem pa daj -load safe defaults-, shrani in ponovno zazeni sistem.

Na plati se mi zdi, da je en jumper, s katerim prestavljas kontrolo nad frekvenco prek jumperjev ali prek BIOSa. Jbod ali nekaj podobnega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

luka9 ::

Sm dal -load safe defaults- in zagnal sistem ampak ni bilo razlike. Zadeva še kar piska.

Slika na ekranu ko začne piskati:


Sj ta jumper s katerim prestavljaš frekvenco sm dal 6 postov nazaj. Tko da to vem ke je in je naštiman na najnižjo frekvenco.
A je možno da ta s temo CD kjer imam windowse kaj narobe in zato piska.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Blue screen

Oddelek: Programska oprema
384122 (3391) solatko
»

matična ali grafična fuč? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
517877 (6623) solatko
»

Poškodba računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
151030 (589) zantel
»

pomoč pri računalniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
181174 (1000) Gutjerez
»

Intel Core 2 Duo E4300 naviti? (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
585930 (4877) wethepeople

Več podobnih tem