» »

Linux - Alternativa Windows Serverju

Linux - Alternativa Windows Serverju

«
1
2

cupax ::

Živjo.

Rad bi postavil manjše omrežje (do 20 uporabnikov), okoli domenskega strežnika. Ker so Windows Server 2008 pregrešno dragi, bi rad to storil z Linuxom, a sem pri tem popoln začetnik.
A me lahko date kak nasvet, katero distribucijo naj uporabim in kje naj dobim kake tutoriale?

Rad bi, da moj strežnik počne naslednje:
- je domain controller za Vista cliente
- shranjuje remote user nastavitve za vsak client
- podatkovni strežnik/file server
- printer server z driverji za 64bitne Vista cliente
- ima RAID polje z dnevnim backupom na zunanje diske ali celo oddaljen FTP

A je to sploh mogoče doseči z Linuxom, ali je Windows Server 2008 edina pot?

Daedalus ::

Kupi windows server. Tegale ne boš spravil skup kot začetnik. Je doable s sambo za domain controller, file server je precej trivialno postavit (spet samba), CUPS za printer server z driverji tud ni problem, RAID pa tud ne. Samo, vse tole zahteva specifična znanja, ki daleč presegajo "znanje" začetnika.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

No, ce imas cas in voljo do ucenja...

trnvpeti ::

seveda se bo win server sam instaliral z raidom, pa vsemi recovery in security bonboncki
aja, samo klikas yes yes yes
in na koncu je instalirano in vse deluje
pa kot nekaj potem crkne
pa spet pritisnes parkrat yes yes yes

pri linuxu pa moras prebrati dokumentacijo, kako deluje journaling file system
pa kako se kernel zmanjsa
pa.....

vejnovic ::

Kupi windows server. Tegale ne boš spravil skup kot začetnik. Je doable s sambo za domain controller, file server je precej trivialno postavit (spet samba), CUPS za printer server z driverji tud ni problem, RAID pa tud ne. Samo, vse tole zahteva specifična znanja, ki daleč presegajo "znanje" začetnika.


Ne ga strašit. Tok grozno pa spet ni. :D

jype ::

cupax, vprašaj jih (jaz v naslednjih mesecih žal nimam časa za nove projekte), za kolk denarja ti konfigurirajo tako mašino :)

cupax ::

Hvala za odgovore, samo niste me dobro razumeli kaj sploh od vas hočem.
Sem začetnik ja, z veliko voljo do učenja. ne potrebujem tega, da mi vse deluje jutri. Pač rad bi se vsega tega naučil, tako za hobi.
Sprašujem vas za koristne nasvete, kje in kako naj se tega lotim.

trnvpeti ::

ce se hoces uciti
bos uporabljal na VELIKO google
in ze sam google bi ti na prvi tvoj post ze veliko odgovoril

1.distribucije:
uporabljaj tisto, ki jo uporablja kaksen tvoj prijatelj, ki ti bo kdaj pomagal
ce nimas taksnih prijateljev, potem poglej(kot vidim rabis bolj serversko) mogoce centos.org ali ubuntu

2.instalacija z raid1 recimo, izredno enostavna, recimo za centos bos dobil navodila z slikami za instalacijo + raid1
brez da karkoli znas bos imel postavljen server v recimo pol ure

3.print server=cups (ce je znan printer, bos imel takoj instalirano)

4.file server+domain kontroler +se kaj=samba (poglej si tutorialne na spletni strani sambe)

prvo to naredi, ko bos to , bo ostalo mala malica


zdaj pa po pravici povej, si sploh kaj iskal po internetu
ali si kr tukaj napisal post
in pricakujes da ti nekdo v 27korakih napise komplet , in ti samo ponovis

cupax ::

Trnvpeti.
Hvala za odgovor. Točno to sem rabil kar si mi napisal.
Ja, po netu sem dosti iskal, po Googlu, po forumih samo kaj, ko je povsod vse preveč modrijanov in vsak trdi, da je njegov način tapravi.

Verjetno se bom odločil za Ubuntu. A je lahko desktop verzija nadomestilo za server verzijo? Namreč rad bi imel vsaj nekakšen GUI za začetek :)

zee ::

Med desktop in namizno verzijo je razlika predvsem v tem, da ima desktop verzija se graficni vmesnik.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

OrkAA ::

Med desktop in namizno verzijo ni prav nobene razlike, razen v jeziku zapisa :P

zee ::

Oh yes >:D
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

cryptozaver ::

Bistvena prednost v prid Linuxa je seveda cena. Za resno postavitev je potrebno znanje za oba sistema, čeprav včasih kdo misli da je za postavitev Win serverja dovolj le par klikov.

Pri Linuxu je potrebno več improvizacije in nekaj 'googlanja' ter malo bolj podrobno razumevanje pojmov kot so datotečni strežnik, raid, DNS. To je seveda dobro.

Če se je človek pripravljen učit je linux kar dobra izbira saj (ne zamerite win userji) ne poneumlja toliko z grafičnimi formami, ki se z ozadjem določenega problema ne ukvarjajo kaj dosti. Za primer, če konfiguriraš DNS v win serverju ne rabiš kaj dost poznat teorije DNS-a, na drugi strani pa bind ne bo delal če točno ne veš kaj editiraš po conf fajlih.

Ja, RAID... saj se niti ni treba ukvarjat z njim. Skoraj vsak PC (da ne omenim serverja) ima danes HW RAID... Torej daš v mašino dva diska enake kapacitete in jih postaviš v mirror. Za silo je.

Linux celo zna podpirat skupinsko delo z outlook-om (taski, koledarji...). Tema o tem na ST že obstaja, išči pod scalix

Pa uspešno delo. Začetek bo težak, a je občutek potem toliko boljši ;-)

trnvpeti ::

crypto, ne govori neumnosti glede raida!

zee ::

Tisto ni HW RAID ampak SW RAID.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

cryptozaver ::

Kaj je drugega MB z RAID kot HW RAID ???

zee ::

O strojnem RAID polju se govori takrat, ko ima RAID kontroler lasten CPU, kar pomeni, da se izracun potrebnih parametrov opravlja na locenem ("dedicated") CPUju in ne obremenjuje osrednjega procesorja.

Slabost teh kvazi RAID resitev je, da so mocno vezane na gonilnike posameznega proizvajalca in so v splosnem izredno slabo podprte v Linuxu, zato je po mojih izkusnjah bolje uporabiti kar cisti softverski RAID, ki v Linuxu dela ko sus (v Windowsih XP Pro se tega sploh postaviti ne da...govorim o mirroringu celotnega sistema (tudi C:\) ).

Se povezava, kjer pise vec in bolje.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zee ()

hruske ::

Linux SW RAID je v 99.9% primerov boljša izbira.. oz. z drugimi besedami, če za raid nisi plačal vsaj 400 eur (še raje več), potem izbereš SW RAID.
Rad imam tole državico. <3

trnvpeti ::

hruske, howg!

Utk ::

Kolk so nekateri tu pametni okoli opensourca, bi pričakoval, da bojo rešli to stvar v 1 2 3. Pa svetujejo kar windowse. Jaz tudi.

zee ::

hruske, howg! ... the wise one spoken hath.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

trnvpeti ::

crnie, kot si sam rekel, vsakemu svoje

OrkAA ::

CrniE: Tisti, ki tako stvar znamo postavit se z veseljem pustimo kupit in to tudi narest. Ni nam pa v interesu, da bi sedaj na forum napisali 10 strani dolg esej z opisom vseh možnih problemov, ko pa vemo, da so vsa ta znanja že dostopna na internetu, zahtevajo pa določeno stopnjo samoiniciative in pa želje do znanja.

Utk ::

Orkaa, prav, razumem, ampak zakaj je potem MS badguy, ker to naredi tako, da lahko vsak bedak postavi?
In zakaj potem čudenje, da ima linux okoli 2% deleža na pc-jih. Pa še ta 2 sta zelo optimistična.

cryptozaver ::

CrniE: Tisti, ki tako stvar znamo postavit se z veseljem pustimo kupit in to tudi narest. Ni nam pa v interesu, da bi sedaj na forum napisali 10 strani dolg esej z opisom vseh možnih problemov, ko pa vemo, da so vsa ta znanja že dostopna na internetu, zahtevajo pa določeno stopnjo samoiniciative in pa želje do znanja.


In kako visoka je kupnina za server na LX o katerem govorimo če ni skrivnost?

trnvpeti ::

crypto, cene ti ne bo povedal :)
pa tudi slisati je noces

Utk ::

Imam pa že raje MS, ko si lahko cenik na netu pogledam. Pa tudi če grem na blef v trgovino in nekaj kupim, potem vsaj vem za kolk so me nategnili.

Daedalus ::

Kolk so nekateri tu pametni okoli opensourca, bi pričakoval, da bojo rešli to stvar v 1 2 3. Pa svetujejo kar windowse. Jaz tudi.


Sej sem mu napisal - nima znanja (še) za kaj takega. Če ma res veselje, pa naj se loti dela na sandboxu, ki ga ščasoma poviša v testing sistem in od tam naprej v produkcijski. Do takrat pa naj uporablja, kar uporabljat zna. Torej, winze. Kakršnkoli drug pristop je naivno zgubljanje nemale količine časa, živcev in finančnih sredstev.

Orkaa, prav, razumem, ampak zakaj je potem MS badguy, ker to naredi tako, da lahko vsak bedak postavi?


Vendor lock-in.

Imam pa že raje MS, ko si lahko cenik na netu pogledam. Pa tudi če grem na blef v trgovino in nekaj kupim, potem vsaj vem za kolk so me nategnili.


Ja, za OS. Bedak, ki pol zadevo nakluka skup in v bistvu ne ve točno, kaj počne - je pa priceless:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Daedalus ()

cryptozaver ::

@trn

Motis se. Hocem :-)

Vsaj informativno me zanima, neko povprecje recimo?

Zgodovina sprememb…

trnvpeti ::

crni, smesen si :)
nihce ti ne brani winse
celo nasprotno, a ne vidis, da ti jih vecina priporoca

trnvpeti ::

crypto, motis se :)
ce ne razumes kaj je raid, te cena niti pod razno ne zanima!
ali pa kaksen disaster recovery...
howg

cryptozaver ::

Pomembno je, da ga razumes ti, eni imamo pa denar da vas najamemo. No, tiste pravzaprav, ki jim je sploh jasno kaksna je njihova cena...

trnvpeti ::

no to si pa pametno povedal :)
ce imas denar, ga bos seveda pametno uporabil
in ne dvomim, da ga ne bos

jype ::

Jaz za tak setup računam 500 ojro + ddv, vzdrževanje take mašine (izključno strežnika) pa 200 + ddv na mesec. Baje sem eden izmed dražjih.

Aja, cena seveda ni odvisna od sistema, na katerem teče strežnik.

cryptozaver ::

Jaz za tak setup računam 500 ojro + ddv, vzdrževanje take mašine (izključno strežnika) pa 200 + ddv na mesec. Baje sem eden izmed dražjih.

Aja, cena seveda ni odvisna od sistema, na katerem teče strežnik.


Setup ni predrag, vzdrževanje pa je kar pošteno...

Si delal kaj s scalix-om ali njemu podobnim SW za outlook based groupware?

jype ::

cryptozaver> Si delal kaj s scalix-om ali njemu podobnim SW za outlook based groupware?

Sem, ampak kot pravim v naslednjih mesecih res nimam časa, zato bo najbolje, da najdeš koga drugega.

Vzdrževalna pogodba zagotavlja odzivni čas. Če tega nimaš, v vsakem primeru še vedno smiselno poskrbim za strežnik in za redne posodobitve zaračunam čas, ki ga za to porabim (~100 EUR na leto), seveda pa to pomeni, da če gre kaj zelo narobe, utegneš počakati kak dan ali dva, da bom imel čas tudi zate.

cryptozaver ::

cryptozaver> Si delal kaj s scalix-om ali njemu podobnim SW za outlook based groupware?

Sem, ampak kot pravim v naslednjih mesecih res nimam časa, zato bo najbolje, da najdeš koga drugega.

Vzdrževalna pogodba zagotavlja odzivni čas. Če tega nimaš, v vsakem primeru še vedno smiselno poskrbim za strežnik in za redne posodobitve zaračunam čas, ki ga za to porabim (~100 EUR na leto), seveda pa to pomeni, da če gre kaj zelo narobe, utegneš počakati kak dan ali dva, da bom imel čas tudi zate.


Se scalix obnese, ali je še kakšna druga podobna varijanta?

jype ::

S scalixom še nisem delal. Egroupware ima par možnosti za integracijo z Outlookom, prav tako Zimbra (s tem da je pri Zimbri za outlook integracijo treba plačat, kar se meni zdi čisto pošteno, glede na to da je outlook tudi treba plačat).

Poldi112 ::

Pri Zimbri je treba tudi licence kupiti, razen če se odpoveš groupware-u (kar pa nekako ni logično, ker če ga ne rabiš zimbra ni ravno smiselna - po mojem).

In cenovno pride že nekje na nivo exchange-a. Je pa platform independant (vsaj dokler jih MS ne kupi) in precej na nivoju (čisto po feelingu - zadnje tedne sem precej bral o njih).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

krneki0001 ::

CrniE: Tisti, ki tako stvar znamo postavit se z veseljem pustimo kupit in to tudi narest.

denar svet vrti.


Ni nam pa v interesu, da bi sedaj na forum napisali 10 strani dolg esej z opisom vseh možnih problemov,

Ni vam v interesu, ker potem nebi več služili denarja in se ne boste morali pustiti kupit, ampak se boste morali prodajat in iskat kupce.


ko pa vemo, da so vsa ta znanja že dostopna na internetu, zahtevajo pa določeno stopnjo samoiniciative in pa želje do znanja.

Večino je dostopnega na netu, vendar če bi nekdo v slovenščini sestavil to od a do ž kako postavit linux server in to postavil na forum, nebi bilo nič narobe.

Očitno to ni več forum za to, da bi se kaj novega naučili, temveč samo še za pljuvanje drug po drugem in za merjenje, kdo ima daljšega. Par let nazaj tega na forumu nebi doživel, ker si je vedno kdo vzel tok časa, da je take stvari spravil v en ali več postov in to objavil na forumu, danes pa tega očitno ne moreš več doživeti.

Sam priznam, da linux serverja ne znam postavit in skonfigurirat. Seveda nimam potrebe, ker ga lepo nadomeščata windows 2003 server in windows 2008 server. Bi mi bilo pa zanimivo prebrat tak članek v slovenščini in bi pomoje tudi probal potem po navodilih spravit kaj skupaj. Seveda pa se mi angleških tekstov ne da brat, ker ni moj "native" jezik, vendar ga moram vsak dan uporabljat, da komuniciram u avstralci in indijci, ki jih imamo zaposlene.

Zgodovina sprememb…

hruske ::

Hja, lahko ti povem, da za pravi ekvivalent AD na linuxu rabiš postavit DNS, NTP, LDAP, Kerberos in Sambo, in na koncu cela zadeva ni tako trivialna, kot izgleda.

Večino primerov zadostuje že zgolj Samba, kjer to ne, je dovolj Samba + LDAP. Problem, ki nastane, je to, da nekdo, ki tega ni še nikoli počel, ne ve kateri primer uporabe bo najboljši, zato bo na koncu obupal nad linuxom in raje vzel windows.

Nekoč sem že bil na tem, da spišem en howto, ampak mi je vse skup vzelo tolko energije, da sem se nad svojim početjem zamislil..
Rad imam tole državico. <3

krneki0001 ::


Nekoč sem že bil na tem, da spišem en howto, ampak mi je vse skup vzelo tolko energije, da sem se nad svojim početjem zamislil..


Ja, vem, da je nekaj takega kupaj spravit zelo težko. Sam delam sedaj na enem projektu od začetka in delam vse. Noben problem ni bil opisat in napisat vseh procesov ali pa narest podatkovnegi model. Ampak od vsega skupaj je najtežje napisat tehnično dokumentacijo in izdelat tehnološke zahtevke iz uporabniških zahtev, zato da se bo zadeva lahko sprogramirala.
Zato pa se eni "raje pustijo kupit", kot da bi kaj napisali. Sej jih razumem, ker velik težje je kej skupaj spravit v pisani obliki, kot pa nekaj nahitro naklofat in meglo prodajat potem vsakič, ko je kaj narobe.

hruske ::

No, težava, ki jo imaš tu kot postavljalec takih sistemov, je to, da nisi avtor dotičnih programov, ampak zgolj uporabnik. Tako da se v takem primeru tudi sam spuščaš v meglo in težav ne poznaš, dokler se ti vsaj enkrat ne pripetijo. S tem v obziru bi en tak howto dobil svojo pravo vrednost šele, ko bi vsaj eno leto vzdrževal kakih 10 takih različnih sistemov in ga dopolnil z izkušnjami.

Takrat pa že pride ven nova distribucija. :)
Rad imam tole državico. <3

cryptozaver ::

S scalixom še nisem delal. Egroupware ima par možnosti za integracijo z Outlookom, prav tako Zimbra (s tem da je pri Zimbri za outlook integracijo treba plačat, kar se meni zdi čisto pošteno, glede na to da je outlook tudi treba plačat).


Scalix za do 10 klientov nudi mislim da skoraj kompletno alternativo exchangeu (v kombinaciji z ostalimi serverskimi aplikacijami ene distre) dobesedno zastonj. To pa je za male firme pomembno, saj jih stane le HW in setup. Strošek nabave licenc za M$ exchange torej odpade...

cryptozaver ::



Sam priznam, da linux serverja ne znam postavit in skonfigurirat. Seveda nimam potrebe, ker ga lepo nadomeščata windows 2003 server in windows 2008 server. Bi mi bilo pa zanimivo prebrat tak članek v slovenščini in bi pomoje tudi probal potem po navodilih spravit kaj skupaj. Seveda pa se mi angleških tekstov ne da brat, ker ni moj "native" jezik, vendar ga moram vsak dan uporabljat, da komuniciram u avstralci in indijci, ki jih imamo zaposlene.


Takega članka ni, vsaj na enem mestu ne. Tako kot pravi hruske en post naprej... je poskusal nekaj skupi spravt pa zmanjka energije. Verjetno je kar nekaj takih poskusov in če drugega ne, itaq bi čez čas zastarali...

zee ::

Tak clanek obstaja, celo dva (v anglescini), kjer je korak za korakom opisano, kako se je treba tega polotit. Samo Google je treba znat pravilno uporabit.

Ne, se nikoli nisem postavljal tovrstnega sistema, vendar mislim, da se bom spravil postavljat tak sistem v virtualnem okolju...zgolj zato, da vidim, kako zgleda. obenem se moram nauciti se nekaterih osnov, ki mi sedaj niso povsem jasne.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Daedalus ::

Mnjah, verjetno se ustavi pri Kerberosu, pa tud LDAP ni lih trivialen za postavit. Sicer pa ja, Samba kot domain kontroler plus LDAP za centraliziran management uporabniških računov bi blo za začetek čisto kul. AFAIK maš za enega in za drugega precej vodičev po netu, začneš z uradno dokumentacijo, da si razčistiš pojme, pol pa zgooglaš par primerov uporabe in se odločiš, kaj je primerno. All in one rešitev pa ne boš našel, ker se primeri uporabe pač razlikujejo.

Očitno to ni več forum za to, da bi se kaj novega naučili, temveč samo še za pljuvanje drug po drugem in za merjenje, kdo ima daljšega. Par let nazaj tega na forumu nebi doživel, ker si je vedno kdo vzel tok časa, da je take stvari spravil v en ali več postov in to objavil na forumu, danes pa tega očitno ne moreš več doživeti.


Mah, če postavi konkretno vprašanje, bo dobil konkreten odgovor. Da bi pa za nekoga drugega pisal cele članke in razlage, zakaj in kako, pa ne, hvala. Mam kaj bolj pametnega za počet. Če se pa loti in začne s konkretnim problemom (kar bo nakazovalo tud to, da se nekaj trudi samoiniciativno naučit), pa komot pomagam tam, kjer pač lahko.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

imagodei ::

Mnja... Da malo zlorabim tole temo.

Se že par let spopadam z Linuxom, Suse in Ubuntu, pa sem še vedno newb. Meni gre recimo maksimalno na živce pomanjkanje KVALITETNIH informacij oz. tutorialov. Glede linuxa seveda najdeš ogromno na webu, v to ni dvoma. Problem je v kvaliteti najdenega.

Npr., zdajle se 2 meseca v prostem času ukvarjam s postavitvijo Project.net interne spletne strani. Na uradni spletni strani imajo knowledge base, pa si s tem sploh ne moreš pomagat. Poleg tega Project.net zahteva Oracle bazo; zatakne se že pri pravilni konfiguraciji.

Nekaj časa nazaj sem poskusil server spravit v AD domeno. Količina informacij na googlu je bila obetajoča. Potem, ko sem neuspešno sledil dobesedno desetim navodilom, sem gladko obupal.

Tako da, žal ugotavljam, da se v linuxu večino časa porabi ravno za izvedbo. Začetniški uporabnik se ne more ukvarjati s koncepti, ker obtiči na nivoju konfiguracijskih fajlov in iskanju kvalitetne informacije izmed tisočev strani, kjer prodajajo neke polpečene ideje.

To je resnično ena najslabših strani linuxa, tale poplava zanič informacij. Vsak, ki ima 5 minut časa in misli, da je veliki linux haxor, čuti neko potrebo po tem, da napiše tutorial, v katerem pa itak manjka cel kup nekih korakov...

No, ja - tolko o tem. Če kdo pozna kakšno fajn in kvalitetno stran, kjer si lahko pogledam kakšne specifične tutoriale, se priporočam. Žal, tako kot mene, linux community na rob obupa pripelje marsikoga, ki bi drugače probal, prebral in vztrajal.
- Hoc est qui sumus -

trnvpeti ::

zakaj tolk na linux rinete?
kaj pa manjka winsem?

imagodei ::

Dragi so.
- Hoc est qui sumus -
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333454 (2142) SasoS
»

Konfiguriranje Sambe

Oddelek: Omrežja in internet
121515 (1282) Mr_Globus
»

Svoj server,kako? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
718528 (6278) jackorsen88
»

Izbira pravega linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
81805 (1667) gpg
»

SERVER za FULL DENARJA

Oddelek: Kaj kupiti
482121 (1455) Brane2

Več podobnih tem