» »

Svoj server,kako?

Svoj server,kako?

«
1
2

Racunalnik ::

Z Pentiumom 350 mhz 128 ali pa 256 rama,bi si naredu amaterski server.
Zanima me kater tak software je najbolj primeren.Enkrat sem zasledil da so nekateri tudi zastonj,ampak me bolj zanima kater je boljsi in zakaj.

Operacijski sitem bo XP.
Ali je mozno imeti tudi ftp,nekako tako da ce hocem iz kje dostopat do mojega pcja in podatkov na disku serverja da bi si lahko to preko ftpja potegnu dol.

Kako se dobi naslov?Si moram prvo narediti kaksen free acount in nato ta naslov strani vpisati v moj server?

Microsoft ::

Kot operacijski sistem lahko uporabist tudi Windows Server 2003, ki ga lahko dol potegnes in uporabljas 180 dni. klik


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Racunalnik ::

Kaj se pa bolj splaca,ce se prav spomnim obstajajo apachi in podobne zadeve.kaj je boljse in zakaj?

Kami ::

Jaz ti bolj priporočam kakšno distribucijo Linuxa ali kaj *BSD, ker je zastonj.

Drugače pa maš glede strežnikvo dosti izbire za ftp itd.

Apache 2 / Mysql server / proftpd / pureftpd / vsftpd ...

Kaj od tega je ok kombinacija

urban99 ::

če z linux OS nimaš nobenih izkušenj, znaš kak glavobol fasat :) Jaz bi na tvojem mestu naložil win2k, ena taka instant navodila za postavitev amaterskega serverja so pa tukaj.
Za domeno si pa uredi račun na dyndns.org ali kaj podobnega.

wishmaster ::

Microsoft,ti je dobro svetoval .Sam po mojem mnenju je 350 Mhz malce premalo za windowse 2003 . Jaz bi ti kot začetniku priporočal da si na omenjeno mašino naložiš katerekoli windowse .In server ki ga dobiš na http://www.appservnetwork.com/ . Zadeva je čisto brezplačna in primerna za začetnike .Jaz sem nekaj časa laufal server na windowsih 2000 in je zadeva kar dobro delovala .Zdaj je vprašanje kakšen server bi rad .Če bi rad laufal php skripte ti priporočam appserv .

Namesto ftpja ti priporočam program ki ga dobiš na http://www.wfshome.com/ . Jaz recimo s tem programom dostopam odkjerkoli do vseh svojih diskov

iNN ::

Jaz trdim obratno, ko sem namestil win server 2003 sem fasal glavobol, ker sem že drugi dan dobil zadevico ki mi je restartala masino na vsako minuto. Ko sem se le tega znebil, se je navleklo še polno spywarea in ostale navlake.
Če se boš odločil za Linux ti svetujem da si prebereš kak step by step tutorial. Recimo kako postaviti ubuntu server Ti res lepo vse piše kaj in kako.
==

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: iNN ()

Racunalnik ::

Hvala za tolk odgovorov.
Sam nimam pojma o linuxu,bi ga pa prej ko slej sprobal ker me zanima kako dela pa se zelo stabilen je kot vem.

Za zacetek bi dal win 2000 ker so baje dost stabilni in nek server gor,to mi morate pa vi povedat ker za nekega zacetnika je prevec obstojecih serverjev pa sploh nevem zakaj jih je tolk.

Php in neve kaj se vse mi pomoje ne koristi,vseeno bi pa tak server rad ki bi to vseskupaj omogocal ce bi kasneje hotel dati kasen forum gor ali pa web stran.Za web stran vrjetno ne rabim php?

Glede ftpja pa tako,a se ne da uporabljati ftp istocasno tudi z web stranjo nalozeno,drugace povedano,ce se da http istocasno uporabljati z ftp?

Pomoje bi najraje kaksen orenk server program uporabil ker se ga bo treba itak prej ko slej nauciti,dobro bi bilo ce bi kdo dal za ta hud server se kaksna osnovna navodila za prvi start in ce lahko kdo na kratko pove o serverjih za zacetnike in o serverjih za laike,ker me res zanima v cem je razlika,ali nimajo vsi enega pomena,vstalo je pa bolj za stabilnost in varnost?

Kami ::

Ja http server lahko teče istočasno kot FTP server.

Drugače pa kaki easyphp ali pa phptriad to je komplet spletnega strežnika z php podporo + mysql server.

Php triad ima še zraven mail server, DNS server pa FTP server.

Seveda lahko disejblaš tistega ko ne rabiš

Trubadur ::

Raje namesti in konfiguriraj vse ročno, ker je boš stvar bolj prilagodil in zraven se boš tudi dosti stvari naučil ;)
Berite Thomasa!

mte ::

Ja, win2000 bo ql, 256 ali celo 128mb ram za server 8-O je res premalo za xp, pa čeprav je to le amaterski server. Saj delalo bi, vprašanje pa je, KAKO...
Recimo jaz imam celeron 300, 64mb ram za freebsd (seveda brez grafičnega okolja), zadeva dela kot router, mail server, web server (s phpjem in pythonom) ter kot postgresql baza.
Za mail server dela bp, kot router tudi (vprašanje kaj bo, ko bo prišel 10Mbit t-2>:D ), kot web server za statično vsebino tudi. Ampak čim se lotim php in python zadev na webserverju, ki hkrati še posegajo po bazi, dela zelo zelo počasi. Pač ni dovolj za spodobno delo, ampak če si vztrajen, nekako dela :)
lp

Racunalnik ::

Se pravi rabim ta Php triad server.Kaj mi bo pa mail server in dns ali zakaj se ga uporablja?
To deluje pod win okoljem?

Kako potem to poteka,kako se moj server priklopi preko neke zastony domene na netu in pa ce mi se vedno ponudnik zastony domene lahko blokira dnevno promet in pa ce mora biti dta domena prilagojena za take zadeve kot home server ali je to vseeno.
Prosim ce lahko kdo to malo razlozi.


MTE kaj to mislis pod graficno okolje in pa kje najdete tolk teh kratic freebsd,postgresql?

TRUBADUR Raje namesti in konfiguriraj vse ročno, ker je boš stvar bolj prilagodil in zraven se boš tudi dosti stvari naučil ;
Kaj mislis pod tem da naredim vse rocno?

asgard2.0 ::

za tiste ka bi radi server z web administracijo (vse od mejlov do ftp-ja do web serverja ) nej si pogledajo ta link TA LINK TUKI KLIKN IN UZIVAJ Kjer so tutoriali ala copy paste za Debian , SUSE, UBUNTU. Sem popravil svoj server na debian po tem tutorialu tako da se sestra zna podomeno nardit in si skreirat mejl z 2 giga placa. :D


p.s. sestra je ex fdv tako da je bolj ne kot računalniški tip ;)
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

mte ::

Racunalnik: res sem verjetno malo pretiraval za začetnika :) freebsd je operacijski sistem, ki temelji na unixu (oz. je unix), na prvi pogled je podoben linuxu (Vsak ima svoje prednosti in slabosti, meni nekako bolj ustreza kot kak linux, tudi zato, ker sem ga navajen). Se ga pa precej uporablja za serverje...

Grafično okolje pomeni, da ti lahko nekam klikaš z miško po ekranu (vsi windowsi brez tega itak ne morejo). Če nima grafičnega okolja, pomeni, da pač nisem inštaliral te možnosti, torej ga lahko kontroliram le tekstovno, v konzoli (na videz je podobna dosu, vendar precej precej bolj zmogljiva). Kar hkrati pomeni, da je precej manj požrešna stvar glede porabe rama, procesorja, ...

Postgresql je vrsta podatkovne baze. Tu se nahajajo podatki, ki jih uporabljam pri dinamičnih spletnih straneh. Druge so še Mysql, MS SQL server, MS Access, Oracle, ... Trenutno ti tega ne rabiš, boš pa rabil če boš hotel met kak forum na strani (verjetno se boš odločil za Mysql, ki je najbolj razširjen)

Mail server je poštni strežnik. Torej, če hočeš imeti e-mail naslov tipa jaz@mojadomena.com, boš to rabil. Ampak raje se prej nauči postavit navaden web server.

Vse ročno inštalirati pomeni, da ne greš ti vlečt nekega paketa ki vsebuje hkrati web server, php in bazo (kot je verjetno php triad ki ga sicer ne poznam, ampak predvidevam). Saj se lepo sliši, da je vse vključeno, vendar ko se ti bo nekje zalomilo, ne boš imel pojma za kaj se gre in boš rabil precej več časa, da ugotoviš, kje je napaka. Če pa se boš z "ročno inštalacijo" lotil vsakega paketa posebej (web server posebej, php posebej, baza posebej), pa se boš določene stvari naučil, kako delujejo in boš tudi hitreje razumel, kje lahko pride do napak.

Tudi jaz močno priporočam, da greš korak za korakom in se sproti učiš. V to boš vložil precej truda preden boš kaj razumel, ampak če te stvar zanima se je boš moral prej ali slej iz nekega razloga naučiti. Če boš pa recimo šel inštalirat nek php triad ali kaj podobnega, boš sicer vesel, da vse dela s prve (ali pa tudi ne), ampak ko bo prišlo do kake napake, boš obupal. Garantiram.

lp

Racunalnik ::

Hvala ker si se razpisal.

Potem je bolje da instaliram unix ali pa linux kot OS?Ni vredu win 2000?

Ce ti nebi bilo tezko,a bi mi lahko povedal katere vse programe potrebujem za en paket.
Ce pravis da rabim unix(raje bi se malce naucil linux)potem za zraven ker si rekel da nej delam step by step,potrebujem se katera tocna imena za server,web,ftp,mail server itd,komplet,pa ce se ti da zraven imen napisati sa za katero zadevo se gre(recimo tole je za mail server).
Sej te nebi tolk gnjavu ampak recimo sedaj sem si ze potegnu PHP triad pa si reku da raje ne,tolk da se nebi prevec lovil,pa ce grem sam iskat te programe je prevec teh php kratic in se hitro zmedes,zato te prosim za tocna imena in pa katere od teh se da zastonj dol povlect da ne grem vse na mulo iskat.

Vidm da mi predlagas raje kaksen tezji program kot cist osnovnega,tolk da nebi na mesec menjaval sisteme :-)

Se vedno pa nevem ce je php triad komplet vsega zakaj je bolje it step by step?Sej to nej bi bilo isto al ne?

Brez grafike,to mi disi kar si reku,zakaj bi mucil takega pentiumcka se stem,ampak to vrjetno mors ornk poznat ukaze al kaj?al obstaja preprost manual za zacetnike in v bistvu kolk se mi splaca sploh igrat stem,je brez graficnega okolja res tolk hitrejsi sistem?

Dej mi se za os povej,linux ali unix,pa kje si ga potegnem ce je zastonj in da ni najslabsi(sej nevem kaj je bolje in kaj ne,sam vidm da je teh linuxov full in sploh nevem v cem se razlikujejo)ker ce sedaj sestavim pc potem rabim kaj hitro OS da vidm kako izgleda in da nato dam gor se te server in ostale programcke.

Se vedno mi ni ta grafika jasna,a to pride v postev k ze vse znas,ker nevem zaka potem sploh rabis linux os za take osnovne ukaze kot so rihtanje serverja in ali morm prvo z graficnem okoljem instalirat ali to lahko izberes da ne nato pa sama pisarija do delovanja sistema?
A se da to normalno pisat ali je treba cele romane sestavljat za neko delovanje?Ali je graficno lazje stimat kaj in kako naj dela,imslim tko da ze z misko ves kaj kliknt in da ke vpises namesto da vse virtualno v glavi delas?

Sta linux in unix isti smorn al kaj zdej,jest poznam sam win pa linux?

mte ::

Mislim da bi rad imel preveč naenkrat in ti ne morem vse v enem postu opisat..če ne poznaš sistema, potem se boš precej mučil, da ti bo vse delalo. Torej, če bi rad imel samo server, potem daj gor win2000. Če bi se rad česa novega naučil, daj linux ali unix. Za začet z *nixom delat je najboljše da povlečeš kako live distribucijo (torej tako, ki se zažene iz cdja, se ne inštalira na disk in je namenjena temu, da zadevo v grobem spoznaš). Ampak glede na to da so live distribucije večinoma z grafičnim okoljem, sprobaj to kar na glavnem računalniku (torej močnejšem), itak ti nič ne paca po disku. Za začetek poskusi recimo z Ubuntu Live cd (live verzija od Ubuntu linuxa ki temelji na Debianu, ki je tudi bolj serverska distribucija) in Freesbie (live verzija od freebsdja). Live verzije niso ravno iste, ampak za spoznavat način dela bojo v redu. Potem se loti iskat in brat poste na slo-techu, jih je precej. Predvsem moraš najprej spoznati osnove dela s konzolo, da ne boš odvisen od grafičnega okolja.
Naj ti samo še pojasnim glede grafičnega okolja. So nekatere distribucije linuxa, ki ti grafično okolje privzamejo med inštalacijo, in so take, ki ti jo ponudijo zgolj kot možnost. Prav tako inštalacija nekaterih distribucij poteka z grafičnim vmesnikom (podobno kot za windows sisteme), nekatere pa imajo vmesnik narejen v konzoli.
Mogoče nisem bil jasen, ampak res je v tej tematiki zajetih preveč stvari, da bi ti lahko vse napisal...
lp

Microsoft ::

Pizda, nehi komplicirat pa filozofirat. Dej si gor tisto, kar sem ti jst predagu, pa pol poskus postavt eno preprosto stran, kjer ti bo prikazal eno slikco. Ce ti to rata do novga leta naredit, si car.

Ker ti bi rad neki en super duper all-in-one, pa nevem kaj se vse, v resnici pa ne znas niti tolko, da bi kej sam poisakl, pa to. Pa tudi dolocene stvari so enake, neglede na to, katera platforma. DNS recimo. Vsi morajo delati po istem principu, tako, da ce se DNS naucis nekje, ga bos zlo hitro kapiral povsod drugje. Ce se bos naucil port forwardat nekje, ga bos hitro pokapiral povsod drugje. Itn.

Skratka, vrz gor tiste Winse. Delajo tudi na taki masini, kot jo mas ti, ker sem sam to mel na zacetku na isti masini. Pa nared nekaj preprostih primerov. Ko bos to naredil, bo ze itak nov let... Pa se pol o novem letu slisimo naprej.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Racunalnik ::

Vrjetno da je to vse res.

Downloadu si bom win 2003 server in en linux pa bom malo probaval.Sam rabim se za linux program za server,al se to da z phptriad?A ni t php triad za winse?
Linux bi rad imel instaliran na disku in ne na live cdju pa ga ne najdem,v bistvu sploh nevem kater linux naj bi si dol potegnu,prevc imen.

A morm met za win 2003 server se pred tem instaliran nek win os al je to ze os z podporo serverja?

Zgodovina sprememb…

asgard2.0 ::

Če koga zanima groupware nej proba to zadevco http://www.citadel.org/:D men dela odlicno pa se ql zgleda


p.s. sej sm ti dal stran z howto mislem a si res tko zabit de tisga copy paste ne mors nardit. Jao men se zdi da je lenoba na vidiku >:D
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

Zgodovina sprememb…

asgard2.0 ::

drgač pa maš tud all in one že zadeve kot je clarkconnect in sme server.

prvega dobiš na strani clarkconecta

drugega pa na strani sme serverja sme server

priporocam drugega ker je res na izi pa se doza stvari ma not. Clarkconnect pa uporabi ce nimas routerja saj je res all in one. Sam iso dol potegnes zabrenas pa v cd zabijes. Pocakas in router in server za bukselne je instaliran.

izi kot pojest eno klobaso. Grem jest na pecenice (padli so pujsi in je treba probat)
Šiht, CPU , Hrana, Spanje, Šiht ....

Racunalnik ::

Za tist prvi link najdem tole SAMBA (Domaincontroller) Server For Small Workgroups With Ubuntu 5.10 "Breezy Badger

Samba nevem kaj je ,with unbund naj bi bil linux,a to je cel paket,linux in server program?
Sorry telče strani majo tolk zabito narejene download opcije da te cist zmesa.Pa vsi naslovi imajo se neke kratice in se polno druge nesnage zraven tako da sploh neves kaj narediti.

Za sme server pa nekako najdem SME Server 6.5 RC1 ko pa to sranje kliknem me pa fukne na podstarn in spet sprasuje katero verzijo,obe sta isti sam da mata ene kratice zravn

smeserver-6.5RC1-SRPMS.iso 19-Feb-2005 01:34 426M
smeserver-6.5RC1-i386.iso 19-Feb-2005 01:37 346M
smeserver-6.5RC1.MD5SUM

A ta sme server je tudi za linux ali win?

Racunalnik ::

A imam lahko instalirana dva sistema na enem pcju?
Na c win 2000 na d pa linux?A me to samo na zacetku vprasa kater sistem bom imel?
Ali se mi za linux bolj splaca imeti live cd?ali je isto ce start naredim iz live cdja ali ne in pa ce live cd tudi vsebuje te vse programe za server in ostale?
Vlecm pa dol sme server paket,sej vsebuje to linux OS in pa ostale server programcke?

SaXsIm ::

poglej, nehaj spraševati in poskusi najprej nekaj narediti. Sicer sploh ne vem kako misliš postaviti server, ker očitno nimaš nobenega predznanja. Tudi če ti bo uspelo postaviti nekaj, bo to samo enostavno hack-abilna mašina za script kiddyje. Pa SME je linux distribucija, ne server... Je pa res da je serversko naravnana distribucija. Drugače pa da se vrnemo k tvojemu znanju... Še na googlu očitno ne moreš poiskati informacij kako postaviti server in ti bi potem imel server.

Potem drugo. Zakaj bi imel na serverju dual boot? Server je računalnik, ki je prižgan 24ur/7dni v tednu, se pravi, kaj boš spreminjal potem OS?
Server ni nekaj za namazat na kruh!
Predlagam ti, da namestiš windowse in spoznaš delovanje, šele potem namestiš serverske aplikacije (ali pa uporabiš tiste v windowsih). Ko boš razumel delovanje enostavnejših stvari, boš lahko šel na bolj komplicirane. Pa ne sprašuj za vsako stvar na forumih ampak najprej uporabi iskalnike, wikipedijo in šele potem, če nekaj res ne boš razumel vprašaj na forumu.
SaXsIm

Racunalnik ::

Dual boot ne mislim imeti,razen na zacetku za probo da vidim kaksn je linux.

A ni bilo receno da je sme paken all in one?

Vprasanja so bila pa itak osnovna,razen ce govoris se za poste od vceraj,ce mi nekdo lahko tukaj enostavno pove kaj rabim za en linux oziroma kje ga dobim in kater server program rabim za to.
Pa za live cd me je zanimal ce lahko startas in linux in server.

Sej so preprosta vprasanja.

Nevem kaj drugega naj bi tukaj spraseval,a ce se ko0mu zdi fajn recimo linux,nato bi se pa zacele besedne vojne in dviganje ega?

Jakka ::

Da povej za kaj točno bi uporabljal server. Ker če ga rabiš samo za www, ftp, mail server, zadostuje že kakšna miniaturna verzija linuxa, ki se navadno uporablja za router.
Če pa misliš laufat tudi kak game server in druge bolj zahtevne aplikacije, potem bo pa tudi kaj bolj konkretnega treba naložit.

Racunalnik ::

Rabim samo za www,ftp,kaksn mail pa se kaksno zanimivost,pa to da ce se spomnim naredit kaksno internet stran ali pa forum postavit,da ima cim vec teh php in podobnih podpor da se nebi nekaj mucil nato k bi pa stran hotu gor met v kaksnem phpju in podobno,bi mogu pa cel sistem menjat.

Pa tm k sm spraseval za free domeno,jo je nekdo predlagal,nevem pa kako se moj lastn server vpise pod tisto domeno,kako naj bi to zgledalo.
hvala

Racunalnik ::

No ker sem sedaj sele dobil server 2003 sem tudi sele sedaj opazil da je to operacisjki sistem in da se ne da nadgradit iz win 2000 kot sem spraseval.

Sedaj si pa downloadam se server 2003 r2,za tega pa pravi ceprav sta 2 cdja,da naj bi bil to upgrade navadnega serverja 2003,je to res al kaj,ker 1 cd je 500 mb 2 pa 200mb.

A sigurno ne obstaja r2 celotna verzija brez da bi upgrade delu?Ker cd1 je enako velik kot cd1 od navadnega server 2003.

Uporabil bom pa standart edition,web je premalo ostali dve verziji sta pa za hijse zadeve.
Zanima me se ce kdo pozna navaden server 2003,primer server 2003 standart edition VN,ta VN koncnica nevem kaj je,imam pa navadno in VN verzijo navadnega serverja 2003.

wishmaster ::

A licenčne windowse 2003 r2 vlečeš dol :D . Kje so zdaj moderatorji ?

SaXsIm ::

ne, 180 dnevni brezplačni trial :\ Kaj je s tem narobe?
SaXsIm

Microsoft ::

Sori ampak ti se mi zdis totaln luzer. Vsaj zaenkrat.:P

Se nekrat in to zadnjic ti dam link. Potegn to dol, si zapce na bootabče CD in instaliri. Ker kle ti tolko neki kompliciras o nekem serverskem programu pa nevem cem se, da je ze skor brezveze.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

rkb2 ::

Če imaš CD od Windows XP Pro potem:

1. Control Panel
2. Add/Remove Programs
3. Add/Remove Windows Components
4. Obkljukaj Internet Information Services (IIS)
5. Pod Details, izberi še FTP

Racunalnik ::

Dej clovek ne bluzi.

Vprasam par stvari pa se takrat pizdite,potem pa hocte da kdo kej ve.

Govoril ste o server 2003 in o win 2000,sedaj sam pogruntam da to ne gre,spet sem vprasal ali je server 2003 OS sistem in evo spet nobenega odgovora v te smeri,razn dasm luzer.

Zdej caka do jutri da potegnem dol 2003 r2,sformatiram disk in nalozim ta server ker ocitno je to OS,sam sem pa mislu da je server program k se ga instalira na obstojeco OS win licenco.

Nazadnje kar sem pa se vprasal je pa to,da ce moram imeti prej server 2003 instaliran in nato se najnovejso verzijo 2003 r2 ker nekako tako pise da je upgrade,ali lahko na sformatiran disk instaliram samo 2003 r2 in je to to.

Zraven linkov k jih das lahko napises,tukaj mas to pa to potegn dol pa tko se nardi.ne pa tuki mas,kaj ce men trial???
Hocm dat na pc da bo mer in mlo trenirat,ne pa se jebat se z drugimi stvarmi.

Microsoft ::

Ce ti se ni nihce povedal, ti bom jst. Kle take neumnosti klatis z nekimi OS in servreskim programom, da kar pece. Na celi crti. Po vrh tega si se tolko nesposoben, da bi sam kaj poiskal, trikrat kliknu na next in podobno.

Tako, da boljs, da das kater kol Linux gor, da se "nam" ne bo treba ubadat s tvojim tezavam...


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

wishmaster ::

Aja sem čist pozabo da se da trial verzijo dobit.Windowse naloz gor od 2000 in apppserv .Pri tem serverju ne rabiš pretiranga znanja . Par klikov pa imaš vse naložen .

Microsoft ::

Ej metalc, serbus! Dej tole se men povej, o kakem appserverju to govoris?


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

wishmaster ::

Microsoft,tuki imaš zadevo opisano http://www.appservnetwork.com/ .

Microsoft ::

To zgleda kot nek paket? Pa tkole ce pogledas, on se enga isota nima, zdej da bi se tole gor deval, bi blo znanstvena fantastika. Vsaj za zacetek.;)

Mim grede, vcer sm bil v Celju pri Funklu. Pismo, folk ze cisto obnorel pa rakete mece.:P


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

OmegaBlue ::

Microsoft, prosim če malo spremeniš svoj ton in način pogovora z ostalimi manj izkušenimi uporabniki. Če si ti problem ne zdi vreden tvoje pomoči te prosim, da se teme izogibaš ne da iz dolgčasa zaničuješ in žališ ostale uporabnike.

Vzami to kot javno in zadnje opozorilo, ki ga boš prejel.

P.S.
Tvoje nelagodje mi lahko sporočiš na ZS - vsako pizdenje in smetenje teme bo brisano.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

Coupe ::

jest ti priporocam clarkconnect . sploh ce hoces imet da ti sluzi se kot gateway. prek internet explorerja lahko use samo klikas namestitev je pa tut simple.

je pa linux tko da bos lahko tut use sprobaval gor. http pa ftp serverje pa to mas pa use v update tko da tut samo klikas.
ce kj rabis glede tega povj pa ti prek msn lahko pomagam.
lp
coupe

Racunalnik ::

Hvala.
Zdej se nebom daju gor linuxa(bo pa sigurn kmal gor).
Rad bi cimprej dostopal preko ftpja do dolocenih fajlov na mojem pcju.Kako se to sedaj naredi,rabim en plac(tist link cist na zacetku ni vredu ker je placljiv)morm dobiti nek zastonj plac,zanesljiv in to povezat.Zdej za html vem da je treba stran narediti da deluje za ftp pa nevem.

Kako se ta server aktivira ,cist tko mal na kratko.In kako se ta pc poveze z ponudnikom naslova,sploh za ftp?

Zgodovina sprememb…

Racunalnik ::

Do sedaj sem naredu vse update in instaliru nod32,firewall je intergriran.
Zdej me pa zanima ce je glede varnosti se kej treba postorit,ali je to kaksneje recimo prilagojeno za ftp.

antonija ::

Kot so ti ze drugi povedali server ni nekaj kar odvijes, prezvecis in izpljunes ko zgubi okus.

Postaviti server pa ni tko lahko, tud ce delas z winsi. Najprej pejd na www.google.com in zacni iskati informacije o tem, kako sploh delujejo racunalniki in internet. Brez osnov ne prides nikamor. Ko ti bo to jasno, najdi razliko med desktop racunalnikom in serverjom. Ko ti bo to jasno (predvsem namen enega in drugega) bos ze imel predstavo kaj hoces in koliko casa in volje imas za postavitev serverja. In ko bes vse to premlel, pejd nazaj na www.google.com in posici tutoriale ali pa primerjave med razlicnim serverskim softwareom (od OSa do posameznih aplikacij). Za tem izberi kar ti je najbolj vsec (vsake oci majo svojga malarja, ne tuki sprasevat kaj je tebi najbolj vsec), preberi navodila, instaliraj, kofiguriraj,.... ce se premislis pa jovo-na-novo z drugim softrwareom.

Ce pa rabis qouck course iz Home Server for Dummies pa poglej na amazon.com ce kakasna taka knjiga obstaja...>:D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_Dejan_ ::

Ma v win 2000 server si FTP in Http server narediš v prej k v 5ih minutkah sam tam v IIS obkljukaš FTP in http in nastaviš privzeti folder ki je za ftp dostop in ip in maš narejeno :D
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

antonija ::

In potem ves presenecen ugotovis da windows 2003 server ni skupek programckov za potavitev domacega serverja ampak OS...

EDIT: Da sploh ne omenjam da za to rabis staticni IP (ce sploh ves kaj je IP in cemu sluzi) ali pa nek servis v stilu dynDNS...
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: antonija ()

_Dejan_ ::

Point tvojga posta je bil?:\
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

antonija ::

Da preberi poste v tej temi in vprasanja ki jih je lastnik teme zastavil...;)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

_Dejan_ ::

ja vem da so mal smešna vprašanja:D sam kaj k ste ga zmedl z nekimi programi pa... sam bi lahko predvidevow da če so windowsi pol je to operacijski sistem :D
ASUS P5E3, INTEL Q6600(3000Mhz 333x9), ATI HD 2600XT,
A-Data 4x2GB PC3-10700H(9-9-9-24-2T),LSI 9260-8i,
4x OCZ Vertex Turbo 30GB(RAID10), 3x1TB (RAID1+Spare)

hruske ::

Hmm... Racunalnik ne ve cisto kaj hoce.

(Z besedo streznik oznacujem namesceno programje, ki sluzi strezbi po enem protokolu in ne racunalnika kot takega.)

Torej. Najprej si moras izbrat operacijski sistem.
To je lahko Windows, FreeBDS, OpenBSD, Solaris, Linux, ali pa se kaj bolj cudnega.

To ti potem lahko zabetorira nacin dela na serverju. Z windows bos lahko klikal, z *BSDji in Linuxom bos zelo verjetno tipkal ukaze. Na Windows bos moral gledat Event Viewer ce se s kisto kaj cudnega dogaja, na linuxu si bos instaliral logcheck in ti bo sistem cudne zadeve, ki se zgodijo, posiljal na mail, ali pa bos gledal /var/log/*.log ce je kaj zanimivega oz. prepovedanega not.

Ce bos vzel Windows Server 2003, to pomeni, da operacijski sistem ze vsebuje programe, ki ti omogocijo postavit http, ftp, dns server. Ne uporabljat XP, ker niso nastavljeni za streznik, da ne omenim zloglasne omejitve ustvarjanja novih povezav, ki je prisla s SP2. Pri vecini ostalih se bos sam odlocil kaj hoces imeti namesceno in kaj ne, konfiguracija pe je najbolj zahteven del namestitve. Tako na windows, kjer ne bos tocno vedel kaj klikas, kot v *BSD ali kaj drugega, kjer ne bos tocno vedel kaj moras vpisat, da ti bo delalo tako kot hoces. Pri windows ti bo (brez dodatnega ucenja, kot so recimo MCP tecaji) vec casa vzelo, da bos doumel kaj sploh pocnes, recimo kako DNS deluje in podobno, na *BSD ali linuxu pa sploh ne bos vedel kaj in kako, dokler ne bos cesa prebral.

Ce pa vzames windows, to se vedno ne pomeni, da moras uporabljati internet information server, ki na windows skrbi za http in se par streznikov. Tako so ti recimo predlagali, da uporabis appserv oz. triade (ali nekaj podobnega), ki so paketi, ki ti na windows omogocajo dokaj enostavno namestitev obicajno Apache HTTPd serverja, MySQL serverja in PHP dodatka za Apache.

To pa so predlagali, zato, ker je na spletu neprimerno vec dokumentacije za Apache (ker tece na windows in linux in ker je bolj razsirjen), kot pa za IIS, in ga je zato lazje spoznati, kot pa IIS. IIS je sicer precej dobra zadeva, ampak ni veliko kvalitetne dokumentacije. Razen ce ti slotechov microsoft pomaga ali pa spise howto. Enako velja za MySQL, ki je nekako najbolj razsirjen in enostaven podatkovni streznik za postavit in uporabljat.

Ce se odlocis za windows in appserv oz. triade, tvoje delo poteka ravno tako, kot bi potekalo na linuxu: urejas datoteko httpd.conf in uporabljas phpmyadmin, da ustvaris novo podatkovno bazo. Tako da bistvenih razlik precej verjetno ne bo.

Za DNS velja enako. Ce uporabis vgrajeni Windows DNS server, bos rabil navodila ali pa znanje kako nastavit, da dela. Ce uporabis BIND (odprtokodni DNS server), je pa itak vseeno kje ga poganjas, ker so nastavitvene datoteke spet enake.

Tako da ce si novinec z malo znanja, ob predpostavki, da si pripravljen brati HOWTOje, googlat za navodili in problemi, bos bolj verjetno koncal na apache/mysql/php/bind kombinaciji, kot pa na cem drugem.

Toliko glede izbire operacijskega sistema.

Eno svoje poglavje, ki bi zahtevalo se malo vec razglabljanja, pa je skrb za varnost. Rezervne kopije, omejevanje pravic in dostopa do racunalnika in podobno.
Rad imam tole državico. <3

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hruske ()

Microsoft ::

Ce bo vse po sreci, mini mini howto za IIS prihaja menda ze ta teden.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Ciho ::

Bi še jaz nekaj dodal k tej temi. Server ali strežnik ni pogojen z namenskim strežniškim operacijskim sistemom. Server je lahko računalnik ki naprimer deli podatke, datoteke z ostalimi računalniki, vsi ostali računalniki lahko dostopajo do njega in odlagajo datoteke na njem, naprimer z namenom da bodo na voljo ostalim ali pa da bodo podatki zaščiteni pred nenadnim izbrisom,...
Server je mišljen kot nek namenski računalnik. Lahko je poštni strežnik, lahko je podatkovni strežnik, lahko je web strežnik,... ali pa vse to v enem.
Najprej si zamisli kaj bi rad imel. Skoraj vse lahko narediš tudi z navadnimi Windows XP Pro, ki bi bili po mojem mnenju tudi najbolj primerni za tvojo stopnjo znanja. Za začetek kot je bilo predlagano mogoče začni z Web serverjem in FTP serverjem, ki jih lahko dodaš kar v navadnih Windows XP Pro.

Drugače pa Windows 2003 Server je samostojen operacijski sistem namenjen v osnovi večjim podjetjem. Ta server običajno dela z uporabniki, ki se z uporabniškim imenom in geslom vpisujejo v domeno podjetja in dodeljuje pravice uporabnikom, uporabniki uporabljajo mrežne diske, kamor shranjujejo podatke, kaj več pa na teh strežnikih običajno ni.
Če podjetje želi imeti tudi poštni strežnik, potem uporabijo naprimer Microsoft-ov Exchange server. Če želi imeti podjetje strežnik za updatanje računalnikov, potem uporabi naprimer WSUS server,... Namenskih serverjev je lahko kar precej, tako v svetu Microsofta, Linux-a, Unix-a itd. Nekateri uporabljajo tako Microsoft, kot Linux, kot Unix strežnike, nekateri pa samo nekatere.

Zadevo lahko zakompliciraš u nulo, lahko pa enostavno začneš delat. Prvi korak je kot je bilo že nekjakrat rečeno da si zamisliš kaj bi imel na strežniku. Poiščeš literaturo, uporabne linke, prebereš čim več, izločiš uporabne podatke, se odločiš na čem boš začel delat in začneš. Ko kaj ne veš pa kar povprašaj. Zaenkrat pa imam občutek da niti ne veš oziroma ne znaš naložiti na računalnik operacijski sistem. Če imaš že na tem področju probeme potem najprej začni s tem, da dobiš občutek kako stavi tečejo in da se soočiš že z osnovnimi problemi, kot je naprimer gonilnik, nastavitve,...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Web server na Windows Server 2003

Oddelek: Operacijski sistemi
161619 (1619) faganel
»

Kater operacijski sistem na domači serverček?

Oddelek: Operacijski sistemi
202056 (1284) darkolord
»

Linux Ali Windows za server ??

Oddelek: Operacijski sistemi
282339 (1427) mainman
»

SStrežnik

Oddelek: Omrežja in internet
422098 (1602) dunda
»

Izdelava router/proxy/firewall/antivirus/spletnega strežnika

Oddelek: Omrežja in internet
152591 (2381) ješ

Več podobnih tem