» »

Linux - Alternativa Windows Serverju

Linux - Alternativa Windows Serverju

1
2
»

trnvpeti ::

tudi znanje in cas je drag
posebej ,ce ne znas postavit

imagodei ::

Ampak je TCO menda vseeno nižji... Namreč, pri Polknih tudi rabiš imet znanje in čas, poleg tega pa še drago licenco.
- Hoc est qui sumus -

Mr.B ::

Če rabiš AD, potem ti web edition za 360€ ne koristi.
Standard 2008 pride 700€ z vračunanim davkom s petimi licencami.
5 cal-ov pride z davkom 130 €
Suma summarum je to 1200€

Če imaš čas, se seveda uči linux.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Utk ::

Mislim, da si lahko vsak svojo računico naredi.
Ni problem, če ti je dolgčas in se greš nekaj učit za štos. Problem je, če nimaš časa, in se bi moral 100 ur učit nekaj, s čemur bi profitiral par sto evrov. Se splača? Najbrž se...če drugač zaslužiš 500 evrov na mesec.
In ko boš čez 2 leti morda spet moral kaj podobnega naredit, boš itak vse pozabil. Pa tudi programi se bojo vsaj malo spremenili.

imagodei ::

A glede Windows Serverja je pa stvar drugačna? Če ne znaš, se boš kompletne postavitve DNS, AD in GP naučil v 10 urah. Še kakšna ura zraven, pa znaš IIS... In seveda, ko bo naslednjič to spet treba postavljat, še ne boš pozabil, ker bo to v roku 2 tednov? >:D
- Hoc est qui sumus -

cryptozaver ::

Linux nima slabih tutorijev. Le napisani so povečini tako, da avtor piše s predpostavko o nekem predhodnem znanju bralca.

Primer. Piše kaj poeditirat v nekem conf-u, ne pa kje se ga najde in kako se uporablja vi. Drug primer. Dostikrat se pojavijo težave s pravicami, ko poskuša nekdo v user modu uporabljat neko na novo nameščeno aplikacijo. Tistim s predznanjem in izkušnjami to ne predstavlja težav, začetniku pa zelo veliko. Sploh tistim, ki so navajeni vedno delat v win z admin pravicami. To zadnje je v večini primerov vzrok za obupavanje nad linuxom...

5er--> ::

Linux nima slabih tutorijev.

Se ti ne zdi, da je ta trditev malo preveč drzna?

trnvpeti ::

kot trditev o raidu
pa da ima lahko kupi z denarjem linuxasa
pac se eden, ki full obvlada linux :)

Pyr0Beast ::

Linux ti vzame veliko casa da naredis najpreprostejse stvari :3
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

hruske ::

Linux ti vzame veliko casa da naredis najpreprostejse stvari :3


To je čist preveč res. Včasih zato, ker kot desktop OS še vedno precej zaostaja, včasih pa zato, ker ne veš na kateri od 100 načinov bi problem rešil. :>

Je pa vseeno precej odvisno od izbire distribucije.
Rad imam tole državico. <3

Icematxyz ::

To je tako kot matematika. Vaja, vaja, vaja... če ne ni nič.

Drugače pa za začetnika na tem področju morda:

http://www.freebsd.si/

Ni linux ampak...

Zgodovina sprememb…

cryptozaver ::

@trn

V čem je tvoj problem? Da tečnariš to vem. Znaš napisat še kaj uporabnega za ostale?

trnvpeti ::

predlagal sem mu centos
vztraja pri desktop ubuntu, naj mu bo, za testirat bo
napisal sem mu na kratku, cega se naj loti
rekel sem tebi, da pises neumnosti o raidu, mogoce bojo upostevali to
hruska jim je dal dober predlog glede raida
tecnarim samo pri tebi, ker ti neumnosti uhajajo
za eno ceno si zvedel, tko na "suho" , ceprav imas denar, sam ga ocitno ne porabljas
rekel sem, da ni vse linux, da vsakemu svoje, da se nihce ne bo pocutil, da mora imeti linux ali pa winse

no, lahko se pa ti naredis analizo svojih postov?

imagodei ::

Jaz pa še vedno ne vem, katere spletne strani s tutoriali ali kvalitetnim linux forumom priporočate? Slovenski linux forum obstaja?
- Hoc est qui sumus -

Urc ::

hruske ::

Imagodei, sam se ne zanašam na slovensko vsebino, ker je je enostavno premalo in še tisti Slovenci, ki se s tem ukvarjajo, pišejo v angleščini. V vsakem primeru ti svetujem, da poskusiš z angleškimi navodili. Ena kul stran s kupi navodil za vse sorte distribucij je howtoforge, za Sambo npr. glej Samba | HowtoForge - Linux Howtos and Tutorials.
Rad imam tole državico. <3

cryptozaver ::

@trn

Nekaterih stvari kljub vsemu ne razumeš in neni je pravzaprav čist vseeno, ker to ni moj problem.

Jaz sem izvedel kar sem želel tudi od tebe (in tebi) za kar sem ti celo hvaležen.

Over & out!

bierbauch ::

Hm, sicer je že kar nekaj časa od takrat, ko sem se ukvarjal s Sambo kot PDC ampak, zadeva niti ni bila tako problematična. Moja distribucija je bila (in je še vedno) Debian. Sama konfiguracija pa tudi ni tako grozno težka. Priznam pa, da nikoli nisem naštudiral LDAP-a, ker mi je zadostovala osnovna konfiguracija z UNIX/Samba uporabniki (imel sem cca. 10 uporabnikov).

Predlagam, da začneš pri stričku Googlu z iskanjem za "Samba with LDAP as Primary Domain Controller Howto". Ni vrag, da ne bo vsaj ena povezava spodobna ...

-- bb

imagodei ::

> "Ni vrag, da ne bo vsaj ena povezava spodobna ..."

Saj to je... V to ne dvomim, je pa totalni bruh, ko misliš, da boš nekaj uspel rešiti v enem tednu, nakar ugotoviš, da si v enem tednu uspel narediti šele en korak od dvanajstih, ki jih predvidevajo navodila za inštalacijo.

Npr., navodila za inštalacijo Project.net na linux. V navodilih malo mešajo Linux in Windows inštalacijo, Linux specific poglavja se pojavijo šele pri kasnejših korakih... Orenk se mi zatakne pri 4. koraku, kjer je treba konfigurirat Oracle bazo in se stricem zdi težko napisat razumljivo... Kot da se vsak v nulo spozna na Oracle baze, poleg tega pa bi oni to delali na Windows platformi, niti besede pa ni napisane za linux platformo.

Ne vem, je že kdo od vas poskusil namestit Project.net (to je v bistvu Collaborative Project Management SW) in je uspel? Meni bo požrlo živce, na šihtu pa čakajo, kdaj bodo lahko testirali.
- Hoc est qui sumus -

bierbauch ::

Hm, za project.net ne bi vedel, za druge stvari, ki sem jih potreboval (npr. e-poštni strežnik, antispam, antivirus itd.) pa sem vedno že na prvi strani googla našel dokaj dobre howto-je. Za Winblows pa tega ne morem reči (je pa res, da se z Winblows strežniki nisem ukvarjal že kakih 5 let).
Meni osebno je linux bistveno bolj "prijazen" - recimo migracija poštnega strežnika na novo strojno opremo:
- cca 45 min: instalacija Debiana na novo mašino (preko interneta) in osnovna konfiguracija
- cca 30 min: konfiguracija servisev itd. (več ali manj kopiranje nastavitvenih datotek iz /etc starega rač. na novega in urejanje uporabnikov)
- cca 30 min: kopiranje celotnega direktorija s pošto (/var/cache/posta - cca 20 GB - IMAP itd.) in prenos MySQL baze (uporabljam postfix + mysql + amavis + spamassassin in svojo PHP skripto za userje)
- cca 45 min za prenos ostalih zadev (web strani, vsebina FTP strežnika itd.)

Tole je cca. 2,5h komplet. Je pa res, da imam optiko 20/20 ...

Sicer pa moram priznati, da sem tole zgoraj naredil tako hitro, ker sem vedel kaj delam in NE VEM kakšna je procedura pri Windows Serverju ampak, če se inštalira s tako hitrostjo, kot XP ali Vista, mora trajati vsaj 6 ur. Pri sambi kot PDC bi verjetno trajalo kakšen dan ali dva.

Sem pa opazil, da so prenosi windows - windows kar konkretno hitrejši, kot windows - linux/samba in obratno.

-- bb

sajmun ::

Dobri vodiči so na howtoforge, tale zgleda prav posebej enostavno

jype ::

imagodei> kjer je treba konfigurirat Oracle bazo in se stricem zdi težko napisat razumljivo...

Ej, človek božji... Za sposobnega Oracle DBAja se šolaš celo življenje. Plača se jih pa v šestmestnih evrskih zneskih.

Nič čudnega, da se jim zdi težko razumljivo napisat.

imagodei ::

jype,

bomba. Ampak to še vedno ne reši mojega problema. Samo postavlja novo vprašanje, zakaj imajo potem zastonj bazo Oracle 10g, če itak rabiš diplomo, da karkoli narediš ??
- Hoc est qui sumus -

kopernik ::

Tako hudo pa spet ni ! Neko osnovno instalacijo Oracla lahko opraviš brez diplome :-) Konkretno, tisti 4. korak mi ne zgleda neka znanost, zgolj osnove - instanca, sqlplus, system user. Tiste njihove skripte verjetno zgenerirajo tabele in ostale bazne objekte, zato jih moraš popraviti tako, da bodo šle na pravilno instanco baze (ip in SID) in pod pravilnega userja ...

jype ::

imagodei> Samo postavlja novo vprašanje, zakaj imajo potem zastonj bazo Oracle 10g, če itak rabiš diplomo, da karkoli narediš ??

Zaradi konkurence. Oracle v resnici ni primeren za majhne postavitve, ker je minimalno potrebno znanje za zadostno učinkovito upravljanje z bazo precej obsežno.

Oracle precej manj odpušča napake kot kaka konkurenčna rešitev, čeprav resnici na ljubo Oracle 11 že dela velike korake v tej smeri.

cryptozaver ::

Kater HW bi priporočali za lokalni file/print server in GW orodje (OS == linux)?

Bi tole od HP-ja znalo prebavit do največ 10 userjev?

http://h10010.www1.hp.com/wwpc/si/sl/sm...

jype ::

cryptozaver> Bi tole od HP-ja znalo prebavit do največ 10 userjev?

Odvisno od tega, koliko se ga bo uporabljalo. Če bo na njem domenski strežnik in profili, potem komot zbašeš gor 20 uporabnikov, če bo pa gor samo prostor za izmenjavo datotek, bo pa tudi pri 100 uporabnikih normalno delalo. Isto velja za tiskanje - če bo gor priključen entry level tiskalnik (predvidevam, ker so močnejši tiskalniki opremljeni z lastnim print serverjem), je mašina dovolj dobra za 100 uporabnikov.

Kot gateway je taka mašina brez težav sposobna držati pokonci poln 100/100 simetrični link.

cryptozaver ::

Gor bo file/print server in Scalix ki je skupinsko orodje - nadomestek exchanga. Se pravi da bo moral hendlat še nekaj mejlov in ostalih GW funkcij.

Tale HP je relativno ugoden, z nekaj več RAM-a, in dvemi orng diski stane HW pod jurja €.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Ja, za 10 ljudi to vse skupaj ne bo problem. Še največje breme za mašino je dostop do datotek, ki obremeni diske (ki niso ravno "enterprise performance").

Več rama - večji cache, tako da se splača, še posebej zdaj, ko je napol zastonj.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Skrbništvo 25 uporabnikov - predlogi in mnenja !

Oddelek: Pomoč in nasveti
333455 (2143) SasoS
»

Konfiguriranje Sambe

Oddelek: Omrežja in internet
121516 (1283) Mr_Globus
»

Svoj server,kako? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
718532 (6282) jackorsen88
»

Izbira pravega linuxa

Oddelek: Operacijski sistemi
81806 (1668) gpg
»

SERVER za FULL DENARJA

Oddelek: Kaj kupiti
482122 (1456) Brane2

Več podobnih tem