» »

Je slepič ali ne?

Je slepič ali ne?

«
1
2

Volta ::

Danes proti večeru, so se mi pojavile "pikajoče" bolečine najprej v skrajnem levem delu trebuha, nakar se je bolečina preselila na skrajni desni del trebuha v okolico slepiča. Bolečine so, kot sem že omenil, pikajoče, in včasih so, nakar za nekaj časa izginejo, pa se spet pojavijo. Baje lahko ugotoviš ali je slepič ali ne na način, da z roko potisneš trebuh nekaj cm noter in če čutiš močno bolečino, naj bi bil slepič. Takšne bolečine jaz najprej nisem čutil, kasneje sem nekaj časa jo, pa je spet izginila. Hodim lahko normalno, ni mi slabo in tudi teka nisem izgubil do zdaj.

Res je, da sem danes nesel eni dve kišti jabolk enih 10m, vendar mislim, da nista bili pretežki zame. Res je tudi, da sem bil na prvem roku in da sem včeraj konkretno preveč popil :| , vendar dvomim, da bi me od tega lahko bolel trebuh na skrajnem predelu, kjer ni nič, razen slepiča.

Za kakršen koli nasvet vam bom iskreno hvaležen, sploh tistim, ki ste že preživeli kaj takšnega :\

LP

]Fusion[ ::

Hja slepič je taka hinavska stvar. Pri meni je blo tak da sem najprej mislo da imam vnetje mehurja, saj me je tudi tam nekje bolelo. Tudi doktori so mislili nekaj cajta na vnetje mehurja. Dokler nisem dobo ornk vročine in sem takoj letel na operacijo. Sem pa mel dolgi slepič in se mi je skril za mehur in se tam vnel. Zaradi tega ga tudi niso odkrili ko sem bil na ultrazvoku ter to tudi razloži lokacijo bolečine. Začelo pa se je vse skupaj z bolečino ob sedenju, ko sem bil bolj naprej sklonjen (prepognjen trebuh -> stiskanje na slepič). Točno kaka bolečina pa je bla se pa ne spomnim več. Aja pa bolečina je polegla, ko sem ležal :P Tak da so me prvič, ko sem v bolnici bil, poslali domov. Samo sem pol spet nazaj prišo z vročino in so me operirali :P
Priporočal bi ti, da greš k zdravniku, če boš ju3 še vedno imel bolečino. Še posebaj če dobiš vročino.

LP
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

5er--> ::

"...kjer ni nič, razen slepiča."
To ti misliš. Sploh pa, če se prav spomnim, bolečina pri slepiču seva bolj medialno.
Tole diagnosticiranje na daljavo je zelo nehvaležno. Obišči zdravnika.

Saladin ::

Pri meni je bila pri vnetju slepiča bolj enakomerno "topa" in dolgotrajna bolečina.

Če se ti bo bolečina še nadaljevala, obišči zdravnika. Lahko pa še prej sam preveriš, če imaš morda (rahlo) povišano temperaturo.
Če da - je zelo verjetno, da je slepič.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Tac20 ::

Pejd do dohtarja, kjer ti vzamejo kri, potem neki stestirajo in pokaže če je kao slepič, ker vedt ziher ne morjo če maš res slepič al ne, ko pa te odprejo, ti ga pa tko in tko ven vzamejo ne glede na vse, v bolnici si 4 dni in greš domov, nč groznga, boli pa tud ne tok po operaciji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tac20 ()

strictom ::

Lahk kr zaneslivo preveriš a je slepič. Pritisneš kjer je slepič, zaboli, ko držiš pritisnjeno naj bolečine načeloma ne bilo, ko pa sputiš se pa spet pojavi. Takšna zgoča bolečina. Preveriš temparaturo pod pazduho in rektalno. Če je rektalno za cca. 1°C večja, so dobre možnosti, da je slepič vnet.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

5er--> ::

"ko držiš pritisnjeno naj bolečine načeloma ne bilo"
Zakaj pa to?

Drugače pa lahko čakaš, da bo abdomen trd kot skala. Takrat bo sigurno nekaj narobe. (V tem času bi lahko bil že pri zdravniku... sploh pa ni nujno, da gre zares za apendicitis...)

strictom ::

"ko držiš pritisnjeno naj bolečine načeloma ne bilo"
Zakaj pa to?


Bil cel teden v bolnici zarad slepiča in tako je večina zdravnikov preverjala.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Blinder ::

Jas tudi bil cel teden v bolnici. POl pa še pocasno okrevanje..
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Volta ::

Fantje, hvala vam za odgovore. Trenutno bolečine skoraj ne zaznam, oz. se pojavi le na čase. Pojavlja se občasno tudi na levi strani, približno simetrično na popek. Bi bilo možno, da me bolijo ledvice?

Drugače pa temperaturo si bom izmeril in če bolečina ne preneha seveda obiskal zdravnika. Glede tistega pritiskanja na slepič, pa je tako. Včeraj me je močno zabolelo večkrat, ko sem pritisnil na slepič in odmaknil roko. Danes me ne, torej boli čisto odvisno, tako da težko kaj rečem.

Upam, da se bo stvar porihtala in da mi ne bo treba na operacijo.

// Kako naj rektalno temp. preverim doma? 8-) Si po domače porinem termometer v rit? :))

LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Volta ()

5er--> ::

Vidiš, da znaš. ;)

Volta ::

Pa ti to resno ? 8-) Jaz sn bol v šali rekel to :))

Blinder ::

Dokler ne jemljes analnih tablet je dobro:8)
Kot so takrat s skrito kamero prisli obleceni v zdravnika na vrata h enmu gostu v hotelu, in mu rekli, da so se vsi gosti zastrupili z hrano in da naj uzame neke tablete analno proti zastrupitvi LOL
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

strictom ::

Si po domače porinem termometer v rit?

Eksekli. Pazi le, da si ga daš prvo pod pazduh in nato v rit :)
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Volta ::

@Strictom

haha :| Not funny :P

]Fusion[ ::

Verjemi, so še huše in bolj humiliating stvari kot to... Kateter anyone?
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

jype ::

]Fusion[> Verjemi, so še huše in bolj humiliating stvari kot to... Kateter anyone?

Zakaj je pa to "humiliating" ?

A kdo dejansko misli, da se od ostalih ljudi fiziološko razlikuje?

]Fusion[ ::

Saj ni. Samo če ne bi bilo treba, ga ne bi mel hvala. Sem pa dal pač primer na nekaj "hujšega" kot analno merjenje temperature.
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

strictom ::

Je bolj kruto ko ti sestra meri rektalno temparaturo pred skupino bodočih medicinskih sester/kelnarc na praksi :(
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Mercier ::

S šlatanjem diagnosticirat vnet slepič dela še onim z belimi haljami in sivimi bradami probleme in verjetno si ga boš sam en malo težje z navodili zainteresiranih laikov s foruma. Saj te nič ne stane, če se greš pokazat v zdravstveni dom.

norcuron ::

jype,

ne me spominjat na katetre. Se po operaciji nisem mogu uscat, ni noben Doril pomagal za sproščanje sfinktra, samo kateter in to ko ti ga uturi dežurni sred noči, ko še spi na pol. :D
Great are mysteries of the mind ... or not?

fosil ::

// Kako naj rektalno temp. preverim doma? 8-) Si po domače porinem termometer v rit? :))

A misliš da v bolnici imajo pa za to kakšno bolj sofisticirano metodo?
Tam je vse skupaj samo še bolj barbarsko, ker se te zadeve pogosto odvijajo pred občinstvom, pa še veliko manj nežni so koker bi bil sam. Ob tem pa si lahko zraven še predstavljaš kje vse je že bil tist termometer...
Tako je!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fosil ()

karafeka ::

Mislim, da v večini primerov, ko so problemi s slepičem, so bolečine tako hude, da ne moreš niti vstat oz. hodit okrog in je edina možnost čimprejšnja operacija. Če ti še lahko hodiš okrog, potem verjetno ni slepič.

norcuron ::

Ena izmed prvih stvari, če greš na urgenco na IPP je, da boš "nedolžnost" zgubu s termometrom. To nardijo vedno, ko se gre za abdomen, ker razlika večja od ene stopinje med aksilarno in rektalno temperaturo že kaže na nek vnetni proces v črevesju, pa ni nujno, da je slepič.

Če si sam prej pomeriš rektalno te ne reši pred ponovnim štoranjem po riti, dobiš pa en orientacijski info.

karafeka,
jes sem lahko stal (pa bruhal), niti ni tok bolelo, bolj me je bolu vamp od bruhanja, ko kej druzga, tko da jakost bolečine tut ni tok točen pokazatelj za kaj res gre.
Great are mysteries of the mind ... or not?

]Fusion[ ::

Mislim, da v večini primerov, ko so problemi s slepičem, so bolečine tako hude, da ne moreš niti vstat oz. hodit okrog in je edina možnost čimprejšnja operacija. Če ti še lahko hodiš okrog, potem verjetno ni slepič.


Ja jaz sem slabi teden hodo po bolnici z vnetim slepičem :P
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

marsovcek ::

Fantje, se grem stavit, da vas polovica ne ve, kje točno se tipa slepič :P.

Tipičen potek je začetek bolečine v žlički, ki se potem prestavi desno navzdol, spremlja jo bruhanje in lahko tudi vročina. Razlika v temperaturi pod pazduho in rektalno je ali pa je ni. Ampak to je tipičen potek, v resnici je variacij cela grmada, diagnostika preko računalnika pa ni možna. Glede na podatek o pitju imaš lahko tudi vnetje trebušne slinavke :D.

5er->:
"Pritisneš kjer je slepič, zaboli, ko držiš pritisnjeno naj bolečine načeloma ne bilo, ko pa sputiš se pa spet pojavi"

To je t.i. rebound bolečina, ki je precej nespecifičen znak peritonealnega draženja. Z roko pritisneš počasi in globoko v trebuh (ponavadi na nasprotni strani kot so sicer bolečine) ter nato hitro spustiš - s tem povzročiš valovanje trebuha. Metoda se je včasih največ uporabljala pri obdelavi topih poškodb trebuha.

Volta ::

Fantje, še enkrat hvala za pojasnila :)) Ja, še hodim okoli, tudi boli me ne več, razen morda kdaj in kdaj čutim ta del. Bolečina pa je bila najprej na levi strani simetrično na zdajšnjo bolečino, vendar je trajala le nekaj minut, nakar se je preselila na desno. Vročino sem si izmeril in je v mejah normale, tudi bruhal nisem. Mi je pa bilo danes malo slabo, vendar so morda to simptomi še od srede zvečer.

LP

strictom ::

Saj meni je tudi bilo opoldan malo slabo. Nakar sem se ponoči zvijal ko črv v postelji od bolečin.

Je pa res, da sem mel kr brutalno vnet slepič. Bolj nadležno kot slepič je bil potem dren :(
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

marex92 ::

zdravo zanima me samo nekaj
danes ko sem prišel iz šole sem začutil bolečino v predelu slepiča temperatura še ni povišana in nisem izgubil apetita in tudi slabo mi ni... me pa boli ko vstanem in ko se vsedem ko stojim oz. hodim me ne boli ter prav tako ko sedim me ne boli upam da mi boste odgovorili in hvala

bluefish ::

kaj ko bi počakal do ju3.

SkIDiver ::

Ko sem bil še mali sem imel vnetje slepiča. Je prišla soseda, višja medicinska sestra v penziji in sta bila lepo en toplomer pod jezik drugi pa v zadnjik. Po 10 minutah je preverila temperaturo in ker nista bile isti so me odpeljali v bolnico.
Skratka praviloma more biti temperatura pod jezikom in v zadnjiku ista. V kolikor je razlika maš po vsej vrjetnosti vnetje slepiča.

No mene niso nikoli operirali, ker se je umiril in nikoli več pojavil.

fosil ::

V kakšnem vrstnem redu ti je pa zmerila to? :D
Tako je!

dinozaver7 ::

2 toplomera je uporabla:P
:P

strictom ::

Jaz sem imel razlike v temperaturi cca. 1.5°C.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

]Fusion[ ::

mislim da je vedno temperatura v "zadnjiku" malo višja
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ]Fusion[ ()

dejanslo ::

Ni. Po nekaterih virih je že 0,5ºC dovolj za pozitiven znak.
There`s More Than One Way To Do It

SkIDiver ::

V kakšnem vrstnem redu ti je pa zmerila to? :D


Dva toplomera je uporabila:D

Temperatura more biti enaka (telo izredno dobro uravnava telesno temperaturo).

reeves ::

Wrong. Rektalna temp. je oz. mora bit vedno malo višja od aksilarne. KLIK
Če ne vrjameš pa še kakega dohtarja vpraši. Vsi ti bojo enako povedali.

dejanslo ::

Otroci niso pomanjšani odrasli!
There`s More Than One Way To Do It

marsovcek ::

Otroci, odrasli - nima veze. Temperatura v tazadnji je višja od temperature pod pazduho, glede temperature v ustih pa nisem prepričan. Pri vnetem slepiču lahko pride do razlike, lahko pa tudi ne.

T_F_7 ::

ostani doma in če te pobere je to slepič, sicer pa hodi do dr. housea.
Pri spremembi podpisa lahko traja nekaj časa, da le-ta postane vidna.

dolenska ::

fantje jaz pravim da so tole ledvice. sem imel enako težavo kot jo imaš ti. pejd dohtarju povej mu kaj je blo in te bo pregledal. jaz pravim da so bile krive ledvice. jaz sem si jih prehladil. ledvice imaš pa na obeh hrbtnih strankeh, zato te je tudi bolelo na obeh straneh. čimveč tekočine pit pa bo.
pa oblec se ko greš ven..... zdle grem pa hausa gledat.
ajde

cholt45 ::

A je možno, da te bode v pljučih?
Meni se to parkrat na leto zgodi, da me bode v pljučih, zaradi vnete opne ali nekaj takega.

reeves ::

Jest bi ugibal, da maš kamne oz. pesek v ledvicah. V vsakem primeru so pa takele debate na forumu bedaste. Mi nismo dohtarji in tud če bi bli ti ne bi mogli dat diagnoze brez pregleda. Pejd raj k dohtarju, namesto, da visiš za compom in bereš kako ugibamo kaj ti je.
Pa brez zamere, gre se za tvoje zdravje

kogledom ::

Temperatura merjena v zadnjiku naj bi bila okoli 0,5°C višja od izmerjene pod pazduho. Bolečine pri vnetju slepiča so pa zelo raznolike, od topih, slabo lokaliziranih, do ostrih, zelo dobro lokaliziranih, lahko so zelo močne, lahko za nekatere še znosne, lokacija bolečin je lahko tudi zelo različna, saj je slepič lahko različno dolg in usmerjen kamorkoli.
Vendar v primeru ko se bolečina seli iz leve na desno stran je prvo za pomislit na ledvica.
Vsekakor je diagnostika preko rač nehvaležna in nenatančna, v nobenem primeru ne more nadomestiti obiska zdravnika!
Da bi za vsako malo bolečino hodil k zdravniku res nima smisla, vendar če bolečine trajajo 24h je pa smiselno it do osebnega zdravika (ali do dežurnega). V tem času spremljat morebitno temperaturo, ob bolečinah v trebuhu še dodatno merit rektalno, fajn je da zmeriš temperaturo še tik pred obiskom zdravnika, saj bo to prav gotovo povprašal.
Zdravnik ti bo najverjetneje vzel kri in urin (sploh ob anamnezi seljenja bolečine levo in desno), rezultati laboratorija so ponavadi na voljo v nekaj urah. Laboratorij + palpacija (tipanje), potem se lahko šele dela diferencialka.
Vsekakor pa ne odlašat pri hudih, dolgotrajnih bolečinah, razlit slepič ima kljub dobri oskrbi nekaj % smrtnost!

cona13 ::

mene je pa dons ponoč ful bolu ceu trebuh predvsem pa spodnji del. pol sm šu na velko potrebo in čez cajt je blo precej bolš. čez ene 5ur me boli še mal če prtisnem me boli v spodnjem delu trebuha desno in spodaj u sredini. apetit mam kokr tok normalnu predelu žličke me ne boli pod pazduho pa imam 36'8° se prav kr normaln. Možn de je kj s slepičam?

DalajLama ::

Sicer nisem prebral, ampak ja, slepič je, definitivno.

]Fusion[ ::

Ljudje... ite k doktorju ne tu spraševat...
"I am not an animal! I am a human being! I... am... a man!" - John Merrick

strictom ::

Js sm šel pa mi je prvič rekel da imam samo trebušne krče in predpisal spasmex.

Pol mi pa kirurg reče da sm mel cel gnil slepič in da je bil tik pred tem da se razlije al pokne al whateva slepič nardi.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

kixs ::

Moj primer... v sredi noci me zacne zvijat... bruham... mama takoj pravi, k dezurnemu. Pridemo tja. Tipo malo potipa in da tablete proti bolecinam 8-O Mi nazaj domov in cez nekaj ur, ze zjutraj, nic bolje... foter me kar direk v bolnico odpeljal, kjer so takoj rekli, da gre za slepic. Po operaciji sem se cel teden bil bogi in celo poletje bolj kot ne neaktiven in za racunalnikom... no, od tega je ze okoli 20 let in se vedno za racunalnikom :O
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Diagnoza z Vašo pomočjo!

Oddelek: Pomoč in nasveti
122033 (1806) Gandalfar
»

bolečina v predelu trebuha

Oddelek: Loža
3812566 (10805) gddr85
»

Hude bolečine v trebuhu [Was: Potrebujem Pomoč !]

Oddelek: Loža
3010921 (9636) mihec87
»

Giving back to society (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7311025 (9837) Pyr0Beast
»

Pogoste bolečine v trebuhu...

Oddelek: Loža
4745382 (23966) ThinMan

Več podobnih tem