» »

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?)

Električna napeljava (homemade ali strokovnjak?)

1
2
»

All ::

Prov velik varovalk še nisi vidu ane...sploh pa ne 40A :-))

Z notranjim razdelilcem ščitiš posamezne veje instalacije....
glavne varovalke pa so odvisne od zakupljenen priklopne moči...

Za določitev glavnih varovalk pa je treba mal preračunat koko pa kaj....porabniki istočasnost.... časovne karakteristike varovalk.....

BlaY0 ::

aiko - Nekdo je napisal, da je za dvosobno stanovanje 10 varovak skoraj preveč.
Jaz imam 1,5 sobno in 10 varovalk + 3 za kopalnico in še plus tega vezane preko fid stikala (14 total).

Saj za 3 sobno jih ne rabiš bistveno več kot za 1,5 sobno. Še vedno imaš 4 ali največ 7kW priključne moči, razen če si v svoji bajti.

Mr.B - Če kogarkoli ubije štrom v kopalnici, najprej povprašajo, kdo je štrom delal...

Ahh, neumnost. Vsak je potem najbolj pameten... Ti pridejo strojne omete delat pa pravjo: "Kdo vam je pa te stene zidal, saj je vse krivo!", pa pridejo tlake naredit: "Kdo vam je pa plato vlival, ta nima pojma!", pa pride parketar: "Ja kdo vam je pa tlake delal...", pa pirde malar: "Kdo vam je pa te omete delal, same luknje!", pa pride mizar kuhno postavit: "Kdo vam je pa parket polagal pa stene ravnal, to je vse krivo!", pa pride električar: "Kdo mi je pa vse doze z gipsom zalil?"...

Kdo je pol šalabajzer?

aiko ::

Prov velik varovalk še nisi vidu ane...sploh pa ne 40A :-))


Mislim, da jih ti nisi videl prav veliko: http://www.internetnatrgovina.com/produ...
Vsi proizvajalci imajo take, ETI-jeva ima celo rdeč gumb, ker je namenjena za glavno varovalko (v praksi se uporablja kot glavno stikalo v stanovanju, kjer je glavna varovalka nedostopna brez pomoči elektra)

BlaYo: sej jih ne rabiš bistveno več, eno 10 ali 16A za vtičnice na sobo, plus 1x6A za luči (v kolikor vežeš luči 2-h sob na eno varovalko)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: aiko ()

gumby ::

Vsi proizvajalci imajo take, ETI-jeva ima celo rdeč gumb, ker je namenjena za glavno varovalko (v praksi se uporablja kot glavno stikalo v stanovanju, kjer je glavna varovalka nedostopna brez pomoči elektra)


Če ciljaš na SV140, je to stikalo in ne varovalka. Upam, da ločiš ta dva pojma...
my brain hurts

All ::

Tole ni glavna varovalka....je instalacijski odklopnik......

Varovalke

Milan222 ::

Če si pri električni napeljavi si poglej digitalna stikala zadeva je praktična saj se stikalo upravlja tudi z daljincem.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Ali kdo ve kako se reče žici ki se uporabi za napeljevanje električnih žic po kanalih? In pa, kje se jo dobi?

KandazaR ::

To je foršpan (slovničnega imena ne poznam). Dobiš pa v vsaki trgovini kjer prodajajo material za električne inštalacije (npr merkur, obi,...)

BlaY0 ::

d0rK: imaš dve variante foršpana... eden je iz jeklene žice, drugi pa iz plastične. Meni se bolj dopade jeklena varianta, ker se težje deformira in lepše vozi po vogalih...

telexdell ::

Sem malo preletel temo, pa čeprav ni najbolj sveža. Ne moreš verjeti kako pametni so nekateri. Zakaj le ne ukinemo vseh šol saj itak iz normalnih ljudi, kateri vse vedo po letih šolanja naredijo bedaka na šolanem področju.
Ko pa je home made majstor zvečer v temi ali v nedeljo na hladnem je pa ves sladek okoli izšolanega bedaka.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BlaY0 ::

Ne boš verjel, vezave, izmenična/križna stikala, varovalke... o tem se vse uči že v 8./9. razredu osnovne šole pri tehničnem pouku.

Sploh pa ni poanta v izšolanosti/neizšolanosti ampak v izkušnjah in dojemljivosti. Eni ne dojemajo hitro, imajo pa 30 let izkušenj, drugi pa zelo hitro zapopadejo zadevo a nimajo nekih blaznih izkušenj. Oba dva profila pa v končni fazi lahko izpeljeta isto zadevo brez problema. Problem je samo v tem, da oni z izkušnjami in švoh dojemanjem težko odstopa od tistega kar je z leti pridobil. Najbolj pogost odgovor v primeru, da si stranka nekaj izmisli on pa tega ne zna je: "Ja to se pa ne da."

d0rK ::

BlaY0, tebe sem videl ze na enem drugem forumu, ali lahko potrdiš naslednje:

Lahko spravim dva kabla [telefon in utp/ftp] v en 2cm kanal? Premer sem grobo zmeril z geotrikotnikom in je zunanji premer.


Hvala.

BlaY0 ::

Kanal? Cev? V običajno fi 16 cev grejo tudi 4 utp kabli. Če ni placa, lahko tudi po enem utp kablu pelješ analogni telefon (ena parica) + 100 Mbit ethernet (dve parici)... na koncu lepo zaključiš v dve vtičnici.

d0rK ::

Odlično, hvala. Se to, foršpan. Koliko to stane, približno. 20 meterska varjanta.

BlaY0 ::

Uff, pojma nimam.

telexdell ::

Odlično, hvala. Se to, foršpan. Koliko to stane, približno. 20 meterska varjanta.

Če rabiš foršpan le za napeljavo ene inštalacije se ti ga pa res ne splača kupiti. UTP kabel na koncu lepo povij npr. s selotejpom da boš dobil gladko "bučko" malo debelejšo od kabla. Potem pa lepo potisni kabel v cev. Ko boš priešl skozi na konec priveži vrvico in izvleci UTP kabel. Na vrvico potem priveži oba kabla in ju uvleči v cev.
Če ti ni cev polagal kak home made strokovnjak bo šlo brez problema. In s foršpanom ne bi šlo kaj lažje.

PS- lahko pa poleg obeh kablov uvlečeš še vrvico in boš v bodočnosti lahko še širil napeljavo :)
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Za bodočo referenco, Merkur ima samo plasticnega, Bauhaus ima tudi kovinskega. 20m je 23eur. Je pa zelo usran ta kabel. Nek šmer.

Pyr0Beast ::

Kovinski mora bi ti namazan, da ne zarjvavi.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

solatko ::

Tudi pred uporabo ga moraš dobro namazat, saj suho v suho ne gre. Mi smo včasih uporabljali kar navadno milo za pranje, ne vem če se ga še dobi.

cekr ::

Malo detergenta za posodo nalij v cev pa bo. Samo ne kakšnega, ki razžira plastiko.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

gumby ::

Če so cevi položene, kot morajo biti, potem ni treba nobenih mil in podobnih oslarij.
my brain hurts

Fave ::

d0rK: imaš dve variante foršpana... eden je iz jeklene žice, drugi pa iz plastične. Meni se bolj dopade jeklena varianta, ker se težje deformira in lepše vozi po vogalih...


Kolikor vem, se jekleni kar nekaj časa že nebi smeli prodajati kot foršpan za elektroinštalaterstvo.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

BlaY0 ::

Verjetno ja kakega majstra prispajkalo gor:P

cortez ::

Popravljam podometno inštalacijo el. vtičnice ( postavljam jo na novo, sedaj je na sredini stene, želim pa jo prestaviti nižje), pa me zanima, kako najlažje zlomim opeke, da se mi ne bo cel omet podrl ?

smile- ::

Fave je izjavil:

d0rK: imaš dve variante foršpana... eden je iz jeklene žice, drugi pa iz plastične. Meni se bolj dopade jeklena varianta, ker se težje deformira in lepše vozi po vogalih...


Kolikor vem, se jekleni kar nekaj časa že nebi smeli prodajati kot foršpan za elektroinštalaterstvo.



Jekleni foršpan pogosto pri vleku poškoduje izolacijo obstoječega vodnika v cevi (če pri vleki v cevi že obstajajo predhodno nameščeni vodniki) (videno ne samo enkrat).
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Inštalacije v hiši - mal nasvetov potrebujem (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5424279 (4567) ramon
»

Elektroinštalacija stanovanja 30m2 (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10511599 (8675) s1m0n
»

Ločitev elektroinštalacije dveh sob (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6610497 (9254) mirator
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812523 (9851) perci
»

Varovalke v stanovanju

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4017058 (15889) imagodei

Več podobnih tem