» »

MSI: uporabniki nočejo Linuxa na netbookih

1
2
3

driver_x ::


3. Lahko izvem odgovor na vprašanje kako v Visti priklopim mrežni tiskalnik? Hvala.



Najprej je potrebno sistemsko particijo prevoriti v ext3, nato je postopek trivialen ....

imagodei ::

Bellzmet> "Linux pride v poštev bolj za tiste, ki sem jih "da ukvarjati" pri compih. Jaz in skoraj vsi prijatelji, ki jih imam, ne vedo in še nikoli niso videli, kaj šele uporabljali Linuxa. Zakaj? Zato ker je Win XP ali Vista popolnoma dovolj za naše potrebe in ker smo slišali (baje) da nekateri nam ljubi programi na Linuxu sploh ne delajo.
Pa seveda, zakaj se učiti nekega povsem novega sistema, če je trenutno stanje (XP, Vista) absolutno zadovoljivo? "


Em, zakaj - zato, ker imate ti ali pa tvoji prijatelji na PC-ju 90% poinštalirane nelegalne Windows. Ker je to nelegalno in zato zakonsko preganjano. Linux OTOH, pa je zastonj in ga lahko prosto uporabljaš.

LedStorm> "Veste zakaj nočejo linuxa gor? Zato, ker je preprosto čuden... kazalček miške dela čudne packe, šminka je v podnu, čudni ukazi in takoj pomislijo, da bi dali raje lep windows in igre, in to je to."

Če namesto motorja kupiš avto, ne moreš pričakovat, da bo avto imel popolnoma enake kontrole. Avto ima volan, motor ima balanco; avto ima prestave na šoltheblu, ki jo upravljaš z roko, motor jih ima na pedalu in preklapljaš z nogo... Ne glede na kontrole imata pa oba podoben koncept in te pripeljeta od točke A do točke B. Tvoja odločitev, a hočeš avto, al hočeš motor, za nobenega pa ne moreš rečt, da je "preprosto čuden". To preprosto pomeni, da si čuden ti.
- Hoc est qui sumus -

Brane2 ::

Mnogo galame za ništa.

Valjda bodo laiki naročali mašine z Linuxom in jih vračali, saj nepoučeni gledajo samo na ceno in če je ta pri Linuxu nižja, bodo šli v to ne razmišljajoč.

Šele ko se doma opasuljijo in ugotovijo, da večina uporablja Winse, seveda sledi ponovni izlet v trgovino.

Ne vidim pa, kaj to sekira MSI. Pač zaračunajo uslugo in čao.

Osebno ne bi imel na mašini ničesar drugega kot Linux, ker je pač trenutno zame najuporabnejši. Jasno pa je, da to ne drži nujno za vse.

Če pa tam nek Ubuntu sucks, je pa to njihov problem in problem tistih, ki so to zadevo zapakirali ob mašino.

Treba se bo navadit na to, da Linux ne pomeni vedno zastonj. Če hočeš uslugo, najdi ustreznega ponudnika in temu ustrezno plačaj- v denarju, času ali čemerkoli že.
On the journey of life, I chose the psycho path.

3p ::

1. No, jaz trenutno čakam 5 Asusov iz Britanije (kupujem zase in za kolege) in vsi smo se odločili da hočemo gor Linux. Nekateri bomo sicer gor dali Ubuntu, Wintenda ne bo dal gor nihče.

2. Dejansko je treba začeti ostreje preganjati piratstvo. Random checki bi bili kar OK.

3. Lahko izvem odgovor na vprašanje kako v Visti priklopim mrežni tiskalnik? Hvala.

4. Sodelavka je kupila Asusa in sem jo izrecno vprašal če hoče gor Xp - in je rekla da ne. Da Linux dela super. Perd tem je imela do Linuxa odpor - čeprav ga ni še nikoli uporabila.


1. Se povsem strinjam s trditvijo, da dokler uporabljaš netbook za net, je linux ok. In da večina debat win/lin prihaja iz ust tistih, ki računalnik imajo in se z njim igračkajo. Če z njim kaj delaš, uporabljaš to ali ono aplikacijo in sistema praktično ne vidiš, pa bil lin ali win.

2. Se tudi strinjam.

3. Brez problemov priklopiš mrežni tiskalnik. Samo USB na routerju ni mrežni tiskalnik. ;) Ima še kdo težave s tem, ne samo Kyocera (beri: moj bivši Samsung). Bi rekel, da bo za Kyocero rešitev, če si spet naletel na enega izmed miljaužnt bugov njihovega KX konilnika, da uporabiš klasični gonilnik. Dobiš ga na Kyocerini strani... a ne podpira vseh bombonov.

4. Počakaj, da ji kolega pošlje datoteko narejeno v ArchiCADu (recimo).

Brane2 ::

4. Počakaj, da ji kolega pošlje datoteko narejeno v ArchiCADu (recimo).


Za te stvari pa obstaja wine. Če pa ta na določeni aplikaciji ne "prime", pa recimo VmWare ali še raje Virtualbox.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Vlady ::

Problem linuxa je ravno mentaliteta: "ni napaka v linxu, napaka je v uporabnikih."

Aja?

Ko sem v temi o podaljšanju Xpjev spraševal kako zaboga v Visti priklopim "mrežni" printer (priklopljen na router preko USB) Kyocera Mita - sem dobil posmehljiv odgovor, da ne znam googlat.

Halo? V Linuxu zadeva dela klik - klik, v Visti pa mi ga ni uspelo namestiti (javljal je najprej error 00000000, potem pa error 0000000aa).


In še smo odkriti - za uporabnika, ki dela tistih 5 vsakodnevnih orpavil je vseeno kateri sistem laufa gor. Tudi z Win 98 bi svoje delo odlično opravil, kaj šele z Linuxom.

Pa ostan na winsih 98, kdo ti brani???
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

mtosev ::

Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

3p ::

4. Počakaj, da ji kolega pošlje datoteko narejeno v ArchiCADu (recimo).


Za te stvari pa obstaja wine. Če pa ta na določeni aplikaciji ne "prime", pa recimo VmWare ali še raje Virtualbox.


No, seveda. Saj je vse rešljivo tako ali drugače. Le da potem odpade ves free gospel. Za vmware ali kak klon rabiš potem licenco za winse, pa tudi vmware workstation ni ravno zastonj - a pustiva to, ker ga pravi geek itak ne bi uporabil, ker ni opensource. Proti ceni kakršnegakoli programa je nazadnje OS skoraj radirka. Kolegica pa spet rabi nekoga, da ji bo vse skupaj vzdrževal in štelal, poleg tistega ki ji "rihta" linux. Dvojna nočnamora za ceno ene.

Vlady ::

Em, zakaj - zato, ker imate ti ali pa tvoji prijatelji na PC-ju 90% poinštalirane nelegalne Windows. Ker je to nelegalno in zato zakonsko preganjano. Linux OTOH, pa je zastonj in ga lahko prosto uporabljaš.
Če namesto motorja kupiš avto, ne moreš pričakovat, da bo avto imel popolnoma enake kontrole. Avto ima volan, motor ima balanco; avto ima prestave na šoltheblu, ki jo upravljaš z roko, motor jih ima na pedalu in preklapljaš z nogo... Ne glede na kontrole imata pa oba podoben koncept in te pripeljeta od točke A do točke B. Tvoja odločitev, a hočeš avto, al hočeš motor, za nobenega pa ne moreš rečt, da je "preprosto čuden". To preprosto pomeni, da si čuden ti.

Kot prvo spet vlečete/vlečeš ene čudne sklepe. Nimajo/nimamo vsi nelegalnih windowsev. Kot da so windowsi 1mio €. Res. Niso tako dragi, da jih človek nebi mogel kupiti. Marsikateri je kupil windovse skupaj z računalom. LEGALNE!!! Ne govori kar nekaj na pamet. Linux je zastonj, podpora dostikrat ni. Pri SW-ju moraš šteti v ceno vse. Sam SW in podporo/vzdrževanje. Na koncu pa še porabljen čas da nekaj narediš oz. sploh zmožnost, da lahko nekaj tam narediš. Na koncu potegneš črto in ugotoviš, da linux ni ravno najbolj poceni za neuke. Tudi živci stanejo in so nepovratni!
Kot drugo pa primerjaš jabolka in hruške. Windows in linux je oboje OS, pa je linux sadomazohistični Os, medtem ko je windows bolj uporabnikom prijazen.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

antonija ::

Res ne vem zakaj mate take tezave z linuxom... meni se famozni ubuntu 8.04 dela out of the box. Mislim da mi se resolucije monitorja ni bilo treba nastavljat rocno, cisto vse je delalo kot mora. Vse kar sem rabil je bil driver za grafo (ki pac ni pod GPL), to je pa tud vse.

Ista skatla z winsi je potrebovala vsaj 5 razlicnih CDjev preden sem lahko zacel z namescanjem programja (ki se pri ubuntuju instalira ze zdraven OSa; ce seveda to zelim). Veselje se pa seveda zacne pri "downloading updates 0%" in potem traja se par dni.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Bor H ::

Se je kdo od vas vprašu zakaj je firefox doživel tak uspeh? Bil je ob izidu precej bolši od IE in čeprav je cel kup stvari blo prikazanih drugač kukr na IE je folk vztrajal ker je bil ravnoprav centraliziran, imel support in ni na pol leta sesu svojih temeljev in zahtevu prilagajanja vseh strani. Linux bi mogu bit malenkost bolj centraliziran (cel kup stvari, ki na linuxu delajo ne dela na vseh distribucijah, sploh od manjših razvijalcev) in se navadt na daljše cikle večjih izdaj, vmes pa kej ala SP, kar ne bi vplivalo na programe. In mam licenčne winse da ne bo pomote ;)

Brane2 ::

4. Počakaj, da ji kolega pošlje datoteko narejeno v ArchiCADu (recimo).


Za te stvari pa obstaja wine. Če pa ta na določeni aplikaciji ne "prime", pa recimo VmWare ali še raje Virtualbox.


No, seveda. Saj je vse rešljivo tako ali drugače. Le da potem odpade ves free gospel. Za vmware ali kak klon rabiš potem licenco za winse, pa tudi vmware workstation ni ravno zastonj - a pustiva to, ker ga pravi geek itak ne bi uporabil, ker ni opensource. Proti ceni kakršnegakoli programa je nazadnje OS skoraj radirka. Kolegica pa spet rabi nekoga, da ji bo vse skupaj vzdrževal in štelal, poleg tistega ki ji "rihta" linux. Dvojna nočnamora za ceno ene.


Jasno. Če imaš točno določene želje, jih plačaj. In BTW: Wine je lahko zastonj in zanj ne rabiš winsev. Virtualbox je free, VmWare player pa zastonj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

noraguta ::

4. Počakaj, da ji kolega pošlje datoteko narejeno v ArchiCADu (recimo).


Za te stvari pa obstaja wine. Če pa ta na določeni aplikaciji ne "prime", pa recimo VmWare ali še raje Virtualbox.


No, seveda. Saj je vse rešljivo tako ali drugače. Le da potem odpade ves free gospel. Za vmware ali kak klon rabiš potem licenco za winse, pa tudi vmware workstation ni ravno zastonj - a pustiva to, ker ga pravi geek itak ne bi uporabil, ker ni opensource. Proti ceni kakršnegakoli programa je nazadnje OS skoraj radirka. Kolegica pa spet rabi nekoga, da ji bo vse skupaj vzdrževal in štelal, poleg tistega ki ji "rihta" linux. Dvojna nočnamora za ceno ene.


Jasno. Če imaš točno določene želje, jih plačaj. In BTW: Wine je lahko zastonj in zanj ne rabiš winsev. Virtualbox je free, VmWare player pa zastonj.

še vedno nucaš licenco za win , wine pač pozabimo.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brane2 ::

Soliden del krivde je IMHO tudi na HW proizvajalcih, ki ne dajo beliča za to, da nekdo upolira izbrano distribucijo za določen model in naredi tudi recimo rescue disk itd.

S tem ko se odločijo za Linux vsi nekako pričakujejo, da bo detajle zanje opravil nek magični neznanec, ki uživa v tem da dela zastonj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Brane2 ::

Še vedno nucaš licenco za win , wine pač pozabimo.


Zakaj bi ga pozabili ? Meni dela prav fino. Celo IE mi laufa gor. Ne dela vse, dela mi pa recimo Hitman2, ki ga neprestano nabijam.
Pa knjigovodski program. Pa kup drugih malenkosti.
On the journey of life, I chose the psycho path.

3p ::

Jasno. Če imaš točno določene želje, jih plačaj. In BTW: Wine je lahko zastonj in zanj ne rabiš winsev. Virtualbox je free, VmWare player pa zastonj.


Vem, vem. Koristno ko rabiš točno to. V splošnem pa free piva seveda ni.

Določene različice ali določeni izdelki teh firm so brezplačni. Ker jih ne bi mogli prodati. Strošek teh izdelkov je v ceni drugih izdelkov oz. storitev.

Vse bi bilo super, če bi se kje našlo še par oblikovalcev pa strokovnjakov za usability, ki bi vložili 10% časa, ki so ga programerji v kernel... Ampak vse v vsemu zgleda, da smo le programerji "free".

DustWolf ::

No, seveda. Saj je vse rešljivo tako ali drugače. Le da potem odpade ves free gospel. Za vmware ali kak klon rabiš potem licenco za winse, pa tudi vmware workstation ni ravno zastonj - a pustiva to, ker ga pravi geek itak ne bi uporabil, ker ni opensource. Proti ceni kakršnegakoli programa je nazadnje OS skoraj radirka. Kolegica pa spet rabi nekoga, da ji bo vse skupaj vzdrževal in štelal, poleg tistega ki ji "rihta" linux. Dvojna nočnamora za ceno ene.


Višek kratkovidnosti. Zakaj pa bi kupoval VMWare Workstation, če je VMWare Server za Linux zastonj?

Cena Windowsov je 150 € minimalno. Če upoštevaš da tu komp stane 200 € me res zanima kaj se ti tu po tvoje torej bolj splača?

Brane2 ::

3p:

Čeprav se s tem v večjem delu strinjam, se mi zdi da največji del problema leži v tistem, ki mozaik različnih programov sestavi in prilagodi računalu.

Na mojem Dell Inspironu 1720so Winsi odfrčali dol v trenutku, ko sem prižgal stroj. Od takrat je gor Gentoo/Gnome in dela povsem fino in zgleda povsem cool.

Ne morem verjeti, da bi nekdo samo zaradi tam neke oblike ikone odmontiral dol to zadevo in zmontiral Winse.

Povsem zlahka pa verjamem, da stranki do*izdi, če ji pol stvari ne dela kot bi moralo, ker je nekdo nabil gor neko splošno verzijo Linuxa na specifičen HW prenosnik in si ni vzel niti toliko časa da bi stvar sam sprobal.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

3p ::

Višek kratkovidnosti. Zakaj pa bi kupoval VMWare Workstation, če je VMWare Server za Linux zastonj?

Cena Windowsov je 150 € minimalno. Če upoštevaš da tu komp stane 200 € me res zanima kaj se ti tu po tvoje torej bolj splača?


Cena Windows licence netbooke je okoli 25 evrov, če se ne motim. Če se splača? Kakor komu.

Vem da je VMWare server brezplačen - tudi za windows. Ga tudi uporabljam, da notri laufam linux. ;-F Ampak vedno remote, preko vmware server konzole. Kako se obnese kot nadomestilo za workstation? Se da brez konzole "direktno" do virtualnih strojev?

DustWolf ::

Vse bi bilo super, če bi se kje našlo še par oblikovalcev pa strokovnjakov za usability, ki bi vložili 10% časa, ki so ga programerji v kernel... Ampak vse v vsemu zgleda, da smo le programerji "free".


Po moje je Linux bistveno bolj usable kot kaki Windowsi. Res si ne znam predstavljat po čem sodiš. V Windowsih je tisoč in ena glupa caka ki je v Linuxu ni.

Kak "Yes to All all", ipd. Ali pa možnost nastavljanja "Always on top" opcije za poljubno okno. Da ne omenimo pripomočki... recimo res bi rad videl nek utility za merjenje porabe diska v mapah in podmapah za Windowse, ki je tolk praktičen kot je GNOMEov. Ali pa Archive roller za Windowse, ali pa kak PDF pregledovalnik za Win, ki deluje tako hitro da lahko scrollaš ne da bi se tekst zatikal. Ali pa package manager ki ti omogoči da inštaliraš program z vsem kar program potrebuje (ne pa da ti program predpostavi da imaš kak NET Framework inštaliran, potem se inštalacija zašteka v neki fazi in brez strokovnega čiščenja ne moreš več inštalirat). Itd, itd, itd, itd...

DustWolf ::

Cena Windows licence netbooke je okoli 25 evrov, če se ne motim. Če se splača? Kakor komu.


Idi v trgovino pa mi najdi Windows za 25 €. Bilokje.

Vem da je VMWare server brezplačen - tudi za windows. Ga tudi uporabljam, da notri laufam linux. ;-F Ampak vedno remote, preko vmware server konzole. Kako se obnese kot nadomestilo za workstation? Se da brez konzole "direktno" do virtualnih strojev?


Ne vidim v čem bi bla razlika, razen to da v VMWare serverju lahko lavfa VM brez da imaš odprt vmesnik. Enostavno poženeš konzolo in pustiš izbrano opcijo naj se poveže lokalno.

Pač lokalno povezana konzola ali tvoj "direktno" je eno in isto, samo da je pri tvojem "direktno" GUI malo drugačen.

3p ::

Idi v trgovino pa mi najdi Windows za 25 €. Bilokje.

...

Ne vidim v čem bi bla razlika, razen to da v VMWare serverju lahko lavfa VM brez da imaš odprt vmesnik. Enostavno poženeš konzolo in pustiš izbrano opcijo naj se poveže lokalno.


Kdo zdrav pa kupuje Windows (eno kopijo) brez PCja. 25 evrov pa je licenca za netbooke - toliko plača proizvajalec, recimo MSI (o katerem je v osnovi tema).

Glede VMware serverja... Nisem preverjal zato pa vprašujem. Nekaj mi pravi, da mora biti še kaj, sicer bi (lahko) začeli tudi Workstation deliti zastonj.

MrStein ::

Server ne podpira drag and drop prenos datotek v/iz VM-a, ter podpira samo en snapshot na VM. Drugo je isto.(razen če sem kako malenkost pozabil, ampak v grobem je to to)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Daedalus ::

Ampak vedno remote, preko vmware server konzole. Kako se obnese kot nadomestilo za workstation? Se da brez konzole "direktno" do virtualnih strojev?


Remote desktop? Bolj direkt ko tak ne gre.

Server ne podpira drag and drop prenos datotek v/iz VM-a, ter podpira samo en snapshot na VM. Drugo je isto.(razen če sem kako malenkost pozabil, ampak v grobem je to to)


Mnja, v službi ganjamo ene par virtualnih winsov v vmware server 1. Snapshot naredim ob sveži inštalaciji, če je kdaj treba "reinstall" sesutih winsov, za prenos datotek se pa lepo obnese smb server. Works for us. Več snapshotov je IMO itak precej mejen usecase, ki je predvsem dober za razvojna okolja (mi "samo" na veliko testiramo), sploh če imaš še on vmware nekaj thingy, ko cele snapshote tlačiš v library in si jih več razvijalcev/testerjev podaja naokoli.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

mtosev ::

3p:

Čeprav se s tem v večjem delu strinjam, se mi zdi da največji del problema leži v tistem, ki mozaik različnih programov sestavi in prilagodi računalu.

Na mojem Dell Inspironu 1720so Winsi odfrčali dol v trenutku, ko sem prižgal stroj. Od takrat je gor Gentoo/Gnome in dela povsem fino in zgleda povsem cool.

Ne morem verjeti, da bi nekdo samo zaradi tam neke oblike ikone odmontiral dol to zadevo in zmontiral Winse.

Povsem zlahka pa verjamem, da stranki do*izdi, če ji pol stvari ne dela kot bi moralo, ker je nekdo nabil gor neko splošno verzijo Linuxa na specifičen HW prenosnik in si ni vzel niti toliko časa da bi stvar sam sprobal.

ce mas kake licence od evil microsofta se priporocam. evil SW uporabljam od 1997.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Brane2 ::

Kaj ti bo, če je vezana na točno ta notesnik ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

linuxdady ::

Pa imamo spet vojno!

Malo sem raziskoval, kakšno ozadje ima tale novica. Težko si namreč predstavljam, kako v resničnem svetu izgleda, če kupec računalnika prinese zadevo nazaj v štacuno, češ, da hoče imeti na njem drug operacijski sistem. Si predstavljate? Čisto resnična situacija: spletna trgovina Mimovrste prodaja Eee 900 z nameščenim linuxom v NIZOZEMSKEM jeziki. Pa vendar jih prodajajo in noben kupec ga še ni prinesel nazaj. Seveda kupci sami ali s pomočjo prijateljev namestijo kaj drugega, nikakor pa ne vračajo malčkov z nizozemskim operacijskim sistemom.
No, brskanje za ozadjem novice je razkrilo, da prenosnikom ni bilo priloženo niti geslo navadnega uporabnika, niti root uporabnika. Že ta podatek razkriva, da je bil prenosnik povsem neuporaben in bi bil ob tem enako neuporaben tudi z Okni. Neuporaben izdelek pa nesemo nazaj v štacuno ob uporabi ciriličnega besednjaka, seveda.

Zgodovina sprememb…

aljoose ::


Kot drugo pa primerjaš jabolka in hruške. Windows in linux je oboje OS, pa je linux sadomazohistični Os, medtem ko je windows bolj uporabnikom prijazen.


AHAHAHA... windows bolj uporabnikom prijazen :D izjava leta najbrz!
Nekateri komentarji so pa res posreceni :)

mtosev ::

Kaj ti bo, če je vezana na točno ta notesnik ?

mam Inspiron 1520 6464 tak da bi aktivacija z 99% verjetnostjo uspela.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Brane2 ::

Uspela bi mogoče tehnično, ne pa legalno.

Winsi so bili že gor in so vezani na točno to mašino.
On the journey of life, I chose the psycho path.

mtosev ::

ti lahko licenco legalno podaris.

na ebay nemci prodajajo dsp-oem licence posebej brez HW. nemsko sodisce je odlocilo. nad M$ Eula pogodbo je sodisce.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Brane2 ::

In odločba nemškega osdišča je vredna pol pi*de mrzleč vode v SLO.

Meni pa ni do tega, da bi šel dokazovat karkoli, da bi lahko podaril Winse.

Poleg tega, kdo ve, mogoče jih bom še rabil.

Če ne prej, pa ko/če bom prodajal stroj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

mtosev ::

kolk vem lahko licenco podaris. ce lahko licenco podaris neprofitni organizaciji zzakaj nebi mogo podarit X osebi?

za organizacije v Slo je to. nekje sem to prebral in na slovenski strani.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Brane2 ::

kolk vem lahko licenco podaris. ce lahko licenco podaris neprofitni organizaciji zzakaj nebi mogo podarit X osebi?

za organizacije v Slo je to. nekje sem to prebral in na slovenski strani.


Lahko podariš kar imaš. Če pravice uporabe programa izven svojega stroja nimaš, potem te tudi podarit ne moreš.
On the journey of life, I chose the psycho path.

mtosev ::

glej pisalo je tak ce nekdo pise lazi ni to moj problem.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Brane2 ::

Še manj pa moj.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Legend(SLO) ::

"Če pravice uporabe programa izven svojega stroja nimaš, potem te tudi podarit ne moreš."

Če ti licenčna pogodba to pravico odvzema še ne pomeni da te pravice nimaš. Pač neka pogodba ni nad vsemi predpisi vseh držav.
krneki

imagodei ::

Vlady> "Kot prvo spet vlečete/vlečeš ene čudne sklepe. Nimajo/nimamo vsi nelegalnih windowsev."

Hm? Mnogi pa imajo nelegalne Windowse. Upam si stavit, da za domačo uporabo več kot 50% Slovencev. Če imajo 2 računalnika, niso kupili dveh DSP Polken. Eni popolnoma zadostujejo, ne? >:D

Vlady> "Kot da so windowsi 1mio €. Res. Niso tako dragi, da jih človek nebi mogel kupiti. Marsikateri je kupil windovse skupaj z računalom. LEGALNE!!!"

Mnogi jih pa niso kupili... What's your point? Saj ne obtožujem tebe, madona... Al sem ti na rep stopil?

Vlady> "Linux je zastonj, podpora dostikrat ni. Pri SW-ju moraš šteti v ceno vse. Sam SW in podporo/vzdrževanje. Na koncu pa še porabljen čas da nekaj narediš oz. sploh zmožnost, da lahko nekaj tam narediš. Na koncu potegneš črto in ugotoviš, da linux ni ravno najbolj poceni za neuke. Tudi živci stanejo in so nepovratni!"

Eh, eh, eh. Jaki primer si dal. Windows podpora je zastonj, ja, če imaš legalne. Kvaliteta te podpore je pa tudi vprašljiva. Do sedaj sem gotovo 10x klical na podporo, problem pa sem rešil samo z vztrajnim brskanjem po netu - ali pa tudi tako ne. Če naštejem par primerov: Slike v Wordu so vztrajno izginjale, namesto njih se je kazal prazen okvir; PC nikakor ni zaznal USB naprave, problem je odpravil šele radikalen poseg reinstalacije Polken (torej ostaja nerešen); številne težave z domenskim kontrolerjem, WSUS-om, group policy-jem in WMI. Rešitev ali uporabni odgovor za svoja vprašanja sem dobil cca. v 25%. MS Slovenija zame ne obstaja več - res pa, da mnoge nasvete najdeš na MS spletni strani.

Po drugi strani sem kot Linux noob ravno tako za večino malce bolj zahtevnih stvari moral na Google ali na kak forum (slo-tech). Razlika je v tem, da sem za vsako(!) vprašanje dobil odgovor. Včasih odgovor ni bil točno tisto, kar sem pričakoval, ker so mi razložili, da se stvari lotevam narobe, sem pa še vse rešil. Pa se nikakor nimam za linux guruja. Hell, Linux imam naložen na šihtu na enem strežniku, sicer pa v virtualni mašini, da se z njim igram.

Tako da, ja se strinjam s tabo. TCO zajema SW in podporo/vzdrževanje. Na koncu ugotoviš, da noben OS ni poceni za neuke. Jaz se zelo veselim, da je mnogo neukih, ki imajo Windowse 3-4x letno tako uničene, da me pokličejo in da jim zrihtam. Gre za trivialna opravila (iz neta potegni AntiSpyware, ga namesti in poženi), pa jih ne znajo naredit sami.

Vlady> "Kot drugo pa primerjaš jabolka in hruške. Windows in linux je oboje OS, pa je linux sadomazohistični Os, medtem ko je windows bolj uporabnikom prijazen."

Yeah, whatever. Kot sem že rekel - ljudje me kličejo zato, da jim ponovno nalagam Windows, da jim nameščam printerje in odpravljam spyware. Na Polknih znam še marsikaj več, v to sem pač vložil kar nekaj časa. Glede na to, da tudi ti očitno dovolj dobro obvladaš Windows, si tudi ti moral vložiti nekaj časa vanje. No, če bi enako količino časa vložil v Linux... Polkna bodo pa "uporabnikom bolj prijazen" sistem takrat, ko se bo povprečni Janez sam polotil nameščanja Windows in ko bo npr. znal pohitriti Polkna, ko se zabašejo.
- Hoc est qui sumus -

mtosev ::

mam visto ultimate retail, home premium dell, xp pro retail.

mama ma xp home asus. vse to orig.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

imagodei ::

Dobr, da tale tvoja mama vse to kupi, ane...
- Hoc est qui sumus -

Gregor P ::

... kar vsi naj bi imeli ilegalno pa to ... LOL ... kot prvo študente in socialno ogrožene popolnoma razumem, da ne bodo metali stran denarja za Windowse ... sam pa imam med drugim dve licenci za XP-je in eno za Visto.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Icematxyz ::

As long as they are going to steal it, we want them to steal ours.

Pyr0Beast ::

Študentje imajo preko MSDNA zastonj vse licence M$ programske opreme.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Brane2 ::

"Če pravice uporabe programa izven svojega stroja nimaš, potem te tudi podarit ne moreš."

Če ti licenčna pogodba to pravico odvzema še ne pomeni da te pravice nimaš. Pač neka pogodba ni nad vsemi predpisi vseh držav.


Pa je to slučaj tu ? Še nisem slišal da bi kdo reku da lahko OEM klavzulo ignoriram.

Še manjpa,d a se lahko mirno zanesem na pravne nasvete mtosev-a.
On the journey of life, I chose the psycho path.

krho ::

@Brane2: Virtualbox na polknih za komercialno uporabo NI brezplačen! Oz. Na polknih OSE verzije ne mislim sam prevajat. SEm sicer zagovornik linuxa, ampak za polkna se rabi binry datoteke tako, da bi bilo fino, če bi kar se tega tiče nehali trmarit.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

imagodei ::

Gregor P> "... kar vsi naj bi imeli ilegalno pa to ... LOL ..."

Errr...? Napisal sem, da upam stavit, da ima več kot 50% Slovencev nelegalne Windowse. Ne pa, da imajo vsi nelegalne. Pa po tujini je to tudi malo drugače. Pri nas smo pa še 15 let nazaj v Salomonovih oglasnikih imeli reklame za pirate. Kakih 20 let nazaj so pa ljudje prišli do malih bogastev z izposojo piratskih VHS filmov. Tako da nič ni treba biti sarkastičen. Slovenska mentaliteta je (še) taka, da se kupi HW, ne pa tudi SW.

Pa če imate že Polkna legalna, a imate tudi MS Office (ki je dražji od povprečne licence za Win), pa Corel Draw, pa PhotoShop, PaintShop Pro, Nero, WinRar? Pa razne igre? Ne se hecat, kolega...
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

PyroBeast> "Študentje imajo preko MSDNA zastonj vse licence M$ programske opreme."

Aha, samo pozabil si dodati, da imajo licenco zastonj samo za potrebe šolanja in samo toliko časa, dokler so študentje. In, jasno - na študentski licenci ne smejo delat nič, kar bi bilo namenjeno komercialni rabi. Torej izključno za to, da lahko sledijo učnemu procesu.
- Hoc est qui sumus -

antonija ::

MSDNA nimajo vsi faksi (vsaj vsi faksi UNI LJ ne). Sem ze popvrasal nekajkrat nasega vodjo racunalniskega oddelka kaj si misli o tem pa ni zgledal prevec navdusen.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Vlady ::

PyroBeast> "Študentje imajo preko MSDNA zastonj vse licence M$ programske opreme."

Aha, samo pozabil si dodati, da imajo licenco zastonj samo za potrebe šolanja in samo toliko časa, dokler so študentje. In, jasno - na študentski licenci ne smejo delat nič, kar bi bilo namenjeno komercialni rabi. Torej izključno za to, da lahko sledijo učnemu procesu.

Prvo kot prvo niso gor VSE licence ampak samo določena programska oprema. Kot drugo velja samo to, da ne smeš delt z njo v komercialne namene. Ni določeno koliko časa jo lahko uporabljaš in ni določeno kaj lahko delaš v zasebni uporabi.
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

nekikr ::

Če rabiš windowse za komercialne namene jih pa pač kupiš ane. Tistih 150€ ni nobena investicija za posel (beri: če ti posel ne prinese 150€, potem to ni posel in uporabljaj naprej študentsko verzijo).

Pri firmi, ki se ukvarja z računalniškimi tečaji sem učil Linux in pripadajoče programje in 110% lahko trdim da je ljudem windows sistem, tudi po 60 urah dela z Ubuntom, še vedno neprimerno boljši in uporabniku bolj prijazen...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Spreminjanje vremena?

Oddelek: Znanost in tehnologija
272303 (1589) gruntfürmich
»

Prenosnik, grafika 15 ali 17

Oddelek: Kaj kupiti
81774 (1549) XPSISTEM
»

MSI Wind

Oddelek: Novice / Procesorji
399185 (5340) H3ricH
»

Dvoboj MX-ov

Oddelek: Novice / Grafične kartice
51888 (1888) ali3n
»

Kdo vse bo izdal kartice na Kyro II čipu

Oddelek: Novice / Grafične kartice
51651 (1651) MATiCEK

Več podobnih tem