» »

Sestavljam 0dB server/download box - rabim pomoc

Sestavljam 0dB server/download box - rabim pomoc

Macketina ::

Pozdravljeni,

imam ohisje, 1GHz Intelov procesor z ustrezno maticno, neko staro graficno in 512MB rama.
Kako bi najlazje naredil 0dB masino? Prizgana bo 27/7, OS bo WinXPpro, cilj pa je "cim tisja". >:D

Rabim se spodaj nasteto.

CPU hladilnik:
Ta proc vem da ni obcutljiv na toploto, sem veckrat ze videl kako so delali klub temu da je crnil ventilator na hladilniku, torej se ga da sigurno pasivno hladiti.
Kaj priporcate? Imejte v mislih da to ni moderni 130W 4-jedrnik, ampak star single-core proc :D torej da je poceni hladilnik in pasiva velja, seveda pa mora pasati na podnozje - sej je to socket 370?

PSU:
Imam sicer nek star 250W napajalnik, ki bi zadoscal glede moci. Zanima me, kaj tvegam ce poberem ventilator ven in ga pustim? Kater 0dB PSU se splaca kupiti? Gledal sem na ceneje in cool-pc, nic pametnega nasel.

Disk
Iscem najtisji 500GB disk. Slisal sem za Samsunge in WD neko posebno linijo diskov. Kateri je tisji?
Ker se bo pa disk vseeno slisalo, sem razmisljal o cem takem:
https://www.cool-pc.org/productdetail.php?prodid=903 ali tole:
https://www.cool-pc.org/productdetail.php?prodid=1530
Bi se mogoce splacalo kupiti neko 4GB CF kartico skupaj s ATA kontrolerjem za majhne denarje in gor dati WinXP?

Hvala vsem za odgovore.

Urc ::

Na 1 ghz procesor probi nekako zmontirat Intelov box cooler z bakreno sredico oz. lahko probaš tudi s stock kulerjem od pentiuma ki ga imaš trenutno.
Kupi en močnejši napajalnik s tihim 12 cm ventom (če bo preglasen ga zamenjaš s tišjim)
Drugače jaz imam en 250 W napajalnik pa en tih 8 cm ventilator na 5 v in zadeva je neslišna...
Disk vzemi od Samsunga. Pomoje se ti ne splača zapravljat za razne disk škatle, razen mogoče tisto od Syctha sam je drago, jaz bi vzel samo tole za ublažitev vibracij. Če imaš možnost potem dodaj na ohišju en ventilator od spredaj in en zadej (po možnosti tihe 12 cm) glih toliko da zrak malo kroži skozi.

Jaz imam na podoben način 200 mhz server brez enega venta, razen tistega v napajalcu, original rebra in dela že toliko let bp. Je pa res, da če potipaš rebra se spečeš :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Urc ()

misek ::

Ali pa tale plošča alix1c za cca. 160€ in pa en 2.5" disk.

Utk ::

Za 50 evrov dobiš DC napajalnik in adapter (kot za prenosnik), brez ventilatorjev, 60-80W, to mislim, da ti bi blo dost. Seveda prek interneta iz tujine, v Sloveniji tega ne boš našu za ta denar.

Macketina ::

Urc, po tvoje bi imel nato v ohisju 2-4 ventilatorje, kar ni noben problem se za tako vroc proc :) kater disk od samsunga - Spinpoint F1?
Ja, tista skatla od Syctha je draga, ampak imam obcutek da bi znala vsaj delovati - ni vibracij, disk je zaprt, itd... itak pa poceni in tiho ne gre prav skupaj :D

Jaz pa iscem nekaj takega:
SLIKA

misek, sem gledal tudi take stvari in Atoma, ampak me nekako niso prepricale. Ce bi sestavljal kak Car-PC mogoce ze, tko pa ne.

CrniE, to pa je dobra novica. Ves morda, kako se temu v ang. rece?

Se enkrat, denar ni tak problem. Imam rajsi tisino.

Utk ::

Nekaj takega recimo, bi našu tudi cenejše, ampak ta je 120W.

misek ::

Te napajalnike imajo tudi pri nas v mediacar.si. Potrebuješ še zunanji adapter. Cena pa... Za primerjavo s tujino.

Utk ::

Ja v tujini dobiš za enako dolarjev kot pri nas evrov še adapter zraven. Pri nas je pa adapter...pod 30 ga tezko najdeš.

mtosev ::

Urc, po tvoje bi imel nato v ohisju 2-4 ventilatorje, kar ni noben problem se za tako vroc proc :) kater disk od samsunga - Spinpoint F1?
Ja, tista skatla od Syctha je draga, ampak imam obcutek da bi znala vsaj delovati - ni vibracij, disk je zaprt, itd... itak pa poceni in tiho ne gre prav skupaj :D

Jaz pa iscem nekaj takega:
SLIKA

misek, sem gledal tudi take stvari in Atoma, ampak me nekako niso prepricale. Ce bi sestavljal kak Car-PC mogoce ze, tko pa ne.

CrniE, to pa je dobra novica. Ves morda, kako se temu v ang. rece?

Se enkrat, denar ni tak problem. Imam rajsi tisino.

atom dual core pride
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Utk ::

Macketina ::

Ne rabim dualcora za poganjat XP :)

Glede napajalnika - kaj tocno rabim se poleg tega, kar je dal link misek? Kaj takega ker ce prov razumem, tale PicoPSU120W rabi 12V napetosti, kar pomeni da se nekaj rabim.

Steinkauz ::

http://www.solo.si/racunalnitvo-10087/r...
Tega se po 1 metru(mogoče še manj) ne sliši popolnoma nič. Ga imam za router.

SmeskoSnezak ::

Najtisji disk po mnenju Jokerja. Ravno v zadni cifri majo test diskov.
@ Pusti soncu v srce... @

Pyr0Beast ::

Ta proc vem da ni obcutljiv na toploto, sem veckrat ze videl kako so delali klub temu da je crnil ventilator na hladilniku, torej se ga da sigurno pasivno hladiti.
Stvar bo samo zmrzovala brez hlajenja, pregrela se sicer ne bo, saj ima zaščito proti temu.

Imam sicer nek star 250W napajalnik, ki bi zadoscal glede moci. Zanima me, kaj tvegam ce poberem ventilator ven in ga pustim?
Zažig napajalca.

Bi se mogoce splacalo kupiti neko 4GB CF kartico skupaj s ATA kontrolerjem za majhne denarje in gor dati WinXP?
Zelo, saj ti edino disk trese sobo.

Za ceno Pico-PSU-ja dobiš že malce boljši napajalnik, po možnosti z 12cm ventom.

LC-ja z 12cm ventom na 5V se ne sliši praktično nič, zrak se pa ravno prav premika, da stvarca ne rata vroča.

..
Če boš delal rešitve brez ventov, bo stvar delala, samo ti bo nato cela soba smrdela po zažganem PCB-ju.

Diskov se ogibaj karkoli se premika, če hočeš imeti tišino, za shranjevanje ponucaj USB-ključek.

Grafe praktično ne rabiš. Probaj najti plato, katera se nažge brez grafe, do kište lahko še vedno dostopaš preko RDC-ja ali VNCja.

Računaj, taka kišta ti nažge mesečno za okoli 6€ elektrike. Spati pa zraven v nobenem primeru ne boš mogel, razen če prestaviš stvar v drugo sobo.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Macketina ::

Hvala vsem za odgovore, sigurno nisem edini ki je ugotovil da dvojedrnik z 2GB rama ali vec ni nujen za download masino, tako da bo tema vsekakor se komu pomagala.

Sem razmisljal o LC, ampak imam doma ze 2x 120mm in se jih slisi. Nisem jih pa nikoli dal na 5V, to je res. Domnevam, da bi za to mogel odpreti napajlanik ter vmes dati en uporcek?

SmeskoSnezak, tocno ta disk sem mislil, sem tudi bral v Jokerju. Samo en problem - disk je SATA2, se pravi rabim nekaj podobnega temu.

Pyr0Beast, mislis da bi se CPU pregreval tudi s kakim postenim heatpipe hladilnikom? CPU ne bo nikoli na 100%.
Za shranjevanje pa rabim nekaj vecjega kot so USB kljucki, zal. Ce bi bili SSD 300GB za neko normalno ceno dosegljivi ne bi nic okleval, tako pa to pride v postev cez leta.

In taka kista bo porabil konkretno manj, kot posten desktop racunalnik, ki je prizgan 24/7.

krho ::

Plato s 780G chipsetom, ter najcenejšega 45W semperona..... Zadeva bo tako 99% časa IDLE, tako, da bo laufala na 1GHz...
Napajalnik rabiš nekaj s Active PFC, ter izkoristkom nad 80%...
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: krho ()

kupim9 ::

@mačketina al pa če koga drugega zanima.
Imam še enih 10 komadov dell optiplex GX50


imajo 1 ghz procesorje celeron-pentium 256 sd rama
disk pa od 80-120-160 gb
usb spredaj in zadaj
grafika integrirana
mrežna integrirana
floppy disketar
-mašine pa so brez CD enot, paše pa samo slim CD-DVD enota (enaka kot pri prenosnikih)





cena po dogovoru

Pyr0Beast ::

Sem razmisljal o LC, ampak imam doma ze 2x 120mm in se jih slisi. Nisem jih pa nikoli dal na 5V, to je res. Domnevam, da bi za to mogel odpreti napajlanik ter vmes dati en uporcek?
Cvikneš rdeči drat od venta, ter ga nalotaš na rdeči drat od napajalnika -> 5V, nobenih uporov nikjer :)

Pyr0Beast, mislis da bi se CPU pregreval tudi s kakim postenim heatpipe hladilnikom? CPU ne bo nikoli na 100%.
Brez venta se bo. Saj ne rabi veliko, samo toliko, da vroč zrak stran vleče. Če najdeš pravo kišto, ti lahko proc hladi že vlek iz napajalnika. :)
.. najbolje bi bilo sicer znižati napetost procu, fotrov P2@415MHz, deluje na 1.4V pri okoli 28°C. Hlajeno pasivno.

Za shranjevanje pa rabim nekaj vecjega kot so USB kljucki, zal. Ce bi bili SSD 300GB za neko normalno ceno dosegljivi ne bi nic okleval, tako pa to pride v postev cez leta.
2 8G ključa čez noč ne boš kar tako nafilal :)

Zjutraj pa preprosto preneseš na svoj disk pa je.

In taka kista bo porabil konkretno manj, kot posten desktop racunalnik, ki je prizgan 24/7.
Odvisno od tega, kaj boš nametal noter. Računaj pa na 40-60W. .. lahko tudi pobereš par -Bleeder- uporov iz napajalnika. Sam sem tako zbil porabo za še 5W :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Macketina ::

kupim9, sem videl nekaj podobnega ze v malih oglasih, mogoce tudi od tebe. Mene ne zanima, ker kor receno imam maticno/cpu/ram.

Pyro:
Glede USB kljucka - glede da bo robocopy delal varnostne kopije dokumentov in meilov, bo 8GB kaj premalo.
Pa stvar bo definitivno porabila manj elektrike kot sedaj moj desktop comp, ki je 24/7 (AMDdualcore, 2GB rama, 800GB diska, 1950pro, itd..).

Kokr vidim zadeve, velik pasivni hladilnik in zalmana direkt na njega na 5V, Samsungov disk in to je to.
Ali pa napajanje za prenosnika, velik pasiven hladilnik in nanga mogoce 5V 120mm vent - potem ko se prvic pregreje :)

Binji ::

jaz imam kot DL masino/servercek P3 800MHz z enim Zalmanom gor (moram pogledat enkrat kateri model.. zdaj ga namrec nimam tu - tisti pahljacasti je v glavnem:) ) na procu, ventom v napajalcu na 5V in se enim ventom na 5V nad zalmanom. Stvar je neslisna.. dokler se disk ne vzge... :(
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Pyr0Beast ::

6500 so bile tiste serije zalmanov, če se spomnim pravilno. Težak ko svina, hladi pa popolnoma nič [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Macketina ::

Binji, ker disk pa mas to? Kak starejsi disk je lahko precej glasen. Ko primerjam 120GB proti 320GB ali potem proti 500GB, so razlike ogromne. S tem da so novejsi se tisji!

Glede CPU hladilnika pa itak zmaga HeatPipe, tisti klasicni Zalmani in podobno (stock hladilniki) so sicer za neko obicajno uporabo - nenavita misina in nikakor ne 0dB :D

Binji ::

En star 20GB disk je ja.. samo takrat ni blo dnarja za kej boljsega :)

cooler je pa 6000Cu
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Pyr0Beast ::

Al pa 6000, dost daleč nisem bil [:D]
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bzp ::

En večji, tih ventilator (12cm pa na 5V) je priporočljivo dat zraven, ravno toliko da se malo meša zrak. Bo praktično neslišno pa precej manj problemov bo s pregrevanjem. Tudi diska in ostalih komponent brez dodatnih hladilnikov, ki pričakujejo en minimalen pretok zraka. Aja pa vsekakor novejši disk, ker stari 20G ali kaj podobnega, so res traktorji v primerjavi z novejšimi.

Macketina ::

Sem se dokoncno odlocil, hvala vsem pa pomoc.

PSU bo prenosniski :)) - hvala CrniE, nisem prej poznal tega.
Disk bo Samsung Spinpoint F1 + pretvornik na ATA. Seveda bo v nekem boxu, nisem se pa se odlocil za katerega :P
Za hladilnik pa nekaj velikega, heatpipa, probano pasivno, ce pa ne bo pa kak 120mm na 5V.

misek ::

Za SATA->ATA pretvornik ti priporočam, da ga po možnosti prej preizkusiš oz. na netu nabereš kakšna mnenja. Sam imam enega (cenenega) in ne dela najboljše (nizka hitrost, nezaznavanje diska).

trnvpeti ::

a tole plosco se ze da dobiti, ali je samo na ceniku
koliko W pa porabi ta plosca

http://www.nakupovanje.net/mb-945gcatom...

Macketina ::

misek, hvala bom uposteval. Kak konkreten nasvet oz. model tvojega? :)

Macketina ::

Imam problem - za CPU ne najdem dobrega hladilnika.

Velik, HeatPipe hladilnik ni primeren, zaradi stare zasnove in nacina pritrditve, to mi je uspelo zvedeti, poleg tega prakticno noben ne podpira S370.

Kaksen nasvet?

Pyr0Beast ::

Če ima plata pripravljene luknje za vijake, ga boš brez problema gor vrgel.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Macketina ::

Tudi ce ima recimo 550-800 gramov?! :)

Pyr0Beast ::

550g gre brez problema že na zaponke na socket A (ena ne vse 3)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

alessio2 ::

Ne si komplicirat življenja...
Kupi starega prenosnika z prvim Centrino procesorjem, ki deluje popolnoma neslišno (edino star disk, ki je noter 30-40GB, zamenjaš z novejšim kakim Seagateom 5400rpm, velikosti po potrebi ).
Ostalo je vse pasivno - ventilator od proca se prižiga samo v primeru večje obremenitve, kar pa v primeru prenosa datotek ne pride v poštev.
Še navadni XviD-i laufajo brez da bi se kak ventilator prižgal.

Taki prenosniki so sedaj vredni okoli 200eur (tudi manj), s tem da računaj na to da je že LCD vštet v ceno in pripopan na prenosnika.
Priporočam kakega HP-ja (nc6000, zt3000 - z centrino 1.3 do 1.6 proci - 1.7 zna že bolj pogosto vent. prižgat) ali IBM (T41, T42,...) - imaš na bolhi veliko take robe.
Za moje pojme najboljši 0dB server, ki ga lahko dobiš!

To nabaviš, pa maš mir
http://www.bolha.com/oglas3595068/preno...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: alessio2 ()

bate ::

Se strinjam za alessiom, tile ogromni heatpipe hladilniki te lahko pridejo tud 50€ kar je veliko v primerjavi z 200€za vse skupaj.
Tudi bolj šibki dual core so precej hladni.

krho ::

klik Na žalost E4500 ni za staknit nikjer. Jaz sem zase naročil kar AMDjevega X2 4050e
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Macketina ::

alessio2, sem tudi o tem razmisljal, ampak sem se odlocil za klasicen komp. Dele imam, dobi se jih za vsakim vogalom, ce kaj crkne (kar je pri starih masinah klasika) hitro zamenjas, kar pri prenosniku ni mozno.

Cena niti ni problem, ce rabis tisino. To je edina stvar, o kateri se se odlocam - hladilnik za CPU. Ostalo ze imam/naroceno, itd..

antonija ::

Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Macketina ::

Poznam, gledam :) vseeno hvala!
Moram premeriti razpon lukenj in videti, kaj sploh pride na maticno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako utišati tole konfiguracijo?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
362985 (2048) Steinkauz
»

Zalman NBF47 & DFI NF4 Ultra-D

Oddelek: Strojna oprema
91058 (958) Antares88
»

Napajalnik fanless?

Oddelek: Kaj kupiti
191927 (1677) wooted
»

Kateri AUTO regulator ventilatorjev

Oddelek: Kaj kupiti
101510 (1507) PRST
»

Kako izvesti pasivno hlajenje?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
62576 (2576) Keyser Soze

Več podobnih tem