» »

Prva molekula DNK iz skoraj popolnoma sintetičnih delov

Prva molekula DNK iz skoraj popolnoma sintetičnih delov

Naravna človeška DNK struktura in umetna struktura, stvaritev japonskih inženirjev

vir: Slashdot
Slashdot - Sinteza DNK že sama po sebi ni preprost proces, da pa bi DNK uspeli izdelati iz skoraj popolnoma sintetičnih snovi, je bilo do danes nepredstavljivo - a so japonski znanstveniki uspeli premagati tudi to oviro in iz sintetičnih snovi ustvariti zelo stabilno, desnosučno strukturo, ki obeta nove napredke na področju genskih terapij, razvoja na DNK računalnikov in še nešteto drugih futurističnih konceptov.



Stvaritev japonskih inženirjev vsekakor ni zanemarljiva, saj so do danes uspeli sintetizirati DNK strukture z le delom umetnih delov, tokrat pa so novo stukturo ustvarili z štirimi popolnoma novimi, umetnimi bazami, ki so jih skupaj "šivali", dokler niso prišli do končnega rezultata, ki je presenetljivo podoben naravni DNK.

33 komentarjev

squngy ::

jurasic park, here we come :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

T-h-o-r ::

končno nekaj hehe :)

mini-me here we come ;P
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

imagodei ::

Ne rečem, da zadeva ni revolucionarna, ampak... Zakaj bi bilo to "končno nekaj" in pa "jurasic park here we come"?

Znanstveniki so se iz tegale gotovo nekaj novega naučili, so pa mnoge zadeve znali že prej. Manipulacija genov (gensko spremenjena živila, remember?), ovca Dolly...

Končno nekaj?
- Hoc est qui sumus -

T-h-o-r ::

meni se to zdi veliko, ker bomo z umetno dnk mulekulo lahko ustvarjali nove oblike življenja.

manipulacija genov 1thing, narediti umetno dnk mulekulo je pa nekaj drugega...(morda se pa samo meni tako zdi :>)
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

imagodei ::

Hmmm... Samo z DNA molekulo, najsi bo umetna ali naravna, ne moreš kar tako ustvarjati življenja. Če bi bilo to tako preprosto, bi to že sedaj lahko storili z obstoječo. Seveda rabiš tudi celico, kjer DNA molekula postane funkcionalna. DNA znamo ekstrahirat, znamo jo vstavljat v celice... Dolly je bila aktualna v devetdesetih.

Smo pa še daleč od tega, da bi kar na novo ustvarili življenje iz osnovnih gradnikov.

Ne zanikam pa pomena tega odkritja. Sam vidim prednosti predvsem v tem, da so znanstveniki spoznali nekaj novega o foldingu (dolgih molekul), kar je še posebej pomembno za nanotehnologijo. Pomembno vprašanje pa je tudi, ali je lažje naredit to umetno DNA molekulo, ali naravno - če je lažje naredit naravno in če je poleg tega še bolj stabilna, potem je spoznanje predvsem učnega pomena in ne toliko praktičnega, v biotehnologiji in nanotehnologiji se bo pa konec koncev uporabljala naravna DNA molekula.
- Hoc est qui sumus -

crniangeo ::

Kul, še mal pa bomo gledal live robocope ? :)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Filo ::

še mal pa bo tale dnk že del kromosomov in tale kromosom v celici in ko se bo tole začel delit muhahahaha moj pes in moj sesalec bosta končno združena muahahaha!

dzinks63 ::

To je tako, kot da ti dajo za eno keopsovo piramido lego kock. Iz njih lahko kaj zelo lepega, estetskega sestaviš ali pa čisto nekaj brezveznega. Lahko pa tudi samo dokaj dobro in ne dovršeno, le kakšna kocka postavljena malo napačno in imaš degeneriran izdelek. Naučiti se DNK zlagati dovršeno in smiselno, to bo pa višek znanosti. Tu nas čaka še ogromno učenja.

necromncr ::

Zakon. Že vidim zombije po ulicah: need.. oil.. need.. oil..

MeGreat ::

Evo, pa naj zdaj še kdo reče, da ni možno iz neživega ustvariti živo. In to popolnoma brez vpliva nadnaravnih sil (bog..)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

R33D3M33R ::

A si predstavljate kak pomen ima ta zadeva za šifriranje? Šifrirni ključ, skrit nekje v celici, primerno zaščiten (metiliran, z dodanimi konci), da ga DNAze in podobno ne uničijo takoj. Odlično :D

Vsi ki pravite, da so sedaj ljudje sposobni napraviti kar nova živa bitja iz tega, se motite. Žal zadeva ni tako enostavna kot si bi kdo predstavljal. Celica je tako kompleksna zadeva, da bi trajalo ogromno časa preden bi kaj sestavili iz ničle.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

MeGreat,

DNA, much less artificial DNA, nista živi.
- Hoc est qui sumus -

MeGreat ::

Je pa pomemben korak v tej smeri

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

subby ::

zelo velik korak

imagodei ::

Zakaj "v tej smeri", hudiča, če smo že itak imeli delujočo NARAVNO DNA molekulo?
- Hoc est qui sumus -

MeGreat ::

Ja, za katero večina pravi da jo je ustvaril bog

zdobersek ::

A si predstavljate kak pomen ima ta zadeva za šifriranje? Šifrirni ključ, skrit nekje v celici, primerno zaščiten (metiliran, z dodanimi konci), da ga DNAze in podobno ne uničijo takoj. Odlično :D

DNA bi se lahko tudi uporabljal za hrambo informacij. V najboljšem primeru Amoeba dubia, v genom te lahko shranis skoraj 78 GB.
Je pa problem v pisanju & branju DNA, z današnjo tehniko bi to vzelo kar nekaj ur.

MrStein ::

Branje/pisanje DL Blu-ray diska tudi traja eno uro ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

elhombre ::

Na ISS bi lahko naredili upgrade astronavta ki bi bil odporen na vse probleme ki jih poznamo sedaj ( degradacija misic in kosti itd. ).Pot v vesolje bo koncno odprta.
Doomsday is coming!!

Brane2 ::

MeGreat,

DNA, much less artificial DNA, nista živi.



Debatable.

Check this out:

SUbcelular life forms
On the journey of life, I chose the psycho path.

imagodei ::

Brane2,

v uvodu (drugi odstavek): "They are so simple, in fact, that even calling them "alive" can be controversial."
- Hoc est qui sumus -

Brane2 ::

Not wrong, controversial.

Stvari se množijo v nekem okolju, pa niso kaj več kot DNA
On the journey of life, I chose the psycho path.

imagodei ::

Hja, sej - DNA je samoreplicirajoča se molekula. That's its nature.

Pri prionih je druga zgodba, ampak sama DNA/RNA pa vseeno rabi sodelovanje celega stroja, da jo razcepi na polovico. Virusi sami po sebi niso sposobni razmnoževanja.

Če pa seveda hočemo pogledat mistično, je pa definitivno zanimiva samoorganizacijska narava snovi. Samo tukaj hitro pridemo na področje ezoterike, kjer bova trdila, da so pravzaprav vsi osnovni delci po svojem ustroju nagnjeni k samoorganizaciji oz. na nek način "živi" ali celo "navdahnjeni s supreme being".

All in all - dokler zagovarjamo razlage Ex Nihilo, me takšna argumentacija niti ne moti, samo mislim, da med slo-techovci takšne razlage ne dosegajo visoke priljubljenosti, zato se jim raje izogibam.
- Hoc est qui sumus -

WarpedGone ::

V Branetovem linku me je najbol presenetila spontana sinteza delov RNA iz osnovnih gradnikov:

In 1974, Manfred Eigen and his colleagues also experimented with a chemical broth containing Qb replication enzyme and salts, and an energized form of the four bases that make up the building blocks of RNA. They tried varying the quantity of viral RNA initially added to the mixture. As the amount of input RNA was progressively reduced, the experimenters found that, with little competition, it enjoyed untrammeled exponential growth. Even a single RNA molecule added to the broth was enough to trigger a population explosion. But then something truly amazing was discovered. Replicating strands of RNA were still produced even when not a single molecule of viral RNA was added!


Življenje je v mojih očeh ravnokar zgubilo en kos čudežnosti.
Zbogom in hvala za vse ribe

imagodei ::

Pri meni je tako že en lep čas... Sem imel priliko spoznat delovanje celice in njenih gradnikov zelo podrobno in sem ugotovil, da smo ali zelo zapletena neživa snov, ki si je koncept "življenja" gladko izmislila, ker si sama umišlja, da "živi", ali pa morda osnovni gradniki le niso tako zelo neživi in vesolje kot celota morda le ima kak smisel.
- Hoc est qui sumus -

mare_ ::

Kakorkoli že obrneš, smo en velik kup molekul in nič kaj dosti več. Pravzaprav rahlo potirajoča misel je to, ni? :)

MeGreat ::

Je ja, saj zato nekateri nočejo v to verjeti in raje verjamejo da bodo po smrti do neskončnosti uživali v nebesih

R33D3M33R ::

Imaš dokaz, da nebesa ne obstajajo? Raje ne vlači tega v to temo.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

Person ::

Imaš dokaz, da nebesa ne obstajajo? Raje ne vlači tega v to temo.

A ti pa maš dokaz, da obstajajo?

Ponavadi je fora da cerkveni jeb*** znanost, če ničesa ne more 100% dokazat ... oni pa nasprotno vedno trdijo z gotovostjo na podlagi tega, ker pač znanost ne zna še čisto v nulo neki dokazat.
Let's make something useful!

R33D3M33R ::

Lej, tole je popolnoma offtopic, ampak če nekdo poda neko tezo, je pričakovano, da jo utemelji in podpre z dokazi. Meni ni treba dokazovati nič.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

MeGreat ::

Čakaj malo. Treba je najprej dokazati da stvar obstaja.. drugače si lahko jaz kar nekaj zmislim in bo to res, zato ker mi ne moreš nasprotno dokazati?

Je popolnoma logično zakaj so si ljudje izmislili nebesa, saj drugače se zdi celo življenje nesmiselno, če bo po smrti konec vsega ..

R33D3M33R ::

Mislim, da se ne razumema. Iz tvojega posta sem razbral, da ti trdiš, da nebesa ne obstajajo. V mojem postu sem te pozval, da mi dostaviš dokaze in pri tem opomnil, da je to že offtopic. Zdaj se pa nekaj izmikaš. Jaz ne trdim nič v tej temi (niti da niti ne) in zato mi ni treba nič dokazovati. Sicer pa tema nima veze s tem.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

BigWhale ::

I, for one, welcome our artificial overlords.

;>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobili smo otroka treh bioloških staršev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6724218 (17498) tikitoki
»

Japonci uspešno klonirali miš skozi 25 generacij

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2810924 (8655) enadvatri
»

Človeška DNK je hrbtenica biološkega spleta

Oddelek: Loža
71709 (1541) Nor-mal
»

Kaj pomeni ustvariti umetno celico?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
3115950 (14463) Seto

Več podobnih tem