» »

Odstranjevalna datoteka

Odstranjevalna datoteka

Mare2 ::

Na mojem prenosniku HP NC 8430 z Windows XP professional sem dokupil RAM 1GB. Sedaj sta dva GB.

Nekje sem bral, da lahko odstranim odstranjevalno datoteko. To je območje na trdem disku, ki ga Windows uporablja, kot da bi bil RAM.

Je to res ali ne.

Mavrik ::

Ne. Se ti bodo programi uprli.
The truth is rarely pure and never simple.

ender ::

Windows brez izmenjalne datoteke delujejo zelo slabo. Minimum za kolikor toliko normalno delo je 2MB, vendar boš imel sčasoma zaradi overcommita (sistem programom dodeli večjo količino spomina, kot je na voljo) probleme, zato pusti izmenjalno datoteko pri miru.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

maratonec5 ::

Ce ze prevajas, je to ostranjevalna datoteka (paging file). Poslusaj zgornji nasvet in ne verjemi vsega, kar slisis. Windowsi so narejeni na principu navideznega pomnilnika. To je tako kot bi rekel, ali lahko avtu odstranim eno kolo, menda potem se vedno dela. Ja seveda, pelje se, toda malce problematicno.

imagodei ::

OSTranjevalna datoteka... Iz korena STRAN, like PAGE.

Tako kot sta ti povedala ender in maratonec, se ne igraj z odstranitvijo ostranjevalne datoteke. Če že kaj, jo lahko nastaviš na fiksno velikost (min in max enako), zaradi česar se v večini primerov OS obnaša boljše. Dogaja se namreč, da v najbolj neprimernem trenutku OS ugotovi, da mu primanjkuje navideznega pomnilnika, nakar začne povečevati to ostranjevalno datoteko, kar pomeni minuto ali dve mletja po disku in CPU usage > 90%. Če že v osnovi nastaviš precej veliko ostranjevalno datoteko in ne dovoliš spreminjanja velikosti, se to ne dogaja.

Ko je bilo 256 MB RAMA velika številka, so nekateri nastavljali paging file na 2,5-3 kratnik te številke (640-768 MB). Če imaš 2 GB RAMA, bo verjetno 1,5-2 kratnik te številke popolnoma zadostoval (če pa performance ne bo dober, lahko vedno povečaš).

Mare2> "Nekje sem bral, da lahko odstranim odstranjevalno datoteko. To je območje na trdem disku, ki ga Windows uporablja, kot da bi bil RAM."

Hvala, da si povedal, kaj to je... :) IOW - pričakuješ odgovore od ljudi, ki se na to spoznajo bolj kot ti, ob enem pa jim za vsak primer poveš, kaj je ostranjevalna datoteka? Ti pa si slika...
- Hoc est qui sumus -

Celeborn ::


Hvala, da si povedal, kaj to je... :) IOW - pričakuješ odgovore od ljudi, ki se na to spoznajo bolj kot ti, ob enem pa jim za vsak primer poveš, kaj je ostranjevalna datoteka? Ti pa si slika...


Očitno ni tega povedal tistim, ki to vemo, ampak je to za tiste, ki se tega šele učijo. Tema tako postane uporabna širšemu ljudstvu in ima še kdo drug koristi od nje.
If air travel is so safe, why do they call it a "terminal"?

Mare2 ::

Hvala.

Kaj pa tole, lahko naredim?
Citiram:
Operacijski sistem Okna XP pri svojem delu uporablja hitri fizični pomnilnik (RAM) ter navidezni pomnilnik, imenovan tudi pagefile, ki se nahaja na trdem disku in je zato dostop do njega počasnejši. Ne glede na to, koliko fizičnega pomnilnika imamo v našem računalniku, pa operacijski sistem vsem opravilom dodeli tudi nekaj navideznega pomnilnika, čeprav to ni vedno potrebno. V kolikor imamo namreč 1 GB ali več pomnilnika, bo operacijski sistem v večini primerov brez težav shajal brez navideznega pomnilnika, potreboval ga bo le v izjemnih primerih. Da bomo operacijski sistem prepričali, da bo navidezni pomnilnik uporabljal le kot zadnjo možnost, se odpravimo v naš priljubljeni urejevalnik registra RegEdit. Sedaj se skozi drevesno strukturo na levi strani urejevalnika registra preklikajmo do: "HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory Management". V desnem delu RegEdita vidimo več vnosov, ki se nanašajo na upravljanje s pomnilnikom, nas pa zanima vnos DisablePagingExecutive. Vrednost tega vnosa sedaj spremenimo iz 0 v 1. S tem bomo operacijskemu sistemu povedali, da želimo, da se gonilniki in jedro sistema vedno zaganjajo iz fizičnega pomnilnika, pagefile pa se bo uporabil le, če se po njem pojavi potreba.

Povzeto po: Računalniških novicah. PS. Ne rabiš se prijavljati, ker sem skopiral celoten tekst.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

imagodei ::

To ni isto, kot izklop Ostranjevalne datoteke. Tako kot piše, s to opcijo onemogočiš zapisovanje kernela in gonilnikov v Paging file oz. obratno, zahtevaš, da se vedno naložijo v RAM. S to opcijo pridobiš nekoliko na hitrosti nalaganja OS-a in izvajanja določenih operacij. Pri današnjih Dual core procesorjih in ostalih hitrih komponentah pa razlika ni ne vem kako božjastna. Poskusi, pa boš videl, če ti bo kaj pomagalo.

Je pa to priporočljivo delati samo, če imaš več kot 512 MB RAM. 256 in manj je NO GO in povzročiš same probleme!
- Hoc est qui sumus -

Boomer1911 ::

pole bi jst moral met usaj 2GB RAM, da nebi blo "takorekoč" razlike. (glej moje spec. v podpisu)
ampak tole mi pa res ni padlo na pamet... odstraniti odstranjevalno datoteko... jojmene
sicer pa mogoče bi se še nekak splačal, če bi imel WinFLP sam to bi moral bi popotopni komp.
kaj pa Vista verzija? bi se to še nekak splačalo na 768MB DDR333 RAMih?
Intel P4 3.0E @ 3.86GHz | 1GB DDR400 | Asus N7600GS | 2x 500GB & 320GB HDD
ASUS K50IN series | Core 2 Duo 2.53GHz | 4GB DDR2 | GeForce G102M | 500GB HDD

imagodei ::

O čem govoriš? O Paging fileju, ali o DisablePagingExecutive?
- Hoc est qui sumus -

5pellfire ::

Nekaj me zanima glede page fajla.

Povsod se govori da ga je najbolje imeti na drugem disku ...če imaš 2 diska.

Jaz sem ravno včeraj kupil 640GB Samsunga F1, imam pa doma še 160GB Hitachija
(star menda okoli 3 leta).

A je bolje če dam pagefile na novi (hitrejši) disk na svojo lastno particijo
ali ga dam raje na drug (počasnejši) disk.

Starejši disk bo samo za backup zadeve (slike, mirror image OSa itd.)

ender ::

Swap daš vedno na najhitrejši disk (oz. več njih).
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

imagodei ::

Ob enem je pa nasvet, naj ostranjevalna datoteka ne bi bila na istem disku, kot je OS.

Dilema, definitivno, ampak glede na to, da prestavitev ost.datoteke ne predstavlja drugega, kot par klikov in reset PC-ja... Lahko narediš test, ane, pa vidiš, kaj se ti bolj obnese.

Drugače, če imaš stari disk bistveno počasnejši, potem ni dileme. Se bo bolj obneslo, da si daš ost.datoteko na novi disk. Če ni bistveno počasnejši, pač naredi test, pa spremljaj performance.
- Hoc est qui sumus -

5pellfire ::

S katerim programom pa je to najbolje testirat? HD Tune?

bluefish ::

jap, HD Tune za hitrost diska.

Utk ::

Dvomim da je 160 GB Hitachi kaj dost počasnejši od 640 GB živali.

bluefish ::

odvisno.

Boomer1911 ::

odvisno.

od česa?
-prenosne hitrosti
-vrtljajev
...???
Intel P4 3.0E @ 3.86GHz | 1GB DDR400 | Asus N7600GS | 2x 500GB & 320GB HDD
ASUS K50IN series | Core 2 Duo 2.53GHz | 4GB DDR2 | GeForce G102M | 500GB HDD

Pyr0Beast ::

Ostranjevalna ? Hmm .. vsak dan nekaj novega.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

5pellfire ::

Primerjava Samsung (HD642JJ-SATA2) / Hitachi (HDS722516VLSA80-SATA1)

Burst speed: 235 MB/s / 125 MB/s
Random access: 13.6ms / 13.3ms
Average read: 94.7 MB/s / 49.2 MB/s

Samsung je zaenkrat se prazen razen 50GB particije - 2. disk
Hitachi pa je 1. disk, tako da je tale test laufan z Hitachija
Ta vikend upam da bom uspel naložit Visto in ostalo šaro na Samsunga,
Hitachi pa bo za backup

Torej, page file na Samsunga ali na Hitachija?

Boomer1911 ::

itak da na samsung, saj bo hitreje delovalo.
hitrejši disk = hitrejše delovanje sistema

jaz imam sistem na počasnejšem disku, toda page file na hitrejšem, in pri meni je razlika kar očitna.
Intel P4 3.0E @ 3.86GHz | 1GB DDR400 | Asus N7600GS | 2x 500GB & 320GB HDD
ASUS K50IN series | Core 2 Duo 2.53GHz | 4GB DDR2 | GeForce G102M | 500GB HDD


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kere programe uporablate za "spedenat" PC

Oddelek: Programska oprema
141349 (1177) RejZoR
»

Pomnilnik v Windows: 2. del

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
356316 (4389) Jst
»

Pohitritev operacijskega sistema!?

Oddelek: Pomoč in nasveti
221877 (1334) joker16_7
»

Kako optimalno particionirati HD WD Raptor...

Oddelek: Pomoč in nasveti
182016 (1697) schurda

Več podobnih tem