» »

Primeren čas za opazovanje ISS

Primeren čas za opazovanje ISS

New Scientist - Naslednjih nekaj dni bo zelo primeren čas za opazovanje mednarodne vesoljske postaje. Umetni sateliti so vidni le pozno zvečer in zgodaj zjutraj, ko se (mi) nahajamo v temi, na satelit pa še sije sonce. To je tudi vzrok, da mednarodne postaje ne moremo videti vsakič, ko se pelje nad Evropo.

Od srede do petka pa bo ISS prehajala naše kraje (severna Amerika in Evropa) v času, ki je optimalen za njeno opazovanje (torej zgodaj zvečer, ko se stemni). Ker je obhodna doba postaje 90 minut, bo njen prehod viden večkrat v vsakem večeru (in jutru). Vsa stvar bo izgledala kot nekakšen zelo svetel objekt, ki bo šel generalno od zahodnega horizonta proti vzhodu (popravite me, če sem povedal napačno). Čas prehoda znaša od 4 do 5 minut. Za opazovanje je priporočljiv daljnogled, ni pa nujen.

izvorna novica
kje se trenutno nahaja ISS

Upajmo, da se bodo oblaki umaknili in da bomo lahko posneli tudi kakšno dobro fotografijo. V tem času tudi pričakujemo povečano število videnj neznanih letečih predmetov [:D].

12 komentarjev

Ktj ::

Nej satelit mal počaka (kšn tedn al pa dva) da bo mal lepš vreme da ga bomo lah vidl :D

edge540 ::

Seznam preletov za naslednjih 10 dni: Klik

Edit: Lokacija je nastavljena za Maribor, če ste od drugje si lahko nastavite tu

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: edge540 ()

neoto ::

Tu se lepše vidi...

Golnar ::

opa, zanimiva novica, ce bo le lepse vreme se bom pa morda le spomnil in si ogledal zadevo

netanyahu ::

Seznam preletov je na voljo tudi na vesolje.net/preleti/.

737 ::

Tudi drugi sateliti so vidni, seveda ne tako, kot ISS. Odličen program za sledenje se nahaja tukaj.

krneki ::

Enkra bo treba za štos tole posnet pri par metrih goriščne. Kar nekaj ljudi je naredilo prav dobr time-lapse film, kjer v parih sekundah vidiš kako se dajnsko stvar približa in spet oddalji.

ahac ::

Ste prepričani, da ni opazovanje ISS (in celo spremljanje lokacije preko interneta!) vdor v zasebnost astronavtov? :P
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

Wirko ::

Posnet pri par metrih goriščne? Misliš s sledenjem? Šlo bi, če bi imel sistem za hitro in natančno sledenje, ampak po mojem tak sistem ne bi bil cenejši od samega teleskopa.

Drugače so pa ti programi za izračun malo preveč optimistični... ISS se da opazovati enkrat ali dvakrat na večer, ne več.
[:4{#]

krneki ::

Sej mam, drgač ne bi sanjal o temu. ;)

bosmla ::

Pravkar sem pogledal skozi okno in je bila izredno lepo vidna :D

gzibret ::

Ena slika iz Nemčije:

APOD

Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prehod Venere 2004

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
273666 (1950) bluefish
»

Viden satelit?

Oddelek: Znanost in tehnologija
112812 (2064) Okapi
»

Meteorski dež 12. avgusta (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5917635 (12735) schurda
»

Vidnost mednarodne vesoljske postaje

Oddelek: Znanost in tehnologija
142822 (2018) Person
»

Teleskopi in opazovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
537974 (7468) EvilGod

Več podobnih tem