» »

neonka in utripanje...

neonka in utripanje...

LordTado ::

lp,kupil sem novo neonko 150cm in mi takrat ko je ugasnjena utripa oz malce sveti na obeh straneh kakih 10cm.Ali je to zanič dušilka ali kaj?
Ali kaj prebija?

lp

Azrael ::

Torej flourescenčna zarnica 60 ali 65W (odvisno od debelie) rahlo brli, ko je ugasnjena?

Rešitev:

1. Fazo pelji čez stikalo in ne nulo, kot imaš verjetno sedaj.
2. Fazo veži na dušilko in ne na žarnico.

Če že imaš tako, je zažgano stikalo, ki rahlo prevaja, ali pa je žarnica tako zelo nova in ima zzelo kvaliteten fosforni premaz, da brli še nekaj ur po tem, ko je bila žarnica ugasnjena.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

zvezal sem kot ne na sponkah narisano,faza l,nula n.

Če bi ble dušilke zanič nebi to delalo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LordTado ()

Azrael ::

Če bi bila dušilka fuč, bi kurilo žarnice, štarteje in varovalke. Zato mora biti dušilka v faznem vodu, da v primeru, če prebije na ohišje, skuri le dušilko in/ali varovalko, žarnica in štarter pa preživita.

Pomeri kakšna je napetost na L in N priključku proti masi - ozemljitvi, ko je zadeva ugasnjena. Če je napetost, imaš ali slabo ozemljitev, zelo vlažen prostor ali slabo stikalo.
Nekoč je bil Slo-tech.

LordTado ::

kontakti so bli obrnjeni,oz priklopne sponke...

lol

bmandl ::

Meni tudi utripa neonska žarnica, ko jo priklopim na 230. Samo zaganja se, kot se vsaka žarnica s štarterjem in dušilko, vendar ta se ne prižge...Možne variante?

Azrael ::

Najbrž spet flourescenčna zarnica, čeprav je neonka lažje napisati, samo žal opisuje povsem drug tip svetila.

Če FCL žarnica utripa in nikakor ne vžge, so naslednji možni razlogi.

1. Fuč žarnica. Zamenjaj žarnico z drugo ali to preizkusi v drugi svetilki, ki deluje pravilno.

2. Defekten ali neustrezen štarter. Štarter mora ustrezati napetosti (230V) in moči žarnice. Npr. 20W štarter in 36W žarnica ne deluje dobro. Tudi 18W žarnica in 40W štarter ne.

Štarter mora ustrezati moči in vezavi žarnice (single - ena žarnica in ena dušilka ali tandem: dve žarnici in ena dušilka 2x moči žarnic). Lahko uporabiš v primeru single spojev tudi univerzalne štarterje, ki so deklarirani kot 4-80W.

3. Narobe priklopljen štarter. Vezava žarnice, štarterja in dušilke ni pravilna. Pogosta napaka, če se menja nosilec žarnice, v katerega se montira tudi štarter - zamenjani priključni žici med seboj na tem podnožjo. Za pravo vezavo poglej shemo na linku, ki sem ga prilepil zgoraj ali pa na dušilko, tudi tam je običajno narisana shema.

4. Napačna - prešibka dušuilka. Dušilka mora ustrezati moči žarnice. Prešibka dušilka ne zagotavlja zanesljivega delovanja in tudi svetilnost je manjha. Pri premočni pa žarnica deluje (z malo večjo svetilnostjo od deklarirane), vendar ima zelo kratko življensko dobo, le 5 do 30 ur, odvisno koliko je dušilka predimenzionirana. Enako je tudi v primerui, če ima dušilka mednavojni stik in kuri žarnice. V takem primeru je menjava dušilke obvezna, čeprav na zunaj mogoče ne izgleda kuhana - pregreta.

5. Slab stik v podnožjih ali kje drugje v sami svetilki ali inštalaciji. Nekajkrat obrni žarnico in zategni vse el. spoje (prej odklopi tok!).
Nekoč je bil Slo-tech.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

elektronska dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2413309 (7038) ethelred
»

Flourescenčne svetilke v mrazu in izbira dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
245152 (3218) energetik
»

vezava neonske žarnice z dušilka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1211122 (11049) vesolc
»

Neonke in dušilke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
53323 (3221) Azrael
»

Neonka 11W na 18W dušilko?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
233323 (2966) SHORTEE

Več podobnih tem