vir: Daily Mail
V podjetju so priznali, da so med letoma 2006 in 2007 naključno izbrali omenjeno število strank med uporabniki širokopasovnega dostopa za "tehnični preizkus". Seveda niso nikomur razložili, da je poseben sistem za nadzor, ki ga je razvilo ameriško podjetje Phorm, dostopal do podatkov na računalniku in beležil vsebino vsake strani, ki jo je uporabnik/ca obiskal/a. Sistem je gradil bazo ključnih besed in si skušal zapomniti uporabnikove navade ter preference.
Temu primerno je Phorm potem prikazoval oglase podjetij, ki so mu storitev naročila in so sodila v določen uporabniški profil. Kadar so se uporabniki pritoževali, da je z njihovim računalnikom nekaj narobe, saj kljub zaščiti prikazuje oglasna sporočila, so jim v BT-ju pojasnili, "da je kriv virus".
Britanski izumitelj in eden od ustanovnih očetov svetovnega spleta Tim Berners-Lee je dejal, da so osebni podatki in zgodovina brskanja na spletnih straneh zasebna lastnina. "V primeru, da jih želiš za nekaj uporabiti, se moraš z menoj pogajati. Jaz se moram s tem strinjati in jasno mi mora biti, kaj dobim v zameno," je dodal Berners-Lee.
BT pojasnjuje, da Phorm ni beležil naslovov spletnih strani, temveč le ključne besede na njih in da je sistem uporabljal za vsak računalnik naključno identifikacijo, ne pa tudi imena uporabnika. Phorm naj bi v BT-ju uvedli zaradi učinkovitejšega in donosnejšega oglaševanja, uporabniki pa naj bi bili z njim deležni primernejših oglasov. V britanskem podjetju trdijo, da niso prekršili nobenega zakona, z čimer pa se nekateri strokovnjaki ne strinjajo.