» »

Elektromotor

Elektromotor

555 ::

Rad bi kupil elektromotor 12 ali 24 v enosmerne napetosti in moči 1kw ali malo več, vendar ga nikjer ne najdem. Zanima me, če kdo ve kje se da to kupiti.

Hvala za odgovore!!:)) :))

LP!

MadMax ::

1kW na 12V je skoraj 100A.
Upam da se zavedaš, kakšne pošasti so to.
Načeloma pa jih imenujemo tudi avtomobilski zaganjač ("ajnlaser").
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

milica ::

555 ::

Zavedam se kakšne pošasti so to!
Ta motor bo vklopljen dalj časa, pri zaganjačih me pa skrbi da bi pregoreli, ker niso narejeni za toliko časa.

MadMax ::

Ok, tole s starterji je res.
Še vedno ti ostane recimo tale firma, ampak cene so tudi pošastne...
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

dzinks63 ::

:)) Mogoče kaj takega: ELEKTRO MOTOR 12V 1.5KW ali pa npr: Ankerlier

Pouh ::

Ker je že tema, mimogrede.
Zanima me, če je prevod pravi (obstaja boljši, sem zamešal kaj med samo):
AC Synchronous-sinhronski
Stepper DC-koračni
Brushed DC electric motor-enosmerni
AC Induction (Shaded Pole)-enofazni izmenični
AC Induction(split-phase capacitor)-trifazni
Brushless DC electric motor-komutatorski?

To so v grobem vse vrste elektromotorjev? Katere so še?

RobynHood ::

ELKO SHOP al nekaj podobnega v Mariboru na Tržaški, če se ne motim.

cucolino ::

@primoz+:
nekateri prevodi so malce ''prirejeni''.
Brushed DC pomeni za enosmerni tok, z ščetkami!, (bolj natancno to pomeni da ima na pogonski osi navitje, na ohišju pa magnete; tako je narejenih vec kot 95% malih motorjev, recimo za avtomobilcke, celo vrtalne stroje, itd...). Ščetke so zato da se tok prenaša na navitje ki je na osi, os pa se mora vrteti, zato dejansko os drsa ob ščetke... :)

AC Induction je indukcijski, torej brez ščetk. Ima ravno obratno, na pogonski osi so magneti, na ohišju pa navitje. Zato ne potrebuje ščetk, saj se napetost in tok ne prenašata na os, magneti so namreč trajni; ;)

Brushless DC el. motor je prav tako brez ščetk, vendar enosmerni. Brushless=brez ščetk.

V principu pa vedno in povsod pomeni DC enosmerni tok (Direct Current) AC pa izmenični (Alternating Current-current je tok).

Načeloma pa ja, to so običajne vrste elektromotorjev. ;))

P.s. v zvezi z temo: Tudi jaz bi potreboval elektromotor 12 ali 24V, vzamem cenejšega seveda :D, ugl. z tako močjo, da me bo sposoben premakniti na majhnem (80x60cm) vozilcu z 4 kolesi... :) Moči še nisem nič računal, na pamet bi pa rekel kakšnih 600w da bi moralo biti dovolj. Kaj pravite ostali? ;)
p.s. teža 62kg, voziček okoli 4, + kakšno breme ter elektromotor, cca 80kg... :)

L.p. Marc

MeGreat ::

http://www.hobbycity.com
Mogoče tukaj kaj najdeš, jaz sem videl da imajo tudi 600w brushless motorje(za nekje 30usd), samo rabiš še kontroler

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

cucolino ::

MeGreat najlepša hvala, vidim da je precej zadevc tule za kar poceni, ja.. ;)
za kontroler par stvari že mam, drugo bom pa še dodelal ko dobim elektromotor (da vem za napetost, moč-odvisen je tok, itd) tako da bom kar svojega uporabil. Je namreč tudi na remote narejen. ;)

Še vedno bi pa precej rad pogruntal, koliko moči rabim za spravit v tek cca 85kg... ne najdem namreč nobene primerne enačbe ali karkoli, da bi zadevo zračunal... :D pa tud anyway nikol nism blestel pri silah u šoli...˘˘ :D

MeGreat ::

Kaj boš pa za baterije dal? Jaz sem si isto mislil gokart narediti, samo so baterije predrage

cucolino ::

hehehehh, gokart na baterije-mocno odsvetujem-vsaj jaz ga nebi delal. Nikoli, pa naj imas na voljo 300 Ah, ter nevemkakšen elektromotor, nikoli ne boš dobil dovolj pospeškov za gokart. Saj ti bo šou, sploh končno dobiš še pa še, ampak za gokart so potrebni pospeški. To je pa slabost elektromotorjev :/ [Vsaj kolikor sem jaz s tem seznanjen, za 100% me seveda ne smeš jemat. če pa kaj zveš, se priporočam v vednost..:) ]

Za moje baterije sem si pa imel namen dat kar lepo 2 (ce je motor 12v, bi bila mogoce dovolj le 1, odvisno od vzdrzljivosti) 60Ah ali vec bateriji, so razmeroma težke, a majhne, pa tudi cifra ni nevem kakšna. Zdaj edino nisem še nič podrobno gledal glede cifer polnilnih, hitro-polnljivih, ter sploh kakšno vrsto... Za začetek-prototip oz. testni, bom not sevea vtaknil dve (eno*) 65Ah avtomobilsko kislinsko.
Za motor sem se po raznih mnenjih na netu odlocu za 750w do 1kW.

Je pa za tole mojo zadevco tak princip narejen: je bolj škatla, ki ima 4 kolesa, in te pelje. Na njej je zgolj sedež tako da lepo sediš, kaj drugega pa ne. Tako se jo namreč ''lepo spravi'' (vsaj jaz sem si tako zamislil). Pogon na zadnja kolesa; Za zavoje ni izključeno premikanje sprednjih koles, vendar zaradi veliko lažjega izdelovanja razmišljam bolj v diferencial na zadnji (pogonski) osi, ter bremze na zadnjih kolesih. Tako bi z bremzanjem koles zavijal-Samo ideja; Elektronika za krmilje motorja; drugega pa niti ne rabim. Kar se tiče vodenja, v primeru bremz, na obe nogi bremze, tako da z njimi zavijam, v roko pa le kontrolo za regulacijo motorja. Se mi zdi da so roke bolj komot kot s fiksnim drogom spredaj ... :D Kakšna se ti zdi ideja? (razen ''sanjarska'' ? :) )

MeGreat ::

Kaj je pa z volanom narobe? Veliko lažja izvedba.
Kolikor sem bral imajo brushless motorji zelo slab navor na začetku, tako da zna biti to problem..

cucolino ::

da, brushless imajo nekoliko slabši navor na začetku, računaj da ko navitje dobi tok in ustvari elektromagnet, dejansko samo sebe premakne v določeni smeri, da gre stran od enakega pola na magnetu. Medtem ko brushless dejansko navitje ustvari magnetno polje, ki mora spraviti trajne magnete v gibanje. Zato potrebuje malo več energije ter časa za zagon. Ampak, če veš tudi dejstvo da se tu ne obrabijo ščetke, da je zaradi tega ker ni ščetk amak direktna povezava tudi malo večji izkorstek, vseeno priparaš. Definitivno bi za gokart bilo veliko bolje imeti motor na ščetke, zaradi malo hitrejšega zagona (kolikor vem, naj bi gokart imel večje pospeške, na 2. mestu je skrb za končno hitrost. Imam prav?) pa vendar mislim da bi bilo malo prepočasi. Vse odvisno, seveda, kaj hočeš ti imeti. ;)

mm76 ::

Zivjo

Mene pa zanima ali bi dali na gokard z katerim bi se večino vozili otroci 36v800w elektromotor ali 48v1800w

furkomad ::

Zdravo,

mogoče kdo ve, kako močan elektromotor kupiti, da bo zmožen vrteti 7 kil težko kamnito kolo.

Hitrost mi ni pomembna, važno je, da se stvar vrti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: furkomad ()

mat xxl ::

Težkom reči, če gre za neobremenjeno kamnito kolo, vzami motor za vrtenje kure iz kake stare pečice .

DamijanD ::

Pa še kako imaš namen imeti postavljeno: bo kolo direktno na osi motorja, ali bo na svoji osi in preko nekega prenosa (jermen/zobnik) poganjano iz motorja?

mirator ::

furkomad je izjavil:

Zdravo,

mogoče kdo ve, kako močan elektromotor kupiti, da bo zmožen vrteti 7 kil težko kamnito kolo.

Hitrost mi ni pomembna, važno je, da se stvar vrti.

Povej še kakšen je premer in debelina kamnitega kolesa. Pomemben je namreč navor.

TheBlueOne ::

furkomad je izjavil:

Zdravo,

mogoče kdo ve, kako močan elektromotor kupiti, da bo zmožen vrteti 7 kil težko kamnito kolo.

Hitrost mi ni pomembna, važno je, da se stvar vrti.


Takega z ustreznim reduktorjem. Kot ustrenim imam v mislih, da se pri normalnem toku potem vrti tako hitro kakor zelis. Ce razmerje ne bo stimalo bos imel brezvezne stroske s kaksnim frekvencnikom. Najdi na bolhi...

Zgodovina sprememb…

furkomad ::

Da malo bolje razložim. Kamnito kolo hočem imeti vgrajeno v leseni mizo tako, da bi se le videlo zgornji del. Nekaj podobnega namizni žagi, le da je namesto žage to kamnito kolo. Gre za nekakšno umetniško inštalacijo :D.

Kolo naj bi se le vrtelo, dodatnih obremenitev ne bi bilo. Sem razmišljal, da bi kolo postavil kar direktno na os motorja, a to bi prišlo v poštev le, če je motor dovolj majhen, da bi lahko šel tudi pod mizo.

Nekaj o kolesu:
- Debelina: 7cm
- Premer: 26cm

Sem že sam razmišljal, da bi uporabil kaj iz kakšne stare mašine, ali pa kupil kaj rabljenega, ampak nimam neke predstave kaj točno naj iščem.

Že vnaprej hvala za pomoč in predloge.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

asinhronski elektromotor kot generator (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8123721 (9187) A. Smith
»

home made 4 kolesnik (like go-card but...)

Oddelek: Loža
357273 (643) sandmat
»

Elektromotorji v avtomobilih

Oddelek: Znanost in tehnologija
394692 (3120) Spock83
»

Elektromotor 500W - 1000W

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
197372 (7018) jernej63
»

Tehnika, mehanika, strojnistvo?

Oddelek: Znanost in tehnologija
352779 (2207) pernat

Več podobnih tem