» »

za ceno starega PCja, profi router/ m0n0wall project

za ceno starega PCja, profi router/ m0n0wall project

space_monkey ::

m0n0wall je FreeBSD projekt, velik manj kot 6MB in ga bootaš na katerikoli PC mašini iz CDja, diska, ali USB ključka. Prepozna vse mrežne kartice... (http://m0n0.ch/wall/)

Baje zelo zmogljiv Firewall Router, od katerega lahko pričakuješ vec kot od 10x20cm škatlice.

Ima s tem, oz. cem podobnim, kdo kaj (pozitivnih) izkusenj?

sivi01 ::

Pri stranki sem namestil PfSense, bratranca M0n0wall-a. Teče na celeronu 2000 512MB rama in 20GB disk. Trenutno je nekaj manj kot 200 uporabnikov, 2 serverje v DMZ in file ter print server znotraj omrežja. 5 VLAN-ov ...

Teče brez težav, brez rebootanja, ... trenutno zelo zadovoljen ...

Azrael ::

Ti programski routerji so odlična stvar.

Sam uporabljam BrazilFW (veja Coyote Linux), ki za razliko od izvirnika omogoča print server.

Zadeva na P120 več kot zadostuje za domače omrežje. Stabilno in zelo enostavna konfiguracija. Dela tudi z diskete, toda, ker diskete, ki so stalno v disketniku rade propadejo, je bolje uporabiti katerikoli delujoč IDE disk.

Disk dela tisti 2 minuti po vklopu, potem pa se avtomatično ugasne, razen če nanj postaviš še neko web aplikacijo/ stran, potem disk dela po potrebi. Tega nisem testiral, samo baje gre.
Nekoč je bil Slo-tech.

Djuro ::

Tudi sam uporabljam BrazilFW na Pentiumu 120 z 32 mb rama in enim 120 MB diskom.
Proc hladim pasivno, za napajalnik sem dal en noname 400W in mu odvzel ventilator (napajalnik ima 'na otip' okoli 25 stopinj) kar pomeni da je računalnik neslišen, razen 2 min dokler ne izklopi diska. Vmes sem zamenjal matično ploščo in procesor, pa ni bilo potrebe po rekonfiguraciji.
Linija je 4/1, laufam mldonkey, surfam, poslušam radio, gledam joost,... in dosedaj še nisem imel nobenih težav.
Tako da priporočam.

space_monkey ::

Rabil bi router z 8 porti, ker bo optika in bo vec uporabnikov istega prikljucka.

Se pravi rabim star PC, na katerega nalozim npr. BrazilFW, 2 mrezni in switch. Ali gre to kako drugace?

Azrael ::

Da, točno tako, kot si opisal, imam narejeno.

Pri izbiri komponent išči take, ki se čim manj grejejo (manjša poraba elektrike, pri 24/7 obratovanju se nekaj že pozna). Grafična je v redu vsaka, tudi taka na ISA vodilu (če le matična plošča to omogoča) ali najbolj "ta zadnja" itegrirana.
Nekoč je bil Slo-tech.

Tomay ::

Tudi m0n0wall je lahko škatlica. Sem videl tudi že pri nas, samo ne vem kdo prodaja.
Voodoo 4Ever

space_monkey ::

Bi tole slo?

PC:
Procesor:Intel Pentium II 350MHz
Ram:128MB SDR
Disk:6.4GB
Grafična:Ne vem


Switch:
NetGear FS108 8-portni

* Združljivost z naslednji mrežnimi protokoli:

- IEEE 802.3i 10BASE-T- IEEE 802.3u 100BASE-TX- IEEE 802.3x Flow Control- združljiv z Windows, Macc;;;® OS, NetWaree;;;®, Linuxx;;;®

* Vmesnik:

- RJ-45 konektor za 10BASE-T in 100BASE-TX- Vsi porti podpirajo Auto Uplinkk;;;™ (Auto MDI-X)

* Vsi operacijski sistemi (Microsoftt;;;® Windowss;;;®, Applee;;;® Macintoshh;;;®, Linuxx;;;® in ostali)

2XMrežna kartica:
LevelOne 100Mbit

* 32-bitna PCI mrežna kartica
* ustreza IEEE 802.3 10BaseT in IEEE 802.3u 100BaseTX
* full duplex mode 20/200Mbps (z auto negotiation)
* integriran predpomnilnik (FIFO buffer) za hitrejše delovanje in manjšo obremenitev procesorja


Vzamem kaj drugega? Je za optiko treba kaj boljsega?

Azrael ::

Mrežna kartica je na Realtek chipset, cena okoli 5€?

Gre se samo zato, če je chipset podprt. Ostalo je še preveč zmogljivo, Brazil FW zadostuje že 64MB RAM, razen če boš dodal trumo dodatkov. Procesor boš verjetno lahko še downclockal in bo še vedno dovolj zmogljiv.

Npr. mojemu P120 na 2MBbps liniji, obremenitev še ni zlezla čez 15%.
Nekoč je bil Slo-tech.

space_monkey ::

se pravi realtek, bom probal
hvala za pomoc

steev ::

Tukaj prodajajo mejhno skatlico za monowall. Sam pomoje se ne splaca. Rajs en P1 pa gor monowall. Je pa monowall najtisji (ker ne potrbuje diska po bootanju). Ce kdo rabi kak nasvet glede monowalla, sem jaz eden izmed večletnih uporabnikov. Tako da kar na plano z vprašanji.
:|

Tomay ::

Če se prav spomnim levelone mrežne v glavnem uporabljajo realtek čipe. Pravkar imam v roki GNC-0105T (gigabit), ki ima realtek RTL8169S, za 10/100 pa ne morem preverit. Drugače pa v večini rač. trgovin dobiš SWEEX ali nekaj temu podobnega.
Voodoo 4Ever

steev ::

Pri takih routerjih na pentium 1 se splača met intel mrezne.
:|

Tomay ::

Jaz sicer uporabljam 3com 905b ali c. Realtek so dobre samo zaradi kompatibilnosti in cene.
Voodoo 4Ever


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

dostopnost NAS težave

Oddelek: Omrežja in internet
8704 (635) zrataj4201
»

PC kot Ruter in še malo pomoči, pri postavitvi

Oddelek: Omrežja in internet
71020 (831) Wisor
»

Računlik - router

Oddelek: Omrežja in internet
181535 (1228) steev
»

mrežni kabel

Oddelek: Strojna oprema
51221 (1147) Poldi112
»

Ali je ta switch dober?

Oddelek: Kaj kupiti
61354 (1162) LevelOne

Več podobnih tem