» »

Shuttle predstavil Linux PC za $199

Shuttle predstavil Linux PC za $199

Shuttle PC v modri barvi

Shuttle PC v rdeči barvi

Slashdot - Shuttle je predstavil KPC Linux PC za borih $199, kar zadnje čase postaja trend - open source PC-ji. Računalnik poganja Intel Celeron, ki ga podpira Intel 945GC chipset in 512 MB delovnega spomina, medtem ko bo za shranjevanje podatkov poskrbel 60 ali 80 GB trdi disk. Dobavljiv bo v rdeči, modri, beli in črni barvi, vsaka pa bo imela drugačno poslikavo.




Pravtako so napovedali barebone sisteme z možnostjo nadgradnje na Core2Duo in 1 GB delovnega spomin, za skromnih $99. Vse to lahko pričakujemo v proti koncu prvega četrtletja.

S takšnimi ponudbami se bo Linux kmalu začel vse pogosteje pojavljat tudi med navadnimi uporabniki...

Slashdot.org in News.com

67 komentarjev

«
1
2

kuglvinkl ::

Men so ti el cheapo gadgeti zlo kul. Če rabiš pošast za obdelavo npr. videa ali fotografij, naj bo na mizi, ne boš pa kurblal požrešne zadeve, če hočeš samo na hitro pogledat mail. Al pa da bi pošast uporabljal za DL...

Nobl.

Djuro ::

Za neko normalno domačo uporabo čisto dovolj.
Samo še tv-out naj ma, pa bo.

desperados ::

Ja za DL je kr potrebno imeti dobro mašino, saj meni "server" (celeron 1ghz,) teče na

Load Averages: 15.08 8.94 6.93

Pa trenutno gor le nekaj distribucij seedam(okol 50gb), torej računalnik je za kaj drugega popolnoma neuporaben, še php ne sfolga sparsat na apačiju. Prijava preko sshja traja nekaj minut...

Za gledanje filmov, poslušanje glasbe, surfanje po internetu, pisarniške aplikacije, pa zgledajo tele kockice izvrstne. Še posebej cena, saj je enaka kot pri gPC vsi pa vemo da via procesorji nimajo kaj veliko sape.

No zunanji dvd predvajalnik je treba še tistim 199$ prištet, pa kako usb tv kartico pa je zadevca pripravljena za v dnevno sobo.

Zgodovina sprememb…

kronik ::

Super cena, a kaj ko bo pri nas cifra prerasla na 200 EUR.

dzinks63 ::

:)) Vse lepo in prav , najlepše je seveda majhno ohišje, ki tukaj največ šteje, drugače pa tisto kar je notri, lahko za 200€ sestaviš na atx osnovi boljši računalnik .

poweroff ::

Kateri distro pa laufa gor?
sudo poweroff

christooss ::

Če bo preračun enak kot npr Asus eee pol je vsaj en od teliph KPCjev moj.
Zakaj je nebo modro? Da imamo lahko sladoled Modro Nebo

WamPIRe- ::

Prav všečna zadevščina. Mi je ful všeč... To je res za osnovno uporabo čisto dovolj. Pa tako kot so rekli.. USB DVD in pa TV kartica ;)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

krneki0001 ::

Hmm. Plata z 128Mb grafiko in 7kanalno zvočno ter 1Gb mrežno stane 54 evrov (isti chipset kot ta v novici), ram stane 1Gb celih 18 evrov, disk 80Gb stane 34 evrov, dvd 30 evrov in ohišje 40 evrov z 430W napajalnikom.

Torej je vse skupaj 54 + 18 + 34 + 30 + 40 = 176 evrov brez procesorja.
Procesor pa paše na plato C2D E2140, ki pa stane 75 evrov.

Torej za 250 evrov imaš že spodobno mašino.

Cene so pa na današnji dan iz cenika e-misije in niso upoštevani popusti, ki bi bili najbrž še 25 evrov manj (10% popust).

jype ::

Ja, ampak tle dobiš poleg še licenčni Linux!

kopernik ::

ohišje 40 evrov z 430W napajalnikom


Ampak kakšno ohišje in kakšen napajalnik ? Majhna, kvalitetna ohišja so kar draga.

BigWhale ::

Jure,

Na uno masino od nebivedu pa das gor pohekane XPje. Al pa Windows 2003 Datacenter

;>

krneki0001 ::

Kopernik, nekateri kupujemo v štacunah, kjer nam na te komponente dajo 3 leta garancije, tako da se ne sekiramo za kvaliteto napajalnika, ker si že firma ne more privoščit prodajat slabih napajalnikov, ki bi crkovali, ker bi bilo preveč menjave. Na mesec kupim tudi po 3 do 4 računalnike in jih doma sestavim za druge ljudi, v zadnjem letu pa sem imel po 35 sestavljenih računalnikih eno samo reklamacijo - preveč sem navil SVOJO plato in se igral z navijanjem in je crknila (delala je še vedno brez problemov, le začetni fsb je bil stalno 133MHz namesto na 200 kot se spodobi za C2D proce). Pa še to so zamenjali takoj in brez vprašanj.


Jure ne boš verjel - tudi za to mašino lahko dobiš licenčni linux.

jype ::

nebivedu> Jure ne boš verjel - tudi za to mašino lahko dobiš licenčni linux.

To vsi rečejo, pol pa windowse ukradejo.

kopernik ::

nebivedu, bolj sem mislil glede na cilj uporabe (npr. htpc). Tam človek želi čimmanjše in čimtišje, kar ni enostavno zagotoviti za malo denarja.

PaX_MaN ::

Matična plošča MSI K9VGM-V
AMD SEMPRON LE-1100 + BOX AM2
PATRIOT DDR2 ram, 512Mb PC2-5300, 667MHz, s hladilnikom
Seagate - Seagate 80GB SATA2, 8Mb, 7200rpm (ST380811AS)
Ohišje LC 2019MB, U/A, Micro ATX, 350W, črn
----------
181€

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

poweroff ::

Zanimivo - ljudje kupijo poceni kištico z Linuxom ali FreeDOS-om in potem spiratizirajo Windowse.

V bistvu so prodajalci sokrivi za piratstvo.

Po mojem mnenju bi morali prodajalci takšno piratiziranje preprečiti.

Kako?

Tako, da kištica pod Windowsi sploh ne bi delovala. Ali zaradi pomanjkanja driverjev, ali pa s kakšnim posebnim TPM čipom, ki bi preprečeval nalaganje Windowsov.
sudo poweroff

TribesMan ::

Sej edino vprašanje je ali lahko na tej kištici poganjaš Windows, ker če ne je itak obsolete.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jype ::

TribesMan, a te lapsus daje?

Če poganja Windows, potem je obsolete, da.

Sicer je pa state of the art!

TribesMan ::

Nič lapsusa.

Maš pa prav, ko daš gor linux je v "state of the art".
Ni za kej druzga kot gledat :)
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

jype ::

Ja, seveda.

Saj media PC je namenjen gledanju, ne pa poganjanju antivirusa in defragmenterja!

TribesMan ::

Huh... beats me, ampk kaj je to antivirus? Jest mam sam Altium Designer, Pro Engineer...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

poweroff ::

Razen, če uporabljaš Windows. Potem oba zelo prav prideta, pa tudi precej resursev pokurita. ;)
sudo poweroff

luli ::

Načeloma se ne vključujem v razne Linux-Windows vojne, ker se mi zadeva zdi brezvezna!

Drugače pa se mi bolj pritegnjena kot razni fani zdida samo še Mathai in jype. Mathai zato, ker kljub tebu, da se dela nekega liberalca ne pusti drugim drugačnega mnenja, kar mi da samo sklepati, da je nek zadrtež, jype pa zato ker se dela nekega only linux maherja, pri tem pa v vsaki možni temi prodaja svojo 8800ko. Seveda ne pozabi omeniti, da je špilal crysis, ki mimogrede ne dela pod Windows! Grem glavo stavit, da si sam licence ne lasti, tu pa samo nabija svojo zafrustriranost!

Liker ::

@Matthai: Doma imam vec racunalnikov z razlicnimi OS-i (Debian, SuSE, Mac OS 9, WinXP, Win98) , na nobenem ni AV-ja in na nobenem pozarnega zidu z izjemo SuSE. Pa sem zadnji virus fasal v casih DOS-a preko neke diskete, ko za rezidencne AV-je se noben slisal ni..."It's all about skill" je moj guesstimate.

Se to: verjetno so tudi vse prodajalne kuhinjskih nozev sokrive k moznemu umoru, ki je lahko zagresen z artiklom... se strinjam 100% Vse kapitalisticne prasice zapret v kak gulag, pa petletke uvest cimprej! ZJSTN!!!!!

darkolord ::

> Tako, da kištica pod Windowsi sploh ne bi delovala.

Sam tole je pa res najbolj neumna stvar, ki bi jo proizvajalec lahko naredil.

jjjjjjj ::

Kaj pa pomeni "licenicni Linux"? Linux, ki ga zapeces na CD sam je obicajno licenicni. Izmed toliko distribucij pa ja ni treba izbrati placljive!

MrStein ::

Da usmerim pogovor nazaj proti topic.u : A zdaj so dejansko na voljo mala in poceni ohišja v naši deželi !?
Vau !
(pa glih sem nedavno navaden avtoradio kupil :()
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

jype ::

luli> seveda ne pozabi omeniti, da je špilal crysis, ki mimogrede ne dela pod Windows!

To nisem bil jaz - igram eno drugo igro (ki dela samo na Windows) in imam posebej zanjo kupljeno Windows XP Pro licenco.

luli> Grem glavo stavit, da si sam licence ne lasti, tu pa samo nabija svojo zafrustriranost!

Jaz ti povem moj ključ (svojo kopijo imam seveda aktivirano), ti mi pa prineseš svojo glavo na pladnju. Pošteno?

jjjjjjj> Kaj pa pomeni "licenicni Linux"?

Da imaš licenco za uporabo, se razume.

BigWhale ::

> Drugače pa se mi bolj pritegnjena kot razni fani zdida samo še Mathai in jype.

Zakaj si mene izpustil... sem kr mal razocaran. :(

luli ::

Jype moram vprašati ali gre za OEM?

BigWhale : Nisi vreden! Malo več nabijaj, pa se te bom naslednjič spomnil!

jype ::

luli> Jype moram vprašati ali gre za OEM?

Ne. Imam tudi knjigico in vso ostalo šaro, ki pride poleg. Mašino sem kupil za službene potrebe in je dolgo časa poganjala zgolj Linux. Mimogrede: Jaz programov ne kradem, temveč jih pišem.

Nabijam zgolj zato, ker le v čustveno nabitih besednih spopadih pride na dan dejstvo, da Windows zares kupijo le redki (z izjemo OEM različic, ki so jim pogosto vsiljene kot obvezen davek), da pa Linux (zavedno ali pa ne) uporablja vedno več ljudi.

Odprtost platforme namreč ponuja nam, programerjem, bistveno širši spekter poslovnih priložnosti - v takih platformah ni nobena reč skrita in so le redke reči prepovedane.

darkolord ::

Ja, memory leaki so kar zaželjeni :)

luli ::

Si postal čustven?

Torej so windowsi vredni svojega denarja, če si jih kupil!

Gregor P ::

A si ti prepričan, da si poleg WIN XP Pro dobil tudi knjižico zraven?!? Jaz mislim, da sem dobil dva medija; na prvem OS na drugem SLO prevod OS-a, pa mogoče še kakšen papirček, ampak knjižice pa ne.

Ampak, da ne bom samo smetil teme. Meni se zdi prav posrečena ta prikupna škatlica.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

jype ::

luli> Torej so windowsi vredni svojega denarja, če si jih kupil!

Absolutno. Vendar sem pripravljen za Linux plačati več (in tudi sem).

Gregor P> ampak knjižice pa ne.

Jaz sem dobil tako modro:

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: jype ()

Gregor P ::

Lahko, da je bila res ena taka kratka uvodna brošurica poleg. S knjižico sem mislil bolj kakšna navodila (kot si jih dobil včasih; danes jih ne dobiš več poleg; ker če bi, bi to pomenilo, da so me nategnili:D ).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

luli ::

Vidiš!

Sam si si privoščil najboljši operacijski sistem za igre, drugim pa ne bi?

DixieFlatline ::

Je pa zanimivo, koliko časa so neApple (večina, so tudi izjeme) proizvajalci rabili, da so se ločili od bednih sivih škatel. Kot da bi bila to ne vem kaka znanost.
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

jype ::

luli> Sam si si privoščil najboljši operacijski sistem za igre, drugim pa ne bi?

Tudi drugim ga privoščim za igre.

Nikomur pa ne privoščim muk, ki jih večina doživlja ob vsakdanjem delu z računalnikom, ker jim njihov IT ni bil sposoben zrihtati primernejše platforme za delo.

Če se mašina vsuje, ko nekoga streljaš... pač power cyclaš in streljaš naprej.

Če se pa vsuje po tem ko si 4 ure tipkal... pa power cyclaš in streljaš naprej.

elasto_mania ::

@jype Meni se ne usuva. Tebi se pa možno

jype ::

Meni se ne more - imam licenčni Linux.

Luka Percic ::

Če se pa vsuje po tem ko si 4 ure tipkal... pa power cyclaš in streljaš naprej.

To pomeni da moraš nujno menjat aplikacijo(alpa po nastavitvah kaj odkljukat)

Aplikacije majo da stalno shranjujejo. Saj nismo v prejšnjem stoletju.

DixieFlatline ::

Mislite da jih bo kdo od naših štacunarjev uvozu?
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

DaSLayer ::

@jype: kje si ti slišal za "licenčni linux"?? Ker te stvar ni in niti ne more obstajat, ker je Linux jedro odprtokodno in pod GPL licenco. Lahko ti pa ponudnik nekega distrota ponudi tech-support za le-ta disto.

'FireSTORM' ::

Pa trenutno gor le nekaj distribucij seedam(okol 50gb), torej računalnik je za kaj drugega popolnoma neuporaben, še php ne sfolga sparsat na apačiju. Prijava preko sshja traja nekaj minut...

Daj prosim te lepo ne klobasaj, ker so to čiste izmišljotine.
Čudno da moj Duron 700MHz sfolga to vse in se prijavim v ssh tako hitro kot odtipkam geslo.
Those penguins.... They sure aint normal....

camx ::

Se strinjam s FireSTORM-om. Na Duronu 800mHz lavfam Apache (+PHP, mod_pytohn.....), mysql server, ftp, ssh, torrentflux itd. in dela čisto normalno. Možno pa je da je Celeron res taki jajc >:D kar pa dvomim.

Zgledajo pa zanimive in lepe te kištice, samo kaj ko pri nas ne bo enaka cena :|

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: camx ()

jype ::

DaSlayer> kje si ti slišal za "licenčni linux"??

Prebral sem vsebino datoteke LICENSE v korenskem imeniku distribucije izvorne kode jedra.

Tam je licenca - torej je Linux licenčni.

Luka Veliki> To pomeni da moraš nujno menjat aplikacijo(alpa po nastavitvah kaj odkljukat)

A to je tisti slavni "hidden Microsoft Word options" dialog?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Spc ::

Ti novodobni celeroni za mene več niso celeroni kajti imajo 512KB ali več cache-a.
Kolko se pa spomnim pa so bili stari celeroni z 0KB ali 128KB cache-a .. kajti več kot 128KB cache-a še nisem videl celerona takrat v eri pentiumov 4.

Duroni pa so imeli po 64KB cache-a kolko se spomnim.
:)
 
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosni racunalnik (najboljsi)

Oddelek: Kaj kupiti
263762 (3002) ant
»

Komentirajte konfiguracijo

Oddelek: Kaj kupiti
121250 (1135) maketa
»

Intelovo razkazovanje mišic: 80-jedrni procesor in napovedi o prehodu na 45 nm proizv

Oddelek: Novice / Procesorji
315494 (4307) imagodei
»

Veliki test DDR2 pomnilnika

Oddelek: Novice / Pomnilnik
153926 (3385) JohnyB
»

Mobilni telefon z odprtokodnim drobovjem

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
325644 (4440) Quikee

Več podobnih tem