» »

Diskretna matematika

Diskretna matematika

marjan_h ::

Ali mi lahko kdo razloži kaj sploh je poln nabor izjavnih veznikov in kako ugotoviš da je nabor poln?

Množica N izjavnih veznikov je poln nabor, če za vsak izjavni izraz A obstaja izjavni izraz B ki vsebuje samo veznike iz N.

Kakor jaz to razumem je; če maš nek izjavni izraz ter ga mal preoblikuješ pri tem pa uporabiš iste veznike in če je pri vseh vhodnih kombinacijah se ujema s prvim potem je nabor poln? In kako to dokažeš?

illion ::

če se prav spomnim, je nabor poln, ko se da vsak problem opisat s pomočjo veznikov v tem naboru. Primer polnega nabora je množica {V, ^, !}

če maš nek drug nabor veznikov, recimo {sheffer, pierce}, lahko dokažeš, da je ta nabor poln tako, da namesto pierca in shefferja uporabiš veznike iz že znanega polnega nabora:
a pierce b < = > !(a V b)
a sheffer b < = > !(a ^ b)

marjan_h ::

aja, zdej razumem!

najlepša hvala, tale topic bi mogu bit sticky :D

marjan_h ::

Zanima me kako se reši to nalogo, vendar brez pametnega vstavljanja, p, q, ne q...
Lahko pa uporabiš samo spremenljivki p in q, izraz pa mora biti tavtologija.

technolog ::

uporabiš prevedbo => na ali, ter XOR na ali in in. Potem samo uporabiš de morganovo pravilo ene parkrat in dobiš direktno ven rezultat.

A => B = ne A v B
A XOR B = (ne A in B) v (A in ne B)

marjan_h ::

za ta pravila tudi jaz vem, in sem jih uporabil.

Torej eksluzivno disjunkcijo sem zapisal drugače in implikacijo.
Sedaj imam še daljši izjavni izraz v katerem nastopa A.
Kako sedaj ven dobit A?

nekako ne razumem kaj naj delam..., pri enačbah vsaj veš da je vse kar ni "x" dat na drugo stran in dobiš x ven. Tuki pa nekako ne kapiram.

Hvala za nadaljno pomoč

joze67 ::

Operiraš v Boolovi algebri, ne v grupi. Manjkajo ti orodja kot so enota, inverz, ...

Bo potrebna kar analiza primerov. Če je p=0, je A(p,q)=__
Če je p=1, je A(p,q)=__
Potem pa najdeš izraz, ki temu ustreza (poenostaviš !p ^ A1 | p ^ A2, kjer sta A1, A2 po vrsti izraza od prej)

marjan_h ::

aja, torej vi mislite na analizo primerov tako, da vsako spremenjlivko zamenjam z 0 ali 1, pa preverjam. In ne na analizo primerov kot pomožni sklep izjavnega računa.

Čemu bi potem zapisal ekskluzivno disjunkcijo drugače, če pa samo zamenjujem p in q z 0 ali 1.

technolog ::

Kaj sploh je besedilo naloge? Izrazi A s p in q?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaporedje, izjave, problem.

Oddelek: Šola
84098 (1296) krka321
»

Dokazovanje izjav - izjavni račun

Oddelek: Šola
71237 (900) detroit
»

kako si razloziti enkrat vecji?

Oddelek: Loža
192387 (1955) steev
»

Čip brez tranzistorjev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
364845 (3251) Matevžk
»

Funkcija z logičnimi operaterji.... (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
905164 (4510) CaqKa

Več podobnih tem