» »

+5V prenizko: kriv napajalnik ali plošča

+5V prenizko: kriv napajalnik ali plošča

schurda ::

Zadnje čase se srečujem s to težavo: ko prižgem računalnik je napetost +5V na plošči le 4.55-4.6V. Winbond hardware monitor mi javi prenizko napetost. Po par minutah pa se ta dvigne na 4.87V (oz. 4.84 full load) in vse dela normalno. Kaj utegne biti narobe: z napajalnikom ali na plošči? Plošča je Abit KR7A RAID, napajalnik pa dobro leto stari Antec True power 550W. Gor je TBB 1700+ @ 2000 MHz, 2 diska 2 DVD RW-ja, zvočna, modem in TV tuner.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Spajky ::

poglej kondiče na plati v napajalnem delu, če so kaj napihnjeni ali kaj curijo eno rjavo stvar ven kje ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

schurda ::

Se pravi, da naj bi bila kriva plošča po tvojem? Ne vem, meni se zdi bolj kriv napajalnik.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kixs ::

In kaksne tezave imas, da se ukvarjas s tem?

schurda ::

Hardware monitor javlja napako in piska. Zaenkrat ni ostalih težav, rad pa bi se izognil bodočim okvaram hardware-a.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

kixs ::

Kateri HW monitor pa uporabljas?

dolenc ::

Dok ne zmeriš ročno ne moreš vedet kolk je, malokera plata kaže točno. Sploh pa če nimaš problemov se ne sekiri.

Pyr0Beast ::

Poglej v biosu ob zagonu in čez pol urce. Če je enako (ranga 0.025mV), nimaš kej skrbet.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

schurda ::

HW je Winbond-ow, ki sem ga dobil zraven plošče.

Prvič, ne vem kje izmerit 5V na plošči. Najbrž to ni ista napetost kot na molexu.

Drugič, plošča kaže napetosti kar dobro. V biosu je napetost taka, kot jo kaže tudi Winbond HW v W$-ih. Če pomerim z inštrumentom, so razlike približno 0.01 V.

Očitno, da rabi sistem, da se "segreje", potem je vse OK. To traja 2-3 minute. Napetost je potem konstantna.

@ Pyr0Beast: Hladen 4.5-4.6V, čez par minut 4.87V.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Pyr0Beast ::

Ali imaš resnično slab inštrument ali pa prekleto dobro plato.
Na plati je relativno ista napetost kot na molexu. Nekaj je padca zaradi izgub v žicah, ponavadi max 0.10V.
Ker nisem še videl plate, katera bi kazala z +- 0.01V toleranco.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

schurda ::

Torej, stvari so se malo bolj skristalizirale.

1. Razlika med MB monitojrem in inštrumentom je max 0.03V.
2. Ko prižgem PC je napetost okrog 4.8V, potem pa približno minuto do dve počasi pada do 4.5V (tudi, če samo čakam v BIOS-u). Ko je obremenjen gre do 4.3-4.4V. (Zagon Boinc-a). Pred problemom je bila napetost v idle 4.94V, full load pa 4.89V.
3. Odklopil sem vse: ram, diske, CD-je, vse kartice, tudi grafično, ventilatorje. Ostal je samo: ventilator na procesorju in procesor, ostalo je šlo vse dol. Isto. Ali ga dam na deafult (1700+) ali na navite nastavitve (2000MHz)- isto.
4. Kondenzatorji so čisti, ravni.
5. V mrzli in topli sobi (10˙C in 22˙C) je isto.
6. Priklopil sem napajalnik na drug računalnik (Athlon 2600+, 512MB ram, GF 2). Napetost 5.05V.
7. Na drugem računalniku sem tudi pomeril napetost z original napajalnikom -> 5.2-5.3V. Ta napajalnik sem dal na mojo ploščo in voltaža je 4.8V.
8. A to pomeni, da je nekje na plošči ali v procesorju problem?

Aja, pri padcu pod 4.4V mi začne izklapljat diske, to me skrbi, ostalo niti ne toliko.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Pyr0Beast ::

Kolikor sem videl, tvoja plata napaja procesor iz 5V linije, kar pri kakšnih 40W porabe nanese okoli 8A ...
Če je napajalnik bolj švoh (ima tanke kable) je stvar še toliko slabša, pomeri, kakšna je napetost na neobremenjenem molex priključku ko sistem 'nažgeš' in obremeniš (Toast). Če je napajalnik v redu, bi morala napetost na priključku kvečjemu narasti, napetost na matični plošči pa pasti.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

schurda ::

Danes sem zamenjal kondenzatorje ob procesorju (6.3 V, 3300 uF, no ja, dobil sem 16V.). Zdej pa kaki dve tri minute počaka, potem pa spet začne padati. Če procesorja ni gor, potem se linija drži pri 5.02V. Očitno, da je res nekaj z napajanjem pri procesorju in je zato kriva plošča.
I want to know God's thoughts, the rest are details. (Einstein)

Pyr0Beast ::

Lahko tudi, da ti začne kakšen mosfet 'puščat'. Zadeva se bi tako dokaj grela, sinptomi pa bili podobni ...
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nihanje napetosti v vticnicah (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6310143 (8082) Pyr0Beast
»

Voltaze???

Oddelek: Navijanje
251588 (1320) Keyser Soze
»

Antec NeoPower 480 W vs. Tagan 480 W (mini test)

Oddelek: Strojna oprema
322130 (1594) DjTonic
»

Koliko je se varna temperatura za zracno hlajenje?

Oddelek: Navijanje
462927 (2054) schurda
»

Antec ali Enermax?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
422907 (1872) tha_man

Več podobnih tem