» »

XiTi Monitor: Slovenija trenutno z najvišjim deležem uporabe Firefoxa

XiTi Monitor: Slovenija trenutno z najvišjim deležem uporabe Firefoxa

Daily Tech - Po poročanju francoskega inštituta za spletne raziskave XiTi Monitor, tržni delež brskalnika Firefox počasi, a vztrajno narašča tako v Evropi, kot tudi drugod po svetu. Glede na njihove meritve Firefox v Evropi uporablja 27,8 % obiskovalcev spleta, v Avstraliji in okolici 28,9 %, medtem ko bi se naj v Aziji, Afriki in Južni Ameriki tržni delež glavnega tekmeca Internet Explorerja vrtel okoli 15 %, v Severni Ameriki pa okoli 18 %. Slovenija je v Evropi s trenutnim deležem 47,9 % obdržala vodstvo pred Finsko (45,4 %) in Slovaško (40,4 %).



Mimogrede, predvčerajšnjim je izšla nova verzija Firefoxa ( 2.0.0.5), s katero se bomo še nekoliko varneje sprehajali po spletu (razvijalci so zakrpali 8 varnostnih lukenj, od tega 3 kritične).

91 komentarjev

«
1
2

Evil mind ::

WOOT! :D

Relanium ::

tooooo jaaaaaa......:))
:)) :)) :))

js sm v teh procentih........:)) :))

Alexius Heristalski ::

Jaz pa ne. Uporabljam Opero. Gremo se kregat! :D
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

kriko1 ::

Saj ni važno ali je opera ali ff ali konqueror, važno da je po standardih. Lepo je videti da imami visoki delež izobraženih ljudi.

Kenpachi ::

@Alexius: Ni treba, ker si v manjšini.
Zaraki Kenpachi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kenpachi ()

WhiteAngel ::

Enkrat ko se FF navadiš, ni variante, da prešaltaš na IE7.

Od kje jim ti podatki?

Relanium ::

res.....maš prov.... Firefox je zakon....

r5r ::

Nameščanje novih različic vsaka dva meseca mi ni všeč. Grrr.
And it makes me wonder.

mtosev ::

Jaz testiram Safarija

Drugace je FF najboljsi brez dvoma drugace pa cool pa smo prvi
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Matri[X] ::

Nameščanje novih različic vsaka dva meseca mi ni všeč. Grrr.

Sej ima FF auto update? Jaz sem vceraj mogel 1x klikniti, da se mi je updajtalo.

sword ::

Piše samo, da smo prvi v Evropi... kdo pa je prvi na svetu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sword ()

Al_Cojone ::

Firefox forever......najboljši brskalnik :D

mi smo tudi prvi v svetovnem merilu >:D>:D

Mozilla Firefox v.2.0.0.5

ripmork ::

Firefox uber alles!

super brskalnik.
glede updejtov pa tudi ne vem kje bi bil problem - vsake tolk cajta se prikaže auto-update, 1x klikneš, počakaš da se restarta, pa je fertik.

Lion29 ::

pism ej, zakaj se zamuja s to novico vec kot teden dni

ampak who am I to point the finger, right? :D

dobr je. Jaz sem izredno ponosen da smo v necem na svetu prvi. In to ni nekaj kr neki.. ampak ena zlo dobra stvar. KUL
Se vedno se pa cudim kaj za hudica pocne tistih ostalih 50%??? Fantje, dejte malo bolj konkretno izobrazevat vase znance in jim brezkompromisno nalagat FF :) pismo jaz ssem ziher v teh letih najmanj 30 ljudi prericu da gredo na FF :) Ce vsak preprica od vas vsaj 2 smo na konju :D mi ne bo treba vec delat kurceve sajte 2x... enkrat za stnadard compkliant browserje in enkrat se za IE :S

jperc21 ::

Jaz osebno uporabljam opero, ampak firefox mi je tud všeč.

Sem se sedaj navadil na opero in vztrajam pri njej.

LP
Keep your head up, even when the world is hard, never give up!

BosKo ::

Moram povedat, da je nekaj procentov moja zasluga. Že verzijo 0.7 (takrat je bil še firebird) sem integriral v windows xp instalacijo. Sam temu CD-ju pravim DELOVNI CD WINDOWS XP SLO. Na cd-ju je bil že leta 2002 integriran slovenski jezikovni vmesnik za windows XP. CD se je močno razširil med ljudmi, ker so mislili da gre za slovensko verzijo XP-je, instalacija je pa čisto avtomatizirana. Zraven ti še instalira Thunderbirda, Nero, in seveda Total Commander(BREZ NJEGA NE GRE)...
Še vedno uporabljam ta CD ki ga seveda posodabljam z novimi verzijami..... ) Sam nikoli nisem štel na koliko računalnikov sem instaliral XPje. Pa če v povprečju instaliram dva računalnika na dan je to 600 na leto pa že skoraj 5let je to 3000 mašin, bilo pa jih je sigurno več. Vsak tak računalnik pa nikoli ni šel od mene brez FIrefoxa na namizju....

Lp, Boštjan

r5r ::

> Sej ima FF auto update? Jaz sem vceraj mogel 1x klikniti, da se mi je updajtalo.
Pod pogojem, če si prijavljen kot administrator.

Potem pride pa še nov Thunderbird ...

FF je precej dober, le porabo pomnilnika bi lahko zmanjšali. V povprečju mi pobere okoli 120 MB.
And it makes me wonder.

gruntfürmich ::

120 MB? ti imaš neko extremno verzijo.

firefox se je zame malce pokvaril z verzijo 2. z zavihki ima drugačno ravnanje, ki ni tako praktično kot v 1.5. pa dobro. sem zdaj naložil novega.
FF je zakon! sem si dal gor temo 'vista' al nekaj tak, tako kot jo ima IE7, pa sem mogel kr dol vreč. IE je fuj in fej.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

smash ::

IE7 all the way :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: smash ()

TESKAn ::

Hm, je kakšen poseben razlog, da več kot ima država uporabnikov firefoxa, bolj rdeče je pobarvana? Ziher smo komunisti:D.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

mare_ ::

120 MB? ti imaš neko extremno verzijo.
Jah, meni trenutno pobere točno 117,6 MB, imam odprte pa 3 zavihke ;) (je pa res, da že en čas laufa).

Road Runner ::

firefox kot program je sicer super, ampak gecko bi pa lahko kaksno resno prenovo dozivel. kar se izrisovanja strani tice ni ne hiter, ne natancen.. :)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

paljer ::

Proud user of IE7!!

In ti Bosko...čestitam ti, da si s svojim delovnim cdjem širil firefox kot Jezus krščanstvo. Pirat!

infiniteLoop ::

Ce firefox redno (sluzbeno) uporabljas se ti zna zgoditi da po nekaj dneh kot vsi vemo zre full rama. Se hujsi problem je to da cez cas zacne zret tudi CPU cikle. Veckrat se mi je zgodilo, da je racunalnik stekal FF pa je koristil 98% procesorjevega casa. Kljub temu mi brez njega ziveti ni.
None of us is as dumb as all of us.

jan01 ::

Kako preprosto zmanjšati porabo firefoxovo porabo pomnilnika?

v firefox vpišite about:config in nato poiščite browser.sessionhistory.max_total_viewers in nastavite na 0. Ponovno zaženite firefox. Zdaj primerjajte porabo rama.
____________________
Še en trik: ravno tam(v about:config) dodajte novo vrednost boolean config.trim_on_minimize in dajte na true. Zdaj ko boste minimizirali firefox, bo poraba rama pri firefoxu drastično padla(na kakih 10, 20MB) in po maximiziranju ne bo tudi približno narasla na vrednost pred minimiziranjem.

Zgodovina sprememb…

infiniteLoop ::

Ce so vse te nastavitve tako foolproof in ne okrnijo delovanja aplikacije zakaj potem niso po defaultu vkljucene?
None of us is as dumb as all of us.

mare_ ::

No, ampak saj konec koncev tud nimam gigabajt rama samo zato, da se praši v računalniku :P

trnvpeti ::

se malo nastavitev
da bo FF bliskal :)

network.http.pipelining true

network.http.pipelining.maxrequests 30

network.http.proxy.pipelining true

network.dns.disableIPv6 true

plugin.expose_full_path true

nglayout.initialpaint.delay 0

content.notify.backoffcount 5

ui.submenuDelay 0

Quikee ::

firefox kot program je sicer super, ampak gecko bi pa lahko kaksno resno prenovo dozivel. kar se izrisovanja strani tice ni ne hiter, ne natancen.. :)

Ja recimo v Gecko 1.9 (FF 3.0).. kjer bo celotno izrisovanje prešlo na Cairo.

Road Runner ::

Seveda zmanjsas porabo rama ce izklopis caching in podobne stvari. Ampak s tem funkcionalnost pesa ;)

Trnvpeti, te nastavitve ki si jih napisal so mnogokrat predlagane za pohitritev, imajo pa pri mozilli dobre razloge da jih ne vkljucujejo by default. Vecanje max requests ti naprimer dodatno obremeni mrezo (tako tvojo kot od serverja).
Nglayout. Initialpaint. Delay 0 pove firefoxu naj stran zacne risati takoj. Privzeto firefox najprej naloada vecji del strani in jo sele za tem zacne risati, zato da prej ne obremenjuje procesorja. S tem ko vklopis takojsnje izrisovanje pa ze od zacetka rise stran, kljub temu da s tem upocasni nalaganje. Izrisovanje je torej pocasnejse, nasemu laicnemu ocesu pa deluje hitrejse ker prej vidimo zacetek risanja.

Najbrz niste mislili da v firefox dajo default nastavitve ki obremenijo racunalnik in delajo pocasi, ker so pac zlobni?
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

trnvpeti ::

Road runner (in ostali)
vklopi nastavitve, pa povej občutek na uč (probaj stare nastavitve ff, pa te, ki sem predlagal, pa recimo ie)
če ti ni všeč, pač ne uporabi tega
da preveč obremeniš server? Hmm
da preveč obremeniš mrežo? Hmm

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

Matko ::

Že dolgo pogrešam opcijo za prikaz slik (samo začasno shranjene).

Je mogoče že kakšna rešitev?

AndrejS ::

In zakaj je delež FF v slo tako visok ?
Verjetno zato ker večina uporabnikov poganja piratske windowse, na katerim jim ne uspe instalirat IE7 ali vsaj nadgradit IE6, zato jih napadajo virusi in brskalnik se sesuva.
In potem vsi priporočajo FF.
Res žalostno... jaz še vedno prisegam na IE7, FF pa imam samo za test, da prilagodim katero spletno stran, čeprav je to včasih težko

Vlady ::

Doma uporabljam IE7, v službi pa FF. V bistu že skoraj ni več razlike. Zavihki so povsod, nastavitve skoraj enake... Samo malo so ikonce drugačne.

Aja zakwa je v sloveniji tak velik procent FF-ja? Preprosto, folk ne kupuje winwow in je kar precej na linux-u, kjer pa itak normalno dela samo FF. Pa še potem kak pirat z tistimi XP-ji okrog širi mozillo. To jasno kaže, da smo ena izmed "škrt" držav, kjer folk ne mara winsow in raje uporablja linux + FF. Sicer pa mnogo folka še vedno na IE6, ki je zelo luknjasta in tudi večina folka ne zna IE7 pravilno uporabljat oz. sploh ne znajo uporabljat neta. Vlečejo dol vsako bedarijo, inštalirajo gor 100 tool-barov, kar pa samo upočasni vse skupaj...
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

JurijTurnsek ::

vlady: saj je vse kul, samo ne govorit linuxašem škrti...
http://www.slatnaskejta.com

Luka Percic ::

Pod XP-ji sem prej vedno inštaliral firefox, odkar nadgrajujem na visto, pa za večina uporabnikov ie7 povsem enakovreden ff.
Za poweruserje je pa itak Opera, alpa firefox nabasan z plugini (ki ga naredijo neodzivnega).

Tako da bo delež ff imo počasi začel padat, ter IE spet naraščat.

Tic ::

Kako preprosto zmanjšati porabo firefoxovo porabo pomnilnika?

Install opera.

Sicer, pa zakaj je tak velik odstotek? Če bi imela Slovenija 2 prebivalca, bi bil en na operi, drugi pa na fxu.
persona civitas ;>

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tic ()

Lion29 ::

lol kaksen glup komentar Vlady-ja :)

moja statistika na vec spletnih straneh kaze, da uporablja 99,05 uporabnikov oz. obiskovalcev tehs trani windowse, samo 0,47 linux in 0,42 macintosh (statistika po google analytics) skpaj imam na tehs straneh preko 3500 obiskovalcev dnevno in statistika je za obdobje 2 mesecev!

Tak da ne neki nakladat tle o linuxacih!

IE7 sem imel gor 2 dni in ga fliknu dol. FF uporabljam od razlicice 0.8. Prehod je bil postopen saj sem dolgaleta prej uporabljal IE. No, ko so koncno postimali, da je deloval izpis strani tudi na FFju odlicno, sem dokoncno presaltal. IE imam na masini samo zato, ker razvijam spletne strani in aplikacije in na zalost moram se vedno cekirat ce tudi v IEju dela in se za IE razlomit na dvoje, da usposobim stran zanj! IE sux!

aja, samo za info moje statistike kazejo "samo' 37% uporabo FFja in nekaj manj kot 60% uporabo IEja... imam poa vecino obiskovalcev iz SLO.

joebanana ::

Lion tvoja statistika ma pač smolo:D

PrimozR ::

Opera, FF, a je važno, glavno da ni IE :D

Vlady ::

Lion29 se vidi da pojma nimaš o čem govoriš.

1. kako ti je uspelo odinštalirati explroer z winsow??? Si mogoče čarovnik? Nekako se mi zdi, da ti explorer prikazuje že datoteke z računalnika... >:D Odpri my computer in voila, explorer je tu! Jah... pejt nazaj korenček papcat.

2. Kako ti veš, kdo ima realno linux in kdo windows mašino? V firmi kjer delam, je večina računalnikov bila linux. V firmah imajo firewall-e in proxy-je, ki so ponavadi kake windows mašine, saj winsi podpirajo web service, ki jih podjetja uporabljajo bolj kot si ti misliš, še posebej tam kjer se razvija resen software. Torej ni nujno, da imajo vsi uporabniki windose gor, pač pa lahko dostopajo preko proxy-ja, ki je windows server mašina. Aja, pa 99% se mi zdi nekako preveč za statistiko, saj kar poglej okoli sebe in boš videl, da obstaja veliko folka na linux-u. Tam okoli 60-75% bi ti še verjel, ampak 99%. Ješ bucke in sereš klanfe. Aja, edino če upravljaš s stranjo, ki ponuja vsebino samo za windows uporabnike, edino tako bi ti uspelo 99%. Pa še to je nekaj hudo sumljivo. Realno ne moreš imeti takega procenta, razen če so vsi linuxaši preprosto reve in na skrivaj uporabljajo winse, ker jim linux ne ponuja dovolj??? Yeah right. Za pasjanso pa minolovca igrat je en linux dovolj. :) Mal preveri kako ti nastaja ta tvoja statistika... >:D

Ampak vseeno, je že eden pred mano zapisal: slovenci so preveč škrt, da bi kupl winse, pa majo piratske, ki se ne upgrade-ajo in potem imajo IE6, ki je poln lukenj in tako uporablja kar nekaj folka FF, ker verjetno drugega sploh ne poznajo. :)
"Lotereya - naibolee točnyj sposob učeta količestva optimistov"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vlady ()

smash ::

se strinjam da je uporaba FF močno pogojena z škrtostjo folka

Lion29 ::

lol... pizda ce pride IE ze v sistemu... in ce folk ne kupuje winsow in si jih sam kopira... zakaj bi potem zaradi skrtosti uporabljal raje FF?

pizda zaradi skrtosti si folk nalozi piratske winse, ne pa da si nalozi se drugi browser :DDD matr ej kake debilnosti folk govori


Vlady. Torej spoet govoris neumnosti. Prvic, google analytics uporablja ogromno priznanih strani in google ima en renome. Torej se lahko precej zaneses na taksne statistike.

Je pa res, da nobena statistika ne more biti 100% natancna. Pa ce ze vzames relativno napako 10% (kar je prakticno grozna napaka, ki si je googleziher ne privsci) bi dobil vseeno 89% folka na winsih. In ce si tistih 11% delis na dva za linuxin macintosh dobis da je na linuxu 5.5% folka. Kar je v primerjavi z 0.47 zelo veliko a se vedno v primerjavi z 89% zanemarljivo.

Osebno poznam ogromno folka ki uporablja racnualnike (recimo nekje 300+). Od tega jih je mogoce 10 na linuxu in se to so samo racunalniski friki (v sloveniji nedvomno v veliki manjsini).


IE7 sem instaliral kar na XPje. In sem naredil system restore ki mi ga je itaq sam IE ob instalaciji predlagal. Kot sem omenil pa imam se vedno IE gor in sicer 6ko in to za teste...

dej Vlady, ne stoj metat taksnih neumnih izjav, da se ti folk ne bo smejal.

Pa se nekaj, v vecini firm kjer sem jaz delal in kjer delajo kolegi uporabljajo linux za firewalle in ne winse! si mal naredu ene pomote, ne?

jan01 ::

Morda se bo microsoft spomnil "ponesreči" dodati v kak svoj update funkcijo, ki spremeni user agent v firefoxu...

Drugače pa:
Kje se (linux) programerski guruji? Ajde spisat en hud virus, ki LE spremeni user agent v IE na eno verzijo firefox in linux. Da bodo pri microsoftu vsaj za trenutek zatrepetali, ko bodo videli statistike na svojih strežnikih!

msmid ::

Finančni portal, google analytics, večina obiskovalcev iz slo, mesečni obisk (visits) 220.000. IE 86%, FF 13%.

Lion29 ::

mitjas: tut jaz imam na bolj profesionalnih sajtih vecji delez IEja kot na bolj laicnih oziroma genericnih

dr.Akula ::

pizda zaradi skrtosti si folk nalozi piratske winse, ne pa da si nalozi se drugi browser :DDD matr ej kake debilnosti folk govori

Hotu je povedat, da si ne morjo updejtat ie6 na ie7 ker jih genuine ne spusti skoz. Zato pač naložijo ff ali opero.
Drugač pa uporablam ie7 pa občasno Opero, ff je bil pa pač ob pravem času na pravem mestu in z dobro reklamo, folk je pa zagrabu. Opera je še vedno daleč pred ff, ampak nima tako agresivne reklame. Poznam veliko ljudi, ki sploh še niso slišali zanjo.
ni podatka

Lion29 ::

Tudi to se strinjam, m da opera nima agresivne reklame

Ampak pr operi so naredili to napako, da je bil browser placljiv zelo dolgo casa...

In cetudi sem si jaz nalozil takrat opero gor (govorim 3 leta nazaj) sem jo dal takoj dol ker je bila cist prevec bloated! Full prevec vsega. Sedaj je veliko bolj slick.

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

sword ::

Sam nimam nobenih statistik, ki bi pokazale kake so stvari dejanske. Vseeno ap upam, da se alhko vsi strinjamo glede teh dveh dejstev:

1. Ljudje smo navajeni na windowse. Zakaj bi se šli matrat pa na linux skakat, če mamo udobnejšo rešitev? In to je dejstvo. Morda si pristaš Linuxa, vendar se je treba soočiti z dejstvom, da zelo majhen procent ljudi uporablja Linux, in ne vidim nikjer v prihodnosti, da bi se to spremenilo.

2. Dokler bo Microsoft imel IE predinštaleran z OS bo FF v slabšem začetnem položaju. Vendar moram priznat, da sem vesel, da se veliko ljudi odloča za FF, tudi sam ga z veseljem uporabljam ter priporočim vsakemu. Tu pa se spet oglasijo Oper-aši, da je Opera 10× hitrejša itd.. sej sem vesel, da se odločjo za nekaj drugega kot IE ali pa Safari, vendar vseeno se v deležu uporabnikov Opera niti malo en približa resnim konkurentom.

Pa brez zamere linuxašom ter operašom :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

V explorerju ne delujejo sumniki

Oddelek: Pomoč in nasveti
6750 (701) amigo_no1
»

Internet explorer 7 - kako premakniti orodne vrstice?

Oddelek: Programska oprema
61246 (1190) BendeR
»

Firefox 2.0: Intervju

Oddelek: Novice / Brskalniki
154571 (3365) MrStein
»

Pri nadgradnji ubil "lisico" (Kubuntu)

Oddelek: Operacijski sistemi
272209 (1813) Quikee
»

onemogočeno downloadanje fajlov

Oddelek: Pomoč in nasveti
51042 (961) Lith

Več podobnih tem