» »

Telefoni poneumljajo

Telefoni poneumljajo

Slashdot - V izsledkih nove raziskave, ki so jo Britanci objavili včeraj, lahko preberemo, da se naši možgani zavoljo naraščajoče uporabe elektronskih pripomočkov poneumljajo. Tako so odkrili, da so petdesetletniki, ko so dobršen del svojega življenja preživeli brez elektronskih pomagal, bistveno sposobnejši in uspešnejši od tridesetletnikov.

Več kot tretjina Britancev iz slednje skupine ne pozna domače telefonske številke, medtem ko jih le 40 odstotkov pozna rojstne dneve družinskih članov. Med petdesetletniki jih na rojstne dni ne pozabi kar 87 odstotkov. Moški so se odrezali slabše, saj le dobra polovica ve, kdaj imajo obletnico poroke. Nevednih žensk je manj kot deset odstotkov. Klik!

Koliko telefonskih številk veste na pamet?

58 komentarjev

«
1
2

MTm2H37rqt7B ::

Od kdaj ima vezo kaj si moras zapomnit in kdaj si neumen?

Boljse bi bilo napisano, Telefoni polenjujejo, ne pa poneumljajo.

FUD.

Luka Percic ::

Take raziskave poneumljajo.

Ker enačijo inteligenco z spominom.

Pa še to ne drži. Jaz se z pomočje telefona/prenosnika zapomnim 10x več podatkov.
Pa kaj če se spomin za te podatke nahaja na disku/flashu?
Še bolje, tako lahko v svoj spomin pišem podatke ki jih rabim vsak dan, ne le 1x na leto. Da ne govorimo, da je "pisanje v možgane" precej zamudnejše.

keber ::

Jaz si številk ne morem nikakor zapomnit. Seveda je to veljalo še preden sem imel mobitel v žepu. Zakaj potem telefon poneumlja? :\

Matev ::

meni se številk ni potrebno več zapomniti
imam v telefonu po imenih urejeno

hvala bogu

če sem zaradi tega neumen...

McHusch ::

Zakaj smo se v šoli učili Zdravljico [vstavi poljubno Prešernovo pesem] na pamet? |O

rasta ::

In so se vprašali še koliko gesel, URL naslovov ipd. si pedesetletniki zapomnijo več kot tridesetletniki?

In to ni nobena raziskava, ampak čisto navadna objava rezultatov ankete.

HyperKiller ::

Ali slučajno v novici piše, da petdesetletniki pozabijo več rojstnih dni?

CWIZO ::

Res ne vem zakaj bi mogu vedet svojo domačo telefonsko na pamet. Nikoli me noben ne kliče na njo in nobenmu je nikoli ne povem, ker zmeraj dam svojo mobilno...

Zakaj bi pa sploh mel imenik v telefonu pol, ce ne zato da ti ni treba vedt miljon stevilk na pamet...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

sidd ::

Že luka povedal kaj sem mislil jaz tule napisat...

Me pa je nasmejalo skoraj do solza :D
no idea for signature
signed
I

bozjak ::

poneumlja je nedvomno napačen izraz. To, da na pamet ne vemo več datumov ali telefonskih številk, ne pomeni, da naši možgani niso več sposobni, to le pomeni, da se bolj obremenjujemo s stvarmi, ki jih naši mobilniki ne hranijo.

Življenski stil se nedvomno spreminja iz generacije v generacijo. Kdo izmed omenjenih 50 letnikov pa še zna napovedati vreme iz okolice, "čutiti" določene stvari in podobne pojave, ki sploh niso tako redki pri starejših ljudeh. Pa to ne pomeni da so le ti pametnejši, le drugo znanje je (bilo?) za njih pomembno!

Kot je nekdo odzgoraj že napisal: to ni nobena raziskava, le rezultat ankete.

Lp

edit: spelling
http://upor.blogec.si
http://bozjak.deviantart.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bozjak ()

Volk| ::

Kot je napisal rasta da si zdaj namesto telefonskih moramo zapomnit url naslove, gesla in podobno sranje...tega je vec kot stevilk ki smo si jih prej zapomnili...torej smo celo bolj pametni ne neumni8-)

Matev ::

po taki anketi kot so jo izvedli bi lahko rekli, da smo pametnejši, ker znamo uporabljati bolj sofisticirano tehnološko opremo kot so jo uporabljali naši starši

edge540 ::

Nekaj definitivno poneumlja. Ker včasih ne vem če so delali tako butaste raziskave.

Lion29 ::

ok, za url-je imam bookmarke :)
tak da si tut tega ne rabim zapomnat :)

je pa res... starci znajo veliko bolje pes stvari zracunat kot mi 30 letniki! miitak takoj kalkulator v roke inn hajde racunat.

je pa res recimo, da si zapomnemo veliko veliko vec informacij kot so kako se upravlja z operacijskim sistemom, kako zalaufat programe,r kako uporabljat dolocene programe, kako do dolocenih spletnih strani, kako jih uporabljat, kako igrat igre, etc, etc :D

nedvomno imamo sedaj veliko vec informacij v glavi kot so jih imeli pred 20, 30 ali celo 50 leti!

jperc21 ::

Se popolnoma strinjam z komentarji.

Za nas so važne druge stvari, ki so v današnjem času bolj pomembne kot takrat.

Tehnologija nas ne poneumlja, le mnoge stvari nam olajšuje.

LP
Keep your head up, even when the world is hard, never give up!

Brane2 ::

Zakaj hudiča bi si moral zapomnit telefonsko številko, če jo pa imam v telefonu, na Evolutionovih karticah itd.

In zakaj bi moral vedeti kaj o rojstnih dnevih folka, za katerega me boli k***c ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

Road Runner ::

raziskave kazejo da je 75% vseh statistik napacnih.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

RejZoR ::

Mogoče ne vem številk od telefonov (včasih rabim dolgo da se spomnim svojo ker je pač ne kličeš velikokrat), zato pa si zapomnim kompletne URL naslove za cel kup spletnih strani, da niti bookmarkov ne rabim, ker jo hitreje odklofam v URL vrstico kot pa če bi jo iskal po bookmarkih.
Da ne omenjam da to URL listo v buči vlačim kamorkoli že grem.
Včasih folk kr debelo gleda, ko za vse kar rabijo direktno povem URL brez da bi rabu googlat hehe
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jean-Paul ::

Rejzor, ti si verjetno zapomniš URL in potem uporabiš DNS, ki ti ta URL pretvori v IP cifo. (Poskusi si zapomniti IP-je direktno ;-)) To je podobno kot pri telefonskem imeniku, zapomniti si je potrebno le ime osebe, ki jo želiš klicati, ne pa telefonske cifre same.

sweeti007 ::

Zakaj si zapomnit nujne telefonske? Npr ko telefon kje pozabis al pa ga zgubis pa mores poklicat npr punco domace etc

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

RejZoR ::

Številke so v osnovi nesmiselen skupek podatkov katere poizkušamo asociirat po skupinah oz podobnosti (recimo telfonske zaradi tromestne podobnosti 041-667-332, spet drugi jih razbijejo na manjše grupe ala 041-22-15-33 zato ker se po dve številki ujemata v vsakem sklopu).
Vse to samo zato da si lažje zapomniš. Itaq da je pri besedah lažje ker imajo načeloma nek pomen in že kot same asociirajo na neko stvar.
Vmesne pike, pomišljaje in pravilne končnice pri URLjih pa si avtomatično zapomniš že iz "pomena" besed. IPji kot taki niso nič drugačni od telefonskih številk, s to razliko da jih je težje grupirat ker maš 4 predalčke v katerih mora bit točno določena številka. Če začneš grupirat se zna hitro zgodit da bo šlo kej v napačen predalček in IP ne bo deloval. Sploh zarad vodilnih ničel, ki se jih včasih piše, včasih pa ne.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Tomay ::

Počasi bodo ljudje imeli težave z iskanjem vnosov po telefonskem imeniku. Če imaš čez 1000 vnosov potem že iščeš, "pod kaj sem si ga shranil?" ;((

Moja sestra ima imenik na telefonu prazen. Skoraj vse telefonske zna na pamet (nekaj 10).
Voodoo 4Ever

Matev ::

raziskave kazejo da je 75% vseh statistik napacnih.


to je skoraj zagotovo napačno
vsaj 75% verjetnosti je da je napačno

ali pa vsaj zgolj paradoksalno

darkolord ::

In zakaj bi moral vedeti kaj o rojstnih dnevih folka, za katerega me boli k***c ?

za družinske člane ljudi ponavadi ne boli k***c

linuxdady ::

To, da smo tisti čez 50 v vsem boljši, je splošno znano dejstvo, tako da so vse raziskave na to temo popolna izguba časa - odkrivanje tople vode!

jerneju ::

Na pamet poznam cca. 100 telefonskih številk ;).

edge540 ::

Jaz tudi poznam na pamet kar nekaj številk, ampak samo tistih, ki sem jih uporabljal še preden sem dobil prvi mobilnik. Nekaj kar vsak dan tipkaš si komot zapomneš:)

Barakuda1 ::

nedvomno imamo sedaj veliko vec informacij v glavi kot so jih imeli pred 20, 30 ali celo 50 leti!


Dvomim, oziroma sem prepričan, da ne.

Danes imamo kvečjemu drugačne informacije, ne pa več informacij (v glavi). Pa še to se razlikuje od posameznika do posameznika.
Bi pa tko na hitro rekel, da imajo 50 letniki več informacij (če), ker so se dlje časa nabirale.
Oni imajo, če so aktivni, tako informacije, ki jih mlajši sploh ne poznajo, pa do tistih, ki naj bi jih danes poznali.
Ampak kot rečeneo, vse je odvisno od posameznika.

DaMastermind ::

Ne vem, če bi se strinjal s tem, Barakuda. Resen delež moje generacije potrebuje za svoje normalno življenje/bivanje/delo nekajkrat več informacij kot generacija poprej, ki za svoje življenje potrebuje nekajkrat več informacij kot prej. Za generacije poprej si sicer tega ne bi upal trditi, a vendarle so se naši starši po koncu šole nehali učiti (to je bila takratna logika) in po tisti metodologiji jih veliko dela še danes. Jaz si tega ne bom mogel nikoli privoščiti (si niti ne bi hotel). Presing količine informacij pa je sedaj toliko silovitejši, da mlajša aktivna populacija, ki je dejansko edini resni prejemnik, prejema letno količine podatkov, ki jih prejšnje generacije niso vajene sprejeti v petih. Pa vseeno ne trdim, da so neumni, nikakor, samo vzgojeni in odrasli so v drugačnih razmerah in to jim še sedaj zadostuje.

@darkolord: če jim je pomembno, kdaj so ti datumi, pa si vseeno ne zapomniš, potem te že boli za njih. Če jim to ni pomembno, ne bojo niti porajtali.

poweroff ::

Resen delež moje generacije potrebuje za svoje normalno življenje/bivanje/delo nekajkrat več informacij kot generacija poprej,
Pozabljaš, da so 50-lrtniki tudi aktivni del trenutnega prebivalstva, torej oni ravno tako rabijo enake informacije za svoje življenje/bivanje/delo.
sudo poweroff

Realist ::

V bistvu ni fora tega, da si moras zapomniti stevilke... Bolj je zabavno dejstvo, da nekoga ki se zanasa na igracke ala GSM, PDA navigacija v avtu itd. Postavis v situacijo brez teh igrack in kaj sledi... Izgubljenost. Ranljivost. Bolj ko si odvisen od elektronskih pomagal hitreje se te onesposobi. Me zanima koliko ljudi sploh se zna brati navaden zemljevid, kaksen obcutek za prostor imajo..?
Bolj ko se bomo zanasali na te pripomocke bolj bomo izgubljali obcutke in s tem "samostojnost".

SmeskoSnezak ::

Bolj ko se bomo zanasali na te pripomocke bolj bomo izgubljali obcutke in s tem "samostojnost".


Res je. Svobodo pa smo itak že zgubili. :\

/humor: Novo oddajo lahko naredijo (američani), ideja je takšna: Naj izberejo najgeeke (najbolj odvisne od racunalnikov oz. gadgetov) in jih poslejo na samotni otok in gledajo kak bodo preživeli. Seveda pa si naj zmislijo neke igre in zmagovalec lahk dobi nekaj z "civilizacije". Me prav zanima, kaj bi kdo rad mel tam gor. :D :D
@ Pusti soncu v srce... @

IceIceBaby ::

Nič ni narobe če "outsourcamo" spomin in informacije kot so naslovi, številke in podobno shranimo v razne elektronske imenike. Dostopni čas je sicer malo daljši kot če številko vemo na pamet, ampak še vseeno povsem sprejemljiv. V glavi imamo na ta račun lahko kakšne bolj koristne informacije.

DaMastermind ::

Pozabljaš, da so 50-lrtniki tudi aktivni del trenutnega prebivalstva, torej oni ravno tako rabijo enake informacije za svoje življenje/bivanje/delo.


Matthai, to po mojem mnenju absolutno ni res. Zanašam se sicer bolj kot ne na svoje lastno opažanje, ampak vsaj gledano skozi moje oči kaže, da generacija 50-letnikov uporablja (prek palca) kakšnih 20 odstotkov informacij v primerjavi z mlajšo aktivno populacijo. To ni poveličevanje mlajše generacije, ampak bolj "sign of the times".

linuxdady ::

Rokche, štejem 54 zim in ti zagotavljam, da je tale o dvajsetih odstotkih hudo mimo. Po tvojem naj bi obseg informacij, s katerimi razpolagam, zavzemal 1/5 informacij, s katerimi razpolagaš ti? Sprejmeš kakšno stavo?

Zgodovina sprememb…

Barakuda1 ::

linuxdady :)

Se pridružujem tvojemu izzivu.

Torej mladci, na plano, pa da vas vidim.

Barakuda1 ::

Za generacije poprej si sicer tega ne bi upal trditi, a vendarle so se naši starši po koncu šole nehali učiti (to je bila takratna logika) in po tisti metodologiji jih veliko dela še danes.


Kaj naj ti rečem. Kako je s tvojimi starši ne vem. Zase (pa še marsikoga iz moje generacije) vem, da se potem od tvojih staršev razlikujem vsaj par sto svetlobnih let.

Sicer ti pa očitno niti populacija na tem forumu ni kaj dosti znana. Kar solidno število nas je, ki bi lahko bili marsikomu na tem forumu foter, če ne že stari foter. Pa dvomim, da kaj "zaostajamo" za vami.

Je pa, kot sem že zapisal, več ali manj vse odvisno od posameznika.

pizdindim ::

Generacija 50-letnikov uporablja (prek palca) kakšnih 20 odstotkov egotizma v primerjavi z Rokchejem. ;)

Izi ::

Generacija 50-letnikov uporablja (prek palca) kakšnih 20 odstotkov egotizma v primerjavi z Rokchejem

Bo verjetno kar daržalo >:D
Ko sem bil jaz star 20 let sem imel tudi občutek, da vse vem. Sedaj vem, da takrat nisem imel niti 10 % znanja, ki ga imam danes.
Današnji 50 letniki so že povojna generacija in niso prav v ničemer prikrajšani glede na mlajšo generacijo. Obvladajo računalnike, mobilne telefone in tudi prek videorekorderja jim uspe posneti kakšno oddajo. Poleg tega imajo mnogo več izkušenj, tako, da se vsi pod 30 let skrijejo v znanju pred njimi.
Je pa seveda to močno odvisno od človeka, koliko sledi tehnologiji.

jype ::

Pa treba je tudi povedat, da obstajajo totalno funkcionalno nepismeni najstniki.

Sicer znajo namizni fuzbal, natipkat SMS pa ziher ne.

poweroff ::

Precej ljudi se ni sposobnih prilagajati spremembam. Čisto tako za primerjavo, kakšnim spremembam so se morali prilagoditi starejši naj povem, da ko sem očeta učil uporabljat e-pošto, ki je rekel, da je v prvem razredu pisal še na tablico s kredo. Bilo je pač po vojni in na podeželskih šolah še niso imeli zvezkov. V drugem razredu so potem dobili zvezke. Danes piše e-maile.

Huda sprememba, ne?
sudo poweroff

BigWhale ::

> Ker enačijo inteligenco z spominom.

> Pa še to ne drži. Jaz se z pomočje telefona/prenosnika zapomnim 10x
> več podatkov.


Skoda, ker si nisi zapomnil uprabe predloga s/z... ;>

Matev ::

pri naši tovarišici iz osnovne šoli so svoj čas pisali na tablice (cegle s treh)
in to z apnencem (kamnom)

Highlander ::

BigWhale: :D Mogoce mu tega ni treba, ker ma spellchecker... :\

Looney ::

Dejstvo je, da večina ljudi uporablja elektroniko na poneumljajoči način. Tel. številke (vsaj od bližnjih sorodnikov) je pa vedno dobro vedeti na pamet. Kaj, če izgubiš telefon in moraš nekoga poklicati, tebi se pa niti ne sanja kakšna je tvoja domača telefonska?:\

Jaz se kar veliko zanašam na elektroniko, ampak vseeno vem za +20 ljudi kdaj imajo rojstni dan in kakšnih 10 tel. številk. Spomina ne more nič nadomestiti.

Da ne omenjam gesel... ljudje imajo avtomatsko prijavo na veliko internetnih strani, potem pa uspejo pobrisat kakšno stvar/pridejo na drug računalnik, gesel ne vedo na pamet pa postane zabavno.
"#define QUESTION ((bb) || !(bb)) - Shakespeare."

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Looney ()

edge540 ::

>>Da ne omenjam gesel... ljudje imajo avtomatsko prijavo na veliko internetnih strani, potem pa uspejo pobrisat kakšno stvar/pridejo na drug računalnik, gesel ne vedo na pamet pa postane zabavno.

Živela knjigica z gesli na varnem mestu.

darkolord ::

Pol boš pa pozabil, kje je to varno mesto :D

pizdindim ::

To pa že ni več stvar 50-letnikov, ampak 70-letnikov.8-)

edge540 ::

>>Pol boš pa pozabil, kje je to varno mesto

Takrat pa bom vedel da je čas da prodam računalnik in začnem loviti ribe.:D
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Telefoni poneumljajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
587866 (5721) BigWhale
»

SiOL komunikator na voljo

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
428451 (5568) lalan
»

telekom (spet) podražuje

Oddelek: Omrežja in internet
81805 (1400) OChack
»

Telefonske ankete

Oddelek: Problemi človeštva
223370 (2676) AngelOfDeath
»

Britanci največ piratizirajo

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
295265 (4194) B-D_

Več podobnih tem