» »

Katera smer je boljša; liberalizem ali konzervatizm?

Katera smer je boljša; liberalizem ali konzervatizm?

mikena ::

Pred kratkim smo imeli na faksu predstavitve, kjer je moral vsak predstaviti prednosti in slabosti liberalizma in konzervatizma... na koncu se je moral vsak posameznik odločiti, kaj katera od smeri mu je bolj pri srcu. Men osebno je bla naloga dokaj težka, saj bi veliko lažje razložila razlike med socialno demokracijo in konzervatizmom. Tako pa sem precej "nihala" med eno in drugo stranjo.

Na grobo razloženo gre za nekaj takega: liberalizem zagovarja avtonomnost človeka, individualizem in človekov razum. Liberalni človek se dvigne nad nacionalne, družinske in religiozne vrednote ter si vrednote ustvari v skladu z lastnimi stališči. V liberalizmu ima država omejeno moč in funkcijo, kar pomeni, da nima v rokah popolne oblasti in ne more izkoriščati ljudstva. Liberalizem izhaja iz posameznika in njegovih potreb. Prav tako zagovarja različnost in sprejema tudi "drugačne".

Konzervatizem pa ne omogoča razvoja družbe v skladu s časom. Zavira individualno mišljenje in odstopa od "normale". Ljudje z velikimi dosežki (npr. izumitelji) se niso nikoli podrejali konzervativnim načelom (Galileo Kopernik, Einstein). Ne zavzema se za enakopravnost in svobodo. Skratka, konzervativci so za tradicionalne vrednote, družino, proti splavu, proti priseljevanju, proti homoseksualni poroki itd.

Torej, katero od smeri bi izbrali vi??? Jst se načeloma bolj nagibam k liberalizmu, čeprav ima tudi ta svoje "luknje"... recimo moderni liberalizem vseeno ni tako "čist" kot zgleda, saj moramo vsi delovati v okviru vrednot in načel, ki nam jih postavi družba, ker drugače pride do sankcij. Prav tako moramo bit podrejeni zakonom in tukaj se pojavi vprašanje, koliko nas ovirajo oz. ali so čisto vsi zakoni dobri za zdravo družbo - tako da čistega liberalizma ravno ne more bit.
  • spremenilo: Barakuda1 ()

kekz ::

Čisti liberalizem je v bistvu anarhija.

Eschelon ::

V Sloveniji sta izraza problematična, ker konzervativci so v osnovi tisti, ki želijo stvari obdržati takšne, kot so bile včasih. Pri nas smo včasih imeli komunizem ;).

Lahko poveš na katerem faksu - FDV? :D
Vedeti, razumeti, znati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Barakuda1 ()

Icematxyz ::

Akademski krogi znajo to ločiti zgleda. Celo več zahtevajo opredelitev. Kar je po svoje malo smešno da to zahtevajo.

Saj bi lahko od njih pričakoval več.

Sam bi v znak protesta v točki, kjer se je potrebno opredeliti pustil praznino.

Praznino ki simbolizira praznino določenih akademskih debat napram razmeram do katerih se opredeljuje.

jozek ::

Čisti liberalizem je v bistvu anarhija.

Kaj pa je čisti konzervatizem? mislim da se to dostikrat narobe enači z kapitalizmom...
Draga nafta je gonilo razvoja ;-P ..

leinad ::

RKC recimo.

Eschelon ::

Obstaja razlika med naslovoma:
"Zakaj je liberalizem boljši od konzervatizma?"
ter npr.
"Ali je boljši liberalizem ali kozervatizem?"
Prvi naslov v izhodišču predpostavi, da je liberalizem boljši od konzervatizma. Sprašuje zakaj je liberalizem boljši. Pri tem predpostavlja liberalizem kot apriori boljši.

Za lažjo debato:
Liberalizem
Konzervatizem

Ohraniti ali osvoboditi? Odgovor na to bo vedno - odvisno za koga in odvisno za kaj.

Za nastavitve se ti oproščam - hecno se mi zdi brati pod ženskim imenom "registriran:". Se mi zdi, da je imel Primož to enkrat porihtano tako, da je pisalo registrirana za osebe ž.spola.
Vedeti, razumeti, znati.

kekz ::

Kaj pa je čisti konzervatizem? mislim da se to dostikrat narobe enači z kapitalizmom...

Nasprotje od liberalizma bi bila avtoritarnost ali diktatura. Ne vem pa, če lahko to enačimo s konzervatizmom.

Thomas ::

Meni je precej vseeno, če je družba konzervativna ali liberalna.

Samo da so komunisti po luknjah, pa sem jaz čisto zadovoljen, ker politika me ne zanima prav preveč.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Ted ::

Pri "konzervatizmu" kot takem ne gre za ohranjanje statusa quo kot nekateri zmotno mislijo, gre bolj za ohranjanje nekih vrednot in gradnji napredka, prihodnosti na teh vrednotah. Ne vem, vrednote kot so družina, vera ipd... Pri politiki je stvar še bolj zapletena, saj liberalizma kot takega praktično ni. (Klasično) liberalno miselnost so v ekonomskem smislu dejansko osvojile prav t.i. konzervativne oz. neokonzervativne stranke, ki po eni strani vztrajajo na družinskih vrednotah, na veri v Boga in (posledično) zavračajo splav in homoseksualnost, po drugi strani pa zagovarjajo (liberalno) minimalno državo in nizke davke. Republikanci v ZDA so recimo tipičen primer neokonzervativne stranke ki fura neoliberalizem.

Zato pravo vprašanje ni liberalizem ali konzervativizem ampak kako se liberalizem manifestira v različnih oblikah političnega diskurza ali celo ideologije. Liberalizem se po mojem skromnem mnenju da enačiti z razsvetljensko miselnostjo. Ni dominantna, ni zmagovalna, je pa kljub vsemu prisotna povsod in ima prav zato velik vpliv na našo civilizacijo.
Mah...

kekz ::

To je samo ena, ekonomska oblika liberalizma. Liberalizem na splošno ne more iti skupaj z nacionalizmom, nestrpnosti do drugačnih, prepovedjo splava, zaprtosti (poveličevanju) v neke male grupe (družine, skupnosti, narodi...) ...

prepoved ali omejevanje česarkoli je pomensko nasprotje svobodi (liberalnosti) tega

Longinus ::

definitivno konzervatizem

Lp
wir sind die herscher,wir sind die sklaven
wir sind uber all, wir sind nirgends
wir sind die herscher der purpurnen fluse

nastyboy ::

Morali bi pobrati najboljše iz obeh stvari... Sicer pa po mojem vsakemu iz vsake smeri nekaj bolj odgovarja, nekja manj. Sam se bolj nagibam k liberalizmu...

LP

A. Smith ::

Kdor me kar tako pavšalno vpraša, v katerem "taboru" si IMHO nima razčiščenih pojmov.

Od kje mu fiksna ideja, da sem pri vseh vprašanjih (ekonomija, družbena ureditev, okoljska politika, šolstvo...) opredeljen ali liberalno ali konzervativno, torej pri vseh enako?

Oseba, ki vam je zastavila tako vprašanje si definitivno zasluži opomin na to, da posplošuje.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: A. Smith ()

MadMicka ::

Eno brez drugega ne gre. V vsaki sodobni družbi potrebujemo in ene in druge.

Kaj je boljše, vilica ali nož? Kulturno zrezka brez enega ali drugega ne moremo pojesti :)

Thomas ::

> Od kje mu fiksna ideja, da sem pri vseh vprašanjih (ekonomija, družbena ureditev, okoljska politika, šolstvo...) opredeljen ali liberalno ali konzervativno, torej pri vseh enako?

Tudi to je ZELO res. Pobereš pač vsako idejo, ne glede na to od kod prihaja, samo če je kaj vredna.

Nekateri sicer raje pobirajo samo take, s preizkušeno nalepko, ampak to ni optimalno. Sicer je res, da v nekaterih paketih težko najti dobro, v nekaterih pa težko slabo, vendar če vsak mem dobro pregledaš pred sprejetjem, potem smeš pobirati od vsepovsod. Kar je velika prednost.

Ena do dve "hinduistični", dve "komunistični", par "fašističnih" in vsaj ena z nalepko "islam" so čisto OK.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

To je skoraj tako, kot ce bi vprasal kaj je bolje, kladivo ali zaga...

;)

Izi ::

Kladivo je boljše, z njim lahko postoriš precej več stvari kot z žago. Je pa tudi žago pametno imeti kje v bližini :D

Današnja mladina je vedno bolj apatična.
Kaj vsi nekaj cincate ? Človek se mora znati odločiti.
Šola poskuša vzgojiti odločne in neomahljive ljudi, zato je seveda potrebno, da se znajo opredeliti.

Ali si liberalec ali konservativec bi pa vsak polnoleten osebek že moral vedeti.
Res je, da nobena stvar ni popolnoma črno bela, ampak v življenju pač pretehtaš pozitivne in negativne lastnosti in se odločiš.
Če cincaš in se ne moreš odločiti potem si konservativec, ti odločitve prepuščajo raje drugim in se pustijo voditi, zato jim tudi spremembe ne dišijo.
Če pa misliš z svojo glavo in stremiš za vedno nečem novim potem pa si brez dvoma liberalec.

Celotna družba potrebuje tako ene kot druge, drugače takoj zaide v skrajnosti kot so anarhija ali pa diktatura. Samo celotna družba lahko niha med enim in drugim glede na število pripadnikov.
Kot posameznik pa ne moreš ostati neopredeljen ali nekje na sredini. Ker zadevi se bolj ali manj izključujeta.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Neoliberalizem in ostale ideologije (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10021198 (19687) donfilipo
»

Sreča (v navezavi z ekonomsko-družbenim sistemom)

Oddelek: Problemi človeštva
293042 (2336) donfilipo
»

Cerkev podpira DESNICO ali ne?

Oddelek: Problemi človeštva
434789 (3383) donfilipo
»

Google si popravlja ugled v Evropi

Oddelek: Novice / NWO
237883 (6675) Manu
»

Ateisti in levičarji inteligentnejši od konservativcev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313223 (12014) vasquez

Več podobnih tem