» »

Apple posodobil linijo MacBook Pro

Apple posodobil linijo MacBook Pro

MacRumors.com - Apple je danes brez pretiranega pompa (tega bomo deležni v prihodnjih dneh, med WWDC-jem) predstavil svoje nove prenosnike višjega cenovnega razreda. Prenovljeni MacBooki Pro temeljijo na platformi Santa Rosa, ki med drugim prinaša bolj ekonomično porabo energije in višjo frekvenco zunanjega vodila procesorjev (800 MHz, kot pri namiznih bratcih). Med pomembnimi novostmi sta tudi trenutno najhitrejša mobilna grafična kartica, nVidiin GeForce 8600M GT, ter novi zasloni z LED osvetlitvijo.

Več v izvorni novici in Appleovi trgovini.

99 komentarjev

«
1
2

opeter ::

Wau, a novi zasloni potemtakem prikažejo večji barvni spekter, torej več, kot 262.000 barv?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

[MYTiX] ::

Verjetno ne.

17" ima opcijo monitorja z 1920 * 1200. In lažji so: 15" prej 2.54kg, sedaj 2.45kg.
podpis

Matevžk ::

Delno offtopic: Pohvala Matku za poplavo kvalitetnih novic!
lp, Matevžk

kihc ::

Sam, sem malo primerjal cene macov pri nas in pa v usa, razlike so naravnost katastrofalne. ;((

Primer: MacBook, 2GHz model, pri nas (gledal sem cenik iStyle.si) ... 1.454€ ... usa 1.099$ (820€) !!!
x

wooted ::

ej tej so prov carji...noben jih ne more dohiteti:D:D:DD

Road Runner ::

kihc: 3 tedne nazaj je bil update macbookov, ki so se pocenili in nadgradili. pri nas so se stari modeli in cene.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

[MYTiX] ::

V Ita je osnovni model 1049€. Si upam trdit, da bo pri nas vsaj 1150€.
podpis

TribesMan ::

Odvisno pri katerem trgovcu kupuješ...

Drgač je pa Macbook pro 1999$ ali 1899€... torej je Apple malce ublažil razliko med dolarji in euri... čeprav Evropejci še vedno plačujemo približno 120€ "Appleovega davka na Evropo"

Edina stvar ki me malenkost moti pri 15.4" je to da nima opcije za resolucijo 1680*1050 tako kot jo ima večina konkurence... vse ostalo pa je perfektno. Še cena ni prehuda.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

[MYTiX] ::

Ko sva se kolegom pogovarjala o macbook pro, je tudi on potarnal nad odsotnostjo 1680*1050 resolucije. Potem sva ugotovila, da je za večino taka resolucija prehuda na tako majhnem ekranu. Ker pa Apple obljublja za Leoparda resolution independace, bi taka resolucija res prišla prav.
podpis

Road Runner ::

kdo ti je pa pri applu oblubu kj tazga? :) pa ne mi z govoricami o patentih...
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

netanyahu ::

Leopard Technology Overview
Razdelek Resolution Independance. Ima tudi že trenutna verzija to, ampak je zaradi bugov privzeto izključeno.

WhiteAngel ::

Resolucija nima veze z velikostjo fontov. Glede na DPI zaslona se izračuna, koliko pikslov mora imeti font za izbrano velikost. Če je višina fonta 1 cm, mora biti enaka na papirju in na monitorju v vseh resolucijah.

V praksi stvar že dolgo deluje brez težav na X-windowsih (pod Linuxom in vključno z MacOSX). Problem je pa še vedno naš preljubi majkrosoft, ki že od nekdaj ne zna fontov pravilno izrisovat ... kaj šele, da bi prilagajal uporabniški vmesnik (velikosti gumbov itd.) velikosti fontov.

Road Runner ::

netanyahu: fletno :) nism vedu da tud uradno to oblublajo

WhiteAngel: fonti ze, ampak celoten vmesnik? to tut ze kdo v polni meri podpira?
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Matevžk ::

WhiteAngel: AFAIK se tudi v Windowsih da nastavit DPI vrednost, na podlagi katere se ustrezno "spremeni velikost" fontov. Seveda se veliko programov pri tem deformira do neuporabnosti ...
lp, Matevžk

glinik ::

Če prav razumem so veni novi zasloni z LED osvetlitvijo? Če ja, pol je to resna stvar :)))

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Matek ::

Prav razumes in stvar je resna, je pa res, da so LED zasloni na voljo samo v 15" razlicicah, ocitno sedemnajstk se ni, ali pa so kaki drugi problemi tu vmes.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

glinik ::

Ah 17" me niti ne mika, 15" že bolj :) Le cena se mi zdi, da je malenkost zasoljena ...

So tile prenosniki res toliko superiorni napram konkurenci? Recimo kakemu IBMu (ki bi naj bil vodilni)?

Ena malenkost še, ko gledam 15", vidim da imajo res. 1440 x 900. Nobenega LCDja ne poznam ki ima takšno nativno resolucijo. Slika bo porazna ... Ali obstaja kakšna možnost, da ima sekundarni monitor svojo res.?

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: glinik ()

borchi ::

> Slika bo porazna ...

porazna bo pa, zakaj?!

> Ali obstaja kakšna možnost, da ima sekundarni monitor svojo res.?

a kdaj ni obstajala možnost, da ima sekundarni monitor svojo resolucijo?
l'jga

noraguta ::

kaj je tako inovativnega , da nekateri omedlevate.

heh leopard bo končno skopiral Resolution independence po visti in glej ga zolomka celo 64-bitno revolucijo bodo zopet izvedli. kreativci z velikim K pa v računalniška nebesa ...
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

glinik ::

borchi

Ok ok ... nisem še sprobal tega :)

Po moje je zelo invativen zaslon z LED osvetljitvijo. Tega ima NEC, z izjemnimi rezultati ... Najboljše doslej ...

Lp
Če bi faušija gorela, cela Slovenija bi gorela :)))

Je vredno razmisleka ...

kopernik ::

noraguta, potrebno se bo sprijazniti, da smo v karaoke kapitalizmu :-) Tudi Microsoft je dober predstavnik tega novodobnega modela.

Sicer pa fino, tale macbook pro se bo morda znašel na moji mizi.

Matek ::

noraguta:
kaj je tako inovativnega , da nekateri omedlevate.

heh leopard bo končno skopiral Resolution independence po visti in glej ga zolomka celo 64-bitno revolucijo bodo zopet izvedli. kreativci z velikim K pa v računalniška nebesa ...

Mnja, tako hudo inovativnega ni nic, je pa res, da Santa Rosa sele pocasi prihaja na trg, vgrajeni GeForce je tudi cisto nov, prav tako LED zasloni. Konfiguracija je vec ali manj najboljse, kar lahko trenutno dobis in ceprav bodo drugi kmalu ponudili podobno, je laptop state of the art.

Preveri, preden govoris. Vista NIMA resolution independenca. To, da nastavis DPI za fonte, se zdalec ni resolution independence, to ima tudi OS X ze nekaj casa.

Resolution independence je, da lahko velikost celotnega GUIja nastavljas ne glede na resolucijo. Torej moras imeti vecino graficnih elementov definiranih povsem vektorsko, da jih lahko brez izgub nategujes gor in dol. Tu gre za menije, velikost oken, ikone, karkoli. Ti se lahko odlocis, kaksna bo velikost vmesnika v milimetrih, za ostalo poskrbi OS. Kolk zdaj gledam na Wiki, je v Windows Presentation Foundation zadeva vgrajena, tako da lahko v Visti developas resolution-independent aplikacije, ampak sam OS pa se vedno v tej smeri ni nastavljiv.

Kar se pa tice 64-bitnosti, se pa spet motis. Priporocam malce branja.

glinik:
Ena malenkost še, ko gledam 15", vidim da imajo res. 1440 x 900. Nobenega LCDja ne poznam ki ima takšno nativno resolucijo. Slika bo porazna ...

Izgleda, da ti mislis, da mora zunanji monitor delovati pri isti resoluciji kot vgrajeni, kar seveda ni res. Vse, kar prikljucis na laptop (katerikoli, ne samo jabolcen) se da nastaviti cisto normalno na native resolution, ne glede na to kaksen je vgrajen monitor, tako da brez skrbi. 1440 x 900 je samo nadpovprecna resoluija (obicajni 15.4" zasloni uporabljajo 1280x800), torej pozitivna tocka.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

noraguta ::

Wpf rendra vektorske elemente in meče gor različne shaderje brez problema. Xps je ustrezen subset, ki pritiče tiskalnikom.

Itak pa ikone ostajajo rasterske. Ima pa sam wpf precej več kotrol prirejenih za različno stlačene zaslone.

Oglej si malo še ostalo wpf dokumentacijo, če želiš izvedeti kje bo prihajalo do inovacij v coppertinu.


64-bitnost je do sedaj omejena na ne gui procese.

Prenosnike s sveto klaro so predstavili že drugi, z led osvetlitvijo pa tudi.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

opeter ::

Matek, eno vprašanje: ko nekateri omenjate "resolution independance" oz. neodvisnost od ločljivosti... ali ni to že imel Silicon Graphicsov (SGI) operacijski sistem IRIX?
Ker kolikor vem, so oni so uporabljali nek pogon, ki je izrisoval vektorske elemente (ikone, gumbe na namizju itn.). Morda se pa motim.
Sem našel tole povezavo: OS Guis
Google - Vector Icons in Irix
Vector vs. Raster

Še citat s prve povezave: "One of the most unique features about the IRIX desktop is that its icons are vector images instead of bit-mapped images. This means they can scale to any size in real-time without losing any quality."
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

kopernik ::

prenosnike s sveto klaro so predstavili že drugi , z led osvetlitvijo pa tudi.


Ampak bistven je unix os, mar ne ? Če drugi ne bi vedno tlačili MS oper. sistema na notebooke, bi bila izbira precej večja.

dejanslo ::

sveta klara? prosim razsvetli me, nevednika.

počasi tudi mene čaka nakup laptopa, pa sem se odločil za varianto 13" + ekran, zato srčno upam, da podobna prenova čaka tudi navadnega macbooka..
There`s More Than One Way To Do It

Mavrik ::

Santa Rosa, naslednjik Centrino platforme. Opazno manjša poraba ter še nekaj bombončkov.
The truth is rarely pure and never simple.

borchi ::

> sveta klara?

santa rosa.

> počasi tudi mene čaka nakup laptopa, pa sem se odločil za varianto 13" + ekran, zato srčno upam, da podobna prenova čaka tudi navadnega macbooka..

glede na to, da so macbooke prenovili pred parimi tedni, tako hitro tega spet ne boš dočakal...
l'jga

Luka Percic ::

Če se ne motim, je macBook že doživel prvo prenovo, in bo na nov chipset moral počakat z naslednjo prenovo. Imo ne tako kmalu.

Glede neodvisnosti o resolucije;
Nerabiš vektorske ikone, saj imaš lahko uber velike (v visti so 255x255?) in ti jih zaradi tega lepo veča in manjša.
Problem so razni okenski elementi, ki pa že sedaj niso "slike" in se ne večajo skupaj, ampak vsak kos posebej, kar povzroči katastrofo.

Ma pa fajn WPF to ja.
Poskusite v Blendu, maš samo zoom drnsnik, in celoten vmesnik,skupaj z fonti in vsem, se ti lepo veča, ali pa še zmanjša.
Navdušajoče!
Cant wait na to v operacijskih sistemih, takrat bodo resolucije na lcd screenih končno uber poskočile.

Ne kot sedaj, ko se uporabniki odločajo glede na velikost oken...

Matako ::

opeter:Matek, eno vprašanje: ko nekateri omenjate "resolution independance" oz. neodvisnost od ločljivosti... ali ni to že imel Silicon Graphicsov (SGI) operacijski sistem IRIX?

V nastavitvah za desktop si lahko šibal drsnik gor in dol in vektorske ikone so se ustrezno zumirale - stvar je izgledala kul in delala zelo hitro - kot vse na Indyju, itak ;) Samo RI je po mojem veliko več kot samo to - predvsem pa zahteva podporo v APIjih za aplikacije, če hočeš imeti stvar narejeno tako kot treba.
/\/\.K.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Jux ::

1. glede santa rose:
na anandu so naredili test in ugotavljajo da santa rosa ne prinaša praktično nobenih prednosti pred prejšnimi platformami.

2. glede LED osvetljenih zaslonov:
sony jih vgrajuje že kar nekaj časa v svojo SZ serijo, skratka tukaj nobene novotarije.

3. glede grafičnih kartic:
dellovi laptopi, ki stanejo manj, pridejo z nVidia quadro, IBMovi pa z FireGL. 8600G grafika v prenosniku je sicer fina za igre, za pro delo pa ni baš nekaj spešal.

4. teža in velikost prenosnika:
Spet nič posebnega, 2.5kg prenosnikov je en kup

5. Resolucija zaslona:
Nizka v primerjavi z ostalimi high end prenosniki.

All in all, nadpovprečno opremljen prenosnik, vendar glede na svojo ceno nič boljši od ponudbe priznanih znamk (price/feature ratio je slabši).
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

Jux ::

tukaj bi izpostavil ponudbo Della in Lattitude-ov.
1. maš 14" z 1440x900, nvidia quadro, 2gb rama,.... skratka bolje kot 15.4" ker je lažji in manjši (ob enaki resoluciji) za nižjo ceno. (D420)
2. maš 17" z 1920x....., spet quadro,.... tudi tukaj posekajo 17" macbook proje. (D820)
web&blog&etc: http://lukabirsa.com

root987 ::

NVidia Quadro v D420? Od kdaj?
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

TribesMan ::

Včasih se je govorilo da so Appleovci zaslepljeni fanboyi.. zdej pa vidim da so anti-appleovci hujši...

Jux, Macbook Pro je mariskaj več kot samo nadprovprečno opremljen notebook. To da je imel LED backlit zaslon že Sony SZ in Toshiba Portege ne moreš gledat kot minus v inovativnosti... Pokaži mi EN 15.4" laptop ki ima LED osvetlivev. To da so santa roso predstavili drugi že dva tedna nazaj tud ni nevem kak minus... v sloveniji še vedno ne moreš kupit nobenega.

Teža 2.44kg je priblizno 300g manj kot primerljivi high end prenosniki ala nw8440 od HPja. To da ta HP nima ne kamere, ne osvetljene tipkovnice, ne motion senzorja seveda ti kot anti-appleovec veselo spregledaš...

Dell D420 nima ne 1440*900, niti Quadrota, to je 1.5kg težek 12" prenosnik z ULV Core Duo procesorjem do 1.2GHz... ga imam tle 1m stran od mene.

Moogče ti govoriš o D620, ki ima opcijo 14" 1440*900, ter tudi NV Quadro grafiko, venda je to NVS 110M, ki je en velik sekret od grafične kartice primerljiv mogoče z GF5200 (Čist tko za občutek... ima 64 bitno pomnilniško vodilo. Kako se to primerja z GF8600GT pa mislim da ni za komentirat.) Cena pa okoli 1650€ Seveda ta laptop nima nobenih bonbonckov ala osvetljene tipkovnice in kamere, optičnega audia, DVIja, FireWire... Sploh pa ni santa rosa.

D820 tudi ni 17" kot ti trdiš ampak 15.4". Ima isto Quadro NVS vendar je NVS 120M, ki je ista kartica kot v D620... le z malce višjo frekvenco jedra... Bravo! Cena 1950€... ob teži 2.8kg. Definitivno huda konkurenca Appleu.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Mavrik ::

Hm, pa kateri izmed teh prenosnikov ima 5 urno baterijo?
The truth is rarely pure and never simple.

TribesMan ::

Sej macbook ma 6 urno... :>
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Gregor P ::

Sedaj, ko so Applovi računalniki, končno realno primerljivi s PC-ji, je vsaj po mojem povsem jasno, da so predragi za to kar ponujajo; ne rečem, da niso tu in tam inovativni ter da ne dajo veliko na dizajn, samo toliko "boljši" pa tudi slučajno niso (vsaj dandanes ne več) ... in tudi ta zgoraj ni izjema.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

borchi ::

> sedaj, ko so applovi računalniki, končno realno primerljivi s pc-ji, je vsaj po mojem povsem jasno, da so predragi za to kar ponujajo

Ja, sej zato so pa vsi, ki so prej imeli apple, zdej šli na pc-je. Apple je v 2006 prodal, mislim da vse skupaj 3 (tri) macbook-e. Pa še to samo zaradi tega, ker sta se steveu dva pokvarila...
l'jga

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

tiborrr ::

Santa Rosa = 19W TDP, Calistoga 9W. In temu vi rečete energijsko varčna zadeva?
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Roadkill ::

Gregor P: Pozabljaš, da apple smejo sestavljati SAMO LEPI kitajski otroci, medtem ko PCje sestavljajo tudi grdi. Tudi to je nekaj vredno!
Ü

Matek ::

wpf rendra vektorske elemente in meče gor različne shaderje brez problema. xps je ustrezen subset , ki pritiče tiskalnikom.

itak pa ikone ostajajo rasterske. ima pa sam wpf precej več kotrol prirejenih za različno stlačene zaslone.

oglej si malo še ostalo wpf dokumentacijo, če želiš izvedeti kje bo prihajalo do inovacij v coppertinu.


Erm, reci kar hoces, jaz zadeve ne vidim nikjer. Kaj ima Vista user od tega, da obstaja podpora za razvoj od resolucije neodvisnih vmesnikov v WPF? Dokler se kak developer ne opogumi, ne bo nic iz tega. Sam OS se vedno ne podpira nic pametnega na tem podrocju. Ko si bom lahko vmesnik pomanjsal ali povecal kar tako po zelji, bom pa zadovoljen. Da bom imel ozji taskbar, manjsi start meni, manjsa okna, gumbe in vse ostalo. Do takrat mi ena odprta opcija, ki jo imajo developerji, ne pomeni prav dosti.

Apple bo, ce jaz prav razumem, zadevo uvedel kot defacto standard. Dober dan, od danes naprej je OS X resolution independent. Developerji bodo z uporabo Cocoa enostavno delezni cele zadeve in sam si bom lahko prilagajal vmesnik, kolikor me bo volja.

Kot je nekdo ze napisal, koncept je precej star, nihce ni rekel, da je Apple oh in sploh, ker je izumil neodvisnost od locljivosti, ampak ocitno ga bodo prvi spodobno ponudili uporabnikom.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

opeter ::

Leopard beta bo predstavljena na WWDC-ju čez dva tedna? Bo tudi kakšen Keynote?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Matek ::

Seveda bo keynote, saj je vedno.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

noraguta ::

Na žalost bo šlo s coco ravno toliko kot z winformsi in prav nič več, če je embedan content(bitmap) prenizke resolucijo se bo prikazal zmazek. In winforme so v visti rendrane resolution independent.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: gzibret ()

TribesMan ::

tiborrr prav rad bi videl od kje si potegnil ta dva podatka.
Sploh pa ni važno kolk je TDP, če vsi testi kažejo da je Santa Rosa bolj varčna platforma.
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

driver_x ::

samo nekaj o ločljivosti 1680*1050: jo imam na HP-ju in je za daljše delo (Windows XP) absolutno prevelika. Naslednji bo imel definitivno manjšo!

WhiteAngel ::

Ko smo že ravno pri ikoncah in ostalih grafičnih elementih, kdaj si lahko v M$ obetamo native podporo za SVG ikone in slike?

TribesMan ::

tiborrr... sem prečekiral kako je s porabo novega chipseta. In sem našel tole:


Chipset Chipset North Bridge Power South Bridge Power Total Power
Calistoga 7.0W 1.7W 8.7W
Crestline 13.8W 2.4W 16.2W
Increase 97% 41% 86%


In še tole:
Klik

Hec je v tem da je v to porabo všteta nov grafični procesor... X3000, ki je precej zmoglivejši kot stari GMA950 in tudi bolj požrešen. V northbridge pa je vgrajen tudi 24 bitni LVDS krmilnik za LCD zaslone... kar pomeni en čip manj na plati in mal višjo porabo chipseta. To pomeni da če bi primerjal chipseta brez vgrajene graficne kartice bi bila razlika v TDP bistveno manjša...
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

zos ::

Ne razumem od kot toliko negodovanja. Meni se zdi tale nova serija zelo vsecna, ko pogledas osnovne specifikacije. Malce sem pogledal po stranih drugih vecjih proizvajalcev in nikjer nisem nasel taksnega prenosnika za taksno ceno. 2 giga rama serijsko, dobra grafika, hitri procesorji, moznost hitrih diskov, novotarije kot so SR in LED, solidne dimenzije in teza in potem se dobrote kot so osvetljena tipkovnica, daljinec, sms, 5-6 ur baterije, firewire porti...
Torej ker so Appli tako prekleto dragi mora nekje ocitno obstajat cenejsi prenosnik, recimo za 1500$, priznanega proizvajalca, ki ima vse to in se vec. Hmm...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Test jabolčnih novotarij

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
343814 (2398) darkolord
»

Apple posodobil linijo MacBook Pro (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
9910218 (7000) madviper
»

Intel predstavil Santa Roso

Oddelek: Novice / Procesorji
164102 (2860) tiborrr
»

5 svečk iPoda in novorojenček Apple MacBook Core 2 Duo

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
64071 (3382) Luka Percic
»

Intel predstavil naslednjo Centrino platformo

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
103018 (2733) PrimozR

Več podobnih tem