» »

Kje je disk najhitrejši - swap particija

Kje je disk najhitrejši - swap particija

Jst ::

Hello!

Iz linux sveta sem navajen, da tudi za Windows sisteme naredim namensko swap particijo.

Na začetku C (system*) za sistem in programe;
potem D, ki ga ponavadi poimenujem stuff*, in je ponavadi dosti večji od C:ja (sistemske particije*);
ter E, velik par GB za swap.

A preden sem pagefile premaknil na E, sem Sandri naročil, najmi pove, kakšen prenos imajo particije.

Jaz sem vedno misil, da je prenos "pri koncu" diska malo večji. A mi je Sandra povedala ravno nasprotno. In ne, da bi bila razlika nekaj malih MB.
Sandra Drive Index, Random Access:
-C: 41 MB/s, 7ms;
-E: 32 MB/s, 8ms.

Sequential Read:
-C: 58;
-D: 45;
-E: 35;

Podobno se nižajo tudi ostale vrednosti.


---

Torej, teoretično, če Sandro odmislim, A ne bi bilo logično, da je hitrost prenosa največja prav ob koncu plošč?


---

*to je moja terminologija
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Hmm, sedaj se sprašujem, le zakaj vse linux distribucije, ki imajo nekakšen GUI, avtomatiziran način inštalacije, naredijo swap na koncu?

(Gentoo izvzet)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

trnvpeti ::

na zacetku je hitrejsi disk(manjsa pot)
pa tudi na zacetku prej pride do napake, zato se tudi zaradi tega splaca dati takoj na zacetek swap

frudi ::

začetek diska je na zunanjem robu, kjer je obodna hitrost največja (ker je radialna hitrost konstantna). gostota zapisa pa je po celotni površini diska enaka, tako da v istem času bralna/pisalna glava pride na zunanjem robu čez več sektorjev kot na notranjem.
zato je disk na začetku najhitrejši in jaz svojo swap particijo naredim takoj za sistemsko in pred ostalimi...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

bobby ::

windowsi zapisujejo podathe iz zunanje strani plošč proti notranjosti. ti najbrž misliš, da zapisujejo tako, kot se zapisuje na CD vendar se motiš. zato ti pa pridejo taki rezultati. Če bi hotel največjo hitrost potem bi moral narediti par giga C particije, D particijo za sistem in E ali ostalo za karkoli že.
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Spajky ::

Praviloma je res tako, da so diski hitrejši na C particiji, vendar obstajajo tudi izjeme, kar je odvisno od firmware. To se res najenostavneje ugotovi, da se s Sandro benča posamezne particije in sicer kumulativno ( drive index v točkah!)

jest mam taki moj primer z mojim Quantum_F+AS_20GB, najhitrejši je na sredini kapacitete in tudi v HD_tach-u je mel od začetka do konca bolj enakomerno in "zlivelirano" odzivnost/prenos/R+W kot ostali. Vsi ostali kar sem jih pa benčal, so bili pa na začetku... zanimiv takratni Quantumov pristop 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Poldy ::

Sam sem mislil, da "lega" podatkov ne vpliva na hitrost, pa se kar pozna - opazil sem čisto naključno, ko sem nekaj programov inštaliral na C, prej pa sem jih imel vedno na D. Tako imam sedaj windows in programe na C particiji (hitrejša), backup,filme, glasbo pa na D particiji.

Jst ::

Pri meni se gre za železno srajco. Ne štejem kolikokrat sem inštaliral kakšen OS, ampak mi je "v kri" prišlo iz *nix sveta narediti swap prticijo nazadnje.

Vse distribucije linuxa, ki imajo avtomatiziran instaler, tudi naredijo swap na koncu. Jaz sem mislil, da je to pač najbolj optimalno in sem podobno prakso delal tudi na MSjevi platformi.

Niti nikoli nisem razmišljal o hitrosti posameznega dela diska, zato sem pa tudi ustvaril tole temo. Novo znanje nikoli ne škodi.

Torej, če prav razumem, je pač odvisno od diska, kje je r+w najhitrejši.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Pesimist ::

Torej potemtakem nena MS dela prav da swap vrze kr na c: zraven sistema avtomaticno? A je to mogoce se hitrejse kot na koncu oz notrajni strani dat?

kekz ::

Iz linux sveta sem navajen, da tudi za Windows sisteme naredim namensko swap particijo.


Jaz sem pa iz VMS sveta navajen, da na linuxu naredim swap file. ;)

Kje pa piše, da bi moral biti swap najhitrejši? Swap naj bi se ne uporabljal med rednim tekom aplikacij. To aplikacije ubije, saj je disk v vsakem primeru dosti počasnejši od memorije. Zato moraš imeti dovolj memorije, da ti aplikacija teče nemoteno. Na swap naj gredo stvari, ki jim trenutno ni treba teči. Npr. VMS se je dalo dosti štelati in jaz sem vedno naštelal, da je odswapnilo procese uporabnikov, ki so šli npr. na malico. Koliko časa traja potem, da jih prisvopne nazaj, ali je sekundo ali dve, pa res ni toliko pomembno. ZATO SEM SWAP VEDNO DAJAL NA NAJPOČASNEJŠI DISK. Tako je bilo tudi priporočilo proizvajalca OS.


Tudi ni res, da je gostota zapisa na disku konstantna. To velja za CDje in zaradi tega je iskanje po takem mediju precej težavno. Na disku je vedno, na vsakem cilindru enako sektorjev. To pomeni, da je na zunanji strani gostota zapisa manjša. Ker bi to pri novih generacijah diskov pomenilo dosti zmanjšano kapaciteto, menda firmware vseeno razdeli disk na nekaj območij, kjer se število sektorjev na cilinder stopenjsko spremeni.
Še vedno pa imajo vsi cilindri znotraj takega območja enako število sektorjev in posledično različno fizično gostoto zapisa (ker se cilindri proti središču diska manjšajo).

kekz ::

Če že res delam s swap PARTICIJO, jo dam na konec iz povsem praktičnega razloga. Če je treba spreminjati velikost particij, je to dosti lažje, če je na koncu, saj lahko uporabiš resize. Začetkov filesistemskih particij ni enostavno premikati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Software raid 1 (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5711533 (10675) uporabniik
»

Swap ali pagefile?

Oddelek: Operacijski sistemi
493456 (2258) MrStein
»

Mujahideen Secrets

Oddelek: Novice / Zasebnost
384286 (2981) poweroff
»

[ Linux ] [ SuSE ] Problem z zagonom

Oddelek: Operacijski sistemi
351558 (1020) omega_pet
»

Western Digital Raptor 150GB? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Diski
507999 (6847) Smorny

Več podobnih tem