» »

Ojacanje signalov

Ojacanje signalov

atasmrk ::

Imam sledeco situacijo.

Z mC-jem (ATmega 16) merim diferencialno napetost (napetost med dvema nozicama na cipu). Zaenkrat sem v testne namene meril vse zelo blizu 5V (kolikor je tudi referencna napetost), in stvar deluje. Potreben pa bo naslednji korak.

Rad bi meril napetosti, ki so v osnovi velike tja do 70 mV. Iz faksa se spomnim (pa tudi trenutno gledam liste z enih laboratorijskih vaj), da se za ojacnje napetosti uporablja operacijski ojacevalnik. Rad bi dosegel nekako 60x ojacanje. Po shemi in po preprostem racuncku sodec moram torej uporabiti R1 = 300 in R2 = 20 000 omov (to dvoje imam trenutno na zalogi). In ker bi rad ojaceval dva signala, pac to naredim dvakrat. Obenem pazim, da linije do ojacevalnikov poberejo cimmanj motenj iz okolja.

Zanima me, ce sem na pravi poti in ce sem, kateri element je zame primeren. Na listih od tistih laboratorijskih vaj je omenjen TL062 (dual op. amp), vendar ga vsaj na hte.si trgovini ni zaslediti.

Pa ko ze ravno sprasujem, kako se rece prikljucku za 9V baterijo?

TESKAn ::

Si na pravi poti. Lahko pa še razmisliš o uporabi dveh kondenzatorjev, da ti omejita frekvence, ki jih bo tvoje veje ojačalo - da ojača samo signale v frekvenčnem območju, kjer pričakuješ tvoje signale.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A. Smith ::

TL062 imajo v IC elektroniki. Bolj razširjen dual op-amp je sicer LM358.

>>>Pa ko ze ravno sprasujem, kako se rece prikljucku za 9V baterijo?

Ja priključek za 9V baterijo >:D >:D
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

A. Smith ::

Še na HTE

priključek, tl062.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

atasmrk ::

Kot kaze sem se nekoliko ustel pri ocenjevanju velikosti vhodne napetosti. Dejansko so napetosti, ki jih hocem meriti velike tam do 2 mV. Car jest.

Ali postopam na isti nacin kot do sedaj in samo zamenjam upore, da dobim zeljeno ojacanje (200x), ali obstajajo se kaksne pasti, na katere bi moral biti pozoren?

TESKAn ::

Jah, kaj pa češ drugega:). Samo glej, da boš v vezju imel signalne linije do ojačevalnika čim krajše in da ne tečejo zraven kakih hrupnih linij.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

atasmrk ::

Ok, ocitno sm mogu bit ucerej na enmu tripu, da sm tako traparijo glede faktorja ojacanja napisal. Potreboval bi 2000x ojacanje. Se v tem primeru se vedno samo zamenja upore? Tu sem namerc nasel en ojacevalnik, ki je precej bolj zapleten.

TESKAn ::

Brez heca:). Ne vem, tale ojačevalnik, ki si ga ti dal, je namenjen za EKG in kot tak more ojačat zelo, zelo švoh signale. IMO ti samo zamenjaj upore, dodaj kondenzatorje, da ti odrežejo visoke frekvence (sej jih ne boš imel verjetno?), potem pa naredi, če lahko in če bo treba, še kak digitalen filter v kodi. Pa bo delalo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

A. Smith ::

Maximalno ojačanje, ki ga iščeš, se imenuje open-loop voltage gain. V datasheetu najdeš graf, ki prikazuje odvisnost olvg od frekvence. 95dB pri frekvenci pod 10Hz pomeni po temle preračunčku max. 56 234 x ojačanje. Izgleda, da si "na varni strani".
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje kupiti element

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91236 (1000) LuGi
»

Izdelava elektonske ure, ki piska v določenih intervalih

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
91388 (1170) Person
»

utp kabel + klešče - maribor

Oddelek: Pomoč in nasveti
84008 (3840) gregor
»

Spektralni analizator (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
1217724 (6073) gumby
»

Napihnjeni kondenzatorji -> piskanje matične/procesorja?

Oddelek: Pomoč in nasveti
92881 (2706) Pyr0Beast

Več podobnih tem