» »

Mura efekt na LCD-jih

Mura efekt na LCD-jih

MarkoMan ::

Oj!

Mene pa zanima kakšne imate kej mura efekte na lcd-jih? In a so kakšni ukrepi za zmanjšanje le tega?

Js sm pred kratkim kupil monitor Lg 1960tr in ima mura efekt izražen ko gledam filme na spodnjem in zgornjem robu in to še kar močno (cca.0.5cm debela bela črta - sveti). Zdej pa nevem če je to napaka in je za reklamirat al je to v paketu z monitorjem (pač je nekje low-mid rang lcd-ja).
vsak zacetek in zacetnik je tezek

MarkoMan ::

a imam samo jaz tak monitor??
vsak zacetek in zacetnik je tezek

nekdo123 ::

Verjetno misliš na "moire" efekt, ne "mura" :)

No, jaz zase lahko povem, da nimam nobenega moire efekta, ki načeloma na DVI kablu niti naj ne bi bil možen.

;-) ::

Jaz tud še tega nism videl...sam v dilmih al v vseh full screen aplikacijah je to?

tsatthoggua ::

Verjetno mislis backlight bleeding. Pojav je pogost pri cenejsih verzijah lcdjev. Imam Samsunga 226bw in imam iste probleme, mislim pa da to ni upravicen razlog za uveljavljanje zamenjave lcdja.

EDIT : bleeding se vidi ko imate recimo popolnoma crno sliko cez cel ekran in v temni sobi. Slika namesto da bi bila crna je ponavadi ob robovih svetlejsa.

Zgodovina sprememb…

Izi ::

"Mura" je precej neznan in neuporabljan izraz za isto zadevo kot Backlight Bleeding, ki je uradni izraz. Za isto zadevo se uporablja še izraz Clouding, ker se na temnem ozadju pojavjajo svetlejši oblački.

Problem se pojavja izključno samo pri cenenih LCD-jih in nastane zaradi slabega panela, ki na določenih delih ne uspe blokirati odvečne svetlobe, ki prihaja iz ozadja iz fluorescentnih žarnic.

Klikni na sliko, da se poveča:


Zadeve se ne da odpraviti in ne spada v garancijo.
Skupaj z mrtvimi ali defektnimi piksli sta to dva pereča problema slabih poceni noname LCD-jev.
Pri LCD-jih se ne špara, ker jih ponavadi kupiš za vsaj 5 let.
Če kupuješ ceneno robo boš pač deležen mrtvih pikslov in backlight bleedinga >:D

MarkoMan ::

Mura efekt se pojavi samo pri popolnoma črni podlagi, drugače je popolnoma neopazen. Mene osebno niti ne moti, imam pa pomislek, da bi se čez čas zadeva lahko poslabšala, kar bi znalo biti problematično. Pa sej 260eu ni tak mal. V službi imamo hp 1955 in nima mure, pa tut ni drag monitor. Btw. tale dinamični kontrast je bullshit - slika skoz neki utripa.:\
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Izi ::

Zadeva se ne bo poslabšala. Vedno bo ostala enaka.

Teh napak nimajo vsi ceneni monitorji, tudi pri istem modelu ima lahko eden v redu sliko, drugi pa je v vseh kotih svetlejši.
Zato je treba prav vsak LCD monitor pred nakupom pregledati.
Pri črni se to najbolj opazi, ker bi takrat moral LCD popolnoma blokirati svetlobo, ki iz ozadja prihaja od fluorescentnih žarnic. To v popolnosti to ne uspe nobenemu LCD-ju, zato je črna barva na LCD-jih vedno malenkost siva, ampak večinoma vsaj blokirajo svetlobo povsod enakomerno.

Ob nakupu je najpomembneje, da daš popolnoma črno sliko na full screen. To, da je ta črna pri vseh LCDjih malenkost siva niti ni važno toliko kot to, da je ta črna povsem enakomerna.

MarkoMan ::

NNice informacije izi. Si me pomiril. :)

Drugač mamo pa doma tut Lg 32lc2r lcd tv, ki je za 600eu v spdnjem rangu in nima mure, pa tut slika je za moj okus dobra (za ta cenovni razred), zato sm tut lg kupil. No stvar je ocitno bolj v sreči (če nimaš dnarja ta top noch)....
vsak zacetek in zacetnik je tezek

MarkoMan ::

Ewo dans sm šel BB preverit kako je s to muro na drugih monitorijih. Nekak sem dobil občutek da so monitorji z dinamičnem kontrastom bolj dovzetni za muro. Ali pač ne....?
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Runnagain ::

Eto fantje, en fajn test za Moire Effect na katodnih ter tudi LCD monitorjih:

http://voyager222.no-ip.com/raster/

Če slika ni enakomerna, oz se pojavijo vertikalne črte, potem monitor ni pravilno nastavljen oz. ni najboljše kvalitete.

Lp, Runnagain!!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Čudna svetloba LCD TV

Oddelek: Zvok in slika
6980 (926) Veron
»

Monitor Dell U2412M težave??

Oddelek: Zvok in slika
172852 (2335) safast
»

24-palčni LCD-ji z LED osvetlitvijo iz Samsunga

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
205587 (4228) elvisc
»

nakup LCD za igranje iger

Oddelek: Kaj kupiti
161963 (1518) SergioGuru

Pri katerem divx predvajalniku delajo podnapisi?

Oddelek: Zvok in slika
51210 (1176) Stepni Volk

Več podobnih tem