» »

Je Linux lahko nameščen poleg Windowsa?

Je Linux lahko nameščen poleg Windowsa?

Dr Živago ::

Nekaj sem zasledila, da lahko namestiš Linux zraven Windowsa, sicer se na to ne spoznam. Se to da in kakšen je postopek? Pa lahko potem preklapljaš med Windowsom in Linuxom?
Doktor Živago
http://zivagovblog.blog.siol.net
"Innocence has a power evil cannot imagine" (Pan's Labyrinth)

Gwanaroth ::

Lahko.

Najprej inštaliraj Windows, nato Linux. Pri linux inštalaciji ti običajno samodejno zazna še Windows operacijski sistem in ustrezno nastavi boot loader (lilo ali grub), kjer lahko izbiraš, kateri sistem naj se zažene.
Lights often keep secret hypnosis..

Andruxa ::

Ce pa ze imas linux gor, pa tudi ni problem dati zraven windowse, samo se moras zavedati da bodo winsi povozili master boot record, kar pomeni, da bos morala bootati v linux s rescue discom ali kakim knopixom, pa znova nastaviti grub ( dodas windowse v datoteko grub.conf, zezenes se tri komande in stvar je koncana, na google je verjentno nesteto navodil za ta postopek ). Potem pa lahko izbiras pri zagonu med obema OS-oma ...

LP,a
Lp, A

BigWhale ::

Se dobr, da nisi vprasal, ce so lahko Linuxi namesceni poleg Windowsa.

;>

Highlag ::

A sedaj v šolah nič več ne učijo sklanjanja besed?
Never trust a computer you can't throw out a window

DixieFlatline ::

Mislm si dat gor novi Ubuntu poleg Viste, je tu kaj drugače? Mi bo linux povozil MBR? Bo Grub/Lilo zaznal že inštalirano Visto?
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

_n00b_ ::

DixieFlatline: Bo. Isto je kot če bi dajal linux pa XPje.

Vsaj meni je:P

Andruxa ::

Ja, installer od Ubuntuja ti bo povozil MBR, ampak to ni problem, ker ti bo kot boot loader namestil Grub in potem ti ostane samo se nastaviti parametre za Visto v grub.conf, vkolikor ne bo pravilno zadel installer. Za to pa Google kot vedno. Jaz mam XP-je, tako da ne vem ce je v parametrih med XP in Visto kaksna razlika, sem pa precej gotov, da ne bo problemov. Za XP-je je tkole :

title=Windows XP
rootnoverify (hd0,2)
makeactive
chainloader +1


ob taki razporeditvi particij :

/dev/hda1 1 17 136521 83 Linux
/dev/hda2 517 3556 24418800 83 Linux
/dev/hda3 * 3557 6106 20482875 7 HPFS/NTFS
/dev/hda4 6107 12160 48628755 f W95 Ext'd (LBA)
/dev/hda5 6107 8018 15358108+ 7 HPFS/NTFS
/dev/hda6 8019 8517 4008186 82 Linux swap / Solaris
/dev/hda7 8518 12160 29262366 83 Linux



Torej, da skrajsam, tudi ce ti installer ne bo pravilno zaznal Viste, kar ne vem, ker imam Gentoo, bos pac na roko editiral grub.conf ( ali kakorkoli se ze imenuje na Ubuntu ... mislim da je nek drugega )

V vsakem primeru imas precej manj minut dela ( 0 - ce gre vse vredu ) ce ti linux povozi MBR kot pa ce ti ga Winsi.
Lp, A

DixieFlatline ::

Ok hvala, bom probal in sporočim kako je šlo.
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

maticm ::

Mogoče ti za začetek predlagam da poskusiš z VMWARE - virtualni PCji.

'FireSTORM' ::

Gwanaroth
mislim da je ona mislila drugo preklapljanje med osoma
kot bi blo med VM in pravim machine-om :)
to pa nažalost ne gre
ko si v linux si v linux
in takrat moreš rebootat če hočeš v windows
in obratno ;)
drugače pa to sploh ni problem namestit 2 OSa na mašino
sem sprobal že z tremi :)

dojaja: ni VMWARE plačljiv?
QEMU vem da je for free in zelo dober ;)
Those penguins.... They sure aint normal....

Zgodovina sprememb…

Daedalus ::

dojaja: ni VMWARE plačljiv?
QEMU vem da je for free in zelo dober ;)


Vmware je plačljiv. Maš pa free Vmware Player, ki se ga da z malo iznajdljivosti prepričat v nameščanje sistema. QEMU je pa...počasno jajcanje. Nočeš tega uporabljat za produkcijo, verjemi mi;)

Za več Linux sistemov vzporedno je pa Xen zelo dobra izbira...rahlo kompliciran za razumet, sam hiter ko hudič. Pa ponuja bombončke, kot recimo debootstrapanje par različnih Linux distribucij out of the box:))
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

bluefish ::

poleg brezplačnega Vmware Playerja obstaja tudi Vmware Server, ki je prav tako free in ponuja veliko funkcij, ki jih ima večji brat Workstation. Ponuja tudi namestitev sistema iz CD-ja oz. DVD-ja.

kriko1 ::

Obstaja tudi http://www.virtualbox.org/, ki je zastonj.

maticm ::

Ma jest ga uporabljam (vmware) in je res preprost za uporabo, zato mi je všeč. Nisem nevem kako zahtevna stranka. Da se nastavit konfiguracijo sistema (virtualnega) - RAM, DISK,..... Priporočljivo pa je iemt 1G rama.

DixieFlatline ::

No inštalirov sm si Ubuntu 7.04, prej je bla že gor Vista, inštalacijski program je to lepo zaznal in mi v Grub dodal nov vnos. Tako da z dual bootom ni blo nobenih težav. V linuxu mi pa vse laufa, le še mrežni printer mi dela težave, a bomo že rešili.
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako instalirati Linux in xp?

Oddelek: Operacijski sistemi
62247 (2168) Blinder
»

Težave z diskom...

Oddelek: Pomoč in nasveti
191174 (1067) dux
»

Linux filesystem in particije

Oddelek: Operacijski sistemi
181904 (1631) BigWhale
»

Iz Linuxa v Windows -> MBR (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
624237 (3572) WarMaker
»

Kriv MBR?

Oddelek: Operacijski sistemi
131371 (1171) CaqKa

Več podobnih tem