» »

4 GB (4x1 GB) pomnilnika v PC-ju

4 GB (4x1 GB) pomnilnika v PC-ju

opeter ::

Pozdravljeni vsi Slo-Techarji!

Zanima me, ali je kdo tu na forumu ki uporablja 4 GB-e (4 x 1 GB) DDR400 pomnilnika?
Ker so cene RAM modulov v zadnjem času "zelo prijazne"... tako v prihodnosti načrtujem nakup dodatnih 2x1 GB modulov in me zanima, če ima kdo že kako "vajo" s tem? Ali vse deluje?
Sem na Intel-u, chipset pa je 865P... Ker na veliko forumih berem, da 32-bitni OS (govorim o Winodws XP SP-2 Professional) ne more naslavljati vseh 4 GB-ov, ampak samo 3.4 do max. 3.8?

Ima kdo kako izkušnjo?

Hvala in lep pozdrav,
črna pika
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
  • spremenil: opeter ()

mtosev ::

Sem na Intel-u, chipset pa je 865P... Ker na veliko forumih berem, da 32-bitni OS (govorim o Winodws XP SP-2 Professional) ne more naslavljati vseh 4 GB-ov, ampak samo 3.4 do max. 3.8?

Ni res. Uporabljeni bodo vsi 4je GB samo da nebo pravilno napisano. Nebo pisalo 4 GB ampak 3.xx GB.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Stajerc ::

Nevem kak je s tem samo enkrat se spomnim da sem prebral v neki knjigi da 32 bitni sitem lahko naslavlja nekaj malega čez 3 gb rama in tudi izračun kak do te vrednosti prideš je bil podan. Tako da pomoje bo ena ploščica ostala neizkoriščena? Nevem pač ugibam.
Have a nice day.

mtosev ::

Windows XP Professional and Windows Server 2003 Memory Support. The maximum amount of memory that can be supported on Windows XP Professional and Windows Server 2003 is also 4 GB.

http://www.microsoft.com/whdc/system/platform/server/PAE/PAEmem.mspx
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

Stajerc ::

Mislim kaj to sploh pomeni takrat se nisem poglabljal samo sem razumel to kot maksimum kaj lahko 32 bitni sistem nasljavlja (malo čez 3 gb po tistem izračunu). Zdaj podpira ga lahko po logiki več samo kaj je razlika med podporo in naslavljanjem?

Ker v tem članku je podana tudi velikost virtualnega pomnilnika in če logično pomislimo potem ga lahko podpira res mnogo več kot 3 gb kaj v članku tudi piše, samo kaj pa pomeni naslavljanje in kako to vpliva potem na sam pomnilnik?
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

Tomay ::

Mislim, da je to omejitev chipseta. Preveri, če ti bodo rami delali v dual channel.
Voodoo 4Ever

mtosev ::

Ne ni limita v chipsetu. Samo bo napisal manj vsije 4GB bojo pa uporabljeni.

865 podpira 4GB.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

opeter ::

mtosev ima prav, chipset na matični - po vse informacijah, ki sem jih našel (tudi v priročniku matične) - podpira 4 GB DDR400 RAM-a.

To matično imam:
Albatron PX865PE7 Pro

Našel pa sem ta forum:
AMD Forums - 4 GB RAM

To je problem/limitacija z AMD-jem in Nvidia chipsetom, ali pa je lahko ista napaka navzoča v zvezi z intelom in intel chipsetom (v mojem primeru 865P)?
Sistem se ne zažene itn?

Seveda bi sam preizkusil, če deluje, samo pa nisem računalniška revija, da bi ena od rač. trgovin začasno posodila 2 komada 1 GB pomnilnika.
Trenutno imam (poglejte v podpis) 2x1 GB Kingston Value DDR400 pomnilnika v Dual načinu. Ne bi se pa želel zajebati, da stvar ne dela.

Eventualno sem že razmišljal, da bi kupil 1 komad 1 GB in 1 komad 512 MB, tako da bi imel 3,5 GB pomnilnika in bi mogoče zaobšel ta problem - namreč, da bi mi sistem prepoznal vseh 3500 MB-ov pomnilnika (ne vem pa, če Dual Channel v taki situaciji deluje, ali ne).

----
Malo Off-Topic, ampak samo kot primerjavo:

Imam namreč enega kolega v Ljubljani (sam sem malo bolj oddaljen od centra :8) ), ki uporablja (seveda vem, da se ne sme primerjat) DualCore PowerMac G5-ko in njegov računalnik podpira 16 GB-ov pomnilnika. Trenutno ima v kišti 12 GB-ov (6x2 GB-ni moduli) DDR2 533Mhz pomnilnika. To količino pomnilnika potrebuje za videomontažo in 3D animacije (Lightwave). No v glavnem v njegovi situaciji je to lahko, saj je MacOS PPC Tiger 64-biten (?) in podpira naslavljanje še mnogokrat več pomnilnika, kot ga ima on trenutno na voljo (pa tudi če bi zapolnil z 16-imi GB-i).
----

Hmm... ni nikogar tu, ki bi mi lahko potrdil, da je že videl v živo ali uporabljal računalnik, ki je imel več kot 2 GB RAM-a?

Hvala in lep pozdrav,
črna pika
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

iNN ::

Mislim kaj to sploh pomeni takrat se nisem poglabljal samo sem razumel to kot maksimum kaj lahko 32 bitni sistem nasljavlja (malo čez 3 gb po tistem izračunu). Zdaj podpira ga lahko po logiki več samo kaj je razlika med podporo in naslavljanjem?


Koliko pomnilnika lahko naslavlja procesor lahko preprosto ugotovis iz sirine naslovnega vodila. Ce je naslovno vodilo 32 bitno, potem procesor lahko naslovi 2 na 32 naslovov, to torej pomeni da lahko priklucis 4 GB pomnilnika. Pri 64 bitnem vodilu torej procesor lahko naslovi 2 na 64 naslovov v pomnilniku.
==

jype ::

Problem je da operacijski sistem ne more naslavljati vsega pomnilnika hkrati. Obicajno nobena aplikacija ne dobi vec kot 2GB rama zase.

Splaca se ti instalirat Windows x64, ce imas aplikacijo, ki je tako pozresna. Ce bi imel 4GB rama samo zato, ker je ram poceni, pa rajsi daj za karitas.

opeter ::

Saj dam denar... ampak ne za karitas, raje za RK. Pri karitasu so se mi zamerili (ampak to je druga zgodba in ne spada v to temo)

RAM rabim za Photoshop, Painter, After Effects in Toon Boom Solo.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

Če koga kaj več o 865 chipsetu in podpori rama zanima lahko prebere PDF na strani 125.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

opeter ::

Odločil sem se, da zaenkrat ostanem na 2 GB-ih. Prebiral sem različne članke in mi je stabilnost računalnika bolj važna od velikosti odpretih dokumentov. Bom raje potrpel...

http://www.wer-weiss-was.de/theme23/article3329591.html

Ko pa bom imel priložnost, da od kakega znanca dobim za testiranje dodatnih 2x512 MB RAM-a, vam bom poročal, kako se računalnik obnese v kombinaciji 2 x 1 GB + 2 x 512 MB RAM-a. Skupaj torej 3 GB-ov. Ker je več brez zveze imeti za Windows XP, ko pa je 32-bitni Windows XP tako "konservativen".

Hvala vam vsem za vso pomoč in vse napisano.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Tomay ::

What is the maximum memory size supported?

Answer
Each of the 4 memory sockets can support 1GB memory module, so it can support up to 4GB memory at most. Please note that if you install four 1GB memory modules on P4P800, the system may only detect a size between 3GB and 4GB because of memory allocation for the devices in your system per PCI specificaton.

Imam pa tudi sam namen probat, samo bi imel zaenkrat 2gb več kot dovolj.

Poglej še QVL za tvojo plato, kateri rami ti bodo preverjeno delovali pri polni hitrosti. Za mojo plato so samo eni 4x1gb pri ddr400. :'(
Voodoo 4Ever

zee ::

a v Linuxu (64-bitni) pa teh težav ni? imam matično ploščo DFI Ultra-D.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Stajerc ::

Torej če jaz pravilno razumem, lahko 32 bitni sistem naslavlja (obvladuje) neko maksimalno število mest v pomnilniku ki je nokilop manše od 4 GB. Torej zakaj meti več rama če ga sistem ne zmore obvladovati? Performence tako z več rama teoretično pade? Ali je skupen performace vendarle bolši samo pač ni linearno povečan z količino rama?

Pa tudi vprašanje se pojavi koliko rama z delom napolniš? če ga ne napolniš več kot 2 GB je met več rama pomoje nesmisel. Ker performance ni niti malo boljši. Boljše meti 2 GB "hitrega rama" kot 4 GB "počasnega" recimo če ga ne napolniš več kot 2 GB nikoli. Ali pa se motim in nimim prav?
Have a nice day.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Stajerc ()

Vesoljc ::

z 2gb in vec si ze lahko privoscis, da ugasnes swapping v winsih. to zna precej pohitriti zadevo. rata pa problem seveda ce gres cez...
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

krneki0001 ::

Jst mam še 440BX chipset na plati, pa dva procesroja in mi čisto normalno naslavlja 3Gb rama. Nikjer pa ne dobim še dveh komadov po 512Mb 100Mhz, drgač bi jih še kupil.

mtosev ::

To je še tvoj glavni PC?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

krneki0001 ::

Jap. Še vedno sem na BX chipsetu od leta 1999.

opeter ::

Kaj pa maš not? Pentium II ali Pentium III? Mogoče Celeron? Pa kakšen "socket"? Slot-1 ali FCPGA?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mtosev ::

hehe To sem jaz mel leta '99. :D Pa sem dal not Celerona 466 namesto PIII 450, ker je mel Celeron več MHz. Jeb ga v tistem času nisem vedo da ni vse v MHzjih.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

tiborrr ::

mtosev, zakaj moras vsako temo v offtopic kloake spravit? ;(
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

krneki0001 ::

Crnapika imam dual P3 450 xeon z 2Mb cache vsak ,v SLOT 1(mislim podoben mu je samo da paše xeon not).
To je glavna mašina potem pa še ena mašina dual P3 800 in še eno mašino v katero pa danes prideta P3- 500 namesto P2-450.

TribesMan ::

nebivedu dej povej mi zakaj nakladaš?

http://intel.com/design/chipsets/mature/450_440.htm

Prosim pokaži mi kje imaš ti 3GB memorije v 440BX plošči če je največja količina pomnilnika na BX chipsetu 1GB? Tudi 440GX ki je bil uporabljan v serverskih platah podpira največ 2GB RAMa...

Mislim sej nimam nic proti ce imas 3GB RAMa na BX plati, sam imam filing da je tole nekje v kategoriji z 160 IQja in 20 kovanci za 10SIT letnika 2003
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

krneki0001 ::

Tribesman poglej kok podpira IBM-ova mašina netfinity 5500(po specifikacijah si preglej še zadnje verzije biosa, ker je tam tut napisano), ki pa ima na plati BX chipset, preden se začneš po trepalnicah metat. Podpira do 2X2Gb rama brez problema. Po 2Gb na procesor. Procesorja sta pa 2 v mašini.

krneki0001 ::

Evo da se ne boš matral. Edino z novejšim biosom lahko še malo več diskovja podpira mašina.
IBM

krneki0001 ::

Pa še tole iz leta 1999 prve specifikacije te mašine. IBM

krneki0001 ::

Če bi mel doma elektrarno, bi pa tole imel doma. Samo zaenkrat se tut še ne prodaja rabljenih na IBM-ju. Je pa zanimiva konfiguracija - 8 xeonov in 16Gb rama.

TribesMan ::

Tale netfinity 5500 M20 za katerega si mi dal link uporablja 440NX chipset, ki je namenjen intel Pentium 2 Xeon in Pentium III Xeon procesorjem na Slot 2.
Moj prvi link pa lepo pove da NX chipset z lahkoto podpira 8GB RAMa...

Netfinity 5500 z BX chipsetom ki je namenjen Pentium 2/Pentium III procesorjem pa lahko sprejme maksimalno 1GB RAMa, kar lepo piše http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?sitestyle=ibm&lndocid=DDSE-42TPDZ

Imaš pa še Netfinity M10, ki je grajen okoli 440GX chipseta in podpira max 2GB RAMa... http://www-307.ibm.com/pc/support/site.wss/document.do?sitestyle=ibm&lndocid=MCGN-42HLTT

Aja pa se neki...
Podpira do 2X2Gb rama brez problema. Po 2Gb na procesor.

Tole tud ne bo drzalo. Arhihektura vodila GTL+ je taka da oba procesorja naslavljata isti pomnilnik (si ga delita) in nimata loceno tko kot recimo Opteroni.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

krneki0001 ::

Že netfinity 5000 je podpiral 2Gb rama. Tudi netfinity 5500 navaden podpira 2Gb rama za navadne proce, netfinity 5500 M10 podpira 4G in netfinity 5500 M20 podpira 4G.

Doma imam
netfinity 5000 8659 3RY z od včeraj zamenjanima procesorjema P3-500(do včeraj je bilo P2-450) v tej mašini je 2x po 512Mb rama in enkrat 256 - skupaj je to 1280Mb rama, kar poruši tvojo teorijo da podpira 5000 samo do 1Gb rama in ne podpira RAID-a
in
netfinity 5500 M20 8662 4RY z dvema P3 xeonoma 450 in 3gb rama 6X512Mb(8 komadov MAX) (uradno bi morala bit not 2X550, pa ne vem kako so to zamenjal). Tudi to že veliko pove, da imata procesorja po 2Mb cacheja - po specifikaciji pa naj bi podpirala plata samo do 512kb. Podpira pa serveRaid dvokanalni.

Očitno so to z novimi verzijami biosa popravili(zadnja verzija je bila 2003, mašini sta pa obe 1999 letnik, ker imam v eni mašini 14 diskov na dveh kanalih(vsak kanal po 7 diskov), pa je skupaj 403Gb diskovja, podpira ga pa uradna prva verzija samo 90Gb. 2X EXP 200 Rack Storage Enclosure sta oba polna diskov, zraven sta pa še 2 diska na konektorjih poleg rackov.

Edini problem obeh mašin je da na obeh IDE kontroler podpira samo PIO mode 3 največ - tega pa tut v novejših biosih niso potravili in to me baše ker na tok močni mašini ne moreš posnet dvd-ja, ker po 512Mb posnetih na dvd zadeva crkne.

TribesMan ::

Bluz bluz bluz

Moje teorije nič ne ruši, ti sam sebe rušiš... Namrec ravnokar si priznal da nimas 3GB RAMa na BX chipsetu ampak na NX (oziroma GX na svohejsih modleih)... rajt?

Se en link, pa se en, pa se tretji
Bodi pozoren na razlike med GX in BX in na omejitve velikosti pomnilnika na BXu.

Tudi to že veliko pove, da imata procesorja po 2Mb cacheja - po specifikaciji pa naj bi podpirala plata samo do 512kb.

Smo nepismeni? Na IBMovi strani pise "512 KB of level-2 cache (min.)" Kar je povsem logicno, saj so imajo vsi Xeoni vec L2 cachea, do 2MB.

BTW, kar se tice pecenja DVDjev... PIO3 je 11MB/s, pecenje DVDja pri 4x je ~6MB/s... poleg tega pa imajo vsi DVD pekaci buffer underrun tehnologijo.

LP

TribesMan
Moj kompjuter dela: KVIIIIK ... KVIIIK ... KVIIIK.

Ko ga navijem dela: KVIKKVIKKIVKKVIK. :)

Tomay ::

Ne glede na to koliko rama lahko ima p3 na bx chipsetu pa moraš priznat, da katerikoli athlon xp pokoplje tvojo dvoprocesorsko mašino v vseh pogojih že z 1gb rama. Že celeron 1,7 je hitrejši od dveh p3 866, vsaj v desktop aplikacijah. Tako, da so za doma te stare dvoprocesorske mašine bolj jajca.
Voodoo 4Ever

krneki0001 ::

Probaj renderirat na dveh xeonih 550 z 2mb cacheja kako stvar al pa z celeronom 1,7GHz pa mi potem povej kaj je hitrejše. Moja službena mašina z 0,5Gb rama in pentiumom 4 2,66GHz ne dela z autocadom toh hitr koker 2 xeona doma. Tko da stara jajca niso lih za odnmet.

Poleg tega za večino aplikacij je dost P3 450.

mtosev ::

To pomeni da ti tvoja dva PIII zadostujejo za tvoje potrebe?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

jest10 ::

"Že celeron 1,7 je hitrejši od dveh p3 866"
Ne biti tako prepričan v to:D Jasno če se uporabljata oba procesorja.

jest10 ::

mtosev: Meni za 95% stvari zadostuje P2 400MHz z 128MB rama.

mtosev ::

@jest10

Jaz sem nebivedu vprašal ne tebe.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

krneki0001 ::

Pio mode naj bi bil do 11Mb, to je res, ampak po 512Mb zapečenih se sesuje program za snemat. Katerikoli program v win2000 ali winxp in tudi z vključenim ali izključenim buffer underrun. Kr na lepem se dvd ugasne in ne snema več program pa kaže da še vedno snema in to pol lahko pustiš par dni in zadeva ostane na tistem mestu kjer je bila. Pomaga samo reštart mašine. DVD na drugem računalniku dela brezhibno. Na svojem sem tudi že kable menjal in podobno, pa nič ne pomaga.

Res je, moja napaka glede chipseta. Na BX-u imam 1280Mb, na GX pa imam 3GB.
Pa še to glede pomnilnika. BX naj bi podpiral samo do 1GB na vseh treh tvojih linkih, GX je samo izpeljanka iz BX-a z dodatkom za xeon procesorje - več komadov.

Tole je pa iz tvojega linka, pa očitno ne velja, ker BX podpira do 2Gb in ne do 1Gb tko kot na tvojem linku piše;
Reader: I am wondering about the differences between different Intel chipsets for Celeron and Pentium II/III computers. Can you explain the features of some of the most popular ones?
The Intel GX and BX chipsets support the Pentium III computer; the GX is designed for slot 2 Xeon Pentium II/III CPU's, while the BX is designed for standard Slot 1 CPUs. The GX supports up to 2GB of RAM, versus 1GB for the BX chipset. The GX is designed as a chipset for dual-CPU servers, while the BX is a better choice for a dual-CPU workstation.


Tko da se nekdo moti. Tut na IBM-jevi strani je napisano da podpira do 2Gb, kdo ima sedaj prav?
Specifikacija za netfinity 5000 - BX nabor;
Memory
Memory (RAM) standard/maximum 64MB / 2048MB
RAM speed 100MHz
Optional RAM speed 168-pin DIMMs
RAM type SDRAM ECC
RAM slots total (available) 4 DIMM (3 DIMM)

krneki0001 ::

Meni zadostuje. Zadostuje mi pa ker ne igram iger - uglavnem je za učenje programiranja v C++ in za risanje z autocadom, pa za par drugih stvari(DB2 baza in sql pa podobno). Filme se da lepo gledat. Ne potrebijem večje moči - edino kar bi dodal bi bila še kaka pci kartica, kontroler za mal cenejše ide diske, zarad placa( ker dobiš že za 30k sit en disk 200Gb, ki je manj požrešen od sedanjih 10X18Gb scsi), mi pa manjka dobra grafična, ker take mašine še nimajo AGP porta in je grafična na pci-ju in je bila najboljša kar sem jih dobil ATI 9200 na pci vodilu.

opeter ::

Te poplonoma razumem. Sicer sem jaz nekako v podobnem stilu usmerjen na mac področju (uporabljam 5 let staro g4-ko).
Ampak, a se ti je ta huda investicija obrestovala? Mislim, se je denar 100%-no vrnil? Ker 10x18 gb scsi diskov... Jaz imam samo enega (ibm-ov 18. 2 ultra160scsi lvd z 10. 000 rpm/4 mb cache) in takrat ko sem ga kupil me je stalo krepko čez 60k. Res pa je, da še dandanes hidečevo dobro (in hitro) deluje (je ravno v tem računalniku s katerega pišem).
Sem si pa še dokupil še enga 200 gb-na wd-ja, ker je zame tistih 18. 2 gb-ov odločno premalo.

On-topic:

Torej še enkat: ali je kdo tu na slo-tech-u, ki aktivno (vsak dan) uporablja 4 gb-e ram-a brez problemov na normalnih platah (ne v serverjih, sgi in powermac, ter drugih unix delovnih postajah), ampak v "normalnih" kištah?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

krneki0001 ::

Te poplonoma razumem. Sicer sem jaz nekako v podobnem stilu usmerjen na mac področju (uporabljam 5 let staro g4-ko).
Ampak, a se ti je ta huda investicija obrestovala? Mislim, se je denar 100%-no vrnil? Ker 10x18 gb scsi diskov... Jaz imam samo enega (ibm-ov 18. 2 ultra160scsi lvd z 10. 000 rpm/4 mb cache) in takrat ko sem ga kupil me je stalo krepko čez 60k. Res pa je, da še dandanes hidečevo dobro (in hitro) deluje (je ravno v tem računalniku s katerega pišem).
Sem si pa še dokupil še enga 200 gb-na wd-ja, ker je zame tistih 18. 2 gb-ov odločno premalo.


Ni bilo nobene hude investicije, razen leta 1999 ko sem si kupil prvo mašino z dual proci. Takrat sem dal zanjo manj kot nič denarja. U bistvu sem kupil leta 1999 kupil 10 komadov rama po 128Mb po 18.000 sit in prvo dual mašino, 3 tedne kasneje je pa zgorela tovarna in cena ramov je bila 95.000 sit za komad in sem imel s prodanimi sedmimi moduli po 128Mb plačano komplet mašino in še ostalo je mnogo denarja.
Ostali 2 mašini Netfinity 5000 in 5500 pa sem dobil skoraj zastonj. Netfinity 5000 sem dobil zastonj, netfinity 5500 pa je bil 150 dolarjev na e-bayu. 6 X po 18Gb sem jih dobil z netfinity 5500, enega z netfinity 5000, 2 sem kupil v sloveniji in dal za oba skupaj 20.000 sit(celo na tem forumu so se prodajal). Ostale pa sem dobil v službi, ko so en server stran metal, pa so bili diski še not in uporabni.
Tko da za obe mašini netfinity nisem dal več kot 60.000 sit.

Meni tudi manjka en disk z ene 200 ali več Gb, samo problem je kontroler. Ide ni več dost(vsaj tist ne ki je v teh mašinah.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenosnik LENOVO 3000 N200 težava

Oddelek: Strojna oprema
326856 (3808) TribesMan
»

Nadgradnja IBM računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
191348 (1142) noraguta
»

xp na prenosniku

Oddelek: Pomoč in nasveti
181452 (1122) šernk
»

Butast bios

Oddelek: Pomoč in nasveti
242025 (1633) rock_girl_
»

šklocanje diska

Oddelek: Pomoč in nasveti
91160 (999) kiFni

Več podobnih tem