» »

Pitogorov izrek

Pitogorov izrek

mzidy ::

Pitagorov izrek, je "pitagorov" svojilni ali vrstni pridevnik gledano s stališča slovničarja?
  • polepsalo: STASI ()

whatever ::

Pomojem odvisno od tega, ali pišeš "Pitagorov" z veliko ali malo začetnico. Če pišeš "Pitagorov izrek", potem je to svojilni pridevnik. Če pišeš "pitagorov izrek" potem je to vrstni pridevnik. Mislim pa, da je pravilno oboje, torej tako pisanje z malo kot z veliko začetnico.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

McHusch ::

Res je. Slovenski pravopis dopušča pisanje, ko zaznamujemo duhovno last, z veliko ali z malo (P/pitagorov izrek, H/hookov zakon...). Bi pa za ušesa tistega, ki se je to spomnil uzakoniti v Pravopisu.

joker16_7 ::

Malo ste zgrešili fantje. Možnost je samo ena: ''Pitagorov izrek''. Nikakor ne more biti napisano z malo, ker je ta pridevnik ne glede na to ali je svojilni ali vrstni izpeljan iz osebnega lastnega imena. Če je pa svojilni ali vrstni pa nimam pojma:\
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joker16_7 ()

mchaber ::

Pitagorov izrek se 100% lahko napiše tudi z malo začetnico.
.

joker16_7 ::

Pa lol. Zaj me pa že mešate. Nasledn tedn grem v knjižnico v SSKJ pa v Slovenski pravopis pogledat če bo noter. Jebemo al nas tak za en k**** učijo al me pa že memory mal jebe:D
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

MarkV ::

Pitagorov -a -o prid. (a) nanašajoč se na Pitagoro: Pitagorova filozofija * mat. Pitagorov izrek

Tole boš našel v SSKJ. Je edina beseda v SSKJ s korenom -piragor- ki se piše z veliko;
pitagorejec -jca m (e) filoz. pristaš filozofske smeri, ki temelji na osnovnih načelih Pitagorove filozofije: vpliv pitagorejcev

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MarkV ()

mzidy ::

To nekako mi je jasno, da se piše z veliko, sam ne vem al je to vrstni al svojilni zaimek?:D

MarkV ::

Svojilni.

mare_ ::

In ja, lahko se piše ali z malo ali pa z veliko.

joker16_7 ::

Hm.....mogoč mate pa še prav....a ste ziher da je svojilni?:\
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

McHusch ::

Sem že enkrat napisal, pa mi je strežnik požrl odgovor. Torej, SSKJ je zastarel in ni referenca v takih primerih. Prav tako je bil SSKJ zastavljen deskriptivno, medtem ko je SP 2001 strogo normativni priročnik in edina referenca.

Zastavljeno vprašanje urejajo paragrafi 115 in 157-159, ki sem jih skopiral:

Svojilni pridevniki iz besed, pisanih z veliko

Ti pridevniki se pišejo z veliko začetnico, če so izpeljani s priponskimi obrazili -ov/-ev ali -in: Vodnikov, Župančičev, Krležev, Plemljev, Slovenčev, van Goghov, von Stauffenbergov (pri nekaterih imenih tak predimek opuščamo: van Beethoven – Beethovnov); Julijin, Nivesin – Gradisov, Tamov, Iskrin, Matičin, Delov; prim. še svojilne zaimke Tvoj, Vajin, Vaš, kadar se nanašajo na ogovorjeno osebo: Slišim, da Vaše zdravje v zadnjem času ni najboljše (tako tudi Njegov, npr. Njegova Ekscelenca), prim. § 112.

Z veliko se svojilni pridevniki iz lastnih imen lahko pišejo tudi tedaj, kadar zaznamujejo
duhovno last, npr. Pitagorov izrek, Ludolfovo število, Ohmov zakon (prim. § 158). Podobno velja za take zveze s prenesenim pomenom, npr. Ahilova peta (ranljivost), Kolumbovo jajce (domiselna rešitev), Damoklejev meč (grozeča nevarnost), Sizifovo delo, Tantalove muke; vendar te primere pogosto pišemo z malo začetnico (prim. § 159).

Pri vrstnih pridevnikih na -ov/-ev, -in iz lastnih imen

Pridevniki na -ov/-ev, -in ne zaznamujejo zmeraj svojine, temveč tudi vrsto (npr. lipov čaj, hruškov kompot, kalcijev karbonat). Tudi če so izpeljani iz lastnih imen, jih je priporočljivo pisati z malo začetnico,
1. kadar pomenijo vrstnost; to so predvsem imena rastlin, bolezni, delov telesa, tehničnih izumov, npr. marijini laski, salomonov pečat, blagajev volčin; vidov ples, parkinsonova bolezen; adamovo jabolko, ahilova kita, evstahijeva cev; papinov lonec, kaplanova turbina, voltov člen, martinova peč (prim. § 115);
2. podobno lahko tudi v zvezah s prenesenim pomenom: kolumbovo jajce, damoklejev
meč (prim. § 115).


Prevod: piši, kakor želiš. Imena zakonov, izrekov ipd. abstraktnih pojmov so svojilni pridevniki, ker zaznamujejo duhovno last; imena bolezni, strojev itn. pa so vrstni (ker adamovo jabolko ni last Adama, ampak le organ).

koyotee ::

SSJK vrze ven Pitagorov -a -o prid. (a) nanašajoč se na Pitagoro: Pitagorova filozofija mat. Pitagorov izrek
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

joker16_7 ::

No, nema veze kak pišemo....je pa svojilni pridevnik....;)
"Ambition is the path to success. Persistence is the vehicle you arrive in."
Bill Bradley

nevone ::

Pitagorov izrek, je "pitagorov" svojilni ali vrstni pridevnik gledano s stališča slovničarja?

Če je to vprašanje uvod v vprašanje ali se piše z veliko ali z malo potem mi je od McHusha všeč samo tale stavek: Prevod: piši, kakor želiš.

Jest bi pa recimo postavila takšno pravilo, če že moramo imeti velike začetnice. Vsi pridevniki, ki izhajajo iz imen ljudi, se pišejo z veliko, vsi ostali z malo.

Ali je pridevnik svojilni ali vrstni pa ni pomembno. So pridevniki. Eni so oboje.

Ker tisto, kar je pa zdej je spet preveč komplicirano in deli ljudi na dva tabora. Na tiste, ki imajo duhovno lastnino in na tiste, ki imajo kakšno drugačno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zakaj se reče trojanski konj ne pa trojski konj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
649271 (6965) mikhaair
»

Matematika - trapez

Oddelek: Šola
228622 (5625) Yacked2
»

sončev sistem

Oddelek: Znanost in tehnologija
222564 (2231) Thomas
»

Vaja iz abstraktnega razmišljanja

Oddelek: Znanost in tehnologija
392853 (2410) drejc
»

Wikipedia s 300.000 članki

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
225099 (5099) keber

Več podobnih tem