» »

[Vista]Dual boot

[Vista]Dual boot

Matty ::

En kratek tutorial kako naknadno vzpostaviti dual boot med WinXP in Visto... V normalnih primerih (torej da je boot disk WinXP in ti instaliras na en drug disk) Vista lepo sama vzpostavi dual boot, ce pa kaj kompliciras ali ob instalaciji Viste izklopis disk s prejsnim OS pa se zna zadeva malo zakomplicirati...

Seveda, vse je na LASTNO ODGOVORNOST in jest nimam nic s tem ce bo kdo kaj zajebal. Kar je spodaj navedeno sem sprobal in je meni delalo.. >:D

Vglavnem. Imam dva diska. Disk C:WinXP in prazni D:

Ker hocem Visto samo testirat in nocem, da mi kaj sari po WinXP dam v BIOSu kot boot disk D: Instaliram Visto in sedaj problem... ne morem vec usposobiti dual boota, da bi se mi lahko nalozili tudi WinXP. Ce v BIOSu spremenim boot disk potem je OK, samo to je nekako zamudno. Tale navodila naj bi bila nek tutorial kako se lahko dual boot naknadno naredi na obeh diskih...

Ce poskusam narediti dual boot z Vistabootpro ob tem ko bootam v Visto, seveda lahko dodam opcijo v dual boot, samo WinXPjev ne morem naloziti... torej kako to popraviti...
---
1. v biosu boot drive na disk kamor instaliras Visto
2. spremeni boot drive v biosu nazaj na WinXp
2. nalozi WinXP
3. enable hidden files (v explorerju das na Tools/Folder options/View in potem odkljukas nekaj stvari)
4. iz Vista diska skopiraj direktorij BOOT in datoteko bootmgr v root WinXP diska
5. zazeni Vistabootpro (http://www.vistabootpro.org/)
6. odpri bootloader tab in izberi "reinstall the vista bootloader"
7. odpri Manage OS tab in izberi nov operacijski sistem, seveda legacy za WinXP in jest sem imel pogon C:
8. reboot in jest sem imel lep dual boot na C:WinXP disku...
9. skopiraj Boot in bootmgr se na root D:Vista disk... (s tem da tukaj je malo zafrkavanja s protected datotekami)
10. reboot in sedaj dela dual boot na obeh diskih...

Kako pobrisati dual boot oz. vista boot v WinXP? 8-)
- v WinXP pozeni Vistabootpro
- bootloader tab in uninstal the vista bootloader...
- reboot in naslednji ko bo v bious boot disk C:WinXP bo slo direktno v winse in ne bo vec dual boota...

ali...
- racunalnik zazeni z instalacijskim WinXP diskom
- gres v recovery panel in potem fixboot in fixmbr...
-reboot

SasoS ::

Tapravi računalničarji to naredimo z Grubom in dvema primarnima particijama ;)

@LOL ::

LOL kaki grub neki, to je za debelo geeke z dioptrijo +10. Si debel geek z dioptrijo + 10?0:)
Hippy: The Doors?
Geek: The Windows!

SasoS ::

nisem debel, nimam dioptrije, sem pa geek :)

Matty ::

Ja, nekateri smo pac premal geeki, tko da ne uporabljamo linuxa, gruba ali se kaj drugega...

leftone ::

Pozdravljeni!

Imam problem, ja, kako pak :)

Pred dnevi sem inštaliral visto in ker le-ta ne podpira določenih MKE programov sem se odločil na D particijo (imam c in d particijo in obe sta basic) naložiti še xp professional.

Sedaj pa ne morem več doseči viste. Naložil sem program boot manager in tudi s tem ni šlo kajti, ko sem pognal windowse na particiji C (kjer bi naj bila VISTA) se mi je zagnal xp. No d particaja pa itak sploh ni delovala.

Sam sem v xp popravil boot.ini tako, da sem izbrisal del, ki hoče neposredno zagnati xp. Sedaj lahko brez boot managerja preklaplam med windowsi na particiji 1 in particiji dve toda, kot sem že povedal na particiji 2-d ne deluje boot.

Prosim, če mi lahko kdo obrazloži kako naj rešim težavo, mu bom zelo hvaležen.

L.P

P.S Ali naj poizkusim z zgoraj obrazloženim načinom ali obstaja kakšna bolj preprosta pot. Predvidevam, da je XP povozil visto (sistemske datoteke).

Matty ::

Jest bi ti tako rekel... imas po moje dve moznosti (ti si pobrisal Vistin bootloader - oz. ta je se tam, samo ne dela vec). Notri daj instalacijski DVD in tam nekje daj recovery (mislim da na prvem ekranu, kjer izbiras med install al pa recovery - je pa install napisano s precej vecjim fontom)... in potem ti bo na novo zapisal bootloaderja... in bo po moje avtomaticno delal tudi dual boot...

Druga moznost je po moje, da zazenes WinXP in tam s programckom Vistabootpro popravis bootloaderja...

Glede vrstnega reda pa... zaradi enostavnosti je veliko lazje naprej instalirati WinXp in sele potem Visto. Vistin dual boot dela tudi za poganjanje WIn XP, obratno pa ne...

leftone ::

Matty najlepša ti hvala (dala :))!

Sem uredil tako, da sem inštaliral Vistabootpro in iz XP popravil Vistinega bootloaderja. Potem pa sem lahko zagnal Visto in postopal po korakih, ki si jih zapisal zgoraj.

Super, še enkrat hvala


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

sistemski disk: a read error occurred...

Oddelek: Pomoč in nasveti
5833 (669) MatH
»

Pomoč - OS boot meni problem

Oddelek: Pomoč in nasveti
8868 (775) gorenjc
»

Meandrake in Win XP

Oddelek: Operacijski sistemi
6827 (752) Ag.Smith
»

WinXP in nato še Win98

Oddelek: Operacijski sistemi
81180 (1063) ToniT
»

dejte plz povedat ta dual boot

Oddelek: Programska oprema
7972 (844) Tr0n

Več podobnih tem