» »

AMD: Shanghai

AMD: Shanghai

Daily Tech - Luč sveta so zagledale informacije o nasledniku AMD-jevega procesorja za strežnike Barcelona. Procesor, ki nosi kodno ime Shanghai bi izdelan v 45-nanometrski tehnologiji in imel kar 6 MB L3 predpomnilnika. Podobno kot Barcelona naj bi bil na voljo tako v dvo- kot štirijedrni izvedbi. Razveseljiva je informacija o podnožju procesorja, saj bo tako kot njegovi predhodniki, uporabljal podnožje Socket 1207, kar pomeni da bo s preprosto posodobitvijo BIOS-a možna uporaba novih procesorjev tudi na že obstoječih matičnih ploščah z omenjenim podnožjem.

Več o tem si preberite na Daily Tech-u.

37 komentarjev

Poldy ::

Uporabljal bo enako podnožje... pohvalno, vendar zakaj pri domačih PCjih za vsak procesor naredijo drugo podnožje?

opeter ::

To je biznis, fantak moj, biznis. ;)
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Jernej L ::

severni most, južni most, pomnilniški kontroler.. no, samo še umivalnik mu manjka :P

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jernej L ()

Pesimist ::

To je nateg. Ce bi kiri zdaj se spomno eno podnozje drzati za vec generacij sem skoraj preprican da bi vecina uporabnikov migrirala k tisti firmi. Do zdaj se nisem mel maticne plosce ki je zdrzala dve generaciji procesorja oz nakup dveh generacij.

jlpktnst ::

Sicer ne vem kaj misliš z dvema generacijama, samo jaz pa sem imel take plošče.

Prva je bila slot1. Pentium2 -> Pentium3

Druga je bila SocketA. Vsi AMDji od prvih athlonov do 64tic.

Poldi112 ::

Večina ne rabi opcije nadgradnje procesorja. Itak ti ostale stvari zastarijo, tako da itak moraš menjati ploščo. Recimo ram, sploh pri AMD. Jaz sem kupil s494 z mislijo na dual core, pa ne vem če si ga bom privoščil, glede na to da je drag in da ga dejansko ne potrebujem.
Imeti konstantno isti socket je + samo za entuziaste. Večina kupi škatlo in ko je prepočasna kupi drugo.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Izi ::

Do zdaj se nisem mel maticne plosce ki je zdrzala dve generaciji procesorja oz nakup dveh generacij.

Ja, res je. Jaz posodabljam PC na približno vsake 3 leta in sem ga dosedaj posodobil že sedemkrat.
Neglede ali sem imel Intel ali AMD prav vsakič sem moral kupiti novo matično ploščo, nov procesor in enkrat samkrat mi je uspelo obdržati stari RAM, drugače pa je ponavadi nova plošča zahtevala tudi novi RAM :D

Podnožja za RAM: SIMM 30-pin, SIMM 72 pin, SDRAM 168-pin, DDR 184-pin, DDR 2 240-pin (seveda je bilo še nakaj RAMov, ki jih nisem nikoli uporabil, naprimer RDRAM)

Podnožja za grafične kartice so se nasrečo zamenjala samo štirikrat: ISA, PCI, AGP, PCIe

Socketov za CPU pa po Wikipediji obstaja že 36 različnih :D

Celo pri trdih diskih smo pred kratkim prešli iz ATA na SATA

Izi ::

Tole smo uporabljali do sedaj za procesorje v podnožjih (36 različnih)
Socket 1 do Socket 8, Socket 370, Socket 423, Socket 463, Socket 478, Socket 479, Socket 499, Socket 563, Socket 603, Socket 604, Socket 754, Socket 771, Socket T, Socket 939, Socket 940, Socket A, Socket F, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket P, Socket S1, PAC418, PAC611, Socket M, Socket B, Socket H

in še procesorji v režah (4 različni)
Slot 1, Slot 2, Slot A, Slot B

Se pravi 40 različnih v približno 20 letih :D

nsane ::

To je nateg. Ce bi kiri zdaj se spomno eno podnozje drzati za vec generacij sem skoraj preprican da bi vecina uporabnikov migrirala k tisti firmi.

Popolnoma pravilno razmišljanje...

WamPIRe- ::

Hja pri diskih je še SCSI. Edino flopy ostaja enak.. in zato je že skoraj pozabljen :)
Msi Z77 | Intel i7-3770K | Kingston HyperX DDR3 16GB
CM Silent Pro Gold 700W | Asus RTX 2080 | Samsung 850 EVO 250GB
Samsung 850 EVO 500GB | 2x Asus ROG PG279Q

Poldi112 ::

Reči da je 40 socketov je zavajanje. Ok, so bili, ampak niso šli zaporedoma ampak 2 veji vzporedno. Glej samo AMD ali samo Intel. Ne pa da ti (hipotetično) Intel in AMD v razmaku 1 teden po par letih izdata nov procesor na novem podnožju, ti pa se dereš da zdaj pa že kar vsak teden menjajo podnožja.


>Popolnoma pravilno razmišljanje...

Napačno. Mogoče bi bilo bližje pravilnemu, če bi rekel, da bi večina entuziastov to kupila. Ampak tudi to ne bi bilo pravilno, ker entuziasti kupujejo glede na performance, voltažo, overclocking potencial in nekje na dnu prioritet je še možnost nadgradnje (itak ščasoma večina ugotovi, da ko pride čas nadgradnje raje kupiš nekaj še boljšega).
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

jype ::

WamPIRe-> Hja pri diskih je še SCSI.

SAS.

driver_x ::

jaz bom moral ob naslednji nadgradnji procesorja zamenjati še napajalnik .... pismo!

Izi ::

ampak niso šli zaporedoma ampak 2 veji vzporedno

To drži samo za zadnjih nekaj let, prej pa ne.

Pri Socketih 1 do 4 je bil na razpolago samo Intel in nič drugega.
V Socket 5 pa smo tlačili tako Intelove Pentiume (vse od 75 do 133 MHz) kot AMDjevega K5 in zraven še IDTjev WinChip C6 in WinChip 2
Se pravi ŠTIRJE popolnoma različni čipi treh različnih izdelovalcev v enem in istem socketu 8-O

Šele pri Socketu 7 so se nekako razšli vsak na svoje, ko je Intel ostal na Socketu 7, AMD pa je prešel na Super Socket 7.
Potem pa sta tako Intel kot AMD prešla iz Socketov na Slote in sicer Intel na Slot 1, AMD pa na Slot A.
Sloti so se obdržalli najdlje, brez menjave kar več generacij.
V Slot 1 so šli Celeroni, Pentiumi 2 in Pentiumi 3
V Slot A pa so šli AMDjevi Athloni (Athlon K7, Athlon K75, Thunderbird, Palomino, Thoroughbred A/B, Thorton, Barton)

Šele pred kratkim pa so spet prešli na Sockete, Intel z Pentumom 4 in nato je še AMD prešel na Socket A
In nato imamo samo v zadnjih nekaj letih zamenjanih 27 različnih Socketov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

MrStein ::

Delfi, si postal pod napacno novico ? ;)

Poldy, kako drugo podnozje ?
Res so prej imeli 754 in 939, ampak so ugotovili, da je bedarija in zdaj je AM2 za vse.

jlpktnst:
Druga je bila SocketA. Vsi AMDji od prvih athlonov do 64tic.

Ne. Prvi Athloni so imeli Slot-A. Nato Socket-A. 64-ke pa so imele 754/939/940/kar_je_trenutno.

Izi:
Podnožja za grafične kartice so se nasrečo zamenjala samo štirikrat: ISA, PCI, AGP, PCIe

Pozabil si VESA Local Bus in MCA ;)

Glede diskov in SCSI:
- DB-25 konektor
- Centronics
- flat 50-pin
- flat 68-pin
- HD prikljucek 50-pin
- HD prikljucek 68-pin
- VHD prikljucek 60-pin
- VHD prikljucek 60-pin
- SCA
- sigurno sem nekaj izpustil ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Poldi112 ::

Izi, prav zate sem šel malo letnice pogledati.

Pa osredotočil sem se na desktop procesorje od AMD od socket7 naprej (če bi štel še socket 7 bi bilo povprečje še lepše):

Slot A, Socket A, Socket 754, Socket 939, Socket AM2

Slot A je prišel leta 1999. To je 8 let nazaj. 5 podnožij, 8 let. 1.6let/socket (s tem da socket ne umre takoj). Če upoštevaš še vzporedne verzije istega procesorja na razlišnih socketih prideš vsaj do 2 leti/socket. To je pa precej manj grozno kot "27 socketov v zadnjih nekaj letih".
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

C_maniak ::

še vedno pa izkoriščevalsko.

Izi ::

Poldi 112, pri AMD si pozabil samo še na precej uporabljan Socket 940 za AMDjeve multi-procesorske sisteme, Opterone in za Athlon 64 FX

Pri Intelu je pa takole:

Slot 1, Socket 370, Socket 423, Socket 478, Socket 479, Socket 603, Socket 604, Socket 771, Socket T (775)

To so samo tisti najbolj uporabljani (603, 604 in 771 so za Xeona)

__luka__ ::

Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3

to so fizično enaki soketi, AMD je že povedal da bodo proci za AM3 pasal tudi V AM2, ne bodo pa podpiral HT3 in še parih stvari (beri: bodo downgradani), medtem ko bodo delal pa AM2 proci v AM3 soketu BP.
the truth is out there

Poldi112 ::

Zakaj iskoriščevalsko? Velika večina itak ne nadgrajuje, njih pa stane če morajo skrbeti za združljivost za nazaj.
In kako bi se AMD okoristil z menjavo socketa? Samo manj ljudi bi ga zamenjalo v isti plati, kar bi bilo zanj slabo, ane? Chipsetov ali plošč pa itak ne prodaja.

In nisem pozabil za 940. Server procesorji me ne zanimajo. Fx sem pozabil kaj je, ampak če je tist z odklenjenim mnozilnikom in hudimi cenami, potem nekako ne paše pod mainstream desktop.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

sidd ::

>Zakaj iskoriščevalsko? Velika večina itak ne nadgrajuje, njih pa stane če morajo skrbeti za združljivost za nazaj.

se strinjam. Združljivost za nazaj je problem. Staro tehnologijo naprej vlečt. Večina pa itak če dokupi kaj, dokupi kaki ram, mogoče grafično, kak dvd-rom, ostalega pa se ne dotikajo. Večina gre kr po novo kišto, stari rač pa obdrži, al pa da mami/ateju/sestri/nevem komu.
no idea for signature
signed
I

Pesimist ::

zdaj pa nej grem po AMDjev AM2 ko oblublajo da bodo se 4 core delali gor brez problema. Jaz pa ce zaj 2 core vzemem cez cirka 2 leti ko bi spet menjal sem preprican da AM2 nebo vec pa bo kaj druga AM3 bah. 939 sem pred tocno 2 letoma kupo. Te ko se je govorilo da 7xx al kaj je ze blo nebo za prihodnost. Glej ga sej 939 tudi ni. Nej gre v pm.
To je tak kot da mas ADSL pa ti telekom vsaki 6 mesecov rece da rabis 0.2mm debelejsi kabel za vsak visji paket ki se gre samo postopoma uveljavlat. Ko pa optiko polozijo pa gre vse brez problemov za naslednih 50 let. Nej AMD tudi optiko polozi v svoje sockete :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()

SavoKovac ::

L3 cache???
Verjetno pride ceneje kot pa, da bi podvojili L2.
Če sem iskren, bi bilo bolje, ce bi vsako jedro lahko imelo svoj cache mem pagesize, aplikacije oz. threadi pa eno spremeljivko kot npr. recommended_memory_pagesize. Sam pol adijo shared cache pa še OS bi moral podpirat.
Ampak, FSB bi bil izkoriscen bolj optimalno in bi vse lepo laufalo pri DDR26400.
Tako pa so spet izumili L3 cache.

Poldi112 ::

Sawyer, ne vem kaj točno želiš povedati. Ok, tudi mene je kratkotrajnost s949 presenetila, ampak verjetno je to povezano tudi s prehodom na ddr2.

Ampak še vedno lahko greš iz single core na dual core. In tudi če bi danes kupil am2 (za kar itak, če imaš s949 in hočeš dual core, nimaš razloga), bi kasneje lahko nadgradil na 4 core. Razen če hočeš kupiti za prihodnost, predno izkoristiš sedanjost. To je nekaj kar se očitno dogaja precej ljudem. Da bodo ja lahko nekoč boljši proc gor dali. Ko pa pride ta čas pa raje kar vse zamenjajo. :)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Spock83 ::

@galemir: Jaz te ne razumem, kaj je to mem pagesize?(kolikor vem, velike količine L1 ne morejo narediti na samem procesorju, saj večino procesoraj zasede sam L1) L3 cahce je zelo verjetno precej počasnejši od L2 in hitrejši od RAM-a. Pač, še ena dodatna stopnja. me prav zanima kakšno prepustnost ima v primerjavi z L2 pomnilnikom.

Pesimist ::

Ja ja sej to je problem. Zdaj me Core2 duo bol mika kot neki bedni X2 ki je dosti slabsi ne le malo slabsi. A ni blo govora nekje da bodo AMD cene drasticno padle a se je ze to zgodilo? mislim da je bla novica prejsni mesec enrkat. Ce dobim za kakih 15k X2 noja to bi dal takoj samo dokler pa sevedno stane 35k-40k pa se mi nekak nesplaca hm.

Jernej L ::

MrStein: niti ne, čisto prava novica je ;)

SavoKovac ::

Ostranjevanje (paging) je en način upravljanja s pomnilniškimi resoursi. Spada zravn k Virtual memory, kolker vem.:D
Ideja je ta, da večja, kot je verjetnost, da bo cpu bral iz določene strani, višje se ta stran nahaja v pomnilniški hierarhiji, ki gre top 2 bottom: cache, ram, trdi disk.
Pri večjedernih procesorjih je ozko grlo prenos podatkov med ram in cache. Problem lahko nastopi, ko vsa štiri jedra rabijo podatke iz rama. V mojih cajtih se je potem kopirala cela stran iz rama v cache. Če so strani velike, recimo 64K, potem najbolj nesrečno jedro čaka, da se prenese 256K, predno lahko melje naprej. Če pa se pagesize zmanjša, pa se poveča verjetnost za miss, pride do čakanja na podatke...
Seveda se strani nalagajo tudi, če želimo vanje pisati. V bistvu je tako še huje...:D

Zgodovina sprememb…

Poldi112 ::

>Zdaj me Core2 duo bol mika kot neki bedni X2 ki je dosti slabsi ne le malo slabsi.

Lahko vprašam kaj sploh delaš na računalniku, da ti x2 ne zadostuje?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

madviper ::

Fantje mal ste zašli z teme (ki ni kolko socket-ov in slot-ov smo dali skoz). Prosim, da se držite teme, debato o podnožjih pa lahko odprete v katerem drugem oddelku! Vsak nadaljni post ki bo off-topic bo brisan!

Lp, madviper
I'd like to do something crazy!

Čmrlj ::

To je nateg. Ce bi kiri zdaj se spomno eno podnozje drzati za vec generacij sem skoraj preprican da bi vecina uporabnikov migrirala k tisti firmi.

P4 -PENTIUM D- C2D- INTEL QUAD CORE.... To vse dela na 775 podnožju

edit: Poldi 112 nekateri tukaj smo tudi zagriženi bencharji in nam vsak skok performance pomeni ogromno.In razlika med c2d in x2 je tukaj več kot ogromna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Čmrlj ()

Poldi112 ::

Ampak temu jaz ne bi rekel raba, ampak hobi. Ker ti kupiš nov procesor zato ker je hitrejši in ne zato, ker potrebuješ hitrejšega.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

MrStein ::

Iz novice :
kar 6 MB L3 predpomnilnika

A niso ze pred leti L3 merili v 10 MB ?
A ima ta CPU L3 kar v jedru ?


galemir: Se vedno nisi povedal, zakaj je dobro, ce ima vsako jedro drugacen xxx_size.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Dr_M ::

Poldi 112 nekateri tukaj smo tudi zagriženi bencharji in nam vsak skok performance pomeni ogromno.In razlika med c2d in x2 je tukaj več kot ogromna.

torej, ce ti je racunalnik hobi in ne orodje, se nimas kej pizdit glede menjav podnozij, glede cen itd.
ce hoces met to kar hoces, mas da si tiho, sparas denar in kupis.

a sm posteno povedal?
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Poldi112 ::

Ne. Glej, če skačeš z Intela na AMD, ker je zdaj en hitrejši, zdaj drugi, potem si menjave plošč itak navajen.
Pa tudi če si dolgo na enem je cena matične plošče zanemarljiva v primerjavi z high-end procesorji in te verjetno ne moti toliko kot enega janeza, ki kupuje glede na ceno.

Plus da glede na to da večina ne nadgrajuje je v interesu večine, da je procesor čim cenejši. Posledično je večini v interesu, da AMD razvojna sredstva namesto v podaljševanje življenja socketa vlaga v hitrost oz. proizvodnji proces, da je rezultat hitrejši oz. cenejši.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Poldi112 ()

SavoKovac ::

@galemir: Se vedno nisi povedal, zakaj je dobro, ce ima vsako jedro drugacen xxx_size.

Zato, ker imajo različni threadi različne oblike obdelave podatkov/klicov.
Če je pagesize prevelik, je na njem preveč naslovov, ki se ne kličejo (recimo pri dll-jih z obilico funkcij). Po drugi strani je večji pagesize dokaj cool, če se preberejo vse vrednosti iz njega (kot npr. pri obdelavi velikih polj, matrik, podatkovnih tokov).
Optimalno bi bilo, če se dal nastavljati za vsak thread, po možnosti s kakšnimi predvidovalnimi algoritmi, kaj naj se npr. prenaša v naslednjem obdobju.
Danes bi to pomenilo dodatno delo za programerja (os-a, aplikacije in načrtovalca vezij za plošče oz. bios programerja).
Po drugi strani pa več dela pomeni več dnarja. :D

Princip sabotira mobo-mafija, ker računajo, da bodo v naslednjih letih prodajali plate s širšimi pomnilniškimi vodili. :D

Pesimist ::

V vseh igrah se je Core2 bolse izkazal kot X2 in z 8800 graficnami se vecji skok naredo. Meni se gre za igranje iger zdaj in se cez kaki 2 leti.
Ta racunalnik ko ga mam zaj AMD 3500+ 939, 1giga ram, 6600GT ni vec sposobne poganjati modernih spilov. rFactor, GTR2... to steka ko kurba in zgleda slabo kot z riti potegjeno istocasno. E6600 in 8800GTX vem da oboje poganja v najvisjih resolucijah na max AA, AF in se vedno preko 70FPS na zadnem startnem placu. Recimo.
dual core pa pride v upostev ker lahko server na enem coru poganjas, spilas na drugem 4 core bi se bil sicer bolse za prihodnjost zato bom tudi pocako na 4 core prvo potem pa pac vido kiri bo bolsi pri 4 corah in tisto firmo kupo spet ce sevedna ni dosti drazji od drugega.
Plato bo pa takaltak treba menjat tak da je vseeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pesimist ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Intel rožlja z Yorkfieldom

Oddelek: Novice / Procesorji
274181 (2659) OChack
»

Barcelona zagledala luč sveta

Oddelek: Novice / Procesorji
354609 (2656) Jst
»

Avgusta štirijedrni Opteroni

Oddelek: Novice / Procesorji
113429 (2544) Mr.B
»

AMD vlaga veliko upanja v Barcelono

Oddelek: Novice / Procesorji
133567 (2836) Brane2
»

Informacije o AMD-jevih štirijedrnikih

Oddelek: Novice / Procesorji
453909 (2562) gzibret

Več podobnih tem