» »

Vprašanje o routerju (s skico)

Vprašanje o routerju (s skico)

PhotoBlaz ::

Uporabljam ADSL internet od ponudnika SIOL.
Na spodnji sliki sem nakazal kako imam povezane 4 računalnike. Z vsakim se povežem v internet posebaj, zdaj pa bi želel namesto SWITCHA 2 uporabiti router. Še vedno se želim povezati v internet z PC1 in PC2 posebaj, PC3 in PC4 pa skozi router(in hardwerski firewall). Je to možno?
Čez nekaj mesecev imam namen menjati na T2(ko pride optika). Takrat pa bi namesto SWITCHA 1 namestil Router, potem pa speljal samo en kabel(kot imam sedaj) do SWITCHA 2, kjer bi razlelil potem na 2 PC-ja.

Zdaj pa še glavno vprašanje: Kateri router naj kupim za to, mora pa biti kar dober, saj gre tu za podjetje. Seveda ne sme biti brez firewall-a. router naj ne bo wireless, oziroma, lahko ima dodatno tudi opcijo wirelessa, ki pa se jo mora nujno dat izklopiti, da deluje kot navaden "žični" router.

Hvala za odgovor!

AndrejS ::

To se da tako povezat kot sam hočeš. Glede routerja pa ne vem kaj bi priporočal

jan01 ::

Itak, da. Rourer se bo povezal na internet in bo dobil svoj ip(ip za pc3 in pc4). pc1 in pc2 pa vsak svojega.

Hočeš dober router, da deluje brez problemov? Izbiraj med(vsi za okrog 85€/20k in vsi imajo poleg wirelessa-možen izklop, tudi 4 navadne lan priklučke):
- linksys wrt54GL(pozor obvezno L) -klasika
- asus wl-500gP (P=premium) -nima tako močnega wirelessa, zato pa 2xusb(za npr tiskalnik, trdi disk, ..) in močnejši procesor terveč pomnilnika
- buffalo whr-g54s -podoben linksys, a nekoliko boljši wireless

PhotoBlaz ::

asus wl-500gP huhu tole bi bila dobra varianta, sploh glede teh 2x USB ( bi res lahko priklopil brez problema printer in še backup externi disk)....to bo verjetno kar optimum.
Pa če bo tako povezan kot sem opisal, bosta do njega in posledično printerja in backup diska dostopala lahko tudi PC1 in PC2?

Lahko še namig, kje lahko tole zadevo kupim jutri, oziroma čimprej?

jan01 ::

http://www.supercena.com/I-Asus_WL_500g...
http://www.esvet.com/komponenta_72_374_...
http://www.comshop.si/article.asp?Artic...
Ne daj zanj več kot 90€.
Nanj daj kak alternative(predelan, izboljšan) firmware kot oleg-najnovejši 1.9.2.7-7f, glej čisto spodaj, x-wrt(tj openwrt za grafičnim vmesnikom)

Še vodič za bolj napredne stvari klik

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jan01 ()

Veron ::

PhotoBlaz ::

Že kupil Asusa.
Jan01 -> Sicer sem en router že namontiral nekoč, vem pa da nisem ravno mojster namestitve routerjev, zato me zanima, če lahko bolj laično poveš, kaj je boljšega, oziroma kaj pridobiš s tem updatom firmware-a?

Thnx!

PhotoBlaz ::

Nastavljam pa nastavljam, router je povezan na internet, ampak na računalnikih še vedno ne morem na net....IP so naštimani pravilno to sem ziher.

Zanimivo mi je to, da iz PC1 ne morem dostopat do PC4, in tudi na router ne morem. Verjetno imam narobe kje kaj nastavljeno, navodila so pa res bolj boga. Če ma kdo kakšen hint,..bi bilo dobro.
Thnx

Mikrohard ::

Kako pa si zadevo povezal? Če si dal router namesto switcha2, kabel iz switcha1 pa v WAN port od routerja, je čisto logično, da PC1 ne vidi ne routerja, PC3 in PC4. Če je router povezan na internet, bi internet moral delovati na PC3 in PC4. Nastaviti moraš IP, gateway in dns strežnike (če nimaš vklopljenega DHCPja). Recimo tako:
IP od routerja: 192.168.1.1
IP od PC3: 192.168.1.100
IP od PC4: 192.168.1.101
Subnet mask na vseh 255.255.255.0
Gateway: 192.168.1.1
DNSi so pa od tvojega operaterja... siolovi so 193.189.160.11, 193.189.160.12,...

PhotoBlaz ::

V DNS-jih sem se nekaj zmotil,..čisto spregledal....zdaj deluje vse OK,.. Switch2 nisem odstranil, ampak ga obdrzal, in tako zvezal, da se preko njega vrne signal spet do switcha1 da so vsi 4 racunalniki v mreži. super stvar!

Zanima me,..če ta firewall v routerju deluje samo na WAN-u, ...ali tudi na LAN-u ...ker verjetno je zdaj backdoor odprt, če pride neka zadeva preko PC1 ki je povezan v net samo z Win Firewallom in je vklopljena v LAN port od routerja?

Veron ::

only wan


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

[Router] Asus WL500g Premium FAQ (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Omrežja in internet
61981522 (13283) brez-imenko
»

Asus WL-500gP OpenWRT konfiguracija

Oddelek: Omrežja in internet
263753 (2671) Bakunin
»

ADSL modem -> Switch -> Router, kako da so vsi v istem subnetu?

Oddelek: Omrežja in internet
384739 (4258) SasoS
»

Povezava: wireless router -> access point

Oddelek: Omrežja in internet
133322 (3115) pujsek_
»

problem mreža

Oddelek: Omrežja in internet
211769 (1620) maticm

Več podobnih tem