» »

Ugašanje računalnika med igranjem

Ugašanje računalnika med igranjem

PaYo ::

Pozdrav.

Imam težavo, ki se mi pojavla vsake toliko časa (na vsake nekaj mesecev) in mi gre že pošteno na živce. Med igranjem iger (cod2, aoe3, itd.) se mi po 10-15min igranja izklopi računalnik, nakar moram počakat cca 20 sec in potem lahko spet vklopim rač. Brez predhodnega errorja, brez piskanja, brez štekanja,... kot da bi mu vzel štrom. Pojavlja se mi, odkar sem dobu novo grafično.

konfiguracija: AMD 64 3000, Geforce 6600gt agp, 512mb ddr, 2x160 gb sata, mb. Gigabyte K8NS s939, LC 6550 550W / nič navito

Zdaj pa tako....
- preverjal sem temperaturo procesorja in grafične, in ni bila kritična (tam okol 45°C), ventilatorji delajo, Everest pravi, da je vse OK...še vedno se ugasne

- ker sem mislil, da je power supply, sem kupil 550w napajalnik (power calculator mi izračuna za vse skupaj 324W).....ugasne

- sčistil sem prah, da nebi povzročalo kakih električnih anomalij.... ugasne

- preveril kable na matični, če je vse tako kot mora biti.... ugasne

- zamenjal driverje za grafično, matično.... ugasne (torej software izpade)

Tako, zdaj pa res ne vem več, ka naj naredim. Računalnik se ne ugasne, ko sm v winsih in delam normalne stvari....ampak samo med igranjem iger.

Prosil bi za dobre nasvete..... ne pritiskam po pomoti "power" na tipkovnici ali knof "turn on/off", System Failure/Automatic restart imam "off"... tako da, to ni.

p.s. sem pregledal sorodne teme, pa ni nikjer ali konkretnih odgovorov ali podobnih simptomov... na netu je sicer tega dost, ampak govorijo o vsem tistim, kar sem že zgoraj probal

Hvala.

Lp, PaYo

KandazaR ::

Pa si uporabil driver cleaner? Skoraj 100% je to softwer kriv.

Čmrlj ::

Čist tko BTW kakšne pa imaš kaj temperature cpu,gpu???

edit:aha 45c se pravi to ni to.Kok časa pa se ti to dogaja? A je že skoz odkar imaš ta sistem ali kaj???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Čmrlj ()

PaYo ::

Ok. Sem uporabil še enkrat driver cleaner, dal nove driverje za grafično...... in mi je delalo. Pol ure. Pol se je pa spet vse skup ugasnilo. Zanimivo... v winsih pa dela vse lepo in prav!

čmrlj: to se mi dogaja sezonsko.... leto nazaj sm kupu 6600gt in takrat se mi je prvič to naredlo, ko sm zagnal špil.... potem se je umirlo, zdaj pa spet. Kurc je, ker ni nobenih errorjev, da bi vsaj vedu, kje se lotit, tako pa je lahk kriv tako software kot hardware.

Domnevam,da je povezano vse skup z grafično in njenim softwareom.... ker jebe samo v igrah.

Still hoping & waiting for help...

boset ::

hm..lp,
maš kr dober problem,
zdaj če ni napajalnik kriv, pol probaj naslednje:

- Preveri Ram z Gold Memory programom (mogoče je RAM krivec)

- opazil sem, da imaš dva diska (v najslabšem primeru, probaj dat en disk ven)
Drugače pa ti PRIPOROČAM: Igre, programi in ostalo, kar windowsi potrebujejo imej inštalirano na Primarnem sistemskem disku C:\ (vse se bo, odvijalo hitreje, če disk ima hitro dostopne informacije - tako da ne rabi ''skakat'' na drug disk oziroma drugo particijo)
Če ima disk minimalno 2 particije, in je na primarnem C: recimo 40 GB posnet sistem in kakšna igra - potem, ti nebi smelo zajebavat.

jan01 ::

Najnovejši driverji še ne pomenijo najboljši. Pojdi na http://www.nvidia.com/object/winxp-2k_a... in izberi malo starejše driverje(kako revizijo nazaj).
In ne pozabi postopka:

1. Zloadej in posnemi Driver Cleaner( http://www.majorgeeks.com/download3214....
2. uninstalliraj gonilnike za rafično in ponovno zaženi v safe modu( F8 )
3. uporabi driver cleaner(iz seznama izberi nvidine gonilnike in počisti)
4. ponovno zaženi, posnemi driverje in spet restartiraj.

PaYo ::

Ok, zdaj sm storil še naslednje:

- testiral ram... vse ok
- dal malo starejše driverje, pa vendar dokaj nove.... z Driver Cleanerjem Pro odstranil stare...
- reinštaliral igro na c:, drugi disk izklopil.....

In še vedno se dogaja isto. Ugasne se med igranjem, po manj kot 5 min. Pa dobro, sej niti ni tako švoh hardaware, da nebi mogel poganjat COD2, AOE3, ipd.

Še kak nasvet?

PaYo ::

Pas mater. Zdaj pa je mi začel ugašat kompjuter še v Winsih. Po 5-10 min se mi komp ugasne, isto kot prej v špilih. Bo treba očitno šravfat in testirat vsako komponentno posebej.

Hvala vsem za pomoč.

boset ::

OK.
napiši mi kako ti BIOS pokaže voltov pri napajalniku, se pravi glej pod Power monitor oziroma Healt monitor

+ 5V = ?
+ 12V = ?

pol pa še napiši CPU temp


pust računalnik prižgan za pol ure v biosu in spremljaj CPU temperaturo in voltaže +5V in +12V, pol pa napiš najnižjo in naj višjo ševilko.

Bomo vidl kje je problem.

P.S. Ram si testiral, praviš pa ni blo napak al ka? Drugač pa niso vsi testerji za ram enaki - priporočam Gold memory; če ti ta ne javi napak pol je z rami vse vredo (govorim iz lastnih izkušenj)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

PaYo ::

RAM sem sprobal z Gold memory-em, in je blo vse ok.

V biosu mi pod P.C. Health status ne piše glede voltaže drugega kot

+3.3V = OK
+12V = OK

Če pa grem pogledat v windowse v program Everest (po 30 min), pa piše pod

Napetosti...
cpu core= 1.46V
+3.3V = 3.34V
+12V = 12.10V
DIMM = 2.64V

Temperature...
procesor= 28°C
gpu= 40°C
gpu diode=52°C
gpu ambient=34°C
wdc (disk1)=33°C

Aja... sprememba temp. v pol ure je bila pri vseh za cca. 1-2°C, medtem ko voltaža ostaja enaka.
disk 2= 34°C

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PaYo ()

PaYo ::

No, zdaj sem naredu še en test.

Zagnal sem Everst, da mi kontrolira temp in voltažo, ter ob enem zagnal AOE3. Po 10 min (ko je rač. ugasnil) je bilo tako:

gpu diode: 77°C (ta T se je najbol divgnila)
+12v = 11.90V

S Speedfanom sm našu tut vrednost +5V, ta se giblje od 2.14V do 4.68V

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: PaYo ()

boset ::

ok.

Pri napajalniku sem res zaskrbljen, saj sem imel podobem primer:

Pri igrah se je računalnik ugasnal ali resetiral - windowsi so laufal normaln, saj sem jih na novo posnel (napajalnik 300W)


To zadevo se sprobal z indentičnima napajalnikoma 300W.

-okvarjen napajalnik mi je pokazal 11.84V in 5,05V, na tem napajalniku mi je v vsaki 3D novejši igri računalnik zmrznal, ugasnil ali pa se je resetiral.

-Torej isto sem ponovil z drugim izpravnim napajalnikom.
V biosu je pokazalo 12.73V in 4.94V.
Zagnal sem isto igro, predvidoma sem vedel po kolkem času se bi naj resetiralo.

Igro sem igral nekaj časa in pri tem se ni resetiralo.

Ugotovil sem, da pri voltaži napajalnika +12V in +5V nikoli nesme biti nižja vrednost kot 4.94 V in 12V

Kot drugo me skrbi temperatura grafične kartice.
probaj jo bolj ohladit (predelaj ventilator če je možno)
77C je kritično (38c - 45c naj bi bla meja normale)

Kot tretjič, naredi ''Tortue test'' z programom PRIME 95
ta program preveri vse komponente in odstopanja od normalnega delovaja računalnika.
V primeru da je grafična fuč, se bo progam PRIME 95 ustavil in napisal da je računalnik okvarjen (sistem hardware faliure - nekaj v tem smislu).

Torej osredotoči se na:
Napajalnik
Grafična kartica.

PaYo ::

Hvala ti, bom pogledal.

Aja... kaj pa lahko oz. morm naredit, da se voltaža ne spusti pod kritično mejo. Se da kje kaj nastavit?

PaYo ::

Zagnal sem PRIME95 / Tortue test.... po Testu 4 se mi računalnik izklopi, tako da niti ne morem ugotoviti vzroka, ker se ne logira. Tako da.... je kr kurc.

Kaj naj storim, da bo voltaža primerna in ne bo šla pod kritično mejo?

boset ::

hmm.. voltaže ne moreš kr tak spreminjat (spreminjaš jo le če imaš namen navijat), drugač
pa bisos resetiraj oziroma ga daj na default settings ali pa optimal.

Prime 95 je v tvojem primeru naletel na težavo oziroma se je spet preobremenil.

Osebno mislim da je grafična v okvari.

Probaj dat tastaro grafično nazaj not al pa če ti kdo lahk posodi, da testiraš z eno drugo grafično kartico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

slowie ::

Tudi jaz sem skoraj popolnoma prepričan, da je grafika problem in bi se na tvojem mestu ravnal po nasvetu boseta.
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

PaYo ::

Tako. Zdaj sem stestiral rač. že z drugo grafično (g440 mx). Po 1 uri (!) igranja se je računalnik vseeno izklopil. Tako da, grafika je izključena iz problema, računalnik pa se še vedno ugaša.

Moji glavni osumljenci so zdaj torej: diska, napajalnik in matična plošča(!). Včasih mi namreč ob vklopu računalnika napiše "disk error" (ne zazna diskov), ko rač. resetiram, pa je vse vredu. Vendar to ni tako moteč problem, kot ugašanje računalnika.

Ima kdo še kak predlog?

bucccko ::

kateri disk pa imaš? pojdi na proizvajalčevo stran, prenesi program za test diska in stestiraj. Ti bo javil če ima napake.

Dark Angel ::

Sprobaj z drugim napajalnikom. Ker če ti na 12V liniji pod obremenitvijo zaniha na samo dobrih 11V zna biti tudi tukaj problem.

Drugi pokazatelj je pa, da ko se ti računalnik ugasne ga ne moreš pol minute prižgati. To se običajno zgodi, če CPU preseže določeno temperaturo (mogoče slab kontakt na hladilniku procesorja).

Tko da ti svetujem, da če imaš možnost zamenjaj napajalnik in hladilnik na procesorju in še enkrat stestiraj. Če ne, pa riskiraj par €€€ in odnesi računalnik na en servis. Tam imajo več možnosti za sprobavanje in menjavo posameznih komponent, da ugotovijo kaj te zafrkava. Cena te pride pa v rangu 10€. Tko da če te to že tolk časa zafrkava razmisli...

Meta4eveR ::

Hm.. Vbistvu je moj frend imel podoben problem.. odpeljal rač. na servis, kjer mu niso ugotovili napake ter še mu za na konec spipali 20 evrov.. zdaj pa ona sam doma ustvarja toplo vodo ter ugotavlja kaj bi lahko bilo narobe, ker nekaj je vsekakor, rač. se kr tako nemore ugašat..

bruderbauc ::

Dandanes mislim, da je takšno ugašanje računalnikov kar pogost problem. Vem za tri ljudi, ki so si nabavili nove računalnike, pa se je vsem med igranjem iger ugašal računalnik. Pri enem je se mi zdi nato serviser zamenjal neki ventilator in od takrat se mi zdi, da ni več zajebavalo.

boset ::

Payo ma nov napajalnik 550W,
- napajalnik v tem primeru ni kriv
- očitno tud grafična ni bila krivec.

Zdaj ostane le še procesor ali matična

za AMD procesorje, kolikor vem se temperatura giblje od 38c do 50c

-Temperaturo preveri z programom, ki ga oz. če ga imaš. (ponavadi je zram na cd-ju od matične plošče), če ne pa u BIOS-u pod CPU temp.
(če ta temperatura preseže cca.55C, potem se osredotoči na hlajenje procesorja.)

(sicer pa za vse ostale: Razni programi za merjenje temperatur se med sebojrazlikujejo. Vsak iz med njih kaže različne temperature! Zato vam predlagam, da uporabljate tistega, ki je dodeljen za vašo matično ploščo)

ČE je problem v temperaturi procesorja naredi sledeče:
podjdi u eno računalniško trgovino in kupi ''hladilno pasto'' za AMD procesorje
(brizgalka z sivo pasto cena cca 5.EUR) ko to imaš, odstrani hladilnik od procesorja, in očisti zgornjo stran procesorja, hladilne reže ter ventilator. (ko boš čistil processor, boš najbrž naletel na star sloj paste, ki je precej trd in razpokan - to je dokaz, da je treba procesor ponovno namazat)
OK, ko sčistiš procesor, ga lahko na novo premažeš z hladilno pasto (ne pretiravat - približno si videl koliko paste je bilo ko si čistil procesor). sicer se imaš dovolj paste še za 2x.
ČE si vzel procesor ven ga daj previdno nazaj, nato hladilnik in ventilator

in zadeva mora delat.
fajn bi blo dat tudi kak boljši hladilnik not. (recimo: jaz sem zamenjal 6 mm ventilator z 9mm in s tem odbil 3c)

DRUGIČ:
Če so temerature vredu tam do 52c, potem pa mislim, da se tvoja matična plošča poslavlja !
-Preveri kondenzatorje na MB - če so Kondenz. napihjeni potem, so odstopanja el napetosti.
(ni pa rečeno, da so prav kondenzatorji krivi.)
-Matična se lahko fizično poškoduje pri sami menjavi strojne opreme:
(preimer: če na silo vstavljaš komponente, kable itd. pri katere se matična ''zvija'' in pri tem pa poknejo oz. se poškodujejo mikrovezja na tiskanini)

napiši, če bo kakšen napredek. (sumim tudi diske oziroma ATA kable)

Lep pozdrav Boset

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boset ()

Bostjan99 ::

Tema je sicer stara že več kot 1 leto, vendar pa imam sam podoben problem.

komponente:
Intel E6750
Asus P5K
LC 6550
Geil CL5-5-5DDR2-800 2X1GB
ATI Radeon HD 3850
WDC WD1600JB
se monitor: LG L227W
windows XP SP2


Računalnik imam nekje 4 mesce in imam v zadnjem času problem pri igranju iger (NBA 08 in COD 2), po nekaj časa (približno 5 min) mi ponovno restarta računalnik. Ventilator pri grafični si nastavim z rivatunerjem na 100%, temperatura grafične je okrog 60C. Gonilniki za grafično so najnovejši (catalyst 8.4), Naredil sem test s 3d markom in je bilo vse normalno, graficna se maksimalno segreje nekje do 66, poizkusil sem tudi s programom prime95 (torture test), pustil sem skoraj 8h pa je bilo vse brez napak. Danes pa sem zagnal rthdribl in se mi je računalnik po nekaj minutah ponovno zagnal.

Temperature mi niso bile previsoke, graficna sla do 66C.

Napetosti pa so bile naslednje:

CPU jedro 1.18 V
+3.3 V 3.33 V
+5 V 5.02 V
[b]+12 V 11.93 V[/b] Kar hitro je padla voltaža na to vrednost, na kratko se vrnila na 12.10 V, potem pa hitro nazaj na 11.93 V in po nekaj minutah na tej voltaži se rač. resetiral.
+5 V Standby 5.04 V

Je to kaj narobe z napajalnikom? Lahko sumim tudi grafično?

faceonline ::

Preveri si pc al maš viruse in spyware....
Men je tud neki podobno delalo.Slika je zginila pc pa naprej laufal. Sem hotu xp na novo inštalirat. Pol pa sem sprobal prog superantispyware in VOILA !!!! Pol sem prebral na netu da je neki trojaner Vundo meni to povzročal.
Priporočam programa superantispyware in avira antivirus. Še čudil se boš kolk dreka se gor nabere.

Bostjan99 ::

Preveri si pc al maš viruse in spyware....
Men je tud neki podobno delalo.Slika je zginila pc pa naprej laufal. Sem hotu xp na novo inštalirat. Pol pa sem sprobal prog superantispyware in VOILA !!!! Pol sem prebral na netu da je neki trojaner Vundo meni to povzročal.
Priporočam programa superantispyware in avira antivirus. Še čudil se boš kolk dreka se gor nabere.


Preveril s tema programoma, nasel nekaj malega, vendar nic boljse. Po nekaj minutah se zopet resetira (isto kot prej).

faceonline ::

naslednje kar lahka narediš je preizkus diska.
DL program hdtune in preizkusi disk če ima mogoče tale kakšno napako.
Grafo lahko testiraš z prog ATITOOL. Inštaliraj in klikni scan for artefacts.
Kakno grafo pa maš. A je mogoče tovarniško navita varijanta. če je potem probaj znižat 3d frekvence z atitool al pa rivatuner pa probaj če bo boljš.Tovarniško navite znajo imet takšne težave.
Lp

faceonline ::

Pardon si že opisal sistem nisem vidu.
Dl si najnovejšega biosa za plato v.1006
Jaz mam tut p5k je zakon. pa si nastavi load_line calibration da ti zniči vdroop na procesor.
Moj e2160 pri 1.6v se ga da naviti iz 1.8 na 3.6ghz z novim biosom.
Bios si posodobi lahka da pr njem napaka.
Pa še neki. za tole plato rabiš tut asus acpi driver. Je neka varijanta glih okrog napajanja. Ga maš tut na asus-ovi strani

faceonline ::

http://www.asus.com/products.aspx?l1=3&...
Klikni download.

Tle maš vse za plato. Obvezno acpi driver če ga nimaš inštalirano. Za bios pa prog asus update ki ti kar v windowsih zrihta zadevo.

Zgodovina sprememb…

faceonline ::

http://www.onlinecomputertips.com/hardw...

To si poglej. problemi z asus ACPI gonilnikom

Bostjan99 ::

hvala za pomoc

Sem zamenjal bios s to verzijo kot si napisal. Nasel sem tudi acpi gonilnike, vendar ko zazenem setup, se mi pokaze eno crno okence (kot dos) pa je to vse. Tako da ne vem ce jih imam instalirane.

faceonline ::

FORZA FERRARI !!!!!!
KIMI D BEST !!!!

Boštjan.... Acpi si inštaliral ok če se prav spomnim pre men je blo enako. Za vsak primer poglej v nadz plošči če maš kakšn ?unknown device? če ni potem je ok.
In kako zdaj laufa zadeva, a je kaj boljše.

Bostjan99 ::

FORZA FERRARI !!!!!!
KIMI D BEST !!!!

Boštjan.... Acpi si inštaliral ok če se prav spomnim pre men je blo enako. Za vsak primer poglej v nadz plošči če maš kakšn ?unknown device? če ni potem je ok.
In kako zdaj laufa zadeva, a je kaj boljše.


Pod unknown imam audio device on high definition audio bus. Drugace pa problem ni odpravljen, se mi isto restarta po nekaj minutah.

faceonline ::

DL realtek high def audio
http://www.realtek.com.tw/downloads/dow...
Pa inštaliraj. Ne smeš imet ?unknown? varijante.Še te povzročajo težave.
Pa če maš kakšn usb kluč,foto-digitalc,usb disk itn
izklopi.

faceonline ::

V biosu si v advanced seting podmenu cpu configuration nastavi slednje:
c1e support - enabled
intel speedstep - enabled.
Vse ostalo disabled.
V podmeniju jumperfree configuration nastavi load line calibration - enabled (eliminira vdroop.
Tu maš opcije za overclockat. tale tvoj proc gre ziher na 3500mhz.
Pa še neki za sprobat. V nadz ploščo maš nastavitev power options. probaj nastavit na ALWAYS ON. Tako imaš izklopljen power save managment in speedstep ne dela ter proc je vedno na nastavljeno frekvenco.

Bostjan99 ::

DL realtek high def audio
http://www.realtek.com.tw/downloads/dow...
Pa inštaliraj. Ne smeš imet ?unknown? varijante.Še te povzročajo težave.
Pa če maš kakšn usb kluč,foto-digitalc,usb disk itn
izklopi.


instarilal nove gonilnike, vendar mi zdaj zvok ne dela + unknown high definition audio je se vedno + resetiranje racunalnika se naprej.

Bostjan99 ::

Še 1x pišem.

Zdaj sem kupil nov disk, namestil visto (x64) in najnovejše gonilnike za vse. Problem ni izginil. Tudi atitool pri iskanju artifactov se je izklopil nekje med 7-11 minutami. Temperatura grafične je prišla nekje do 77C in se tam ustalila, procesor do malo vec kot 35C, jedri pa nekje do 50C.

Potem pa sem znižal gpu clock na grafični s programom ati catalyst. Tovarniško je bil nastavljen na 690mhz. Znižal sem na 450mhz in pognal atitool (pustil sem ga 70min brez napake). Edina razlika v everestu je bila nekoliko nižja temperatura (okrog 70C) in pa višja voltaža, tam na senzurju za 12V mi kaže 11,98V. Pri višjem gpu clock pa se ta voltaža spusti do 11.93V (nekaj časa dela na tej, potem sledi restart).

Me zanima, če lahko še kaj naredim ali pa je mogoče kaj s strojno opremo narobe?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik zmrzne pri igranju iger

Oddelek: Pomoč in nasveti
486479 (5612) yero7
»

Računalnik se izklaplja - °C so dobre, dober PSU, dobra grafična

Oddelek: Pomoč in nasveti
333268 (2879) Pyr0Beast
»

Grafična kartica - resetiranje računalnika

Oddelek: Pomoč in nasveti
494132 (2742) Assass1n
»

računalnik se mi resetira med delom

Oddelek: Pomoč in nasveti
412064 (1518) gpetrov
»

Problem z navijanjem (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
604921 (3627) Tilen

Več podobnih tem