» »

Izhodi na IR sprejemniku

Izhodi na IR sprejemniku

daljaz ::

Doma sem naše vezje (dva vezja), IR sprejemnik in oddajnik. Ker sem bolj n00b in nisem vedel točno kaj je to, sem v googlu našel tole povezavo: klik
stvarca zgleda skoraj tako kot moja (pomojem ni bistvene razlike, le nekaj dodatnih delov. moja plošča je narisana na roke) in zanima me kaj so tisti izhodi ki pridejo iz releja (ö, s, k)? Nekam se mora priklopit en zvočnik al pa piezokristal pomojem...

Bi sam vse prebral, pa ne znam tolk briljantno nemščine in vsega ne štekam...:8) mogoče še pošljem slikco svoje zadevice, za lažjo predstavo :D

Pa hvala za odgovore!

Darko99 ::

Zdravo!

Če tvoje vezje ustreza temu na linku ki si ga podal, potem nanj ne moreš priklopiti zvočnika ali česa podobnega. Tudi zame je nemščina bolj sedma vas, ampak kolikor se razbere iz sheme. Vezje je namenjeno nekakšni IR barieri. Torej eno ploščico na eno, drugo pa na drugo stran vrat in vedno ko se kdo postavi vmes prekine IR žarek, in rele takrat preklopi. kaj imaš vezano na rele je pa čisto tvoja stvar, lahko žarnico ali pa vodikovo bombo >:D >:D >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko99 ()

daljaz ::

aha... no se mi je zdelo da je kaj takega. ampak še vedno ne vem kakšna napetost pride ven (in kje ) če je rele prižgan in če je ugasnjen...:| a se ti slučajno sanja? nekje v pdf-ju sem, mislim da, prebral da dobiš prek releja output 12v... je to res? in kje dobiš teh 12v ko je rele vključen in ko ni...

hvala, za ekspres odgovor 8-O :D

Azrael ::

Na shemi iz linka kontakti releja niso spojeni nikamor, tako da je samo izmenično stikalo, ki ga uporabiš po želji. Paziti moraš samo, da ne presezeš maksimalnih napetostnih in tokovnih zmogljivosti releja.

Kako ima to izvedeno tvoje vezje boš moral pogruntati sam ali pa nam boš moral zaupati sliko in bomo poskušali ugotoviti s skupnimi močmi.
Nekoč je bil Slo-tech.

daljaz ::

Evo slikice:
(drugače bom pa tudi sam malo sprobal...:8) :D )







P.S.: tisti čip, ki je obrnjen vodoravno je: NE555N, tisti, ki je pa navpično pa: UA741CN (se mi zdi da je ta opamp)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: daljaz ()

gumby ::

rele ima en preklopni kontakt, ki je v breznapetostnem stanju. te kontakte pa imas na tisti trojni sponki.
(ö, s, k) so nemske oznake sponk, angleska verzija teh je NC, NO, C
NC=normal closed=mirovni kontakt=sklenjen na C, ko ni napetosti na tuljavi
NO=normal open=delovni kontakt=sklenjen na C, ko je napetost na tuljavi
C=common=skupni kontakt=sem pripeljes neko napetost, ki jo potem rele sklene na NC ali NO
my brain hurts

daljaz ::

hvala gumby! se pravi je to samo remote stikalo... zakon! bom sprobal doma :D

daljaz ::

Sem sprobal in deluje, ampak odda samo kratek signal... :'( tako da, ko jest priklopim gor sireno (iz ene igrače sem ven vzel vezje in zvočnik) deluje skos, oziroma ne deluje sploh (odvisno kam priklopim) in ko prekinem žarek, se v releju sliši klik, vendar pomojem izklopi (oz vklopi) stikalo le za hipec... tako da mi sirene sploh ne ugasne, ker je premalo časa na 0V, oziroma se nič ne sliši iz nje če jo pripnem na drug pin

z metrom sem probal teorijo in se nisem zmotil. stvar res preklopi zadevo le za hip. kako bi naredil, da stvar ostane preklopljena, tačas, ko je žarek prekinjen?

gumby ::

takole na pamet bi rekel, da je 741 ojacevalec/prozilnik, 555 pa za oblikovanje impulza...
probaj malo un trimer navit, verjetno je gor za nastavitev dolzine pulza
my brain hurts

daljaz ::

sem poskusil trimer navit, pa je samo še slabše (krajši signal)... kako bi lahko dopolnil vezje ali pa zraven vezal kako vezje, ki bi mu zadostoval takle sprožilen signal in bi se mu stikalo sklenilo in ostalo sklenjeno, ne glede na kasnejše impulze?

(npr: doma sem ravnokar našel nek ''zvonček'', ki potrebuje le pritisk na gumb in začne piskat tisto pesmico... ko neha piskat, lahko šeenkrat pritisneš - isto, če pa vmes pritiskaš ko igra, pa ne vpliva... sej bi vezal tole, ampak ni kaj preveč alarmu podobno, ker je prešvoh :( )

gumby ::

tule imas par primerov uporabe 555

tipicno sta v vezju dva kondenzatorja:
-blokada motenj: ta je vezan na pin 5 in maso, ce se pin 5 ne uporablja za kaj drugega (99% primerov), vrednosti so nekje 10-100nF
-integracijski kondenzator: ta doloca casovno konstanto, skupaj z upori. tale je ponavadi elektrolit, sploh ce imas daljse casovne intervale (par sekund ali se vec)

v tvojem primeru bos moral povecati tale elektrolit - ce dobro vidim je to tisti poleg trimerja - probaj dat not 10x vecjega
my brain hurts

svizec75 ::

ali pa zraven vezal kako vezje, ki bi mu zadostoval takle sprožilen signal in bi se mu stikalo sklenilo in ostalo sklenjeno, ne glede na kasnejše impulze?


Ok. To je navaden sinhronski D filp-flop. Sicer mi ni jasno, kako boš stvar potem ugasnil, ampak nardi se tko, da vzameš ( 74HC74) D flip flop, pa zapneš D vhod na log. 1. Na CLK vhod pa tist tvoj pulz (ali pulze) iz vezja. Ko knof stisneš, pride pulz na CLK vhod in 74hc74 postavi vhod na enko. Pa če maš potem še 1000 pulzov, se bo vedno na izhodu postavila enka (to je D-zapah ali D-latch). Če češ postavit izhod na 0, postaviš CLR na 1. Da se pa še na kkšen način nardit. :D
No, če pa bi rad naredil nekaj, kar ostane v stanju 1, ko knof pritisneš. Ko knof pritisneš še enkrat, to stanje zgine (0) pa vzameš T flip-flop, s tem da daš T vhod na log. 1, na CLK vhod pa pripelješ signal s stikala.
Kako nardit T flip flop?
Vzameš sinhronski ( 74HC73) J-K flip flop in zvežeš J in K skp in tako dobiš T vhod. Vsakič, ko boš na CLK dal tvoj pulz, se bo stanje na izhodu togglalo (hence the name: Toggle flip-flop).

Če bi rad pa kkšno bolj pisano varianto (še mrbit kkšno kodo zraven) vzameš pa mikrokontroler al pa KeeLoq.
Verbae volant, scripta manent. Labor omnia vincit improbus.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

bistabilni rele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92121 (1854) znanec
»

rele + tipka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181889 (1481) vres.ales
»

Izdelava tipke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172640 (2159) jernejc
»

Ali obstaja element...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
151812 (1550) slawc
»

Neki električnega

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71014 (871) Kaiser

Več podobnih tem