» »

Izdelava tipke

Izdelava tipke

jernejc ::

Kako narest tipko (ko das impulz- pritisnes tipko, se rele sklene in ostane sklenjen, ko spet pritisnes, gre rele spet narazn....?)

SodVina ::

Jaz sem to naredi kar z relejem. Malo prepeljes strom cez vse tiste kontakte, pa dodas en majhen kondenzatorcek, pa kar dela. Tako bolj po kmecko, ampak meni je delalo :D

jernejc ::

Dej mi mal skiceri to da vidm

Jok3r ::

Kupi ze tako zasnovano tipko sej se dobi v vsaki elektro trgovini. :)

jernejc ::

Ja seveda,pa dam zanjo 10X več. Nočem kupt ampak narest.

Jok3r ::

Čist zastonj te pride ce rastavis en star radio, tv ali pa das 0,5k in kupis novo. Ne vem zakaj tako kompliciras??? :\

jernejc ::

Zgleda me ne razumes ti.Jst bi rad TIPKO, ne uno tipko k notr ustane k jo prtisnes ampak prov tipko! Al pa da bi namest tipke lahko tud dal rele....tko da bi namest prsta za prtisnt tipko rabu samo impulz napetosti.:)

Jok3r ::

Uporabi D-flipflop ali pa microkontroler v skrajnem primeru. :)

jernejc ::

jst rabm eno konkretno vezavo! To vem da s flip-flopom, sam nemorm u trgovino pa rect dej mi en flip flop:\

BluPhenix ::

Ne, greš in rečeš dej mi en d flip flop.

Ponavadi sta po dva v ohišju :). Bo že vedel kaj ti dat.

Racunalnik ::

Stikalo je preklopnik ki lahko ostane v eni ali drugi poziziji
Tipka je pa "stikalo" ki ga pritisnes in se vrne nazaj na izhodiscno tocko in nima drugega stanja.

Tolk na hitro iz glave pa vem da se da to narediti z enim relejem in z dvema tipkama,ene ja vklopilna druga izklopilna,ampak se mi zdi da se da res narediti tudi z eno samo tipko ampak z mikrokontrolerjem,za mehansko izvedbo se mi zdi da ne gre,razen ce kdo prodaja kaksne prilagojene tipke,pa vseeno mislim da nebo slo.

[_MW_] ::

Se da zvezat ja z enemi relejem ("impulzni rele"), pa z tipkalom....ce keri rabi shemo mu lahko narisem...
DONT drink And drive just smoke and fly!!!! ...fly fuckin HiGH

stromar ::

Na tle sem predelal eno od svojih pogruntavščin (preklopnik avdio signalov) v stikalo na tipko. on-off

Namesto šmitovega trigerja s CD4538 lahko uporabiš timer 555, ali pa ga izpustiš in upaš, da bo delalo, če narediš en filter s kondenzatorjem. Za pinoute od CD4017 in CD4538 poglej na internet in potegni dol pdf datoteko, v kateri ti piše kateri pin je kaj.

Preklopnik mi dela, tako, da bi moralo tudi to. Najprej mi ni delal, ker sem pozabil clock inhibit vezat na maso. Na shemi manjkajo še +5V napajanja od čipov in mase. To itak najdeš v datasheetu od vsakega čipa

4017 mislim da stane okol 50SIT, 4538 pa tudi nekaj takega, če se ne motim. Poceni v glavnem

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: stromar ()

jernejc ::

Kje bi se pa najdu ta impulzni rele. Je to kr za kupt al kako,pa preklapla na impulz al kako?to bi blo supr:)itak da rab kdo,zato pa sprasujem,ker rabm ane:P

baron21 ::

Lep pozdrav! Impulzni rele je za te zadeve najenostavneša rešitev. Dobiš ga lahko skoraj v vsaki trgovini z elektromaterialom, vendar so večinoma 12 ali 24V, obstajajo tudi 220 v, vprašaj trgovce, saj se veliko uporabljajo z vklop luči po hodnikik in stopniščih . Na njih lahko povežeš neomejeno stikal - tipk kot so stikala za zvonec ali luči v blokih. Delovanje je sledeče:pritisneš katerokoli tipko- se vklopi, ko pa pritisneš isto ali drugo naslednjič se izklopi itd... pa veliko uspeha.
baron21

jernejc ::

Ja sej men se je tud zdel da ce obstaja da ga majo povsod,sam sm isku na conradovi strani pa nism najdu,niti na HTE. Sam bi blo sezmer super ce bi lahko z navadnga rele-ja naredu kksn vezje z isto funkcijo,k je skoda mi kupvat releje nove k jih mam doma k dreka.

e-jay* ::

pomicni register napravis.. pa bos lahko s pritiskanjem tipke izbiral po vrsti kolk opcij bos nastimal. to smo lih v ponedeljek pr labo vajah delali. ti bom poslal kako shemo.
Bog se je zmotil, ko je ustvaril elektron!

jernejc ::

No dej posl prosm:)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

uporaba tipke kot on/off stikalo

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
102400 (2006) All
»

bistabilni rele

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
92121 (1854) znanec
»

rele + tipka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181889 (1481) vres.ales
»

Izhodi na IR sprejemniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112096 (1952) svizec75

Več podobnih tem