» »

bistabilni rele

bistabilni rele

znanec ::

Potreboval bi signalizacijo stanja odprto/zaprto z ledicami ali tlivkami, se pravi 1 0 ali kot neka flip flop varianta!
Impulz že imam (220v, trajanje 6 sek), zanima me kako bi ga zadržal do naslednje komande (impulza ob zapiranju)!
Torej ko odprem sveti lučka dokler ne zaprem!
Kje bi se dobil kakšen bistabilni rele in če bi sploh deloval? Ali flip flop vezje? Ali pa ima kdo še bolj preprost predlog...:)

Highlag ::

Kje? V elektrotrgovini? Prodajajo povsod. Recimo za luči prižigat s tipko. Rabiš en bistabilni rele, pa lahko z njim prižigaš eno luč z množico tipk.
Never trust a computer you can't throw out a window

znanec ::

mogoče bolj konkretno prosim, ker sem po spletu že iskal!

znanec ::

...še bolje bi bilo flip flop vezje, če ga je moč kje kupiti, do sedaj sem našel samo kup načrtov kako ga izdelati:(
ima kdo idejo, kje bi to dobil? Ali pa zgoraj omenjeni rele?

Highlag ::

Ne pišeš niti kaj misliš krmilit. Flipflop je digitalno vezje, ki deluje na enosmerni napetosti 5-10V. Ti govoriš o 230V pulzu... To kar takole ne gre skupaj. Elektro trgovine so Elektronabava, Watt, Elektrovod tudi v kakšnem bauhausu / Merkuru se kaj dobi.
Flipflopov je tudi ena množica RS, D, JK .... Kaj želiš? Posamezni so zapakirani v kakšne čipe recimo 4027, 4095, 4096 - JK flipflop, 4013 - D, 4043 NOR RS, 4044 NAND RS..... v glavnem kugla za šloganje je na servisu trenutno...
Never trust a computer you can't throw out a window

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Highlag ()

int47 ::

Na karkoli se že odpira in zapira zmontiraj mikrostikalo.

znanec ::

Hvala za odgovor! Da še malo pojasnim; krmiliti ne mislim ničesar rabim samo vedeti, ali je zaprto ali odprto (to naj bi mi pokazala LED ali tlivka) Točno kakšen flip flop bi rabil ne vem, vem pa, da bi moral preklapljati med dvemi stanji (odprto/zaprto). Za proženje spremembe stanja imam na voljo 6 sekundni signal 220v!
Razmišljal sem tudi o bistabilnem releju, samo ne vem kje ga dobiti, stopniščni avtomati so v bistvu časovniki, ali so mogoče še kateri, ki s pritiskom na tipko preklpljao med dvemi stanji ?

int47 je izjavil:

Na karkoli se že odpira in zapira zmontiraj mikrostikalo.

signal, ki ga imam je daljinski (brez žic)in iz drugega objekta, zato mikrostikalo žal ne pride v poštev!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: znanec ()

misek ::

Torej uporabi nekaj takega, kjer na izhod za krmiljenje vežeš tlivko oz. drugi indikator.

int47 ::

V trgovini z elektro materialom poišči impulzni rele. Vzami takšnega, ki je brez funkcije časovnika, ali se jo da izklopiti.

V primeru motenj ali, ko se kakšen impulz izgubi, ne bo delovalo pravilno.
Se iz signala da razbrati stanje odprto / zaprto (kanal, trajanje, karkoli)?

znanec ::

...vsak naslednji impulz pomeni spremembo stanja (odprto/zaprto), tako da bi v primeru motenj ali izpada el. lahko prišlo do napačega prikaza. Iz signala ni moč razbrati,kaj pomeni, vendar glede na to da izpadi niso ravo pogosti, to ne vidim kot problem.

Impulzni rele je varianta, če ima dve stabilni stanji in če ni 6 sekundni impulz predolg?!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vezje za "mehki" vklop napajanja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61454 (1202) OvCa77
»

rele + tipka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181891 (1483) vres.ales
»

Releji

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
123302 (2964) roli
»

Izhodi na IR sprejemniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112098 (1954) svizec75
»

Izdelava tipke

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172641 (2160) jernejc

Več podobnih tem