» »

Kam se splača vložit denar

Kam se splača vložit denar

slovencl ::

Kam se dones splača vložit denar, npr. milijon tolarjev za 1 leto?

KandazaR ::

V kakšne sklade. Ali pa kupi delnice (npr. krke ki bodo še precej rastle).

LoneWolf ::

Za zacetek jih daj zamenjat v evre...
Naprej je pa vse odvisno od tvojega odnosa do tveganja, kdaj racunas, da bos rabil denar, s kaksnimi donosi bi bil zadovoljen... Tako zastavljeno vprasanje je cisto mimo.

kekz ::

China Life insurance long certifikat je imel v 1 mesecu 300% donos.
Meni je v 1 tednu prinesel skoraj 70% ;).

Samuel ::

http://clearstation.etrade.com/cgi-bin/bbs?post_id=7753820

v začetku leta je občutno padel, kot je vidit tukaj iz grafa :\

Morfejus1 ::

V sklade. Jaz sem v enem izmed njih letos zabeležil 30 odstotni donos. :)

mtosev ::

Sklade.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Samuel ::

Koci2: letos ali lani?

slovencl ::

Kdo pa trži te sklade, kot je China Life Insurance?

A imajo vsi skladi vstopne premije, kolega mi je razlagal o skladu, ki ima vstopno premijo 1000 evrov. Če potem 5000 evrov vložiš, potem komaj na nulo prideš, če sploh prideš?

kekz ::

Posel je šel preko Poteze. Stroškov je bilo okoli 50€ pri vložku okoli 5000€.

Vikking ::

Jah povejte mu tudi, da lahko vloži 5.000 € pa jih bo izgubil in se obrisal pod nosom. Karkoli bo pa zaslužil si država vzame 20% (nevem če je to točn 20%)pri dobičku od prodaje delnic.

jeti51 ::

Pa kaj je z vami?:\ Vsi samo nekaj trobite skladi, skladi, skladi, ker je to pač moderno in nisi "in", če ne vlagaš. Jasno vam je povedal, da vlaga za 1 leto in na tako kratek rok vlganje v sklade ni naložba temveč špekulacija. Če bo imel srečo, bo veliko zaslužil, če bo imel smolo, bo lahko še več izgubil. Sicer pa manjka tudi podatek, kolikšnemu tveganju bi se vlagatelj še bil pripravljen izpostaviti, npr. ali je zelo bistveno, da denar ohrani svojo vrednost ali pa si lahko privošči tudi nekaj izgube.

Sam bi za tako kratko dobo dal v kakšno bančno varčevanje. Vem, da je nekje možno dobiti 4,5% obresti letno ali nekaj takega (delavska hranilnica? pozabil...), skratka toliko, da infalcijo pokrije in še malo čez, morda pa bi vložil tudi v kakšen obvezniški sklad, samo tu so na kratek rok spet vprašljive provizije, ki so morda večje kot pa malo večji donos napram prej omenjeni možnosti.

No, če mu tisti milijon ni bistven, lahko tudi tvega z delniškimi skladi (ali pa kar direktno v delnice), samo da ne bo potem panika, ko bo začelo padati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

karafeka ::

Mogoče Petrol.
Ko bo nafta spet narasla (kar bo sigurno, samo ne vem kdaj), bo tudi delnica Petrola. V slabem letu je šla gor za ~150€. Ampak nikoli ne veš... BIlo kam vložiš, moraš gledat, da ne vložiš nekje na vrhu, ker potem samo pada, tako kot je bila lansko leto korekcija, ko so šli skladi za več ko 20% dol, večina se jih še zdaj ni vrnila na prvotno raven. Skladi, ki vlagajo v Kitajsko so šli v pol leta za 60% gor (vendar lahko je govoriti za nazaj, za naprej pa nihče ne ve 100% kaj bo). Tudi balkan je dolgoročno perspektiven.

Če misliš naložit dolgoročno, potem mogoče poglej tudi za zlatom. Fundamentalne napovedi so zelo dobre (že nekaj let), vendar se moraš zavedati, da žlahtne kovine dnevno na veliko nihajo (gor, dol), tako da če slučajno kdaj vmes pogledaš, da te ne bo kap, ko boš vidu koliko si zgubil (če bi prodal) ;).

Če pa si VEELIIK hazarder, se pa lahko greš FOREX (valutno tveganje). Z vzvodom lahko staviš več kot dejansko imaš (na tak način lahko več zaslužiš, na drugi strani pa več izgubiš). Samo FOREX je za bolj izkušene vlagatelje, ki 24 ur na dan spremljajo stanje po svetu in finančne podatke držav.

jeti51 ::

BIlo kam vložiš, moraš gledat, da ne vložiš nekje na vrhu, ker potem samo pada

In kako to vidiš, kdaj si na vrhu? >:D

Mislim vnaprej, ne za nazaj.;)

Eru ::

Hmm, prek katere strani pa se greš forex, če se greš?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eru ()

delfinus ::

npr. Saxobank

karafeka ::

in kako to vidiš, kdaj si na vrhu?


izkušnje in tehnična anliza, da pa trofiš tisti čisti vrh oz. dno je pa tudi odvisno od sreče :)

Hmm, prek katere strani pa se greš forex, če se greš?


Jah, teh ponudnikov, ki to omogočajo je več. V Sloveniji je Poteza. Princip je pa pri vseh enak. Odpreš račun, dobiš njihov program in preko programa trguješ. Večina jih tudi omogoča demo, tako da lahko prej poskusiš, pa virtualno dobivaš oz. izgubljaš.

Morfejus1 ::

Trenutno se splača kupovat dlenice na Bosanski borzi.

Morfejus1 ::

Koci2: letos ali lani?


Lani.

Eru ::

Princip že... Kaj pa cena storitev? Recimo gledal sem forex.com, piše "commission-free currency trading" (to gre tudi za zaokroževanja?), ne dajejo pa ti obresti (odkjer njihov profit + info). Sem se odločil da se bom malo poglobil v zadevo, pa bi rad vedel kje mi nudijo najcenejše storitve. Ta tradeport od poteze, khm. Sploh ne piše koliko računajo za storitve... Všeč bi mi bilo, da imajo forex in delnice, pomožnosti brez provizij.

Samuel ::

@Eru: Forex raje pusti pri miru, ker se lahko finofajn opečeš

Eru ::

No, jaz ne mislim tako... Pač bi probal, saj hudo drugače od pokra nemore bit =)

karafeka ::

Več poglej na www.vzajemci.com

Eru ::

Še vedno nisem dobil odgovora, kateri spletni posrednik je najcenejši, za delnice, za forex oziroma keterga uporabljate vi? Hvala.

delfinus ::

Izberi tistega ki ima manjsi spread men nakupnim in prodajnim tecajem dolocenega para valute. Ali pa vzemi tistega, kjer te bodo kaj naucili. Kar se tice spreada je 2-3 pips za EUR/USD par normalno. Sicer pa se nekaj mesecev uci in spremljaj dogajanje na FX trgu, da bos sploh obvladal terminologijo in zakonitosti, ki se na njem dogajajo.

Eru ::

Hvala. Mi še poveš katerga uporabljaš ti?

jani29 ::

defenitivno v forex robota, kjer imaš nadzor nad delovanjem in kar je najbolj pomebno nad lastnim denarjem, saj vidiš kaj se dejansko kaj se z denarjem dogaja :)

;-) ::

vrjetno so že našli zadeve kam so dali denar ali pa so ga zapravli.

temameseca ::

Hahaha pejte brat nasvete iz knjig v smislu F.P. : Kako obogateti in ste definitivno zagotovo zmagal.

genesiss ::

Pozdravljeni,

mesečno imam 250 eur denarja "odveč", trenutno mi 700 eur leži na bančnem računu. Ta denar (in vsak mesec okrog 250 eur) bi nekam naložil. Od tega nekaj za kratkoročne cilje (potovanja), nekaj pa za dolgoročne (stanovanje). Razmerje med prvim in drugim nekako 70:30. Star sem 22, status študenta bom imel vsaj še 2 leti.

Mi lahko kdo priporoča kaj in kako začeti varčevati? Morda kakšno literaturo?

Hvala za pomoč.

McHusch ::

Iz 250 evrov na mesec bo kupil en boljši rabljen avto in ne stanovanja. Obresti bo za dva tanka za bencina.

genesiss ::

Ok. Pomagal pa nisi nič.

jazbec ::

vlagaj v žlahtne kovine
sam sem si tako v letu in pol nabral kar lepo vsoto denarja
splča se za to ker cene rastejo ker so jih kitajci začeli masovno kupovat

bluefish ::

Za 250EUR ni kaj posebnega pričakovati. Malce si oglej ponudbe bank, kake sklade,... Na koncu so razlike minimalne (seveda odvisno od tveganja).

EDIT: ja, za zlato se govori, da bodo prvič po nekaj letih ponovno upoštevali inflacijo in se menda zna cena za unčo precej povzpeti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

neki4 ::

Za zlato se nekako samo ve, da je v nekaj desetletjih šele sedaj pokriv inflacijo. Če to seveda komu kaj pomeni. Ta rast je vseeno pretirana.

Redkvica ::

Denar za kratkoročne cilje se vedno nalaga v absolutno varne inštrumente, se pravi na varčevalni račun pri banki, na vezano vlogo ali kaj podobnega (do višine, do katere za vlogo jamči država). Skladi niso varna naložba, sploh pa ne na kratki rok.

Če nameravaš enkrat v prihodnosti kupiti stanovanje, je prav, da se že zdaj naučiš šparati tudi dolgoročno, malo zaradi navad, malo pa zaradi tega, ker ti bo ob nakupu čisto vsak evro prav prišel, pa čeprav se zdaj morda komu to zdi malo našparanega. Za naprej je težko biti pameten, gotovo pa velja, da nalagaj samo v tiste inštrumente, ki jih popolnoma razumeš. Nikoli ne kupuj nič takega, pri čemer ti ni mehanizem delovanja povsem jasen. Pomembno je tudi, da veš, kako je dohodek od naložb kasneje obdavčen. Skladi v kontekstu dolgoročnega varčvanja niso tako slaba opcija, cela znanost pa je sprejeti odločitev, kateri sklad je zate pravi. Pri tem je treba prebrati politiko naložb sklada,pravila sklada,... Zavedati se moraš tudi, da edini zagotovljeni zaslužek iz sklada je upravljalska provizija, ki si jo vsako leto iz glavnice sklada vzame upravljalec in ta ni majhna. Jaz osebno sem bolj ziheraš in iz tega vidika se mi zdi smiselno tudi del dolgoročnih naložb imeti v varnih naložbah, se pravi v sicer slabše donosni vezani vlogi. Če vlagaš v žlahtne kovine, je potem tu še odločitev, na kak način boš to počel. Ali boš kupil zlato in čakal, da mu zraste vrednost in ga potem prodajal? Če ja, moraš imeti razčiščeno, komu ga boš prodajal. Tisti, ki pri nas prodajajo investicijsko zlato, ga kasneje odkupijo le, če se njim tako zdi in po ceni, ki ti jo takrat ponudijo. Nobenega zagotovila nimaš, da bodo odkupili ali celo, da bodo odkupili po svetovni borzni ceni. Pri tem je tudi problem hranjenja takih dragocenosti - boš to hranil doma, v sefu (stroški najema sefa)? Lahko pa vlagaš v zlate vednostne papirje, o čemer se je pa tudi treba poučiti -kdo jih izdaja, mehanizem trgovanja, stroški,....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Varčevanje v vzajemnih skladih: DA ali NE? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9514537 (1782) Malidelničar

Kam vložiti denar (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21265929 (25320) [Michael]
»

Finančni začetnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17750245 (38915) Gjurisic
»

Varčevanje

Oddelek: Loža
202043 (1226) kurjač
»

Varcevanje financ

Oddelek: Problemi človeštva
383066 (2125) GregiB

Več podobnih tem