» »

Raketa lahko poleti iz črne luknje?

Raketa lahko poleti iz črne luknje?

Temo vidijo: vsi

donfilipo ::

Ma sem vseeno moral peš in sem naračunal, da bi bila na event horizon naše centralne črne luknje sila, ki bi nas vlekla proti niču 1112Newtnov. To pa mi po moji proletarski logiki ni sila, ki bi trgala in cefrala in kuhala in žrla. THOMAS IMA ZGLEDA PRAV! Če se nisem nekje kruto zajebal, mi to da misliti. Upam da tudi komu od vas! Pa srečnega in zdravga Thomas, keep the good work in vsem istalim slo-techa seveda tudi:D

ups aja še data:
G=6,6742 * 10^-11Nm^2kg^-2
m1=75kg
m2=1,988435 * 10^30kg
r=3*10^9m
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

donfilipo ::

Ups sem se zajebal! Pri m2 sigurno to je masa sonca govorimo pa o 2 miljona masah sonca in pri r ...checking:8)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

SavoKovac ::

Gravitacijske sile se da obvladovat. Do neke mere.
Recimo, da imajo črne luknje svoje prve kozmične hitrosti.
Spet pomeni, da se lahko šrni luknji približaš in od nje oddaljuješ, ne da bi te scefralo. Saj se v bistvu popolnoma predaš gravitacijskem pospešku. Torej, je velika razlika, če je projekcija vektorja hitrosti objekta na prevokotnico med objektom in črno luknjo majhna ali pa velika.
Majhna je blizu 0, velika je blizu c. :D

donfilipo ::

Torej formula:
Fg= G * (m1 * m2)/r2

in data:
G=6,6742 * 10^-11Nm^2kg^-2
m1=75kg
m2=1,988435 * 10^30kg (=1 sonček) * 2 000 000 (BH ima 2 miljona mas sonca smo rekli)
r= 3 * 10^9m >>R= 3x solar mass kilometers = (3*2miljona kilometrov) in r=R/2

In mi pride m1 * m2 (mal poenostavim) 75 * 2 * 10^30 * 2 * 10^6 = [300 * 10^36]
ulomimo to z r2= 9 * 10^18 in dobimo (300/9) * 10^(36-18)
in množimo to še z G=6,6742 * 10^-11= (300/9) * 6,6742 * 10^(18-11)
in to je= 2224733333 Newtnov to pa je sila mucho grande.....
Thomas? Kje sem ga usral?:\
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

In še ena res big Black Hole 2 mijardi mas našega sonca:
Torej formula:
Fg= G * (m1 * m2)/r2

in data:
G=6,6742 * 10^-11Nm^2kg^-2
m1=75kg
m2=1,988435 * 10^30kg (=1 sonček) * 2 000 000 000 (BH ima 2 miljardi mas sonca smo rekli)
r= 3 * 10^12m >>R= 3x solar mass kilometers = (3*2mijardi kilometrov) in r=R/2

In mi pride m1 * m2 (mal poenostavim) 75 * 2 * 10^30 * 2 * 10^9 = [300 * 10^39]
ulomimo to z r2= 9 * 10^24 in dobimo (300/9) * 10^(39-24)
in množimo to še z G=6,6742 * 10^-11= (300/9) * 6,6742 * 10^(15-11)
in to je= 2224733 Newtnov to pa je sila mucho grande.....
Hm zanimivo! Biger better but how big? I see! Torej če povečamo maso 1000 se sila na hotizontu 1000 zmanjša. To pomeni da bi morali še 1000 krat povečati število sonc...se pravi rabimo 2 000 000 000 000 naših sonc masivno črno luknjo, da bi bila sila na horizontu povsem znosna. Interesting:\
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Thomas ::

Hja no, nimam časa zdej tole računat [workink hours], ampak trust me. Bolj kot svojim izračunom.

Bom še letos dal svoje točne izračune gor, obljubim.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Hja no, medtem si sam pogruntal, tudi prav.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

Obstaja samo mala ovira naša Milky Way ima baje maso kakih 100 000 000 000 sonc. Torej rabimo 20 Mlečnih galaksij za eno pridno črno luknjo...no any way ostane v principu še vedno nejasno, kako lahko pri taki luknji sploh govorimo o eventu horizon, ko nas malce boljši osel potegne ven....ali pa tu velja druga fizika???? Pa bom še malo žgance jedel:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Hm mi ni dalo miru:
Black Hole Limits
Bom prespal in potem še nekrat preračunal za tako imenovano the biggest: 100 000 000 sončnih mas:\
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

frudi ::

gravitacijski pospešek na event horizonu sploh ni pomemben za to, ali bi človek tam preživel, ali ne. pomembno je, koliko se na razdalji od glave do pet gravitacijski pospešek spremeni.
lahko sem kaj zajebal pri izpeljavi, za spremembo gravitacijskega pospeška (g) v odvisnosti od spremembe radija (r), dobim:
dg = -(c6/(8G2M2)) dr
če vstavimo dg = 10 m/s2, dr = 2 m, dobimo maso M = 3.2x104 sončne mase. tako masivna črna luknja ima schwarzschildov radij r = 9.47x107 m.

vprašanje: kam moramo usmeriti raketo, s katero se nahajamo znotraj schwarzschildovega radija tako masivne črne luknje, da bomo lahko poleteli iz črne luknje?
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

> kam moramo usmeriti raketo, s katero se nahajamo znotraj schwarzschildovega radija tako masivne črne luknje, da bomo lahko poleteli iz črne luknje?

Za katerega opazovalca sprašuješ?

Za notranjega ali zunanjega?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

>>gravitacijski pospešek na event horizonu sploh ni pomemben za to, ali bi človek tam preživel, ali ne

Hm Frudi, ne če lepo orbitiraš in nisi hitrejši od svetlobe, da te tepe Einstein po riti. Maš prav. Le da mora kot je bil govor orbitirati tudi ta z lojtro, da bi te potegnil ven. Obstaja pa rahel sum, da nad event horizontom hitrost rešitelja kot satelita presega C:8) Ampak, ko sem videl nizke sile pri velikih luknjah se mi je ta mit podrl. Da bi to preveril, pa bo treba spet brskati po enačbah;(
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Saladin ::

Če prav razumem je znotraj dogodkovnega horizonta suparmasivne črne luknje celo svetloba ujeta, navadna raketica pa bi lahko brez težav zahajala ven pa notri?

Fascinating - ampak zelo težko za vizualizirat.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

Ja ..

Spet ni tko, ane. Vsak foton ima orbito okoli središča črne luknje in komot pride na to stran po svoji eliptični orbiti. Prebije na odseku svoje trajektorije sfero dogodkovnega horizonta in ponikne nazaj vanj. Kot na Zemlji vržen kamen.

Ko vas bodo učili fiziko, jim ne verjemite nič, razen formul!

Te so dost dobre, vsa filozofija zraven je pa povsem odvišna. Če je pravilna, je samo prevod formul, če je nepravilna, je pa še toliko bolj odveč.

Mitov mrgoli.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

donfilipo, orbitalna hitrost pri 3rs/2 doseže c, krožne orbite znotraj tega radija niso možne. že znotraj 3rs pa so nestabilne (rs - schwarzschildov radij); tip z lojtro bo moral lepo kuriti gorivo, da bo lahko krožil nad horizontom...

Za katerega opazovalca sprašuješ?

Za notranjega ali zunanjega?

magari kar za oba. vprašanje pa je, če je za zunanjega opazovalca vprašanje sploh smiselno, saj ne vidi v notranjost horizonta...
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Saladin ::

Te so dost dobre, vsa filozofija zraven je pa povsem odvišna

Formule nimaš zgolj zaradi matematične lepote, ampak za lažje razumevanje in implementacijo praktičnih zadev.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Thomas ::

> magari kar za oba. vprašanje pa je, če je za zunanjega opazovalca vprašanje sploh smiselno, saj ne vidi v notranjost horizonta...

No, za zunanjega vidim da veš, kako je.

Notranji opazovalec lahko vidi delček neba. Čimbližje je horizontu, več ga vidi. Ostala polovica ali več, je črna luknja.

p.s.

Filozofija v skladu z enačbami je dovoljena. Tudi vitualizacija po enačbeah je dovoljena.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

>>donfilipo, orbitalna hitrost pri 3rs/2 doseže c

Frudi...Upam, da mi ne boš zameril....so me že zradiral(Gzibret), ker so mislili da napadam, samo res fizike ne obvladam, zadeva me pa zanima. Torej nisi ti kriv, ampak slabo se vidijo enačbe in ulomki v tekstovnih editorjih...Torej če sem prav prebral, pomeni da pri treh polovicah schwarzchieldovega radija črne luknje orbitalna hitrost doseže C ? In že znotraj 3 kratnika schwarzshieldovega radija pa je orbita nestabilna...Pa, če ti ni zamalo mi razloži kako in zakaj? Konec koncev so nestabilne vse orbite, ampak zagotovo tega ne misliš? Tako mi prihraniš dosti brskanja.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Thomas ::

> če ti ni zamalo mi razloži kako in zakaj?

frudi ti IMO ne bo razložil kaj dosti. Največ kar lahko pričakuješ od njega, je showdown z mano.

Pa ni bil tak že včasih. Nikakor.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

Pol pa mi ti razloži in podaj kak dober link...em jih tudi jaz kajne čisto tako kot bodo bodoče šole za obnemogle>:D Torej je fact, da pri treh polovicah radiusscwarzshield stacionarni sateliti BH dosežejo C? In potem od kje nestabilna orbita pri 3 radiusschwarzshield. Zakaj je nestabilna?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

frudi ::

donfilipo, kar mislim z 'nestabilnimi' orbitami je nestabilnost na majhne motnje. če recimo zemljo malo pahneš (na primer jo zadene kak komet), se bo njena orbita spremenila zelo malo. če pa malenkost pahneš en satelit, ki med 3rs/2 in 3rs kroži okrog črne luknje, bo njegova orbita slejkoprej zdivjala - bodisi bo začela oscilirat med nekim maksimalnim in minimalnim radijem, ali pa ga bo povsem vrglo iz orbite.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

donfilipo ::

Frudi hvala torej Rs(radiusčrnoščitni). Lojtra skozi ščit no go, ker ta za orbitiranje potrebuje več kot C. Gre torej samo kombinacija. Z raketo podprto lebdenje pri C-1km/h hitrosti?. A si mogoče že zračunal, kolikšna bi bila sila na ubogega atronavta, ki skuša na lojtro (orbita je pri Rs s hitrostjo C-1km/h in jasno pitiskom ven iz luknje, da raketa lebdi)pri max BH, ki je kot smo prebrali 100 000 000 mas sonca. Večje so boljše ampak denimo da je ta največja, kar jih ljubi bogec dela?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Thomas ::

> max BH, ki je kot smo prebrali 100 000 000 mas sonca.

To jemlji cum grano salis.

Nobene druge omejitve ni za BH, kot masa Vesolja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

frudi ::

Notranji opazovalec lahko vidi delček neba. Čimbližje je horizontu, več ga vidi. Ostala polovica ali več, je črna luknja.

torej, če usmeriš raketo v tale okrogli košček neba in prižgeš motorje, boš slejkoprej prilezel nad dogodkovni horizont?
nas so namreč učili, da boš tako samo še hitreje treščil v središče črne luknje, karkoli bi to že naj bilo. znotraj horizonta naj bi vse 'poti' vodile proti središču.
1ACDoHVj3wn7N4EMpGVU4YGLR9HTfkNhTd... in case I've written something useful :)

Thomas ::

> nas so namreč učili

Sue them!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

donfilipo ::

Ja ok pri Bh mase 2 * 10^15mas sonca je Fg okoli 2,2N na Rs kar je super za opazovanje in lebdenje. Predvidevam tudi da ni tam nobene posebne druge čudne slike razen pogled na center BH ki je rahlo distorted. Sicer pa, kot sem rekel amazing. Tu BH ni več to za kar ga proglašajo...nedvomno.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: donfilipo ()

sidd ::

pa je šla trenutna predstava, se pa je pojavila nova. Pregnat vse profesorje, kateri učijo 20 let stare teorije, češ da so svete, in ne spremljajo razvoja znanosti. Pa itak mi nikol ni bil (bla,pardon) nobena prof. fizike nevemkaj dobra. Hvala bogu, da mam svojo glavo. Tisto glede ubežnih hitrosti mi je kr jasno pa to. Ne gre pa mi točno v glavo, od kot dalje da bi raketa štartala? Ali pa nisem tega zasledil. In ali imajo tudi črne luknje "površje" kot to imajo naprimer sonce, zemlja? Ali so bolj podobni kakšnemu Jupitru? Sej veste kaj mislim.

lp

p.s.
Aja, thomas, kje si to zasledil? Ker če bi to šel vprašat bilokerega prof. na faxu, bi blo potem pomoje bolše da se izpišem :D
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

Thomas ::

> Tu BH ni več to za kar ga proglašajo...nedvomno.

Sej pravim, verjemi samo formulam, nič drugega jim ne verjemi.

Formule so dopuščale leteči stroj težji od zraka, Veliki duhavniki, varuhi formul, deklarativno, ga večinoma niso.

Formule so dopuščale polet na Luno, Veliki duhavniki, varuhi formul, deklarativno, ga večinoma niso.

Prav tako so formule zmeraj dopuščale da PC premaga svetovnega prvaka v šahu.

Tako, da ti ne preostane drugega, kot da se sam jebeš s formulami. V enem dvajsetem poskusu boš izračunal prav.

Veliki duhovniki se ponavadi nečimrno oklepajo svojega prvega izračuna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> od kot dalje da bi raketa štartala?

Tkole si predstavlaj. Kot sem povedal že nekje zgoraj, bi lahko v (relativno) stabilne orbite okoli Sonca pripeljal mnogo zvezd iz Galaksije. Celo tako blizu, da bi od zunaj zadeva zgledala kot črna luknja.

Lahko bi spravil v "planetarni sistem" toliko črnih lukenj, da bi od zunaj zgledalo kot črna luknja.

Potem pa raketa štarta nekje med njimi. Notranjost si lahko predstavljaš, od zunaj pa tudi.

Samo ni vsaka črna luknja povsem okrogla. Pravzaprav - ni nobena.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

1 septillion dollar question:

Je supermasivna črna luknja v središču Rimske ceste planetni sistem - recimo 2007 črnih lukenj?

Lahko, da ja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sidd ::

Prejle mi ni takoj cuknilo tistole z sonci, zato še 1x vprašal. Torej je vse skupaj kot nekakšen coctail? Kaj pa če je govora o eni majhni BH? Nekako podobno vrjetno?
no idea for signature
signed
I

Thomas ::

Majhne BH, oziroma njihova notranja struktura, so zaenkrat približno tako, kot elektron. Nič določenega ne vemo o njihovi strukturi. Sklepamo pa, da je nekakšna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sidd ::

aha, tole me je zanimalo ja. Ampak v vseh vlada nek sistem?
no idea for signature
signed
I

Thomas ::

Mora vladati nek sistem. Zaradi Susskinda in njegovega ... recimo odkritja ... iz 2006 o neveljavnosti lokalnosti, mora neka struktura - tudi znotraj vsake črne luknje - vedno biti.

Po vsej priliki precej "vsakdanja". Sploh za supermasivne BH.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

sidd ::

Nekako si predstavljam tole tud kot reissner-nordstromova črna luknja, z dvema dogotkovnima horizontoma, zunanji in notranji. Je kaj na tem?
no idea for signature
signed
I

donfilipo ::

Hm the biggest BH Whole space mass

Torej formula:
Fg= G * (m1 * m2)/r2

in data:
G=6,6742 * 10^-11Nm^2kg^-2
m1=75kg
m2= 3 * 10^52 kg (1,5 * 10^22 sonc)
r= 2,25 * 10^25m >>R= 3x solar mass kilometers = (3 * 1,5 * 10^22km) in r=R/2
In izračun je bla bla zanemarljivo majhna sila exponent -7 me sploh ne zanima. Zanima nas še koliko je premer take kugle=4,5 * 10^22km, to pa ni tako malo a. In če imamo na obrobju Rs space luknje dva astronavta z baterijo, ki lepo lebdita s pomočjo tako imenovanih prdcev in si z baterijo posvetita drug proti drugemu...se bo po main stream teorijah svetloba takoj uklonila u božju mater, ali si bosta lahko brez problema bliskala morsejeva sporočila in tako določila druge koordinate, kot je tista pot v črno luknjo. Kaj pravite! Vsekakor pa čestitke Thomasu, ki je zame postavil izziv leta 2006 in nedvomno bi se tudi marikatera odprta glava pri nas in v svetu strinjala z mano.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

gzibret ::

> mora neka struktura - tudi znotraj vsake črne luknje - vedno biti.

Vzemimo hipotetični svet znotraj črne luknje. Kako bi lahko prebivalci takšnega sveta sploh pogruntali, da so v luknji (recimo, da še niso zgradili rakete, ki bi jih ponesla onkraj dogodkovnega horizonta)?
Vse je za neki dobr!

sidd ::

Edino, takle malo mimo, me zanima, zakaj se že o tem ni prej govorilo? Ali se je? Če je Hawking že 1974 (al kdaj že točno) leta objavil, da se lahko črne luknje izsevajo in podobno. Še enkrat, prokleti vsi profesorji, ki uživajo na 20 let starih lovorikah.
no idea for signature
signed
I

sidd ::

da nismo mi v eni super massive BH?

p.s.
Nadaljujem jaz debato naslednje leto, če bo le še kdo za;).
Srečnega pa zdravega še tule!

lp
no idea for signature
signed
I

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sidd ()

Thomas ::

> si predstavljam tole tud kot reissner-nordstromova črna luknja


Najbrž na tem ni kaj dosti, oziroma nič.

To je en tak wishful thinking construction, kot recimo "črvine".

Marketinški produkt.

IMHO. IMHO.

"I'm sorry son, this is as far as you go
'Cause, I gotta make a turn, just on up the road."


Po domače ... od tu naprej ne vem praktično nič. Znajdi se sam!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Ja, jest moram it pa kuhat Silvestrovo večerjo, potem gremo pa še mau koledvat ... mejte se!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ank ::

Ma mate vi neke probleme tu. Nič takega ne bote odkrili kar ni že odkrito. Izgubljate čas.

sidd ::

ank, razsvetli nas ;)
no idea for signature
signed
I

donfilipo ::

>>Ma mate vi neke probleme tu. Nič takega ne bote odkrili kar ni že odkrito. Izgubljate čas

Ank to počne večina ljudi večino časa. Pa vendar napredek je. Čudežen? Dvomim. Bilo bi pa prijetno, če bi pogruntali nekaj, kar o tako popularni temi tudi za nefizike (črna luknja je drakula poljudno znastvene tematike), ni bilo objavljeno v vseh velikih poljudno znanstvenih revijah, in ne samo pomotoma zraven shopping liste Leonarda Sczillarda in to v formatu *.fju, ki ga naši abakusi ne podpirajo, na strani univerze za fiziko in parapshihologijo, pod geslom ******* >:D Torej, do sedaj sem pogruntal, da ali ne drži definicija črne luknje, ali pa ne drži formula za izračun radiusa točke brez vrnitve, objavljena v popularnih oddajah. (Recimo Schwarzshield radius). Možno je pa seveda tudi...da nisem uporabljal pravih formul. Pa to ne bi bilo problem pokazati mojstru kot si ti...ali pač?
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

sidd ::

ank, če bi bli vsi v uploadu, da bi se znanje delilo, tega res ne bi delali.

"I'm sorry son, this is as far as you go
'Cause, I gotta make a turn, just on up the road."

Po domače ... od tu naprej ne vem praktično nič. Znajdi se sam!


Nažalost jaz tud nevem nič kaj več, sem upal tu na odgovor. Sicer pa je vrjetno tako ja, da je to ala marketinški trik. Mi nekako to zgleda, kot da bi se v srednjem veku prepirali, če je zemlja kvadrat ali pravokotnik, hehe.
no idea for signature
signed
I

donfilipo ::

>>ank, če bi bli vsi v uploadu, da bi se znanje delilo, tega res ne bi delali

sidd you make me cry:D Res vzorno mišljenje:)
Ali je kriv muc al kdo drug:\ , dejstvo je, da zadeva kaj preveč ne zanima slovenske srenje. Moram priznati, da te ovire ala: saj ne boste nič novega pogruntali, ali pa se ne splača, daj imajo meričani že vse skalkuliran niso vedno po župci... Znanje pomaga. Važen pa je predvsem talent. Jaz že leta buljim v knjige in tole plavo cev pred sabo, imam visok IQ, pa še vedno fukfehtarim v bedi. Mam znanca, ki je ponosen da ima povprečen IQ, ne povoha knjige, bejb se otepa in denar se lepi nanj. Preprosto ima magnet. In , ko sem skušal analizirati, od kje vse to, je sam priznal; imam dobro prostorsko predstavo. Talent. In to človeka lahko prizadane in potre. Če nima talenta. Ampak vseeno me zadeva toliko gloda, da bom šel in preštudiral malo te zadeve pa se potem slišiva, če preživim matrngo:\

P.S. Aja če te zanima, kje mu pomaga njegov talent. Pravi, da točno ve koliko kitajcev paše v kombi in kako jih obrnt, da jih gre več. Amazing.
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

sidd ::

že internet se fajn pozna, kako bi se šele kak upload.

sicer pa kaj ti bo talent, če ga ne neguješ,treniraš,izbolšuješ in navsezadnje uporabljaš. Samo enim je pa res dano, kaj češ.
Samo smo že s tem zajle offtopic, tule je o BH govora, in še o nečem, kar je thomas omenil v eni drugi temi. Nažalost mam rahle probleme z spominom ja, meni je blo pa to "talentirano". Kaj čmo 0:)
no idea for signature
signed
I

donfilipo ::

Maš prov, take it like intermezo ali lunch time.
Pa nazaj na temo: a mi lohko poveš ali je prava formula za izračun Rs (radius schwarzshield) bistveno drugačna od tiste poljudne, ki jo sam uporabljam, ali pa ti kot človek foha, lahko rečeš, da bistvene (esencielne) razlike ni. Da se ne bi potem pojavil kak frak, ki bi trdil, da so računi netočni zaradi nepravilnih formul, čeravno bi njegov program za izračun pokazal namesto mojih 2.2222N recimo 1.84312543245N recimo. Kar mene muči je desjtvo, da svetloba ob tako majhnih (pa tudi dosti večjih silah) nima vzroka, da bi se uklonila, razen seveda, če bi govorili tako da pač potuje po zanjo ravni poti...ampak potem imamo drug prostor in fiziko, ker se tudi ob zemlji kjer je sila večja ne ukloni za 20", oziroma tukaj bi potem moral jesti malo žgancev...ker kmečke predstave rahlo odpovedo:8)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Torej sem šel pogledat in jasno napaka je bila moja. Formula za Rs= R = 2GM/c2. Kar pomeni Rs je 3 x solar mass in kilometers...mislim, da se poklapa dovolj dobro za naše namene. Zbegala me je Izjava Andreje Getz, ki je pravi takole: Če bi zemljo stisnili na mere kocke sladkorja, bi dobili črno luknjo in zraven je še slide z napisom earth=1cm. Torej meni je logika govorila, da gre za premer 1 cm (toliko sem ocenil kocko sladkorja, a govora je vendarle o polmeru 1 cm (schwarzshiled radius) in to račune spremeni in sicer, tako da imenovalec ulomka iz [r/2]na kvadrat poveča na r na kvadrat. Kar dosti, da bi lahko rekli, da sem sral pri izračunih big time:8) Ampak vprašanje ostane nespremenjeno. Namreč, ker se imenovalec poveča se silnice zmanšajo. To pa samo govori v prid tezi, da pri velikih črnih luknjah nekaj ni v redu s tisto definicijo, ki trdi da izpod Rs nič več ne more uiti Črni luknji, ali pa Schwarzschieldova formula ne drži, to pa je pravzaprav tema in vzrok vsega poigravanja s številkami. V zadevo se bom malo bolj poglobil, tako da preberem vsaj 30 pageov o črnih luknjah in potem, če odkrijem kaj pomembnega, bom tudi popravil moje izračune:\
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

SavoKovac ::

To s crnimi luknjami zna bit zanimivo.
Recimo, da mas v galaksiji eno SM BH v centru, potem pa mas en obroc iz navadnih BH okoli. Poled tega je lahko se ogromno mase v zivih zvezdah.
Scanarij enkrat v prihodnosti morda.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dobili prve posnetke črnih lukenj in okolice (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6317513 (13448) spegli
»

Gravitacijske valove zaznali že drugič

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
2410765 (8919) gus5
»

Hawking: klasičnih črnih lukenj ni

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
128496 (5639) Yggdrasil
»

Črne luknje (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
938436 (7897) Thomas
»

Svetloba! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
14511894 (8718) Zavo

Več podobnih tem