» »

izdelava portala - cena

izdelava portala - cena

digitalcek ::

Živjo!

Pred približno mesecem in pol sem v neki temi prosil za nasvet, koliko bi bila po vašem realna cena za izdelavo portala s plačljivimi fotografijam, filmčki ter MP3 avdio posnetki. Zahtevana je bila tudi aplikacija kreditnih kartic, monete, ter žetonov, administracijski vmesnik itd.

Mogoče vas zanima, kakšne ponudbe so prišle? Bom kar konkreten: od 900.000 do 2.500.000.

Posebej pa bi se ustavil pri hostingu. Cene za hosting so v Sloveniji nenormalne! Zaenkrat potrebujemo 5 Gb in neomejen download. Eni so svetovali ameriške serverje, drugi nemške, tretji, naj si server postavimo sami. Najvišja ponudba slovenskega ponudnika je bila 200.000 Sit mesečno za 5 Gb. Mnogi drugi pa recimo za 30.000 mesečno nudijo samo 20 ali 30 Mb...

Govorim le o tem, da te v Sloveniji (skoraj) vsak poskuša nategniti. Definitivno sem dobil občutek, da fantje nekje najamejo server, ali ga postavijo sami, potem pa hočejo s tistimi 100 ali 500 Gb obogateti... Poskušajo dobro živeti od hostinga z minimalno dela...

Neko ameriško ponudbo: 150 Gb prostora, brezlačen mesečni download 1500Gb (!) za letni najem v višini 30.000 Sit, so seveda ocenili kot nerealno...

Zanimajo me vaša načelna mnenja o cenah izdelave takega portala in cenah hostinga. Nisem pa postal zato, da se kregamo ali kaj podobnega...

Dejstvo (oziroma izjave), do katerih sem se dokopal v tem času: "vsa orodja in vsi programi, ki jih potrebuješ za izdelavo takega, sicer precej zahtevnega portala so že na spletu - treba jih je samo najti in aplicirati", pa so mi seveda dala misliti tudi o realnosti ponudb ranga 2.000.000 Sit in več...

Še nekaj cen iz Beograda (njihove povprečne plače so dejansko približno 3 x nižje, kot v Slo): implementacija vseh živih kreditnih kartic = 300 evrov, realizacija portala z vključeno obdelavo (kompresijo) videa in obdelavo fotografij + optimizacija = 2.500 evrov.

Še enkrat, nič ne jamram, samo omenjam razne cene in se sprašujem o njihovi realnosti...
Opravičilo tudi za nestrokovno izražanje. Sem starejši človek in se moram zelo potruditi, da razumem in si zapomnim določene pojme...

dolegar ::

Sem šel na hitro skozi post... tako, da napišem svoje mnenje

Cena izdelave.
Če ti v Beogradu nardijo za 2.500 EUR potem kar tam vazmi. Samo sem prepričan, da ne boš zadovoljen z rezultatom. Če hočeš dobro aplikacijo potem je takšen portal kompleksna zadeva, je veliko več kot samo nek spisek filmov, slik... Potem pa če računaš, da na projektu dela vsaj nekaj ljudi (recimo 5) si ne predstavljam, da bodo pripravljeni narditi zadevo za 2500 EUR (500 EUR na enega brez vseh davkov...) Moraš vedeti da vsaka aplikacija ima svoj razvoj, nadgradnje... se ne konča takrat, ko pride ven "beta" verzija.

Hosting
vsaka "resna" aplikacija potrebuje kvaliteten hosting. Vzdrževanje, varnostne kopije... Pri tem portalu bo zelo velika količina podatkov kar pomeni, da potrebuješ dobro (posldično drago) strojno opremo, ki bo primerna za takšno vrsto aplikacije. Tu ne pride v upoštev, da datoteke kopiraš ročno... Potrebuješ recimo tračne enote...

Prenos podatkov
Pogoj, neomejen prenos, ki ga postavljate je "za lase privlečen". Vsi hostingi, ki dajajo "neomejen" prenos računajo na to, da velika večina strank ne bo kurila veliko prometa. Vsaka pipica nekaj stane. Takšnega portala ne morete imeti na 10Mbit liniji (no, lahko samo bo slabo delovalo ob večjem številu uporabnikov) Malo si poglej najete vode. Za 155Mbit vod boste plačali ~400.000 na mesec!! Še prej pa 2.5MIO priključnine. Če pa postaviš svoj strežnik na primerno lokacijo Siol, AMIS, voljatel potem pa plačaš ˇokrog 50.000 SIT na mesec za omejen prenos podatkov (recimo 40GB prometa).

Končna ocena
Predpostavljam, da bi za denar dbili kvalitetno (uporabniku prijazno) alikacijo. Potem bi rekel, da te nočejo nate****. To so dejansko realne ponudbe. Če pa imate v mislih "mini" portal, ki bi lahko tekel na "shared" strežniku potem pa vam svetujem ,da se ne spuščate v to, in svoj denar raje vložite kam drugam. Živci (in odgovornost) niso tako poceni.

Tody ::

To kar si ti napisal je res. Sam sem bil v podobnem položaju stem da nismo delal plačljivega portala. Ampak portala ki ga vidiš v mojem podpisu. Medtem ko smo se mi odločili za študentsko varjanto, nam je en sprogramiral zadevo za zelo razumne denarce. Stem da je bil sam za vse (kar pri firmah niti ni mogoče) je naredil kar nekaj napak, ki jih seveda odpravi brez problema ampak so bile bolj produkcijske napake, tudi mi smo 14 dni testiral portal samo nekako so še zmeri bile napake potem ko se je portal napolnil z takimi in drugačnimi napakami.

Lahko pa ti dam specifikacijo oz ponudbo od Inovatifa na katerega sem računal da bo drag ampak so oni rekl da za to kar smo jim poslal so dal podn študentske cene in da bodo praktično zastojn delal. Cena pod črto je bila 5.5 mio SIT. Še 3 kolege ki so v tem fohu sem vprašal in mi je rekel eden 6 drugi 7 in 9 mio.

Stem da so pri inovatifu zelo strokovni in gredo po fazah, o katerih se meni ni sanjalo do takrat, pol ponudbe sploh nisem razumel. Še zmeraj se bo pa dobra izdelava spletne strani izkazala takrat ko bo obremenjena. Ko se bo enkrat toliko in toliko povezav vzpostavilo ali bo arhitektura vzdržala, bo baza bila zasuta z prispevki al je optimiziran itd itd itd...

Glede hostinga pa ti neznam povedat kej dost, seveda te hočejo nategnit, ker jim to elegantno uspeva pri tepcih, ki zato ne najamejo firme da jim postavi stran da prišparajo in vzamejo pač eno ponudbo ki se jim zdi lepa.Taka je pač cena ane ;)

digitalcek ::

Dolegar, iskrena hvala za mnenje!

Jasno, da z Beogradom ne bomo sodelovali, ker nas bodo skoraj gotovo nategnili (kraja materialov)... Tiste cene pa so seveda cash cene!

Pozabil sem omeniti, da imamo za strežnik ponudbo za 16.000 mesečno (5 Gb prostora, download pa neomejen do neke mere, strežnik omogoča aplikacijo downloada). Lastnik pravi, da bomo videli, koliko bo downloada...

Ad prenos podatkov:
ali bi se nam potem splačalo trailerje(1,5 Mb do 2 Mb) videov uploadati na free serverje? Kar je sicer malce "neresno" in nestabilno, vendar finančno zelo ugodno (zastonj)...

Nismo namreč ne TV Slovenija, ne POP TV, katerim 10, 30 ali 50 miljonov ni problem...

Zgodovina sprememb…

Tody ::

jah lej glede placa je takole. Če ste pripravljeni tudi sprejeti kako manj profesionalno zadevo je dost ljudi ki ma serverje na dobrih pipcah. Konec koncev 1 giga (100 trajlerjev) ni tako drago. Zdej če mene vprašaš je dost vseen a človek čaka 15 al 30 sekund na začetek filmčka. Res je da prej je bolje samo vi za prej in bolje nimate denarja. Bolj bi vas moral skrbeti integriteta in backupi baze če to po kaki zrušitvi /napdu dobite nazaj lahko dobite tud vse ostale datoteke...

Nimam pa pojma o kaki aplikaciji govoriš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tody ()

digitalcek ::

Tody, takole je: trailerji bodo seveda zastonj in folk jih bo downloadal 100 na uro.
Najbrž pa je jasno, da si ne moremo privoščiti, da delamo mesečno 200.000 prometa (od plačljivih vsebin), za server in velik download pa plačujemo 300.000...

Tudi Telekomu plačujemo naročnino in če nas ljudje kličejo 23 ur dnevno, to ni več naš problem. Plačujemo enako naročnino kot stare mame, ki govorijo manj kot 10 minut mesečno...

Primerjava mogoče ni najboljša, vendar vseeno vzdrži... Zakaj bi bil nekdo kaznovan finančno, če ga veliko kličejo po telefonu (in zaseda linijo skoraj 24 ur dnevno)?

Zgodovina sprememb…

maribor113 ::

portal: pod 1mio SIT bo zelo tezka kot ze vecina pravi ... razen, da imas studenta (pozor pri zanesljivosti!!!), ki se spozna na te zadeve in bi bil pripravljen adaptirat razne open source zadeve ...

hosting: tukaj pa bodi zelo previden, v zadnjih casih se pojavlja veliko ponudnikov (v slo), ki kar naenkrat izginejo (najem 100mbit linije ni vse :\ ). Ce bi zadeva naj bila locirana v sloveniji ti predlagam, da se obrnes kar na kakega ponudnika interneta (npr Triera)

Trailerje pa nikar ne na kaksne free serverje postavljat, kr pol a ma nista ne bo delalo tako kot bi moralo. V kolikor bi bili trailerji za download razmisli o uporabi p2p programov (zna razbremenit server in znizat kolicino prenesenih podatkov)

P.S. malo offtopic sam vseeno, pri moneti bo potrebno placevati (ne vem ali mesecno pavsalo ali pa provizijo od prometa) in tudi pri kreditnih karticah ne pozabit na provizijo :)

rkasteli ::

V kolikor resnično mislite imeti filmčke gor potem pozabi na shared hosting.Moraš računati da ima povprečni portal ki ima obiska tam nekje med 2000 in 3000 unikatnimi obiskovalci dnevno in sestoji predvsem iz besedila in sem ter tja kakšne slike, prenosa od 30 do 40 Gb mesečno v kolikor imaš gor še kratke filmčke pomnoži to z x20.Pri taki obremenitvi pa lahko računaš da bo vsak server ki ga boste imeli v shared hostingu klecnil,to ti govorim iz lastnih izkušenj ker smo pred kratkim probali zadevo in rezultat je bil porazen.Filmčki so fajna zadeva in vsak od nas vrjamem da bi imel rad ala youtube portal ampak tovrstni portali potegnejo za sabo gromozanske stroške, tko da "Mal dnarja, mal muske".
rkasteli

digitalcek ::

Maribor113, Rkasteli - tudi vama hvala za mnenji...

Ja, saj nam je že nekaj časa jasno: težka bo, težka...

Glede downloada trailerjev pa je baje (?) možno tako sprogramirati, da si vsak obiskovalec portala (če ima statični IP) dnevno lahko dolpotegne samo po en free trailer, oziroma trailer tistega videa, ki ga res zanima, ne pa da si v enem dnevu potegne dol vse kar leze in gre in to samo zato, ker je zastonj...

Zastonjkarstvo na internetu pa je eden največjih problemov interneta in bi si zaslužilo posebno temo in debato...

IceIceBaby ::

Za hosting lahko izberete kakšno USA varjanto, vsaj za trailerje. Poglej dreamhost.com recimo.

Izdelava take aplikacije, kot jo potrebujete pa je precej kompleksna in te cene, ki jih omenjaš niso visoke. Je pa treba ločiti med tem, da en študent recimo malo prilagodi eno opensource rešitev in za silo nekaj postavi in tem, da team 4, 5 ljudi resno dela cca 1 mesec.

Če nimate denarja za drugo varjanto se vseeno lahko zadovoljite s prvo. Najdete študenta, ki vam zadevo izdela in se vmes še angažirate in boste imeli na koncu verjetno vseeno delujočo rešitev. Če bo biznis zalaufal tako kot si želite pa lahko kasneje še vseeno razmislite o prenovi.

digitalcek ::

Tudi tebi hvala za nasvet!
Kar si predlagal, bo očitno kar prava pot...
Na ta način (low budget) si bomo omogočili tudi streaming, ki pa ne bo pravi streaming, temveč strimanje z JPEG slikicami. Smo že testirali, pa sploh ni tako slabo, kot bi mogoče kdo mislil...

rkasteli ::

Razmisli še o ideji da sestvaiš skupino študentov ki obvladajo vsak svoje področje...Strošek je še vedno sprejemljiv kakovost pa mislim da bi brez problema dosegla 90% ali celo več kvalitete profesionalne izdelave v studiu.
rkasteli

maribor113 ::

@digitalcek imas prav, da se tudi omejiti stevilo prenosov trailerjev, ne samo za uporabnike staticnih IP naslovov! Ideja zna bit zelo koristna (za lastnike strani) lahko pa se izkaze kot napacna poteza. Pri limitiranju prenosov sicer razbremenis streznik in stranko (obiskovalca strani) "prisilis", da se na stran vrne se naslednjic za naslednji trailer. Ostaja pa vprasanje kako bodo uporabniki to sprejeli, kajti zgodi se lahko, da iz tega preprostega razloga gre iskati zadevo drugam kjer ni omejen na dnevno kvoto prenosov.

Morda je tezko, ni pa nemogoce!!! :)

AlexUS ::

Res da je študent cenejši, vendar ne boš mu mogel izstaviti računa da bi si dal potem to izgradnjo portala lahko v stroške. Vprašanje če se ti sploh splača iz žepa dajati takšno vsoto(rajši daš malce več pa da imaš pokrito).

Potem je tukaj problem garancije. Če ti bo študent naredil portal ti ne bo mogel dati garancije da bo naredil tako kot si ti želiš in da bo tako delovalo, podjetje ti bo. Če boš podpisal pogodbo s podjetjem se bo celoten projekt realiziral, če boš dal delati študentu in da se bo nekje zataknilo(da kakšnega dela nebi znal narediti) ti študent ne bo vrnil denarja katerega mu boš dal na začetku(kar pomeni, da je tudi finančna investicija delno reskirana).

Potem je tudi problem pri posodabljanju in odpravljanju napak. Zdaj če boš dobil študenta boš moral veliko narediti na zaupnosti, da boš lahko kasneje računaln na njega. Problem je če takšnega izgubiš(ali pa da se mu ne da več delat), ker boš moral nekomu drugemu vse razlagati kako je narejena stran, kako deluje... Da ti bo šlo kakšno podjetje popravljati napake za študentu dvomim, če pa že ti bodo pa kar zasolili ceno.

Poleg tega bi se še našlo tudi kakšne druge razlike, mogoče kdaj drugič več o tem.

Od tebe je odvisno kakšen portal si želiš in kakšen je tvoj cilj ki ga želiš doseči.
Po mojem če nimaš nekega načrta oz. da tavaš ali bi ali nebi, je bolje da se ne greš teh stvari; ali pa vsaj da začneš z veliko manjšim obsegom in zahtevam.
Modrost ni debelost, debela je norost.

BuDi79 ::

ti študent ne bo vrnil denarja katerega mu boš dal na začetku

Kje si pa še videl da se daje študentom denar na začetku ?

AlexUS ::

Če študentu ne boš dal začetni avansni znesek, je velika verjetnost da ga sploh ne boš dobil. Zakaj? Ker jih vednomer izkoriščajo, obljubijo denar katerega nikoli ne dobijo.
Iz izkušenj ti lahko povem da takšnega ki ti bo šel zastonj delati, zares ne boš našel - vsaj profesionalca v tem fohu ne(kakšnega amaterja mogoče, ki te bo itak razočaral); no razen če boš imel srečo in našel kakšnega naivneža.
Modrost ni debelost, debela je norost.

maribor113 ::

@AlexUS prav imas da zna bit tvegano sodelovati s studenti ... ni pa slaba resitev, plsu tega saj zadeve ne predas kar enemu studentu ampak se prej pozanimas in veliko je takih, ki delajo zelo profesionalno (celo bolje kot marsikatero podjetje). Ce tako razmisljas lahko imas tezave pravtako s podjetji (neglede ali je d.o.o. ali s.p.). Podjetje lahko propade ... res je, da v tem primeru lahko tozis, toda tozba je draga in vprasljivo je ali bos na koncu kaj dobil (govorim iz izkusenj!) ok sam ne spuscajmo se sedaj v to

Koliko bi pa ti vnaprej placal za izdelavo portala, ko pises, da je to riskiran denar (vecina ne placuje studentom vnaprej, sploh pa ce student dela zate preko napotnice). Ce bi ze dal nek avans za motivacijo pa tudi ne bi dal tako veliko vsoto ali pa bi se vsaj dogovoril za vec stopenj (npr. 20k vnaprej, 20k ko vidis prvo postavitev ....) Podjetju bos pa po veliki vecini moral placati precejsen avans, saj to ni majhen projekt.

Digitalcek tako ali tako ne bo izstavljal racuna. Racun je kvecjemu izstavljen njemu, saj je on narocnik storitve! Vprasanje je tudi ali je v ozadju podjetje (se pravi ce ima digitalcek podjetje), da si ceno izdelave lahko da v stroske :)

Na vsak nacin pa je zadevo potrebno dobro premisliti, ce se je lotis s pomocjo podjetja ali s pomocjo studenta!

P.S. Student lahko dela preko napotnice (placilo pa lahko na tak nacin das v stroske!!!)

Zgodovina sprememb…

Red_Mamba ::

zato pa nekateri razvijamo stvari na svojih serverjih in ko je zadeva plačana se prenese/preda stranki
če pa ne plača kar je naročil, ne dobi izdelka, programer ga pa lahko komu drugemu proda, roka roko umije >:D

kar se suporta tiče sem 100%, da ti bodo boljši programerji dali gratis support
kar pomeni brezplačno odpravo napak na portalu, ki so ostale skrite med razvojem in kasnejšim testiranjem
ker se nam ne gre v 1. fazi za denar (ga mamo ponavad zadost), ampak za dobro ime, ki ga želimo ohranit.
Če si slabo reklamo nardiš to dolgoročno ne vpliva dobro na debelino denarnice :D
Tko se morš na koncu ti slinit strankam da lahko za njih kaj narediš, v nasprotnem primeru pa mi izberamo za koga
bomo kaj naredili >:D

Mojih skromnih 50 centov 0:)
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

Zgodovina sprememb…

dolegar ::

@AlexUS
Študenta lahko plačaš inpotem daš v stroške, ker se lahko podpiše avtorska pogodba. Skoraj ziher sem ,da ne bo najel študenta prek študentskega servisa. >:D

AlexUS ::

Ali bo šel delati preko avtorske pogodbe oz. ali bo naročnik to sprejel?
Dvomim, ker so avtorske pogodbe 40% obdavčene; če pa gre preko podjemne pogodbe pa 60%.
Preko študenta lahko, ampak je zopet problem. Zakaj?
Ker bo potem študent delal v podjetju(podobno kot zaposljeni) in če podjetje ni registrirano za izdelavo spletnih aplikacij so lahko problemi. Poleg tega so lahko tudi problemi ker podjetje ne bo imelo nobene programske opreme za postavljanje strani, kar pomeni da so lahko težave z inšpektorji. Lahko da se dogovorita da bo študent sam doma delal na svojih programih(ponavadi imajo študenti piratske programe), vendar je tukaj zopet en problem, seveda inšpekcija... Kakšne so kazni? Od 500k navzgor(posebej za študenta ter posebej za podjetje-podjetje ponavadi dobi 3x toliko kot posameznik).

...no seveda do tega mora priti, vem da večinoma misli da se to njemu ne more zgoditi, ampak nikoli ne veš kdaj ti lahko kakšen potrka na vrata. Preverjanje poslovnosti so pa lahko kar moreča(ker se vpiknejo v vsako piko in vejico).

lp
Modrost ni debelost, debela je norost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AlexUS ()

rkasteli ::

Kje si pa ti dubu 40% na avtorsko pogodbo? Avtorske pogodbe gredo v podjetju v stroške in same po sebi kakor strošek niso obdvčene. Plača pa davek pri avtorski pogodbi sam avtor oziroma mu mora podjetje ko mu izplača honorar odvzeti davek od tistega zneska. Avtorji imajo pri avtorski pogodbi prizananih 10% nominiranih stroškov,na ostalih 90% pa se obračuna 25% davek in to je to. Ko skleneš avtorsko pogodbo je dobro da v svoji ceni upoštevaš tudi davek ki ga moraš plačati državi, tako da ko sklepate avtorske pogodbe imejte to v mislih. Tako da ne vem zakaj nebi naročnik tovrstne ponudbe sprejel saj je glede na ostale "stvari" na naši državi popolnoma normalno obdavčena in legitimna.
rkasteli


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Cena izdelave Android aplikacije

Oddelek: Programiranje
219338 (7686) shadeX
»

s.p. (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7013425 (8913) Vikking
»

Kdo lahko koristi avtorsko pogodbo?

Oddelek: Loža
257639 (6636) fosil
»

Cene profi portalov (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Izdelava spletišč
1098744 (6139) Mr.B
»

Spletne storitve, z ali brez?

Oddelek: Izdelava spletišč
441995 (1465) amd64bit

Več podobnih tem