» »

Kako nareti ohišje za Sub Woofer ?

Kako nareti ohišje za Sub Woofer ?

short_Y101 ::

Pred kratkim sem kupil rabljen 300W, 30cm zvočnik brez navodil, in bi si rad naredil Ohišje, da bi bil za čim bolj močne base.

Sprašujem kako bi naredil ohišje z ono luknjo, ko gre zrak not pa ven :D
kaka bi morala biti razmerja med zvočnikom in luknjo, prostornino ohišja, ...
zanima me pa tudi zakaj koristi "ona pena" v škatli za zvočnik.

Hvala za odgovore!

icecube ::

Ce bos naredil skatlo z "luknjo" oz. bas reflexom, pricakuj bolj donece base, ce pa bos delal zaprto skatlo (brez bas reflexa), pa pricakuj trse in bolj "kontrolirane" base.
Peno se da notri zaradi boljsega akusticnega zvoka, izgubis nekaj na glasnosti vendar pridobis na mehkobi basa.

Jackal ::

Osebno bi naredil basreflex škatlo, nekje 50L, vzemi port (navadno cev fi 100mm) pa experimentiraj.

Naredi magari par komadov portov (razlicnih dolzin), potem pa poizkušaj z različnimi porti, potem zmanjšaj škatlo za 5L recimo in še enkrat probaj vse porte in tako poizkušaj dokler ne boš našel najbolj optimalne škatle.

Jaz bi poizkušal z volumnom od 55-45L in s porti od 15 do 30cm dolžine.

Če imaš pa parametre zvočnika, se pa poigraj z WinISD
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackal ()

xabre ::

35l kompresija, 19mm mediapan.

Spajky ::

Rabiš kišto cca. 70L interne kubature in bass reflex cev ipd. 35cm2 neto(5%) odprtine, dolžino experimentiraj, dokler srednji toni niso najbolj švoh ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

xabre ::

70l je čist preveč. Če bo pretiraval mu lahko zvočnik razpade, ker škatla ne more več kontrolirat zvočnika. 50l je optimalno za BR.

Spajky ::

.. ja če je z gumo vpeta membrana, je pol res mal preveč ona moja navedba ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

short_Y101 ::

ok. hvala vam za odgovore. na žalost nimam specifikacij za zvočnik...

Jackal jaz nimam tolko lesa da bi lahko eksperimentiral!
Torej kak bi bilo najboljše če hočem čim bolj močnejše base "da se vse trese"? :D (50l cevka fi 10cm kolko pa bi mogla bit dolžina cevke?)
pa še malo pene dodam da bo malo bol kvalitetni zvok ?

xabre ::

S peno ne boš nič profitiral. Če nočeš bobnenja in bolj definirane base, rajši naredi kompresijo.

jRk0 ::

meni je bolj vsec kompresija, ne gre tako nizko, ma pa bolj linearen razpon, BR ti poudari tam pr nizkih Hz pa se bolj nekontrolirano lahko igra.

pa tud lazje bos zadel tapravo kompresijo, za 30cm recimo 30-35L. ker BR brez podatkov ziher ne bos mogu tapravo nardit... pa tudi ce mas podatke, sam si n winISD-ju itak ne bos znal optimalno nardit =)
You fuck up once, you loose two teeth.

Jackal ::

Saj ni treba delat za vsak poskus nove škatle. Lahko daš v obstoječo škatlo večje kak kos stiropora, ki je ima ravno toliko volumna, kolikor hočeš zmanjšat škatlo.

Kot je že omenil kolega pred mano je kompresijska škatla veliko bolj odpuščajoča glede napak pri izdelavi. Če pa že hočeš naredi basrefleks škatlo, bi jaz naredil 50L, port pa fi 100mm, dolžine 25cm.

PS: Mogoče veš za kateri zvočnik gre?
Walking the way is something completely different than imagining the way.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jackal ()

icecube ::

jRk0: to da ne gre kompresija tako nizko zal ni res. Odvisno je kak zvocnik imas. Sam imam kompresijo, pa gre zeloooo nizko.

short_Y101 ::

Ja, samo pri kompresiji rabiš dosti močnejši ojačevalec, pa tistega buma ni več!

Kaj pravite da so z kompresijo dosti bol nižji basi ?

icecube ::

Za kompresijo ne rabis vec moci, je pa zvocnik sposoben sprejeti vec moci. Bum pri kompresiji je, vendar ni donenja oz. donecega basa. Bas je hitrejsi in bolj definiran.
Nisem rekel da gre v kompresiji bas nizje, hotel sem povedati, da je odvisno od zvocnika.

Drugace je fajn ce poves kaj bos poslusal. Ce bos poslusal kak rap, hip-hop oz. bi bil rad "opazen" je bolje ce imas bas reflex. Ce pa si bolj usmerjen v SQ vode in bi rad da basovec igra natancneje, si omisli kompresijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: icecube ()

denci ::

Osebno bi naredil basreflex škatlo, nekje 50L, vzemi port (navadno cev fi 100mm) pa experimentiraj.

Naredi magari par komadov portov (razlicnih dolzin), potem pa poizkušaj z različnimi porti, potem zmanjšaj škatlo za 5L recimo in še enkrat probaj vse porte in tako poizkušaj dokler ne boš našel najbolj optimalne škatle.

Jaz bi poizkušal z volumnom od 55-45L in s porti od 15 do 30cm dolžine.

Če imaš pa parametre zvočnika, se pa poigraj z WinISD


kaj misliš s tem port od 15 do 30cm, kaj je mišljeno sedaj to PORT??....hvala za odgovor

;-) ::

Port je tista cev ki gre v luknjo. Probuješ pa katera dolžina ti najbolj ustreza.

Drugače pa uuf stara tema ja:D

Romzi ::

Če ti prostornina (cca. 35x35x80 cm škatla) ni problem, bi ti predlagal, da si sestaviš TOLE
Mislim da imam nekje še načrte, basi so pa taki da trga gate....
LP

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Romzi ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izdelava SUB-a

Oddelek: Zvok in slika
71573 (1346) klekas26
»

Izdelava zvočne skrinje

Oddelek: Zvok in slika
127313 (6497) aktw2
»

A kdo ve....

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
61169 (1046) Jackal
»

racunanje prostornine zvocnikov

Oddelek: Zvok in slika
93639 (3577) Dekkyy
»

NAREDITI WOOFER?

Oddelek: Zvok in slika
223829 (3510) gripen

Več podobnih tem