» »

Šaltrji

Šaltrji

«
1
2

HardwareMaster ::

Kaj se je zgodilo s člankom, ki je že bil obešen na strani ne vem in za to sprašujenm če kdo ima kakšen načrt za šaltrje.
Imel bi pet prekucnih stikal in na vsako stikalo vezane po dve LED diode( Rdečo ko šaltr ne dela in zeleno, ko dela).
Zanima me če je to izvedljivo in kako se to naredi (najbolje če bi obesili načrt, če ga imate).

HVALA!

LP HardwareMaster

rc-car ::

Kot je ze bilo povedano, tisti clanek je bil beta verzija in je imel celo nekaj napak.. Koncna verzija pa je trenutno v pregledovanju naj bi bil kmalu objavljen..

Seveda je ta tvoja kombinacija mozna. Ce hoces nacrt pocakaj na clanek!

8-)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

msmiha ::

Jaz imam tako narete šaltarje le da imam gor vezano eno diodo, ki lahko sveti zeloeno in pa rdečo hkrati. Vse kaj rabiš so pa te LED Diode (cena okol 30SIT ena) in pa stikala, ki imanjo vrjanto vklop->vklop sepravi, da niso nikol izklopnjena. Pol pa samo lepo vežeš diodo na stikalo če rabiš načrt bi ga moral narisat. Kar pa tudi lahko naredim, če bom imel čas! za več informacij mailaj
Edini način, da odkrijemo meje mogočega je, da jih prestopimo in se znajdemo v nemogočem.

Tic ::

persona civitas ;>

Matek ::

Evo, jaz sem če poslal ga porihtanega adminom, tako da če ne bo nepredvidenih zapletov, bo kmalu gor, tak da radujte se!:D
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

HardwareMaster ::

Najlepša hvale vsem!!! Je zelo uporabno imet koga za vprašat tkole k že neki zna, ker prmen na Vegovi noben tega ne zna (v mojem razredu);((

LP HardwareMaster

HardwareMaster ::

Še neki bi prašu! A morm met za to vezavo, k sm jo napisu, na stikalu 6 pinov za priklop, al so lahko samo trije???

segi ::

cool!!
ejte folk!Čemu služi tisti veliki štekar iz 486-ke in kaj je tista "črna gnd" žica??
Kam jo prispajkam??
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

rc-car ::

HardwareMaster: Jest imam samo tri pine na salterju in je OK! Imam potem 12V, 7V/5V in 0V 8-)

segi: Ti mislis tisto stran od Tica? On ma tist velik salter zato, da lahko izklopi vse salterje.. Meni se to zdi brez veze, ker itaq so skozi vklopljeni.. Ampak kakor hoces..
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

segi ::

Na ticovi strani pa je še en načrt ki je gor narisana črna žica (levo) kam pa njo prispajkam??
Pizda nimam pojma o štromu:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

rc-car ::

Dej povej ti kak salter(je) si kupu in kake voltaze bi rad mel, pa ti povem kako pricini vse skupaj.

Ce pa mas tak salter kot Tic in bi rad mel 12V, 5V, 0V, potem pa tko:
recimo, da salter obrnes pokonci in sta po dva pina v treh vrstah, tko:

I I
I I
I I

Potem na 1. pin v 1. vrsti das 12V (rumena) iz molexa na 2. pin v 1. vrsti pa rdeco zicko venta
v 2. vrsti imas potem na 1. pinu 5V (rdeca) iz molexa in na 2. pin rdeco zicko ventilatorja
v 3. vrsti pa ne pricinis nicesar, ker imas 0V

Potem pa samo se zvezes crno zicko ventilatorja skupaj z crno zicko molexa, ki je zraven rumene (-12V).
Ce pa hoces lahko skupaj das se crno, ki je zraven rdece (-5V), ker tako menda bolj sigurno dela, samo meni dela tudi samo z -12V cist OK

Upam, da bo tole delal, ker sem na pamet pisal 8-)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rc-car ()

segi ::

Hvala zanima me samo to kako naj na 2. pin v prvi in drugi vrsti dam rdečo žico venta.Kako naj jo cepim?

kje pa dodam diode in upore?:8)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Matek ::

rc-car, tista tvoja razlaga je sicer pravilna, ampak stikala se razlikujejo. Ponavadi so res kontakti pri prvem položaju 1-2, pri drugem 3-4 in pri tretjem 5-6, maš pa tudi izjeme, tak da ni nujno tak. Tisti velik knof ma Tic za vodno pumpo, ne za vse skup.

HardwareMaster, če hočeš dat dve diode gor, pol ne moreš delat s 3 pinskim stikalom. Boš rabu 6 pinskega.

Segi, na tistožico pač dve gor prlotaj pa delaj dalje. Glede tega, kam grejo diode, malo počakaj, prosim članek bo kmalu in maš vse user-friendly razloženo.

Prosim vse skupaj, da potrpite. Članek je že pri adminih. Treba ga je samo še prelekturirat in v CSS naštelat pa bo. PATIENCE!
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

rc-car ::

MadManMato: seveda so vedno izjeme! >:D
Sem mu pac podal primer..

Drugace pa segi, ti kar tko kot je MadManMato reku, pricini gor na rdeco dve drugi zicki pa bo :))
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

HardwareMaster ::

Ha pa sem jih naredu!!! In to s tri pinskim stikalom in gor sta vezani dve diodi. Prva je zelena, ko šaltr dela, druga pa rdeča ko ta ne dela. Slike pa si boste lahko ogledali na IceVulcano - tu v naslednjih dneh (Ko bom za tam spisu članek:D)
A pa še to. Tist ki tega še nimate si hitr naredte. Cena je res zanemarljiva 1500 slovenskih zelencov uporabnist pa ZELO VELIKA.

Hvala pa še Slo-Tech - u in Vsem, ki ste tuki razpravlal z mano!
Pa lohk tud moj forum kej obiščete na Icevulcano. Odprite kero novo temo in se registrirajte!!!

LP HardwareMaster

segi ::

Reklama!!:D
Ej dajte v članku res napisat ''juser frendi??

Kje ste se naučili teh osnov elektrike in elektronike??
Dajte povejte mene ful zanima, ker bi tudi jaz rad znal te zadeve.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

rc-car ::

segi: Fizika 8. razreda OS :D
Pa malo lastnega usvarjanja.. Ti se bos pa kmalu lahko to naucil na Slo-Techu.. ;)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Matek ::

HardwareMaster, se opravičujem da sem ti napisal, da ne gre. To gre, jaz sem mislo, da boš mel 3 položaje. Mam jaz to tudi v članku opisano.

Segi, napisal nismo, se pa vidi, ker res bol enostavno vse zgleda (naricani so molexi pa kam potegneš žice pa vse). Zelo user-friendly. Sej če si 8. klas, boš vse vzel letos pri fiziki in pri tehniki. Drugaše sem se pa jaz naučil predvsem od enega frenda, ki se uči za elektronika.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

segi ::

Ja če bi bil osmi klas se ne bi sekiral.:DToda jaz sem drugi letnik gimnazije in štrom gre mimo te kurčeve ustanove.:8)
Žal mi je da nisem šel na serš ali na elektro.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

rc-car ::

Jest sem 3. letnik na SSER in letos imamo tudi pri fiziki strom, tako da se imas upanje, ce imate fiziko.. :D
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

SkIDiver ::

segi nabav par elementov pa baterijo pa u delavnco al pa za mizo pa štromi pa probavaj kako in kaj. Pa ne žic skup lotat. Sam olup jih pa ovi okol da boš vidu kako stuf sploh funkcjonera.

rc-car ::

Dej nej mi eden neki pove.
Dones sem odpru kisto in sem mal gledal obnasanje venta na VolcanotuII, ki ga mam priklopljenga tkole:



salter je z tremi pozicijami in tremi pini. ima moznosti, da sta 1. in 2. pin povezana ali 2. in 3. pin. v srednjem stanju pa nista povezana nobena pina.
In vse lepo in prav. Ce dam salter na 12V se vrti hitro, ce dam na 7V mal pocasnej, sam ko pa dam salter na sredino pa ni nikjer mase, ampak ventilator se se zmeri vrti!

Rdeca zicka na ventu je torej povezana z rumeno (12V) na molexu, crna na ventu pa ni povezana nikamor, kako to, da se ventilator se zmeri vrti? 8-O
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rc-car ()

Matek ::

Si prepričan, da je tripozicijsko stikalo?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

rc-car ::

100%!!

btw: dones sem poslikal tisto zate in ti bom kmalu poslal!
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Matek ::

Okej, kul. Probaj pregledat, če se slučajno ne dotikata žički in če niso stiki narejeni kako drugače.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

rc-car ::

Ze reseno!

Sva z MMMatom pogruntala, da je 'kriva' rumena zicka, ki sem jo mel gor za obrate. Ce sem jo odklopil se je vent normalno ustavil. Kot kaze deluje kot zemlja.

:)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

Matek ::

rc-car, nekaj več kot zemlja
če bi bla navadna zemlja, bi normalno delalo, pa praviš da je še tišji kot na 7V
Zanimivo.

A ve kdo kaj več o tem?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

rc-car ::

Ja, clo nekaj vec mora bit.. Vrti se manj kot na 7V, nekako tako, kot ce bi bil na 5V.
In se sedaj, ko sem dal dol se mi zdi, da se mi pri 7V vrti nekoliko hitreje (glasneje) ampak nebi mogel reci 100% (kjub temu, da sem ene 10x probal se nisem preprican..)

Mogoce ve kdo kaj vec o tem? :D
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

HardwareMaster ::

Segi če bi se upisu na SSER Vegova4, bi se že v prvih dneh ZELO velik nauču od štroma (jst mam enga prfoksa Dejaka za osnove elektrotehnike v prvem letniku, k je res dobr, sam je tud zajeban!!! Te ful zajebava, ko kej ne razumeš al pa k te kej sprašuje!) Drgač pa mal eksperimenteri z različnimi baterijami in knjigo v roki:D! Narad enostaven EL. krog pol vež baterije zaporedni in tako naprej, pa se boš kej nauču!

LP HardwareMaster

Matek ::

Evo, članek je že skoraj končan. Čez kakih 5min bo gor.

Segi, vedno sem ti na voljo.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

rc-car ::

5 min, yea right! >:D
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

segi ::

Zdaj me mama preganja in pravi da moram it spat.:8):D
Najprej si bom članek ogledal, nato pa bom če mi kaj ni jasno vprašal.
En tip na strani elektro-n mi je predlagal nekakšno tanko knjigico s osnovami, ampak on verjetno ne ve naslova knjige.Ali veste vi mogoče za kakšeo dobro knjigo napisano razumljivo in easy in s osnovami štromarije.
Ajde se beremo.

BTW:Kdaj bo drugi del članka????:D

spremenil sem tudi podpis!!!;)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Matek ::

Drugi del članka bo, ko bom prepričal mamo inu ateka, da si kupim Chieftec ohišje;)
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

segi ::

Tudi sam sem iz maribora.Tudi jaz bi radd imel isto ohišje kot ti, samo ne vem kje ga kupiti.

Kateri model si želiš in kakšen napajalnik ta model vsebuje??


Daj bodi faca pa malo povej!!:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

Ej kam prispajkam nulo na potencialmeter.Nisi nazorno pokazal v članku.:O
Kako pa poteka zadeva če hočem imet 2 ali več ventov na enem molexu in vsak ima dvebarvni diodi.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Dami ::

Ej, segi. Kwa je zdej z onim rackom?
No, chiefteca jst že mam. Naročiš ga pa pri mlacomu in ti ga po pošti pošlejo. Vsi modeli so brez napajalca.
Ja tud mene zanima kak morš zvezat 2 venta na en šalter.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

rc-car ::

Heh, da zvezes dva venta na isti molex pac nardis en 'razdelilc'. Iz ene molex zicke naredis dve 8-)
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

segi ::

A se kupi kakšen takšen razdelilec??
ali kako naj to razdelim.
Dajte opišite??


Katere modele ohišij ima mlacom
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

rc-car ::

To nardis tko, da na eno zicko in molexa prispajkas dve drugi zicki in voila! >:D

Sicer bo pa to (najbrz) vse opisnao v 2. delu clanka o salterjih..
Nothings gonna stop me now, I'm breaking the rules, I'm gonna do it if its not allowed

LojzePek ::

Tam ko je načrt za tri stopenjski šalter in dve diodi so baje navadne diode narobe obrnjene. Tak mi je en štromar rekel, ker jest nimam glih za burek.

alesrosina ::

da .... Pek ima prav:
[kopija foruma Slo-Tech > salterji - napaka]

hm.... v clanku sem opazil tale stavek:

Pri vezanju diod bodite pozorni na to, da na daljšo nožico diode prispajkate nulo

napaka. Jaz sem tako zvezal, pa ni delovalo. Daljsa zicka je plus in ne minus (oz nula). Pogledal sem tudi v "elektronski vdic", ki sem ga dobil zraven nekega elektronskega kita, kjer je lepo napisano in narisano, da je daljsa zicka (na kateremkoli elektronskem elementu, na katerem je potrebno lociti plus od minusa oz. nule) plus.

Tko da ... prosim, dejt to popravt.

Windi ::

To pa ne bo držalo, da je daljša žica + ali pa imaš kakšno drugo lediko.

segi ::

Zanimivo.:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

LojzePek ::

Lahka da maš diode za levičarje.

Matek ::

Hja, evo. Veliko ljudi trdi, da je treba vezat na daljšo nožico nulo (to je reku tudi Mate). Sem pa sam kupu stuff zadnjič (za drugi del napisat) in sem tudi opau,d a če nula je na dolgi, pol ne dela. Hihihi, morda se diode razlikujejo, morda sem ga posral, anyway, če bo kaj narobe z diodo, jo pač obrnite pa bo delalo. Bom narisal na novo, ko se mi bo dalo|O
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

alesrosina ::

hja .... ne vem.
bom se ksne strokovnjake vprasu ..... sam ne morjo bit razlicne diode ... to bi blo pa mal cudn se ti ne zdi? :D

segi ::

Meni tudi!!1 Ampak jez itak nimam pojma o štromu.:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Windi ::

Mogoče pa imate slabe upore, to je lahko tudi razlog.

segi ::

Kako bi žico razčlenil na več delov?
Ali se pri tem zgubi štrom?
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

alesrosina ::

evo, iz prve roke:

daljša žička je pozitiven pol(+)krajša pa negativen(-)

tole je povedano na forumu, ki je posvecen elektroniki (www.elektro-n.com).

tko da ......... NUJNO POPRAVT!!!!!!!

zicko razclens na dela tko, da jo odizoliras, prpravs dve zicke (iste), jih gor prspajkas in to je to.
se skica:
-----<
(zelo dobra, ni kaj :D)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312697 (2209) T0RN4D0
»

Šalterji...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111608 (1465) T0RN4D0
»

LCD >>>>>RULZ<<<<<<

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
362096 (1228) bf4ed
»

Kako sprobat napajalnik

Oddelek: Pomoč in nasveti
51115 (1013) HardwareMaster
»

Abitov Slotket in hlajenje

Oddelek: Navijanje
121140 (926) BroTheR

Več podobnih tem