» »

Čip kot multi switch

Čip kot multi switch

MChip ::

Lep pozdrav vsem!

Ok tole je lahko ali zelo zelo neumno vprašanje ali pa bo mogoče tudi komu prav prišlo!

Rad bi si ki kupil (če sploh obstaja) čip ki bi imel, kot vsi, svoje napajanje in nekaj vhodnih pinov, ter nekaj izhodnih pinov.

Se pravi, da bi skoti pin p1 priklopil nek digitalni signal in bi bi ga nato na drugem pinu lahko dobil spet istega ven! Čip bi seveda vklapljal z napajanjem ki bi najn vezal stikalo.

Mislim da bi se to dalo napisati program za kakega atmelčka ali pa pica ampak imam zelo slabe izkušnje s tem in povrhu mi še programator včasih nagaja!....

Vse informacije ki jih boste podali mi bodo prišle zelo prav!

HVALA ŽE V NAPREJ!!!
Laško je zakon

Brane2 ::

IN zakaj ti navadna žica ne ustreza ?

Na en konec pripelješ signal in ga na drugem dobiš ven. Brez dodatnega napajanja. Seveda na žico lahko tudi priklopiš stikalo...
On the journey of life, I chose the psycho path.

MChip ::

:d

Sem vedel da bo nekdo to vprašal:d

Ammm... Rad bi vklopil 15 kanalov na enkrat. Oz več... Recimo okoli 24 kanalov na enkrat. In bi to potreboval v čim manjši obliki.
Laško je zakon

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Torej ti bi rad 15 vhodov, 15 izhodov in en krmilni pin.

Ko flipneš ta krmilni pin na "1", začne vseh 15 izhodov sledit vsak svojemu vhodu. Tako nekako ?

Kje pa naj bo izhodni pin v neaktivnem stanju ? Je lahko "0" ali mora plavati v luftu ?

Če je lahko "0", lahko problem rešiš z 15 "AND" vrati. En vhod vsakih vrat vežeš na svoj vhod, izhod gre na ustrezni izhod, drugi vhod vseh and vrat pa vežeš skupaj in ta točka je krmilni pin. Ko je ta dol, so vsi izhodi dol. Ko gre ta gor, bodo vsi izhodi sledili svojim vhodom.

Poglej malo po netu za recimo 74HC... serijo čipov. Različni modeli vsebujejo različne podsklope. Spomnim se, da so 74HC04 6 inverterjev v čipu, da vsebuje 74HC00 4 NAND vrata in 74HC32 4 OR vrata. Ne vem na pamet za AND vrata.

Seveda lahko AND sestaviš iz dveh NAND v seriji (druga uporabiš kot inverter) ali pa namesto AND uporabiš OR- takrat bo logika obrnjena- neaktivni izhod bo na "1", ko bo krmilni signal neaktiven-"1" in krmilni signal mora biti na "O", da začnejo izhodi sledit vhodom.
On the journey of life, I chose the psycho path.

MChip ::

Jooooj! Točno!

Hvala! Z logičnimi bom naredil! Hvala še enkrat! Čisto sem pozabil!

Super!

[::)
Laško je zakon

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

Spregledal sem zahtevo po čimmanjši obliki.

Za 15 signalov rabiš torej vsaj 4 čipe, za 24 signalov pa vsaj 6.

Saj čipe lahko dobiš v SMD ohišjih, ki so res majhna in tako ne bi smelo biti problemov. Če gre za TTL siganle, vzami raje HCT serijo, če gre za CMOS pa raje HC.

Če pa bo vse skupaj preveliko, lahko vzameš kak majhen CPLD čip, ki vsebuje programabilno logiko in napišeš par simpl enačb za tista AND vrata.

Vsega skupaj bo to mogoče petnajst vrstic za definicijo pinov (kje hočeš met kaj) in mogoče še 15 za definicijo vsake AND funkcije, pa še to če si neroden in ne najdeš bližnjice.

Za CPLDje si lahko pogledaš na www.xilinx.com, kjer prav tako dobiš brezplačno programje za izdelavo kode. Kabel za programiranje lahko kupiš, lahko ga pa sam narediš.
On the journey of life, I chose the psycho path.

MChip ::

Ql the best!
Hvala ti še enkrat! Res dobra pomoč! :)
Laško je zakon

Zgodovina sprememb…

BluPhenix ::

Lepo, da si našel rešitev. Bi te pa prosil, da naslednjič ne toliko krancljaš sporočil. En smeško več kot zadostuje. Hvala.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

radiator ::

No drugače so buffer-ji in driver-ji namenjeni za to. So tudi 74xx in imajo vhode in en ali dva enable pina s katerimi kontroliraš izhode.
Kaj je jutri že bilo?

Brane2 ::

Mater, ne vem, kako sem to pozabil.

Ja, HC/T/ 244, 245 in podobne zadeve bi si kazalo ogledat. Prednost je, ker je na čipu dvakrat več bufferjev (8 bufferjev namesto 4 AND vrata) in ker se da imeti izhod neaktiven kot bodisi "0" ali floating - odvisno od izbire čipa...
On the journey of life, I chose the psycho path.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

logčina OR vrata

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111325 (1003) Brane22
»

Izhodi na IR sprejemniku

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
112098 (1954) svizec75
»

Katero elektronko naj uporabim

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
252174 (1685) neoto
»

1.5 V LED flashers...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
241264 (1009) T0RN4D0
»

74HC**** logična vezja

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
261528 (1359) Boky

Več podobnih tem