» »

Sončne/solarne celice

Sončne/solarne celice

osti1 ::

Haj.

Zanima me, kok močne celice rabim, da sveti 8 takih žarnic (ŽARNICE HALOGENSKE NL205-4)? Stvar je za razsvetljavo garaže in vikenda (prostori brez oken). Prodajalec pravi, da dajo žarnice dovolj svetlobe. Kaj pa če so 45W-ne?

Na netu sem najdu navodil za "Homemade Solar Cells" (eMula), baje nek Japonski patent. Pa me zanima, če je sploh možno kaj takega nardit doma - da je dovolj močno.

LP
osti
Če polžu ukradejo hišico, ... a je nag ali brezdomec?

Highlag ::

Torej to je popolna neumnost. Kupi raje 12V varčne žarnice. Za 1/2 moči boš imel 5x več svetlobe......
Dobiš jih zelo verjetno v kakšni navtični trgovini.

Glede celic: ne vem kakšen je ta "Japonski patent". Vsekakor pa boš z nakupom poštenih profesionalnih celic imel manj težav.
Glede na to, da skušaš uporabiti halogenske žarnice za solarno razsvetljavo bi rekel, da se na elektriko ne razumeš najbolje ...:\
Never trust a computer you can't throw out a window

osti1 ::

Nope, nič elektrike ne poznam, razen da te useka. Moje področje je obramboslovje. Rabim nekaj, kar ne bo potrebovalo 220V linije, bo dajalo dovolj svetlobe, da ne rabim nočnogleda, in bo po možnosti bilo mogoče napolnit.
Tle so ble dve teme na področju solarnih celic, in ena je bla za radio in veršterkerijo. So, me thinks, to bi pa lohk tut za lučke uporabu.

Se prav, varčne 12V žarnce. Ka je pa z halogenkami narobe?

LP
osti
Če polžu ukradejo hišico, ... a je nag ali brezdomec?

gzibret ::

Jaz se tudi ne spoznam prav dobro na tale štrom, lahko pa vseeno dodam nekaj:

Z solarnimi celicami nikoli ne boš dobil 220V izmenične napetosti (takšne, ki je v vtičnici). Solarne celice dajo enosmerno napetost, voltaža pa je odvisna od količine sončeve svetlobe ter količine celic.

Sedaj ne vem, kako imajo to zrihtano drugje, samo verjetno gre enosmerni štrom iz celic preko kakšnega transformatorja v akumulator, šele iz akumulatorja pol do končnega porabnika (žarnice). Ker pa te zadeve niso narejene za 220V izmenične nap., boš nujno moral kupiti žarnice, ki svetijo pri 12V ali pa morda še manj.

Če kupiš kakšne varčne variante IMO ne rabiš imet več, kot kakšen kvadratni meter solarnih celic, seveda, če ne boš razsvetljeval kakšne športne hale celo noč >:D
Vse je za neki dobr!

osti1 ::

Ne, ne, ... mene ne zanima 220V napajanje, samo da mam štrom za luč. Solarna energija me je zanimala, ker je vikend na sončni strani in mam sonce na voljo. Zraven je tut potok, tko da bom verjetn še to kej vpregu.
Predvsem me zanima, če je to sploh mogoče. In da naum na novo Amerike odkrivu raje vprašam. Poskusu bom nardit po tistih navodilih, mogoče mi uspe.
V Sparu sm kupu lučke za vrt razsvetljevat, in če majo one sončne celice, pol se to nekak da zrihtat. 6kSIT pa tut ni nevemkok za eno lučko. Če vzameš v obzir, da mi Elektro hoče računat 200kSIT za lajtngo (brez dela). Plus 12kSIT mesečno.

LP
osti
Če polžu ukradejo hišico, ... a je nag ali brezdomec?

gzibret ::

Recimo Zasavska koča na Prehodavcih ima za razsvetljavo cca 2 ali 3 m2 solarnih celic. Na sliki se lepo vidijo štirje panoji teh celic.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

PaX_MaN ::

Nekaj takega morda?
Če si maher, naredi sam.:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Highlag ::

S halogenskim žarnicam ni nič narobe, le varčna ti bo dala pri isti moči bistveno več svetlobe. Zato lahko če količina svetlobe zadostuje kupiš žarnice z manjšo močjo.

Pri sončnih celicah cena narašča z večanjem površine celic. Večanje površine celic je povezano z porabo. Prav tako je potrebno glede na porabo dimenzionirat akumulator.... Zato se splača pogledat za porabniki, ki pokurijo čimmanj elektrike.

Za pravilno dimenzioniran sistem moraš vedeti tudi količino sončnih dni na tvoji lokaciji na leto, moč vseh porabnikov, približen plan porabe ...
Če tega ne boš imel bo sistem ali premalo zmogljiv in ti bo kar naprej zmanjkovalo elektrike, ali premočan, kar pa boš drago plačal.
Never trust a computer you can't throw out a window

osti1 ::

Se pravi:

- določim, kaj in koliko rabim;
- pogledam vire energije (sončne dni, pretok potoka, ..);
- poiščem najugodnejše in najmanj potratne sisteme;
- vse skupaj dam, po možnosti brez povzročitve splošne nevarnosti za Centralno Evropo.

Se pravi, v skrajni fazi lahko kanibaliziram vrtne lučke na solarne celice in mam razsvetljavo. Ker v bistvu rabim:

- vir elektrike (celica);
- vir konstantne jakosti (akumulator);
- porabnik (ne preveč potraten)?

LP
osti
Če polžu ukradejo hišico, ... a je nag ali brezdomec?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kapaciteta akumulatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
759528 (8255) madog
»

osvetlitev brunarice

Oddelek: Loža
396271 (4306) nurse013
»

Zakaj so sončne celice fiksno postavljene?

Oddelek: Znanost in tehnologija
467048 (4423) bili_39
»

home made klima+ napajanje s sončnimi celicami. (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
6011804 (8230) energetik
»

12 V varčna žarnica na akumulator...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
153848 (3708) _Marko_

Več podobnih tem