» »

Direktna povezava z možgani

Direktna povezava z možgani

snow ::

Tale članek me je napeljal na eno moje staro razmišljanje o direktni povezavi možgan in računalnika.

Po moje bo v bližnji prihodnosti razvita mala naprava, recimo velikosti kot so današnje bluetooth slušalke, ampak ta naprava bo pošiljaja električne impulze, ki jih bo zaznala na površju lobanje, v računalnik in ta jih bo interpretiral in uporabljal namesto signalov iz miške in tipkovnice.

Samo skeniranje signalov na površju možgan se že uporablja in sicer za ugotavljanje aktivnosti možgan.


Sam hardware ni nekakšna ultra znanost (ojačanje signala, mogoče kakšna obdelava in pošiljanje signala v računalnik z mikrokontrolerjem). No vprašanje je kateri signali (in koliko: par elektrod, 10 elektrod, tisoče elektrod?), če sploh kateri, dajejo dovolj informacij za takšno uporabo.

Nadalje je interpretacija signala. Osebno se mi zdi, da bi lahko naši možgani pripomogli k učenju uporabe takšnega sistema - učili bi se ga kot uporabe tipkovnice/miške. Verjetno pa bi moral računalnik uporabljati kakšno umetno nevronsko mrežo za interpretacijo teh prejetih rezultatov.

Ta direktna povezava je enosmerna, v obratni smeri pa bi informacijo od računalnika še vedno prejemali v obliki slike in/ali zvoka.

Mnenja, ideje in kritike zaželjene!
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

nastyboy ::

za merjenje preko elektrod.... se da ugotoviti zgolj katero področje je aktivno. Kaj koristnega pa lahko dobimo ven iz tega je pa drugo vprašanje... glede na to koliko nevronov je v možganih mi je rekel mentor da je to tako kot da bi poskušal z meritvijo magnetizma nad čipom ugotoviti kaj čip dela...se pravi težko. Gre pa razvoj naprej.. tako da se nikoli ne ve

PaX_MaN ::

Da bi se vsakič, ko bi pomislil na pr0n, zalaufal WMP z ekstra br00tal hamster pr0nom? Ne, hvala.
Za gluhe, slepe ipd. že mogoče, ampak hvala, nihče mi ne bo po možganih šaril.

Nejc Pintar ::

Ne, WMP se ti ne bi odprl ko bi pomislil na pr0n, ampak ko bi si zaželel da se odpre wmp.
Lahko je biti prvi, če si edini!

snow ::

> že mogoče, ampak hvala, nihče mi ne bo po možganih šaril.

Potem vrži gsm takoj stran!! Ta ti namreč oddaja tudi v glavo.
Jaz pa sem govoril o neinvazivni tehniki... merjenje napetosti na površini.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

grex ::

Saj ta naprava ti ne bi šarila po možganih bučko :)
Namesto, da bi možgani signalizirali roki eno zaporedje signalov, ki bi vsakič, ko pomisliš na pron, le-ta odprla zahtevani pron z določenimi kliki, bi imel nekje neko bluetooth napravo, ki bi aktivnost možganov direktno interpretirala da se ti pron požene, brez da ti roka dela.

Kaj točno bi blo tle narobe???

Pegaz ::

On najbrž misli, da mu ne bi bilo všeč, če bi po pomoti pomislil na pr0n in bi se mu zares odprlo v kakšnem neprijetnem trenutku.:)

Luka Percic ::

IMHO;
Ste čuli za "umetno" uho?
Če sem prav razumel, gre za to, da možganom preko mikrofona pošiljajo elektro impulze, ki jih lahko možgani zaznajo.
Kje je fora?
Možganom ni treba pošiljat istih podatkov kot so jih prejemali preko "naravnega" ušesa. Pošiljajo pač nekaj. In če jih možgani lahko zaznajo, jih bodo počasi navadili uporabljat. S pomočjo te metode je viliko popolnoma gluhih oseb spet začelo "slišat". En problem pa je; oseba mora bit enotolko inteligentna (poznam primer kjer stvar ni delovala ker je oseba bila umsko malo (ampak res malo) zaostala)), problem je tudi ker taka oseba se je morala nekoč v mladosti že "naslonit" na slušno razumevanje (če je oseba gluha od rojstva, nebo razvila centrov v možganih in posledično je taka naprava obsojena na propad.). Torej eden takih slovencev je bil svoj čas po televiziji; ko je imel 18 let je čez noč izgubil sluh. Po cca 10 letih so mu to napravo namestili. Na začetku ni razumel nič, slišal je le nekakšno šumenje. Zat je imel posebne vaje, kjer je poslušal različne zvoke posamično, in tudi tako da je predmet videl. No, počasi je začel s pomočjo tega šumenja slišat, zdaj že razume vsak govor, svojega, razlikuje med različnimi izvori...

Kaj hočem povedat?
Da ni treba da razumemo kako možgani delujejo da naredimo tak vmesnik (!obojestranski celo!) vse kar je treba, je približno zadet napetost, ferkvenco, pa kar je še takih podrobnosti. Le tej morajo biti dovolj jasni, če je razlika v signalu mora bit ta tudi izražena, če je podatkov veliko, mora biti tudi več umetnih povezav,... (pač preučevat kakšne impulze posreduje naprimer oko, ter potem to približno posnemat).
Naslednji korak je učinkovit učni proces z tem implantom. Moramo imet ustrezne postopke učenja z tem "podaljškom", naloge ki jih nemoremo rešitit z drugimi okončinami. Osebno si to predstavljam kot neko prazno izolirano sobo (da zmanjšamo druge informacije na minimum), potem pa počasi dodajat informacije preko teh kanalov (alpa jih ugotavljat). Po mesecih vaje imamo vmesnik. Edini problem zna še bit pri kateri starosti bi se to še dalo naredit. Pri dojenčku gotovo, ampak na njih testirat je precej nehumano zaenkrat. Na starejših osebah pa je tak postopek hitro lahko pokopan (zaradi manjka izgradnje vzorca v mladosti za tak "modul").
Zdaj samo premikanje kurzorja nebi smelo bit problem ker je le ta reč IMO precej podobna premikanju roke.

Neon Dei ::

To bi te utegnilo zanimati:

http://www.medicalnewstoday.com/medicalnews.php?newsid=53862

Na kratko: deček igra space invaderse "brez rok", samo z zamišljanjem potez oz. gibov.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

snow ::

Ja, za takšna razna preprosta upravljanja vem in zato ni vrag, da se nebi dalo naredini nekaj bolj univerzalnega. Nadomestek tipkovnice in miške hkrati.

nastyboy, jaz nisem rekel, da bi poskušal razumet možgane. Malo bi snemal vzorce, ob različnih situacijah. Na primer: Ko si skoncentriran na črko A, na črko B itd. In s temi podatki bi potem učil eno umetno nevronsko mrežo.
Po drugi strani pa bi pomagali naši biološki možgani s svojo sposobnostjo učenja.

Takšna približno je ideja. Saj verjetno marsikje že poizkušajo kaj takega...
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: STASI ()

snow ::

Tudi Mirosoft je začel migat v tej smeri: https://www.technologyreview.com/TR35/Profile.aspx?Cand=T&TRID=629.

Saj to bodo novodobne tipkovnice/miške/joysticki hkrati... in čez par let bodo vsi pravi geeki hodili naokoli popolnoma obritih glav. Še malo kasneje pa bodo (bomo:D) imeli v glavi vgrajene brezžične oddajnike.

Kako pa kaj v kontra smer gre? Da bodo z električnimi impulzi dajali razne občutke? Enkrat sem bral, da že vejo kako spodbudit občutek pospeška.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

gzibret ::

Obstaja tudi prenos v obratni smeri. Slepemu so dali kameri, v vidni center pa so zabili kakih 100 elektrod, ki so stimulirale sive celice glede na CCD sliko v kameri.

Tipo je bil pol sposoben zaznavati obrise predmetov, torej hišo, pločnik, avto... dovolj, da se je lahko gibal naokoli.

Pošljem link, če bom imel kaj sreče pri iskanju.
Vse je za neki dobr!

Luka Percic ::

Osebno verjamem, da se to nebo uveljavilo.

Zakaj?

Ker imamo vmesnike ki jih od rojstva naprej učimo uporabljat, ter nove vmesnike, ki jih znamo uporabljat kot nosne mišice. Malo, nenatnačno, ali pa ne sploh.

Pravim le, da ni šans, da bomo kurzor premikali bolje/hitreje/natančneje kot to zdaj počnemo z rokami.
Roke smo trenirali 10 let in več (ročne spretnosti/risanje/pisanje/), potem še kakšno leto prilagoditve na miško/...
Roke so pravzaprav en zelo hud output vmesnik. Deset neodvisnih prstov,...
Input pa mamo tudi že sedaj hud- oči. Prava avtocesta, če mene vprašate!

Tej inputi/outputi so lepo standardni, hitri,.. take igračke so pa imo le za razne invalide, ki jim stvari manjkajo.

Ko bo čas, se bomo že integrirali- direktno.

Tej posredniki so pa dead end.

sverde21 ::

Sej počas bo postalo moderno da boš svojemu pravkar rojenemu otroku dal vgradit en čip v možgane ;)
<?php echo `w`; ?>


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nova vrsta možganske elektrode se pogovarja v obe smeri

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
106157 (5007) Matevz96
»

Robotska roka nadzorovana z mislimi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
388517 (4067) Jst
»

Nov "gizmo", ki kani nadomestiti miško

Oddelek: Novice / Zasloni / projektorji / ...
345958 (3836) zdobersek
»

krmiljenje robotov z mislimi

Oddelek: Znanost in tehnologija
111845 (1655) BigWhale
»

Umetna roka, ki jo je mogoče krmiliti z možgani

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
485669 (4293) Road Runner

Več podobnih tem