» »

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Zakaj so električni avtomobili prava stvar

Temo vidijo: vsi
««
692 / 1133
»»

Utk ::

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.

nekikr ::

Deljenje? Ti to resno? Vsak kmet ima svoj kombajn, ker ravno takrat, ko ga bo rabil, ga bodo rabili tudi drugi. Avti so pa tako poceni, glede na plače, da se nihče ne bo s tem ukvarjal in fehtal okoli.

fikus_ ::

" . . . letni servis, ki pri leafu ni odvisen od kilometrov, stane pa drobiž. . . . "

Imaš kakšen info za to, ali kar tako na pamet?!

nekikr ::

Na pamet malo govori. Enako stane, kot ICE.

codeMonkey ::

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.


Je se ena fina moznost: "takozvani" Auto-moto-vlak Zagreb-Split. Baje hodijo dol takole na veliko tudi z ICE, ker je baje ceneje. Sem pa samo slisal in se nisem poglabljal... Vseeno je tole odlicno za EV.

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

fikus_ je izjavil:

" . . . letni servis, ki pri leafu ni odvisen od kilometrov, stane pa drobiž. . . . "

Imaš kakšen info za to, ali kar tako na pamet?!


Konkretno za Leafa sta prvi in drugi servis ranga 80-100 EUR, tretji, ki je malo vecji pa okrog ~150 EUR. Tko pravijo na uradnih servisih. Servisi so na eno leto ali pa na 30.000km. Tisto kar je prej. Drugih nekih predvidenih menjav ni.

vostok_1 ::

codeMonkey je izjavil:

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.


Je se ena fina moznost: "takozvani" Auto-moto-vlak Zagreb-Split. Baje hodijo dol takole na veliko tudi z ICE, ker je baje ceneje. Sem pa samo slisal in se nisem poglabljal... Vseeno je tole odlicno za EV.


Pravzaprav to bi bila odlična iniciativa za ponovne investicije v železniško infrastrukturo.
Pa še ko si na vagonu lahko dofilaš ker itak že ima prisotno visokonapetostno linijo.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

telexdell ::

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.

Obstaja pa še boljša rešitev- z EV do Jožeta Pučnika ali Benetk ali Celovca ali Zagreba in pogledati malce v svet. Vidiš nekaj drugega , pa še kot olupljena banana se ne počutiš.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Utk ::

nekikr je izjavil:

Na pamet malo govori. Enako stane, kot ICE.

Tako so mi rekli v salonu. Ja, lahko stane 100 evrov, če si ne zamenjaš sam brisalcev ali natočiš tekočine za šipo. Drugače pa ne.

Okapi ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.

Obstaja pa še boljša rešitev- z EV do Jožeta Pučnika ali Benetk ali Celovca ali Zagreba in pogledati malce v svet. Vidiš nekaj drugega , pa še kot olupljena banana se ne počutiš.

LOL Je rekel en, ki očitno še nikoli ni letel malo dlje.>:D

jype ::

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.

Gagarin ::

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.

Obstaja pa še boljša rešitev- z EV do Jožeta Pučnika ali Benetk ali Celovca ali Zagreba in pogledati malce v svet. Vidiš nekaj drugega , pa še kot olupljena banana se ne počutiš.


Huh, kdaj si pa ti nazadnje več ko 7 ur kam letel? No razen če letiš v prvem razredu se definitivno počutiš kot olupljena banana...

telexdell ::

Gagarin je izjavil:

telexdell je izjavil:

Utk je izjavil:

Za Dalmacijo pa tudi obstaja rešitev za naslednjih 10 do 15 let. V dveh družinah se sigurno najde en ice avto, če ga že sam nima kdo doma...malo pameti in deljenja ne škodi.

Obstaja pa še boljša rešitev- z EV do Jožeta Pučnika ali Benetk ali Celovca ali Zagreba in pogledati malce v svet. Vidiš nekaj drugega , pa še kot olupljena banana se ne počutiš.


Huh, kdaj si pa ti nazadnje več ko 7 ur kam letel? No razen če letiš v prvem razredu se definitivno počutiš kot olupljena banana...

Le kakšno vezo ima letalo z lupljnejem turistov ob Hrvaški obali?. Pa zakaj leteti 7 ur daleč na dopust, če že v uri ali dveh dosežeš večino destinacij na Mediteranu?
Do npr. Turčije pa sem tam uro in nekaj v avtu do letališča. Potem se čekiram, spijem kakšno pivo...da mineta mogoče dve urci. Pol sem vsega skupaj dve urci v letalu, kjer malce pomalicam in spijem kakšno kavico. Pol pa imam še kakšni dve urci časa za kakšno okrepčilo in transfer do hotela. Do Dalmacije pa sem v razgretem avtu med turistično sezono in posledično zastojih zagotovo 7+ ur, brez pivca, brez malice, brez kavice in brez razgibavanja. Za nameček pa npr. V Turčiji za neprimerno boljšo storitev plačam kar nekaj manj, kot v Dalmaciji, kjer te hočejo olupiti na vsakem koraku.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

feryz ::

Razgret avto? Kaj pa voziš, fičota? Zakaj ne bi malical, če se voziš 7 ur z avtom? Ti kdo grozi, da ne smeš?
Do hrvaškega mora je dobro uro, btw. Seveda za primerjavo daš tudi Cavtat, brez problema. Sredi največje gužve.
Je pa luštno čakanje na letališčih, avtobusih, raznih Gopti variantah. Prav imaš. Ni boljšega.
Da ne govorimo, da niti vode ne smeš vzeti an letalo, kaj šele kaj drugega.

Okapi ::

Okapi je izjavil:

1.) Tesla ima že L4.>:D
Očitno sem se prenaglil. Musk je pred nekaj dnevi tvital na to temo.

Parking lots are a remarkably hard problem. Doing an in-depth engineering review of Enhanced Summon later today.


Na vprašanje, ali dela v (večnadstropnih) parkirnih hišah:
Initially, single plane, but hopefully multi-story later this year

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

telexdell ::

feryz je izjavil:

Razgret avto? Kaj pa voziš, fičota? Zakaj ne bi malical, če se voziš 7 ur z avtom? Ti kdo grozi, da ne smeš?
Do hrvaškega mora je dobro uro, btw. Seveda za primerjavo daš tudi Cavtat, brez problema. Sredi največje gužve.
Je pa luštno čakanje na letališčih, avtobusih, raznih Gopti variantah. Prav imaš. Ni boljšega.
Da ne govorimo, da niti vode ne smeš vzeti an letalo, kaj šele kaj drugega.

Si že sploh kdaj letel z letalom? Si lahko na krov neseš vodo, pivo, žganje... kar ti srce poželi. Ko pa obstaneš v kakšnem zastoju ti pa tudi pri avtu za 100+ jurjev čez nekaj časa odpove klima. Doživel sam pri 40+ na jugu Italije.

Drugače pa- za uro razdalje pa EV in polnjenje najbrž ni nobena težava. Če pa si z ICE privoščiš malico med vožnjo, zakaj ne bi takrat tudi napolnil EV?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

m0LN4r ::

jype je izjavil:

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.

Boljs da ne. So pa ful pocnei te Tesle, pa verjetno tudi kak potrosni material je cenej, kot pri ICE, ce ze govorite o tem, da na _dooolgi rok_
Kok ljudi pa ima EV vec kot 5 let in pove po pravici, kako bo naslednjih 5 let kaj s popravili. Ja tudi elektricne pumpe, motorji in marsikaj se kvari.
Za to ker je EV se ne pomeni, da se ne kvarijo stvari, tako da je realen TCO bistveno drugacen od tega hypanega, propaganda TCOja.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

MrNighthawk ::

jype je izjavil:

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.

Težave se lahko pojavijo z dva dni ali pa dvemi desetleji starim avtom (ICE ali EV). Z EVjem nimaš problemov, če si narediš plan in imaš pregled nad polnilnicami.
Jaz sem šel iz Lj v Novo mesto in spregledal koliko pol (prazen) tank imam in je bilo treba v bližnjo vas zapeljat.

fikus_ ::

Citiram iz Financ:

"Nemški inštitut za solarne energijske sisteme Fraunhofer odpira boj za najbolj trajnostni vir energije. Po raziskavi inštituta, ki zajema celotno dobo od proizvodnje, uporabe do razgradnje vozil, so avtomobili na vodik in gorivne celice do okolja bolj prijazni kot klasični električni."

Še povezava do članka (za branje se morate registrirati):
https://avto.finance.si/8950612/V-casu-...

Utk ::

A to je tist inštitut, ki je isto trdil za dizel? Potem je tudi to enako "res".

kow ::

Nakladajo.

https://www.ise.fraunhofer.de/content/d...

Studijo so narocili vodikovci.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

pegasus ::

Vodik bo potencialno zanimiv šele takrat, ko bomo imeli tak presežek vetrnic, da bodo lahko pokrivale vso izgubo s transportom in skladiščenjem vodika.

svit ::

Plačana raziskava. Avtomobili na vodik in gorivne celice so mrtvi, ker gre za energetsko potratni sistem. Toyota je z zadnjimi dogovori s kitajskimi proizvajalci baterij (CATL, BYD) in Panasonicom tudi sama priznala zablodo.
Ni ideje

Emobi ::

Vodikovo tehnologijo podpira naftna industrija, ker se nadeja nadaljnje prodaje energentov - vodika iz plina.

Ta inštitut pa spet zavaja z napačnimi vstopnimi podatki raziskave: povprečna življenjska doba evropskega avtomobila ni deset let, to je povprečna starost evropskega voznega parka (ali pa si mogoče novinar to narobe razlagal).

350 kW polnjenje EV-jev zadostuje za večino potreb, tako da vodik tudi glede polnjenja ni več takšna prednost.

Rabi pa vodikova tehnologija spet veliko reklame, sploh po fiasku oziroma eksploziji črpalke na Norveškem, ko so zaradi tega zaprli še dve črpalki in ustavili prodajo avtomobilov na vodik.

roCkY ::

350 KW polnenje trenutno zgleda še kar nekaj oddaljeno. Sploh za 60-70% kapacitete accuja. No tudi malo pod 200KW cca. 40%-50 kapacitete accuja je že nekaj sploh če je poraba avta cca. 150Wh/km. SUV-i in kaka podobna večja kravca (pickup), ki bi me morda prepričala prej kot sem trenutno odločen glede opcij nabave električnega vozila za na cesto je pač druga zgodba. Ampak 70 KWh baterija in realno polnenje cca. 1000km/h je pa že tisto pri čemer niti pri dalših in nepredvidenih poteh ni več treba misiti na energijo. Ko bo seveda enkrat gostota ustreznih (prostih) polnilnic dovolj velika.
Se pa zadeve seveda premikajo. Morda hitreje kot zgleda s pozicije rednega sicer bolj površnega sledilca tematike.

fikus_ ::

Ena "novost" za EV:

https://www.avto-magazin.si/plugin/proe...

Niso prvi s to idejo, tako da če nimajo delujočega prototipa, se jaz ne bi preveč hvalil. Kako je pa v resnici???

Protean je že pred ~10 leti imel prototipe In-Wheel motorjev, ampak še nisem opazil množične uporabe.

Okapi ::

fikus_ je izjavil:

Protean je že pred ~10 leti imel prototipe In-Wheel motorjev, ampak še nisem opazil množične uporabe.
Slovenski Elaphe tudi (od 2006, če se ne motim). Fizik Andrej Detela se pa z njimi trudi že 30 let.

feryz ::

Ampak, če ti ne uspe priti na naslovnice, bolj ali manj, v prazno brcaš.

borisk ::

jype je izjavil:

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.


sem letos na parkplacu od apartmajev, kjer smo se letos namakali prav tako videl modelx z norveškimi tablicami (tablico je imel xx-SUNPWR, ne vem mogoč je kak youtuber) V glavnem prišli so familija (4kom), kako dolgo pa so potovali pa nisem uspel vprašat, ker smo se ravno križal, pa naš tamal mujo ni sodeloval... Opazil sem samo eno stvar ki me je res zmotila, in sicer da je imel prve gume res zlizane, precej bolj kot zadnje. Nimajo tesle pogon bolj orientiran na zadnjo os?

BigWhale ::

Planiranje poti z elektricnom vozilom:

- sestanek v Ljubljani
- ugotovis, da prides na cilj z manj kot 50% baterije
- pogledas kje na cilju so polnilnice, googlas kak je failure rate polnilnic, ker noces priti na tako, ki ne bo delala
- ker gre za dvourni sestanek bi blo idealno, da bi polnil avto med sestankom, 22kW polnjenje bo povsem zadoscalo
- najbliznja 22kW polnilnica je oddaljena 30 minut pesacenja do kraja sestanka
- shakes fist at the sky
- pot v avstrijo
- iskanje hitre polnilnice na poti proti avstriji
- razmisljanje po kateri poti se odpraviti, po ACje 50km vec poti, casovno pa samo par minut dalj
- iskanje polnilnice v avstriji, googlanje kako se zadeve placuje in kaksne narocnine so potrebne za uporabo polnjenja

Celotna pot je po google maps dolga 435km, s povprecnim dosegom 240km bo taksna pot najbrz kr zabavna. :)

PS: Namesto dodatnega enournega pesacenja v Ljubljani, bi se verjetno bolj izplacalo planirati en postanek na hitri polnilnici za kakih deset minut.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

jype ::

telexdell je izjavil:

Do Dalmacije pa sem v razgretem avtu med turistično sezono in posledično zastojih zagotovo 7+ ur, brez pivca, brez malice, brez kavice in brez razgibavanja.
Pojdi s kolesom, boš imel vse to, pa še moralno zadoščenje, ker rešuješ planet.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: kow ()

Okapi ::

BigWhale je izjavil:

PS: Namesto dodatnega enournega pesacenja v Ljubljani, bi se verjetno bolj izplacalo planirati en postanek na hitri polnilnici za kakih deset minut.
V avtu imaš električni skiro, in ne bo več ena ura pešačenja, temveč 15 minut vožnje.

Ali od polnilnice vzameš taksi, 3-4 evre v eno smer.

kow ::

Elektricni skiro je zelo dobra resitev. Je pa kar problem, da zasede veliko prostora v prtljazniku. Tukaj je morda nekaj prostora za inovacijo - morda bi jih lahko ponudili kot dodatek k EV-jem (da bi se optimalno zlozil in prihranis prostor).

Nikec3 ::

borisk je izjavil:

jype je izjavil:

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.


sem letos na parkplacu od apartmajev, kjer smo se letos namakali prav tako videl modelx z norveškimi tablicami (tablico je imel xx-SUNPWR, ne vem mogoč je kak youtuber) V glavnem prišli so familija (4kom), kako dolgo pa so potovali pa nisem uspel vprašat, ker smo se ravno križal, pa naš tamal mujo ni sodeloval... Opazil sem samo eno stvar ki me je res zmotila, in sicer da je imel prve gume res zlizane, precej bolj kot zadnje. Nimajo tesle pogon bolj orientiran na zadnjo os?

Ne. Pri normalnem "kruzanju" dela skoraj samo sprednji motor, ki ima boljši izkoristek. Pri kakih norih pospeških, pa je v glavni vlogi res zadnji motor.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

BigWhale je izjavil:

PS: Namesto dodatnega enournega pesacenja v Ljubljani, bi se verjetno bolj izplacalo planirati en postanek na hitri polnilnici za kakih deset minut.
V avtu imaš električni skiro, in ne bo več ena ura pešačenja, temveč 15 minut vožnje.

Ali od polnilnice vzameš taksi, 3-4 evre v eno smer.


Mislim, da se bom vseeno sprehodil, ker od ZOOja do siske ze nekaj casa nisem hodil pes, pa se pot je kr ok. :)) Mogoce nazaj grede zavijem se v ZOO, ker ze res sto let nisem bil tam. :)

telexdell ::

jype je izjavil:

telexdell je izjavil:

Do Dalmacije pa sem v razgretem avtu med turistično sezono in posledično zastojih zagotovo 7+ ur, brez pivca, brez malice, brez kavice in brez razgibavanja.
Pojdi s kolesom, boš imel vse to, pa še moralno zadoščenje, ker rešuješ planet.

Če imaš vse to, pol na Hrvaškem lahko greš s kolesom na avtocesto, da boš lahko tičal v zastojih?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kow ::

Izgleda, da VW koncno vsaj priblizno resno misli. Njihova tovarna v Zwickau naj bi imela kapaciteto cirka 300k (recimo, da pridejo do polne proizvodnje nekje sredi 2021).
To je pa ze lepa stevilka.

Nikec3 ::

Tesla je v Q2 pridelala cca 200 milijonov izgube. Delnica je po zaprtju borz padla za 11%.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Spock83 ::

borisk je izjavil:

jype je izjavil:

Norvežan, ki je pred kratkim prišel z Norveške, je šel s Teslo (model S) na morje (z družino, skupaj 5 članov) na hrvaško obalo. Nič ni omenjal kakšnih težav na poti.


sem letos na parkplacu od apartmajev, kjer smo se letos namakali prav tako videl modelx z norveškimi tablicami (tablico je imel xx-SUNPWR, ne vem mogoč je kak youtuber) V glavnem prišli so familija (4kom), kako dolgo pa so potovali pa nisem uspel vprašat, ker smo se ravno križal, pa naš tamal mujo ni sodeloval... Opazil sem samo eno stvar ki me je res zmotila, in sicer da je imel prve gume res zlizane, precej bolj kot zadnje. Nimajo tesle pogon bolj orientiran na zadnjo os?


Lahko pa je preprosto malo zamenjal gume oz. rotiral. Definitivno jih je zažgal, ko je folku kazal pospeške :)

VaeVictis ::

Nikec3 je izjavil:

Tesla je v Q2 pridelala cca 200 milijonov izgube. Delnica je po zaprtju borz padla za 11%.


BTW izguba je bila 408 mio USD izgube, ne 200.

nekikr ::

Q3 zna biti brutalno slab :(

Nikec3 ::

nekikr je izjavil:

Q3 zna biti brutalno slab :(

Jup.

Tesla ima gromozanski problem, da z večanjem ekonomije obsega ne povečuje marž, ampak jih zmanjšuje. Tole izgubo so pridelali kljub temu, da so imeli končni "push", ter da so dostavili več vozil kot so jih proizvedli.

Da ne omenjam tega, da so kupili celoten Solar City, zdaj pa njegovo poslovanje praktično zapirajo. Solar Roof verjetno ne pride nikoli. Elon je delničarje prepričal v pripojitev samo zato, da se je njegov bratranec izognil bankrotu.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zheegec ::

Tesla ima gromozanski problem, da z večanjem ekonomije obsega ne povečuje marž, ampak jih zmanjšuje.

Najbrž zato, ker so prodali cel kup starejših vozil iz zaloge s popustom. Mogoče so malo spremenili accounting. Ampak najbolj na marže vpliva nižanje cen Model 3 in pa nižanje cen in hkrati nižanje prodaje Model X in Model S.

V 2018 je Tesla imela tudi cel kup rezervacij za Model 3 in je lahko prioretizirala proizvodnjo in prodajo modelov z višjo maržo. Kdor je naročil poceni verzijo Model 3 v 2016 je bil nižje na prioriteti za dostavo kot nekdo, ki je naročil Performance Model 3 v letu 2018. V 2019 pa ni več backloga, zato Tesla proizvaja samo sprotno povpraševanje.

Tesla je imela par vzvodov za povečanje prodaje v Q2 2019: novi trgi (UK), ponovna razpolovitev US tax credits 31. junija in pa nove subvencije v Kanadi (Tesla goljufa, da se je kvalificirala za te subvencije, but nevermind), ter pa prodaja obstoječih neprodanih zalog. Nič od tega ne bo obstajalo v Q3.

Kot sem že napisal v Tesla temi - Prevzem SolarCity nadaljuje zgodbo o uspehu! Tesla bi morala odpisati SolarCity in ga poslati v bankrot.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

llc ::

z e-avtom do Splita in nazaj, 6 ur vožnje, 7 ur polnjenja :))

DamijanD ::

Čeprav za večino stvari tukaj ni kriv avto ampak stanje/delovanje polnilnic.

kixs ::

Pa ni imel Tesle, da bi uporabil njihove hitre polnilnice.

Nikec3 ::

DamijanD je izjavil:

Čeprav za večino stvari tukaj ni kriv avto ampak stanje/delovanje polnilnic.

Je tudi avto kriv. Najmanj učinkovit električni SUV na trgu.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Okapi ::

isključili smo klimu i radio
21. stoletje:))
Tako smo se mi nekoč z džipom vozili po neki vukojebini v Indoneziji, in upali, da pridemo do naslednje črpalke. Vmes smo pa imeli burno debato, za koliko km vožnje bencina porabi klima na uro.

Gagarin ::

llc je izjavil:

z e-avtom do Splita in nazaj, 6 ur vožnje, 7 ur polnjenja :))


Odličen primer "Zakaj so električni avtomobili prava stvar" LOL

P.s.: A Warpi je končno že dobil 3 (se je nekaj hvalil par tednov nazaj...). Nekam je zginil. Ga je tolk sram parletnega nabijanja tukaj al kaj?

Okapi ::

Prejšnji teden bi ga moral prevzeti na Dunaju, ampak se je tik pred zdajci izkazalo, da nekaj z avtom ni v redu in mora še na servis pred tem. Več pa ni povedal.
««
692 / 1133
»»