» »

naloga iz kombinatorike

naloga iz kombinatorike

mimi8 ::

No.. js mam pa že kr na začetku nekaj problemov z matematiko.. pa bom kmal na vrsti za pred tablo..

Bi znal kdo približno razložit naslednjo nalogo.. To nalogo je profesorica zgolj hitro nalogo rešila na tabli
vendar ni blo nobene razlage.. in ker se je noben ne upa nč vprašat.. bolj malo vem, zakaj se gre..

Naloga:
S črkami sestavljamo besede dolžine 3 brez ponavljanja črk. Koliko besed:
a.) lahko sestavimo; rešeno: n= 6x5x4= 120 (zakaj je ravo 6x5x4?)
b.) lahko sestavimo samo iz soglasnikov; n= 4x3x2= 24
c.) se začne s samoglasnikom; n= 2x5x4= 40
č.) se začne in konča s soglasnikom; n= 4x4x3= 48
d.) se začne s črko E; n= 1x5x4= 20
e.) vsebuje črko D; n= 3x5x4= 60 (rekla je 3x več možnosti.. vendar ne vem zakaj)

Hvala za kakršnokoli razlago.. meni je ta naloga v celoti čudna :\
  • spremenila: mimi8 ()

veteran ::

Da nisi kaj izpustil? ;)

Mogoče: "S šestimi črkami sestavljamo besede..."
Ali pa: "S prvimi šestimi črkami abecede sestavljamo besede..."

Potem imaš za prvo črko besede na voljo 6 izbir, za drugo 5, za tretjo 4.

LapD ::

Pomojem tudi, ker če bi bila cela abeceda bi morali bit 25x24x23 ali pač?

gismo ::

Zdravo.

Mislm, da si na zacetku pozabu oment, da so crke s katerimi sestavljas besede dva samoglasnika (eden izmed njih je e) in stiri soglasniki (eden izmed njih je d). Ce je to res (sklepam po rešitvah), potem naloga ni tezka, ce pa to ni res potem tud jz nimam pojma zakaj take stevilke. No torej:

a) Za prvo crko imas 6 moznosti (2 samoglasnika in 4 soglasnike). Ker se crka ne ponavlja, jih za naslednjo crko ostane 5, za zadnjo pa le se 4 --->6*5*4
b) Ker je vseh soglasnikov le 4, potem gre enako kot naloga a) in sicer, na zacetku imas 4 soglasnike, nato le se 3 in na koncu 2 (ker se crke ne smejo ponavlat) --->4*3*2
c) Ker imas samo dva samoglasnika, je za prvo mesto mozno uporabiti le 2 crki, zato je prva 2. Za ostala dva mesta izbiras med preostalimi petimi crkami, torej na drugem mestu imas 5 moznosti, na tretjem 4 --->2*5*4
č) Imaš štiri soglasnike, med temi štirimi ponucas enega na zacetku in enega na koncu, torej ti za vmesno črko ostanejo le dva soglasnika in dva samoglasnika. Ker so soglasniki štirje imaš za prvo črko štiri možnosti, za zadnjo pa le še tri --->4*4*3
d) Prva črka je definirana, torej je le ena možnost. Ostali dve kot pri a) nalogi, za drugo ostane 5 črk, za tretjo 4 črke --->1*5*4
e) Podobno kot naloga d) samo da je črka d kjer koli. Torej kot so vam verjetno omenil, če uporabiš besedo in se množi, če pa uporabljaš besedo ali se sešteva. Naloga gre takole. Črka d na prvem mestu --->1*5*4 ali črka d na drugem mestu --->5*1*4 ali črka d na tretjem mestu --->5*4*1. Vse skupaj --->3*5*4.

Upam da ti bo kej pomagal, LP Borut

Alencica ::

Tole pa nekaj ne bo držal. A si zihr, da si pravilno s table prepisoval al si kam drgam gledu?
Zdej ne vem, a vm je ona dala databazo t.i. "besed" ker pod a) mi pade 25x24x23 na pamet predpostavljeno, da se za besedo šteje tudi "ABC" "GFD" in podobno.
Dej kšno drugo nalogo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Alencica ()

mimi8 ::

pravzaprav sm ž. spola:D
Verjetno oz. zagotovo sm kaj preslišala.. sedimo v zadnji klopi.. v ozadju se pa slišjo neki kamioni, ker ravno neki obnavljajo..hehe

Najlepša hvala, Borut:)

Em.. ko ravno gledam po zvezku.. ena naloga mi še dela probleme:

Koliko lihih številk med 1000 in 10 000 ima v zapisu 4 različne številke?
Rešitev: 8x8x7x5= 2240 .. Prof. je rekla da moramo začeti odzadaj, torej v tem primeru od št. 5 (sicer ne vem zakaj..)
(Številke se ne smejo ponavljati).

Pa upam, da ne najedam preveč..

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mimi8 ()

Alencica ::

med 1k in 10k je 9998 števil. pol lihih pol sodih. torej 4999 števil. (9998 delima na dva kosa)
lihe cifre so 1,3,5,7,9.
definicija lihega števila. XXX(1,3,5,7,9) na koncu.

1) torej na zadnjem mestu mora biti nujno liho število znači 5
__x__x__x_5_
hudirja samo še 3 mesta moram izpolniti.
2) na prvem mestu mam lahko katerokoli cifro od enke (nule ne morm postavit na prvo mestu) do devetke minus ena liha cifra, ki sem jo že pokurila na koncu mojega lihega števila. torej 9 cifre na prvo mesto (od enke do devetke) minus 1 cifra (ki sem jo postavila na konec) = 8
torej _8_x__x__x_5_
3) na 2. mestu LAHKO uporabim nulo. torej cifre od nule do devetke (10 cifer) minus ena, ki jo mam na koncu minus ena, ki sem jo postavila na začetek torej spet 8 cifer, ki so mi ugodne, da so na drugem mestu
4) na 3. mestu lahko uporabim cifre od nule do devetke. minus ena na koncu minus ena na začetku minus ena na 2. mestu = 7 cifer

evo to je to :*

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Alencica ()

Alencica ::

dej še kšno :D :bored:

mimi8 ::

Ah:D .. z veseljem. Za DN smo mel neki..

Manica ima v denarnici precej bankovcev za 5 evrov in en bankovec za 10 evrov. Na koliko načinov lahko plača izdelek, ki stane 17 evrov?

R: 27

tenx8-)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomoč c#

Oddelek: Programiranje
11671 (534) amacar
»

Pomoč pri programiranju z javo

Oddelek: Programiranje
203341 (2268) milc
»

Napadi na MySQL

Oddelek: Novice / Varnost
223916 (2729) necromncr
»

matematika pomoč(kombinatorika)(matura)

Oddelek: Šola
376858 (6440) starsplash
»

Next challenge

Oddelek: Programiranje
451898 (990) Thomas

Več podobnih tem