» »

matematika pomoč(kombinatorika)(matura)

matematika pomoč(kombinatorika)(matura)

bosstjann ::

Matematiko opravljam kot peti predmet za kambinatoriko (skor še slišov nisem )
Prosim če mi lahko nakdo razloži kombinatoriko za osnovni nivo!
Tako kot pravi xbite ne znam nič !
Niti one naloge iz poizkusne mature.

mescaline9 ::

1. Permutacije brez ponavljanja

So različne razporeditve pri katerih postavljamo n različnih elementov na n prostih mest.

Primer 1: Koliko je vseh permutacij besede miza?

4 črke, na prvo mesto lahko damo katerokoli izmed teh štirih, za drugo mesto imamo na razpolago samo še tri, na tretjem mestu lahko izbiramo samo še med 2 črkama, za zadnje ostane le ena. Skupaj torej 4 x 3 x 2 x 1. Za to računanje se je vpeljala matematična operacija faktoriela. Zapiše se tako 4!=4 x 3 x 2 x 1 ali pa 6!=6 x 5 x 4 x 3 x 2 x 1.
Zdej mislm d štekaš kko deluje faktoriela, pač po en korak od 1 naprej greš do števila, ki je zapisano pred klicajem. A je jasno?:)


Primer 2: Koliko besed lahko sestavimo iz črk besede SLOVENIJA?

Vseh črk je 9, nobene se ne ponavljajo, zato uporabimo 9!, rezultat je 362880.


Primer 3 (nanaša se na prejšnji primer): Koliko je vseh besed, ki vsebujejo besedo LOVE?

Take naloge so zlo pogoste na maturi za osnovni nivo. Bistveni trik je, da niz LOVE šteješ kot en člen. Torej, Vsega skupaj imaš torej 6 elementov (S, LOVE, N, I, J, A).

Teh 6 elemetov loh premetavaš kakorkoli, LOVE bo vedno skupaj, alora bo rešitev ustrezna vprašanju. Uporabimo faktorielco in dobimo rezultat 720.


Primer 4: Imaš besedo DEŽNIK. Koliko je vseh permutacij? Koliko se jih konča na K? Koliko se jih konča na samoglasnik?

Take naloge so tud dost pogoste. Koliko je vseh permutacij mislm, da že znaš zračunat (6!=720).

Koliko se jih konča na K?

Okej, neki novga zdej. Vseh elementov je 6, vendar more bit zadnji element vedno K. Zaradi tega ga izključimo iz premetavanja. Tako imamo na voljo samo še 5 elementov za poljubno razmetavnje, ker je K fiksiran na zadnjem mestu. Torej ostane samo še 5! možnosti, se pravi 120.

Zadeva zgleda nekako tkole: 5 x 4 x 3 x 2 x 1(K)

Koliko se jih konča na samoglasnik?

Podoben hec kot prej, vendar imamo za zadnje mesto na voljo 2 elementa (E, I). To zapišemo takole:

5 x 4 x 3 x 2 x 2(E ali I)

Domača naloga: Koliko se jih konča na konzonant (soglasnik)?


Permutacije s ponavljanjem

Zadeva je zelo podobna permutacijam, le da se nekateri elementi ponavljajo. Zaradi tega pride ven manj možnosti, ker so nekatere permutacije enake in jih je treba odbit od končnega števila permutacij.

Primer 1: Koliko je vseh permutacij besede ANAKONDA?

Vidiš, da se ti v tej besedi element A ponovi 3x, element N pa 2x. Število permutacij zdaj zračunaš tako kot pri permutacijah brez ponavljanja, le da kasneje še deliš s produktom faktoriel ponavljajočih se elementov. Ker vem, da sem tole zlo nerazumlivo napisal bom raje to po matematično pokazal.

8!/(3! x 2!) = 3360

8! je vseh permutacij. 3! je zaradi elementa A (se ponovi 3x), 2! je zaradi elementa N (se ponovi 2x). A je jasno?


Primer 2: Koliko je vseh permutacij besede HONOLULU?

Bom zapisal sam nastavek za izračun, mislm, da ti bo jasno.

8!/(2! x 2! x 2!) (O...2x, L...2x, U...2x)

Kar se permutacij tiče, je to več al manj vse.



Variacije brez ponavljanja

So različne razporeditve, pri katerih razporejamo n elementov, na r prostih mest. (r < n)

Primer 1: Imamo 7 vaz in 3 mize. Na koliko načinov lahko postavimo na vsako mizo po eno vazo?

Za prvo mizo imamo na izbiro 7 vaz, za drugo mizo samo še 6 vaz, za tretjo pa še 5 vaz. Skupaj imamo 7 x 6 x 5 možnosti.


Primer 2: Imamo 6 zastavic različnih barv. Koliko signalov sestavljenih iz treh zastavic lahko sestavimo?


Za prvo zastavico imamo 6 možnosti, za drugo 5, za tretjo pa 4 možnosti, skupaj imamo torej 120 možnih variacij.



Variacije s ponavljanjem

Elementi se lahko pojavljajo poljubno mnogokrat. To pomeni, da če imaš pet elemetov za razporedit na 4 mesta, lahko za prvo mesto izberaš med 5 elementi, za drugo tudi, za tretje tudi in za četrto mesto tudi. Vsega skupaj 5 x 5 x 5 x 5.


Kombinacije pa mal težko razložim zdej, se mi že mal spi.

Srečno na maturi, ti pa priporočam, da se navadiš kombinacije, pomoje so najbolj likely za pridet noter.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Temu se pa reče - vlivanje koncentriranega znanja v glavo!

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bosstjann ::

Ibn Saba

Hvala!

čas imava še jutri

naloga je imela še vrjetnost

tu je pa rešitev potem

verjetnost da je v besedi slovenija oven (v tem zaporedju)


s, l, oven, i, j, a,

torej ugodnih rešitev je fakulteta od 6

možnih rešitv pa fakulteta od 9


torej verjetnost=6!/9!=

=720/362880=
=0,001984126984126984126984126984127=
=0,19841%

bosstjann ::

Domača naloga: Koliko se jih konča na konzonant?

5 x 4 x 3 x 2 x 4 (D, Ž, N, K)????????

a lohka en potrdi k sm notr padu

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Nisi čisto.

Pejt zdej spat!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mescaline9 ::

Thomas, kaj pa je narobe s to rešitvijo? Če gremo po korakih. Konzonanti (soglasniki) so štirje (D, Ž, N, K). Permutacij, ki se končajo na D je 120, na Ž 120, na N 120 in na K 120. Vse skupaj 480, ali 5 x 4 x 3 x 2 x 4. Js ne vidim napake. Lahko pa gremo tudi po drugi poti. Vseh permutacij je 6!=720. Na samoglasnik se jih konča 240, alora se jih na soglasnik 480.


Aja pa una verjetnost (OVEN in to...) štima. Sej verjetnost za osnovni nivo je zlo izi kadar kapiraš kombinatoriko. Edino ena pomembna stvar je. Nikoli ne pozabit, da je verjetnost kvečjemu 1. Velik mojih sošolcev je dobilo verjetnost recimo 3200, ker so pozabli delit s številom vseh možnosti. No, ne pozabit. Ok, dost filizofiranaj, gremo na kombinacije.



Kombinacije brez ponavljanja

So različne izbire, pri katerih izberemo r elmentov izmed n, ki so na voljo. Pri tem vrsti red ni pomemben. Vsi elementi so različni, vsakega pa lahko izberemo največ enkrat.

Primer: Imamo črke A,B,C Če gremo delat permutacije, dobimo 3! možnosti, ker upoštevamo vrstni red. Če pa hočemo iz teh treh elementov le izbrati 3 elemente, lahko to storimo le na en način, to je, da izberemo elemente A,B in C. Kako jih premešamo ni važno. A razumeš razliko? Errgo: permutacij je 6, kombinacija je le ena.

Kombinacije se računa po naslednji formuli: n!/(r!(n-r)!) pri čemer je n število vseh elmentov, število r pa število elementov, ki jih izbiramo. No in ker je to zelo uporabna zadeva so si strici matematiki izmislili binomski simbol. To je ta zadeva tu spodaj.


Tukaj je r zamenjan s k, ma sej ni važno. To stvar se bere "N nad R" ali pa "R izmed N"
Na kalkulatorju pa imaš nekje tipko nCr. (5 nad 3) se računa takole: Pritisneš 5, potem nCr in potem recimo 3.

(V nadaljevanju bom pri izračunih pisal "(N nad R)", ker nevem kko nej nardim binomski simbol.)

Primer 1: V razredu imamo 10 deklet in 12 fantov. Na koliko načinov lahko sestavijo 4-člansko delegacijo? Na koliko našinov lahko to storijo, da bosta v delegaciji dve dekleti in dva fanta?

Štiričlanska delegacija ne bi smela bit problem. Iz 22 elementov izberemo 4. Torej (22 nad 4)=7315

Dva fanta in dve dekleti. Za fante imamo možnih izbir (12 nad 2), za punce pa (10 nad 2). Sej razumeš zakaj? Iz vsakih elementov moramo izbrati dva. Oba rezultata skupaj zmnožimo in dobimo rezultat 2970.

Tumač:) : Ker smo imeli predpis, da morata bit dva fanta, izbiramo med vsemi fanti dva . Za punce smo imeli tudi predpis, da moramo izbrati dve, zato (10 nad 2). Rezultata pa zmnožimo zato, ker je za vsako kombinacijo pri fantih možna katerakoli kombinacija pri puncah.


Primer 2 (nanaša se na prejšnjo): Koliko je vseh možnih delegacij, če mora biti v delegaciji zastopana vsaj ena deklina?

Tuki maš zdej dva načina.
Način 1 (ugodne možnosti)

Ugodne možnosti so naslednje: 1D in 3F, 2D in 2F, 3D in 1F, 4D in 0F. Če nardimo računček zgleda tako:

1D in 3F

(10 nad 1) x (12 nad 3) = 2200

2D in 2F

(10 nad 2) x (12 nad 2) = 2970

3D in 1F

(10 nad 3) x (12 nad 1) = 1440

4D in 0F

(10 nad 4) x (12 nad 0) = 210


Vse skupaj seštejemo in dobimo rezultat 6820.


Način 2: Nasprotni dogodek

Nasprotni dogodek je tisti dogodek, ki se zgodi takrat, ko se iskani dogodek ne zgodi. Torej če hočemo vsaj 1 punco v delegaciji, je nasproti dogodek, da punce v delegaciji ni, iz tega sledi, da je takih možnosti (12 nad 4) x (10 nad 0) = 495

Vseh možnosti je (22 nad 4) = 7315
Neugodnih možnosti je 495.Ugodnih je potem 7315 - 495 = 6820

Rezultat je isti, ampak prideš velik hitrej do njega.

Te fore z "vsaj" so zelo pogoste na maturi, če bo kombinacija bo ziher taka.

Kombinacij s ponavljanjem pa ti ne znam razložit, ker še meni niso jasne. Sicer mam v zvezku dve nalogi na to temo, sam ne vidim razlike med navadnimi kombinacijami in temi s ponavljanjem. So pa zelo unlikely za prit na maturi.


Za naloge pa poglej na spodnjem naslovu, so od našga profesorja za matemamtiko, k sestavlja tud za maturo, ene par kombinatoričnih/verjetnostnih vaj je ziher notr.

klik


Ajt, srečno na maturi. Sej js mam tud ju3.

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

> Thomas, kaj pa je narobe s to rešitvijo? Če gremo po korakih. Vokali so štirje (D, Ž, N, K).

Thomas ne ve, kaj je to vokal. :8)

Mislil je, da sta vokala I in E.

Sorry!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mescaline9 ::

Aja:) Sm že mislu d sm se kje zmotu. Ni problema.

Thomas ::

Ne - sej si se - vokal JE samoglasnik! Kakor znava matematko, v slovnici se nama tresejo kolena mau!

>:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

mescaline9 ::

He he, prou maš.:8) Sm šou pogledat v SSKJ. Hecno, nalogo sem prepisal direkt iz zvezka od 3. letnika, ko nam je profesor narekoval besedilo. Zgleda da se je tud on zmotu:) There's something about math and grammar:)

Thomas ::

Dodaten razlog za sovražni prevzem slovnice in pravopisa kot znanosti. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

Kaj ste loji... :)

Zanimiva je tale verjetnost: Če imaš skupino 40 ljudi je skoraj 90% šans, da imata 2 na enak dan rojstni dan.

Interesting? JA! :)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Ziga Dolhar ::

V izogib nadaljnim nejasnostim sem popravil napačne "vokale" v "konzonante" oz. soglasnike.
https://dolhar.si/

Ziga Dolhar ::

Še ena naloga:

Imamo števke {1, 2, 3} in iz njih sestavljajo 6-mestna števila. Koliko jih lahko sestavimo, če naj se števka 1 pojavi samo enkrat, števka 2 pa vsaj trikrat?

--

Rešitve nimam, stvari sem se lotil takole -- z žogami ;).

1. varianta:

1 bela
3 rdeče
2 modri

2. varianta:
1 bela
4 rdeče
1 modra

3. varianta:
1 bela
5 rdečih
0 modrih

Vsako različico lahko v vrsto postavim na 6P6 načinov: 720

Torej 3 * 720 = 2160.

--

Lahko nekdo potrdi oz. ovrže? Hvala :]>
https://dolhar.si/

snow ::

1 222 33
1 2222 3
1 22222

Te možnosti pa vse permutacije BREZ ponavljanja.
Se pravi 6!/(3!)(2!) + 6!/4! + 6!/5!
= 60 + 30 + 5 = 95.

Lahko pa gledaš takole (recimo temu logična varianta):
Na koliko mest lahko postavimo 1ko? Na 6, se pravi ostane 5 prostih mest. Na koliko mest lahko postavimo 3ko? Na 5. Pa še eno trojko? na 4. Pa je vseeno katero trojko vzamemo? Ja.. se pravi pol manj kar je 60.

Za drug primer.. 6(za enko) * 5(za trojko)... vse ostale ti pa tak dajo iste cifre.

Za zadnji primer.. pa ubistvu samo 1ko postavljaš... se pravi 6 možnosti.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Thomas ::

Hvala za idejo Žiga! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bosstjann ::

sam mal rešitev je 96

6!/5!=6 in ne 5

Ziga Dolhar ::

Zanimivo

Zdaj sem šel preverit, koliko je nasploh števil, ki jih lahko sestavim iz treh števk: 36: 729. Smeh.

Moje prvo reševanje je šlo takole:


_ _ _ _ _ _
1
2 2 2 2 2 2
3 3 3 3 3 3
-----------
3 2 2 2 2 2


Torej, imamo 6 mest; na enega [poljubnega -- recimo prvo] postavimo lahko 3 števila, na vsako naslednje pa kvečjemu 2. 3*25 = 96. Ena možnost več kot pri tvoji rešitvi :-).

Drugič sem šel takole

-- brisano, ker sem totalno zabluzil ;). --

Bo tele permutacije treba še mal pogledat ... grrr.
https://dolhar.si/

njok ::

A se komu da se malo matematike za maturo? Ni kombinatorika ampak vseeno:


Dana je funkcija f:x -> (2x-3)/(x+1)
Naj bo g(x) = (ax+b)/(2x+c). Določite vrednosti parametrov a, b in c tako, da bo g(f(x)) = (6x+1)/(x-9) za vsak x E IR \ { -1, 9 }.


Postopek zazeljen. :)

mescaline9 ::

Js sem šel to tko:

Da me niso mešale cifre, ki jih premetavam in število možnosti sem namesto 1,2,3 izbral A,B,C.

možnosti so treh vrst.

A B B B C C = 6!/(3! x 2!) = 60

A B B B B C = 6!/(4!) = 30

A B B B B B = 6!/5! = 6


Alora, permutacije s ponavljanjem če mene prašate. Vsaj na tak način reševano.

//edit Sem pozabu seštet. Rešitev je 96.

Zgodovina sprememb…

snow ::

6 * 5 * 4 * 3 * 2 * 1 / 5 * 4 * 3 * 2 * 1 sem dobil jaz 5. Genialno res ni kaj.

Sicer je pa tvoj postopek dokaj podoben mojemu drugemu razmisljanju.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Ziga Dolhar ::

Emmm, torej je moja rešitev -- 96 -- pravilna?
https://dolhar.si/

mescaline9 ::

@njok: Tkole gre


g(f(x)) pomeni, da vstaviš funkcijo f(x) kot spremenljivko v funkcijo g(x)


In ko to nardiš dobiš en ogromen zmazek, neke take oblike:

((a(2x-3)/(x+1))+1)/((2(2x-3)/(x+1))+c)

Zdej zmnoži in poenostavljaj do sledeče oblike:

(2ax-3a+bx+b)/(4x-6+cx+c)


Potem nastaviš sisteme enačb, ki se glasijo tako:

2a+b=6 (Koeficienti s spremenljivko x v števcu morajo bit enaki 6)

-3a+b=1 (Koeficienti brez spremenljivke v števcu morajo bit enaki 1)

4+c=1 (Koeficienti s spremenljivko v imenovalcu morajo bit enaki 1)

c-6=-9 (Koeficienti brez spremnljivke v imenovalcu morajo bit enaki -9)


Rešitev a=1, b=4, c=-3

EOF


//edit: Tisti podatek da je definirana (velja) za vsah x izmed realnih števil razen za -1 in 9 je posledica tega, da je -1 pol funkcije f(x), 9 pa je pol funkcije g(x).

Zgodovina sprememb…

mescaline9 ::

Ziggga: Tvoja rešitev je pravilna. Vsaj js ne vidim napake v tem postopku. Mrbit pa je:)

njok ::

Ibn Saba: najlepsa hvala za razlago! Grem racunat. :)

starsplash ::

Je bla kar lahka matematika , kaj se vam zdi ?

Binji ::

lahka ze ma kaj ko sem zajebal precej - nezbran totalno
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Gandalfar ::

/me sovrazi kotne funkcije :( :(

DavidJ ::

Če bi včeraj zvečer pojedel škatlo uspavalnih tablet bi lepo pisal. Tko pa sem bil zaspan, dremal med maturo.. in zajebu (računsko seveda..).

Drugače si ne znam razlagat kako to, da sem štirikrat zračunal (4x!), da je 4 × 2 = 2! Štirikrat! :|
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

mescaline9 ::

Ja osnovni nivo je bil kr izi z izjemo tazadnje naloge mrbit. Ostalo je blo čist osnovno.

Me zanima za višji nivo, druga naloga a) vprašanje. A ste računal permutacije Z ali BREZ ponavljanja?

njok ::

Osnovni se mi je zdel mal tezji, visji pa ful lazji kot na poskusnem.

Ibn Saba: A me lahko spomnis kako je bla 2.a? Pozabu. :8)

mescaline9 ::

5 fantov in 4 dekleta. Med dekleti je tudi Ana. Na koliko načinov lahko razporediš, da je ana na 1 ali na zadnjem mestu.

Js sem vzel takole. 8!/(5!x3!) x 2 =112
Eni so pa računal brez ponavljanja se pravi 8! x 2

Kako ste vi rešli? Prosim, če sproti utemeljite zakaj tako (če se razlikuje od mojga postopka)

Zgodovina sprememb…

DavidJ ::

Ibn Saba, ljudje (torej fantje in dekleta) si niso enaki. Torej ne smeš računat s permutacijami s ponavljanjem. Brez ponavljanja. :)

Meni se je pa višji nivo zdel težji kot na poskusnem. Tam mi je 15 min pred koncem ostalo časa, da sem lahko v luft gledal. Rešu pa sem vse razen nekaj pik mi je pri zadnji nalogi odbila za kao nepopoln dokaz.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

njok ::

Moj postopek je bil tak:

Mas 9 mest: na prvo mesto mas moznost postavit samo Ano, potem pa na naslednjih 8 mest poljubno razporedis 8 oseb (8!), to pa naredis 2x ker mas moznost postavit Ano tudi na zadnje mesto, se pravi 8!*2.


davids: hehe... meni je na poskusnem na visjem zneslo 32%, samo sem sel po 15 minutah ven ker se mi ni dalo resevat. :8)

mescaline9 ::

Demet pol sm falu celo nalogo. Jebiga.

Moj point je bil neki tazga. Js sm šel kot da bi črke premetaval (A, D, F). Ni se mi zdelo pomembno po osebah kdo je kdo, ampak samo to, ali je dekle ali fant. Zdej če se pa micka in tilka med sabo mešata pa men ni pomembno, one dve sta deklini in pika. Ah well....:)

rozca ::

Torej-jest sem bla na osnovnem nivoju pa se mi niti ni zdel tolk težko. Res pa je da sem nardila ful enih tupih napak. Kot ponavadi.

lp

starsplash ::

Da vidimo če smo dobili iste rezultate:
Kar se še spomnim

1 naloga: A=-1
12. naloga skalarni mi je pršu 6
Una enačba parabole1/2(x-2)na 2 -2
Pol pr eni mi je pršlo 60stopinj krat k*180
...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kombinatorika

Oddelek: Šola
191889 (1230) 2f4u
»

[c++] naloge

Oddelek: Programiranje
475628 (4168) technolog
»

Kako izračunati št. kombinacij

Oddelek: Pomoč in nasveti
1512866 (12602) milc
»

Kombinatorika

Oddelek: Šola
62404 (2199) marnit
»

naloga iz kombinatorike

Oddelek: Šola
81695 (1541) mimi8

Več podobnih tem