» »

eno vprasanje o izdelavi

eno vprasanje o izdelavi

sebaboss ::

Mene pa zanima kako pri izdelovanju spletne strani (macromedia dreamweaver) naštimaš da se na vseh velikostih ekranov vidi enako??

Naprimer sem daredil eno spletno stran, pa je pri meni zgledala tako kot sem jo postavil, pri mojemu prijatelju ki pa ima večji premer ekrana pa je bila postavljena čisto v kotu okrog pa prazen prostor.....

zelo rad bi odpravil to napako saj potem stran nima takega učinka kot bi morala...

že v naprej se najlepše zahvaljujem..

Sebastjan

St@jler ::

za dreamweaver sicer nevem, samo načeloma se to tako dela, da podaš širino npr. tabele v %.
če hočeš čez cel zaslon daš width="100%".
Samo je potem jeba z slikcami in to..
najboljš da nardiš stran za 1024*764 pa na sredino.

dëych ::

Daj ji fixno širino in lego.

Upoštevaj še, da imaš lahko folk, ki ima še vedno 15 palčni zaslon (oz. ločljivost 800x600) in zato nima smisla dajat stran veliko 1024x768, ker bo zgledalo kot en crap. Delaj tko da imaš max širino nekje 760px, tako da tisti ki ima 800x600 nastavljeno ločljivost, še vedno vse vidi.


Lp

mte ::

Ja v splošnem ni enostavne "klikni tam pa notri vpiši to" rešitve. Dobro bi bilo, da bi podal kakšen link s to stranjo ker je rešitev odvisna od načina, kako si se celotne stvari lotil.
Kar lahko za prvo silo predlagam je to, da se naučiš razlikovati fiksno in relativno postavitev elementov (to da veš kje vpišeš procente, kje pa piksle za velikost).
Če pa nameravaš kdaj še kakšno stran postaviti, pa obvezno učenje (x)html in css. Čim imaš ti vsaj neko osnovno znanje o tem, ti tudi drugi precej lažje pomagajo.
lp

mte ::

Upoštevaj še, da imaš lahko folk, ki ima še vedno 15 palčni zaslon (oz. ločljivost 800x600)

Tole sem še pred kratkim tudi jaz močno priporočal in zagovarjal, ampak če si upa za min. resolucijo 1024x768 izbrat siol.net in to na glavnem portalu, potem pa se mi zdi da je čas za razmislek.
Osebno poznam nekaj ljudi ki še uporabljajo 800x600, ampak jih recimo situacija s siol.net (čeprav portal obiskujejo vsak dan) ne moti preveč (kvečjemu si priznajo da bi bil čas za nov ekran).
Seveda je situacija popolnoma drugačna, če je design narejen tako slabo, da se poleg pojava scrollbarov poruši večji del designa. Ampak to je že stvar za drugo temo.
lp

gregy ::

mislim, da lahko 800x600 kar pozabis .. trenutno stanje nasih strani iz Google Analyticsa

1024x768 54.93%
1280x1024 24.87%
800x600 6.44%
1152x864 5.57%
1280x800 2.81%
1280x960 1.52%
1400x1050 1.38%
1600x1200 0.97%
1680x1050 0.35%
1280x768 0.30%

brez zamere, ampak za 6.44%, ki se roko na srce vedno bolj zmanjšuje pa mislim, da res ni smisla strani prilagajat ... IMHO
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX<br />
Vstopnice.com so moja strast ...

Road Runner ::

pa dejmo pol tistih par % opera userjev pozabt. pa safari userje. pa fuck it, sj tud firefox userjev ni kj dost vec k par %. forget about them. pa na slabovidne, sj jih ni velik. pa na barvno slepe, jih je tut samo par procentov...

...come to think about it... itak samo par procentov ljudi sploh zanima nasa stran. pozabmo na njih in na to stran.
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

R33D3M33R ::

Tudi statistika za moj page mi kaže, da 800x600 uporablja 6.33% obiskovalcev, ampak nikoli ne bi pozabil nanje. Treba je biti dostopen vsem! Ne pozabiti, da slabovidni pogosto uporabljajo manjše resolucije, da so elementi na ekranu bolj vidni. Če boš ukinil 800x600 boš torej v večini škodoval njim.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

gregy ::

sej sem samo čakal na taksen komentar .. sedaj mi pa povej, ce ti dam narocilo za strani bos strani priredil na 800x600 res. ki jo uporablja 6% ..da bodo le-ti videli lepo stran, ostalih 94% pa bo videlo strani, ki zasedejo pol ekrana .. zgubljene in centrirane nekje v sredini .. lepo te prosim no!
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX<br />
Vstopnice.com so moja strast ...

gregy ::

nihče ne pravi, da bom ukinil .. W3C strani se bodo povsod pokazale pravilno .. stvar je le v tem, da bo tistih 6% pač zascrolal na levo ali desno .. where's the problem? .. tudi besedilo si lahko slabovidni povečajo .. vse bo prav delal ..

.. niti najmanj se ne bi odpovedal 6% obiska
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX<br />
Vstopnice.com so moja strast ...

R33D3M33R ::

No, jaz sem malo nerodno rekel. Ukiniti se seveda strani za določen krog uporabnikov seveda ne da, razen če forcaš neke javascript fore. Pod ukiniti sem mislil to, da se pokažejo drsniki. Stran je še manjša - za višino in širino enega drsnika poleg tega je pa brskanje po taki strani nočna mora. Videl sem pa že mnogo strani ki pa na 800x600 dejansko niso uporabne, ker se vsebina ali meni enostavno skrije.
Moja domača stran: http://andrej.mernik.eu
Na spletu že od junija 2002 ;)
:(){ :|:& };:

mte ::

No, ne govorimo o straneh ki so neuporabne na takih resolucijah. Tam je že drugi problem.
Če pa ti neki strani daš recimo širino nekaj čez 800px namesto 760px (in se drugače prikaže pravilno), za moje pojme to še zdaleč ni neuporabna stran, če upoštevaš da je takih obiskovalcev zelo majhen procent in od tega je nek majhen procent takih zaradi slabovidnosti in velik zato, ker računalnike uporabljajo premalo da bi se jim splačal nakup večjega ekrana.
Seveda če je stran 2x širša od 760 to še zdaleč ni dopustno. Ne govorimo o neuporabnosti, govorimo o optimizaciji.

kopriva ::

Kr zanimiva tema!

Če delaš neko komercialno stran za naročnika, se moraš v prvi vrsti podredit njemu. Važno je, kakšno resolucijo ima zaslon, na katerem mu pokažeš stran. Če greš k njemu v pisarno, kjer mislim, da če želijo imeti svojo spletno stran, so že preko 800x600. In potem, ko bo videl "čudno" postavitev oz. neko belino, ki mu ne bo všeč, da je tam? A mu boš začel razlagat, da je to zaradi resolucije 800x600? Res mu lahko nato razložiš, da 6% ljudi ne bo povsem dobro in pregledno videlo spletno stran na tej resoluciji, če greš stran spreminjat ... Mogoče tu še premišljuje, kaj bi naredil, a ko se spomni, da ti bo moral še nekaj doplačati in da bo s tem dobil samo malo izboljšanje za 6% uporabnikov ...

Skratka, hočem reči je, da če delaš za naročnika, je zelo oz. povsem odvisno od naročnika, kako si želi. Roko na srce, če pa obvladaš, potem lahko narediš super lepo stran, ki bo poleg tega na vseh resolucijah zelo lepa in funkcionalna. Toda, zato je ponavadi potrebnega že več več načrtovanja, več časa, več denarja ... In na koncu spet odloča naročnik.

Sicer pa se mi zdi zelo slabo, da se večkrat res ne zavedamo, da so obiskovalci naših strani lahko tudi slabovidni ali drugače hendikepirani. In točno tu se kaže tudi slabost nekih nedinamičnih (mišljeno v smislu povečave teksta) Flash strani ... Za vse regularne obiskovalce so seveda zelo privlačne, toda ... za slabovidne precej nezaželene.

Vsekakor zanimiva tema, o kateri vidim, da tudi sam še nisem dovolj (pametno) razmišljal ... :8)

gregy ::

moje razmišljanje o tej stvari je v bistvu takšno, damoraš najdit en pameten kompromis, da bo za vse prav. Nikoli ne boš mogel vsem ugoditi. Preveč je različnih bodisi browserjev, resolucij, barv, net povezave .. po moje je stran optimizirana če je narejena za 1024. Jaz konkretno, ne bom strani prilagajal za 6% .. v smislu, da bojo vse imeli na ekranu .. bodo pač malo poskrolal desno .. potem takem bi moral vsi pri vsej tehnologiji, ki gre naprej delat strani za dial up uporabnike .. vsi pa vemo kaj to pomeni

Google Analytics again

Cable/DSL 52.10%
Dialup 36.44%

.. ostalo ..


pa java pa flash .. pa malo morje stvari .. tudi do neke mere velja, da se je manjšina vedno prilagajala večini .. pa ne me narobe razumeti s tem stavkom ... hočem reči, da tisti ki capljajo s tehniko zeloooo zadaj (CRT 15' dobis za 15K ali manj) ne bojo vodilo moje izdelave ..
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX<br />
Vstopnice.com so moja strast ...

Road Runner ::

ne teh stvari jemat tolk kot kompromise in pa prirejanje za en tip uporabnikov. dobra spletna stran izgleda lepa na vsaki povezavi in na vsaki resoluciji. stvari je treba pametno postaviti. ne bomo spet prisli v dobo "this site is best viewed at 1024x768 using internet explorer 5" :)

vsaka malo bolj resna stran se prikaze na 800x600 resoluciji brez horizontalnih scrollerjev, pa to ne pomeni da je na 1280*1024 slaba.

pa samo za razmislek: ali imamo vsi ljudje browser nujno fullscreen? kaj pa nekdo ki ima 1024x768 in brskalnik v oknu (200px sirine ima naprimer rezerviranih za winamp playlisto ipd.)
http://dusan.fora.si/blog/ (742617000027)

Jan987 ::

kako pa se v dreamweaverju naredi, da se stran stegne tako kot je slo-tech skratka da se zadeva prilagodi monitorju?

bluefish ::

je bil en vodič v Klik-u, vendar se mi ga ne da prepisovati. Preišči malo ST, ker sem to že enkrat napisal ali pa net.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Resolucija spletne strani

Oddelek: Izdelava spletišč
151973 (1582) Gost
»

Pomoč pri spletni strani

Oddelek: Izdelava spletišč
211348 (1000) BluPhenix
»

Najbolj pogoste resolucije

Oddelek: Omrežja in internet
7945 (799) Spajky
»

Izdelava internetne strani - HELP!

Oddelek: Pomoč in nasveti
102108 (1925) JLP
»

Kero resolucijo monitorja uporabljate

Oddelek: Omrežja in internet
302142 (1925) JeDo

Več podobnih tem