» »

Razlika v zaznani frekvenci CPU med BIOS in cpuz?

Razlika v zaznani frekvenci CPU med BIOS in cpuz?

berni39 ::

Okej, situacija je sledeča. Imam plato ASUS TUSI-M s procesorjem Celeron 1400 ter SDRAM 2x128 MB. BIOS je updejtan na verzijo 1017. Uporabljam Windows XP.

Če imam na plati vklopljen mode "JumperFree", mi BIOS zazna CPU 930 ter frekvence CPU 100/SDRAM 100 Hz. Tudi s programom cpuz ali s XP opcijo Moj Računalnik-->Lastnosti dobim isti podatek CPU 930. Kakorkoli v "JumperFree" modu v BIOSu spreminjam frekvence - isti rezultat; CPU je vedno 930.

Če izklopim "JumperFree" mode, ter ročno z jumperji na plati nastavim frekvenco 100/133, mi v BIOSu CPU potegne do 1066, s programom cpuz pa odčitam CPU 1400. Tudi s XP opcijo Moj Računalnik-->Lastnosti dobim isti podatek CPU 1400. Tudi sicer je opaziti razliko v hitrosti delovanja PC-ja.

Torej, zanima me kaj je narobe? Je kriv BIOS, plata, procesor ali kaj drugega?

Sicer ni nič kaj kritičnega, toda zakaj zadeva ne špila v "JumperFree" modu, ki je že tovarniško nastavljen? Kateri podatek o dejanski frekvenci je bolj pravi, tisti ki ga pokaže BIOS ali tisti, ki ga dobim s cpuz programoam oz. XP opcijo Moj Računalnik-->Lastnosti ?

Thanks for all information.

Mitch ::

Po mojem je napaka v BIOSu, ker množilniki kot je 9.3 ne obstajajo (9.3 * 100MHz = 930 Mhz). Najbrž BIOS napačno zazna procesor in množilnike ter FSB ali pa Celeron zamenja za Pentium III (ki ima 133MHz zunanjo frekvenco). Vsekakor ti CPUZ odčita pravo frekvenco tvojega procesorja. Kaj ti je pred nadgradnjo BIOSa v JumperFree modu pravilno kazal BIOS frekvenco CPUja? Mogoče si pa naložil napačen BIOS? Probaš lahko tudi z verzijo, ki je bila priložena na CDju zraven matične plošče ali pa še bolje, uporabiš program za avtomatsko nadgrajevanje BIOSa.

LP, Mitch

berni39 ::

Na Celeron 1400 sem presedlal nekaj časa nazaj (prej sem imel Celeron 800 ali 900Mhz, se ne spomnim točno).

Ob menjavi sem takoj updejtal BIOS s pomočjo ASUS Update programa. Milsim, da sem vmes tudi ročno resetiral CMOS. Na spletni strani ASUS Support mi je avtomatsko pokazalo zadnjo verzijo BIOSA za to plato 1018 rev005 beta. Šele nato sem opazil, da mi CPU ne potegne preko 930 Mhz, zato sem s programom AFLASH zmanjšal verzijo BIOSa na 1017, toda brez sprememb. Zato sem poskusil z ročno nastavitvojo jumperjev - tokrat je CPU potegnil do 1400 Mhz.

Aja, če deluje plata v JumperFree modu mi kaže množilnik 14x, frekvenca CPU pa je le 930? CDja od plate pa nimam :\ .

Saj ne vem, ali se mi splača prav dosti ukvarjat s tem problemom. Ali mi zaradi tega morda prihaja do tu pa tam (še znosno:| ) zamrznitve Windowsov ali reseta PCja?

Thanks

WarpedGone ::

Množilnik je v procesorju zapečen na 14, proc dela s tem ne glede na to kaj plata pravi.
Plata pogrunta da gre za Celeron in privzame 66Mhz FSB 66 (14x66 = 930). Ali zares ali samo 'navidezno' morš pa ugotovit.

Preveri, če ti proc dejansko deluje na 1,4GHz in ne na 930MHz. To ugotovi z benchmarki in primerjaj rezultate.

Ko je problem pravilno razpoznavanje proca, ni za verjetn nobenm direktnm programskem reportu. Tko kot je zmeden bios, je komot zmeden tut kak softver.
Zbogom in hvala za vse ribe

berni39 ::

Okej, uspel esm nardit benchmark. Rezultati so:

SiSoftware Sandra 2005 – Arithmetic benchmark

Benchmark Results
Dhrystone ALU : 4347 MIPS
Whetstone FPU : 1737 MFLOPS

Processor
Model : Intel(R) Celeron™ CPU 1400MHz
Speed : 1.40GHz
Performance Rating : PR1674 (estimated)
Type : Standard
L2 On-board Cache : 256kB ECC Synchronous, ATC, 8-way set, 32 byte line size

Chipset 1
Model : Silicon Integrated Systems (SiS) SiS630 CPU to PCI Bridge
Front Side Bus Speed : 1x 100MHz (100MHz data rate)

Features
SSE2 Technology : No
SSE3 Technology : No
HTT - Hyper-Threading Technology : No



SiSoftware Sandra 2005 – Multimedia benchmark

Benchmark Results
Integer x4 iSSE : 11161 it/s
Float x4 iSSE : 13449 it/s

Processor
Model : Intel(R) Celeron™ CPU 1400MHz
Speed : 1.40GHz
Performance Rating : PR1674 (estimated)
Type : Standard
L2 On-board Cache : 256kB ECC Synchronous, ATC, 8-way set, 32 byte line size

Chipset 1
Model : Silicon Integrated Systems (SiS) SiS630 CPU to PCI Bridge
Front Side Bus Speed : 1x 100MHz (100MHz data rate)

Features
(W)MMX Technology : Yes
SSE Technology : Yes
SSE2 Technology : No
SSE3 Technology : No
HTT - Hyper-Threading Technology : No

Ali so rezultati OK. Meni se zdi, da CPU res dela na 1400 Mhz. Ali lahko še karkoli naredim, da bi BIOS pripravil, da mi pokaže prvi CPU speed?

By


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sempron 2,8 Ghz?

Oddelek: Pomoč in nasveti
141468 (1078) Blinder
»

ASUS plošča

Oddelek: Pomoč in nasveti
131629 (1361) AngelOfDeath
»

Navijanje Core2Duo z P5KC Problem!!!

Oddelek: Navijanje
121325 (1114) Volta
»

Nakup grafične kartice

Oddelek: Kaj kupiti
242777 (1930) herkulx
»

Plata ???

Oddelek: Strojna oprema
71223 (1073) nodes

Več podobnih tem