» »

Raziskovanje osončja: NASA uradno naznanila projekt Orion, Rusija in Kitajska načrtujeta skupno odpravo na Mars

1
2
»

darksamurai ::

sej če so kaoo poznali izolacijo za obleke potem bi po logiki poznali tudi izolacijo za tako kamero, če že druge niso imeli. se ti ne zdi? zakaj pa ni vidnih sledi delovanja raket lunarnega modula. pristal je lahko le s pomočjo raket da so ga dovolj upočasnile. iz raket ja gre vroči plin...to bi se ja moglo poznati na povšini pa se ni. na nobeni od slik lunarnega modula ni vidnega "uničenega površja"

Matev ::

darksamurai

pa kaj je tebi no

kje ti take ideje

http://www.redzero.demon.co.uk/moonhoax/

še o sencah:
Shadows
In the bright sunlight of the Moon the photographs features very clear shadows, more obviously so than shadows on Earth. But some people think that the natural behaviour of those shadows prove fakery. They're wrong.

in o filmu:
You also have to keep in mind that because there is no air, there is no ambient temperature and no convected heat on the moon. So if you are out of direct sunlight, and therefore radiated heat, you will be quite chilly. As the camera and lander were designed to reflect heat, the film wouldn't even pick up much conducted heat from them. So that's no convection, little radiation, little conduction. There are no other methods of receiving heat.

daj malo si preberi kaj preden prideš ponovno z kako teorijo

darksamurai ::

ja no na discowery channel je bil komplet dokumentarc... ej ti pametnjakovič o fotografiji a potem se na fotografiji vse zamakne...vsi koti in vse a? ja potem ko tako praviš fotografija sploh ni slika dejanskega stanja... sploh pa se osvetljenost predelov na senčni strani rahlo spremeni ker ni atmosfere. ko že tok obvladaš fotografijo in svetlobo! ko ste že tok zaverovani in neki bluzite...pa pravite da se kaoo smešim... če že hočete eno izmed strani na kateri so te nasine slike in razlage čudne fizike in obnašanja http://www.lunaranomalies.com/fake-moon.htm

Oxford ::

darksamurai, se vidi, da si bolj nov na Slo-techu. Bilo je že kar nekaj tem, kjer so zagovorniki Moon hoax-a veselo debatirali o tej zaroti (in se pri tem izpostavljali javnemu posmehu8-)).

A misliš, da NASA ni predvidela, da bodo v vesolju temperaturne razlike velike in bo potrebno uporabiti nekonvencionalne materiale. Na primer PTFE (oz. po domače teflon) je bil ravno posledica raziskav na tem področju.

Matev ::

aha
verjamem ti
vse je fejk

tu je slika kkao si je med snemanjem igralec privoščil kosilo

darksamurai ::

omg kaj ne zastopiš razlike med med delnim in 100% vakumom. delni vakum je samo razredčen plin!¨100% vakum je pa čista praznima. ker pa vesolje ni 100% vakum to pomeni da so tudi molekule not. ker pa se molekule giblejo....tako da je temperatura! dej ja ti si malo preber o tem ker vidim da nima blage o fiziki. skos neki bluzite stvari o čistem vakumu, ki ga pa nikjer ni.

tratto ::

Matev. :D
LOL, od kje jih jemlješ?

darksamurai ::

matev s tem stripom in textom dokazuješ da si en k... dej poglej si moj link in ne teh stripov! pa pol komentiraj ne pa dat takih slik gor o katerih js sploh ne govorim. ali tvoji predledenobodni možgani sploh niso sposobni tega?

Matev ::

evo ena tvojih teorij

f you take a look at the cross hair on the left, this cross hair was placed behind the lunar rover, you can see the Lunar Rover is in front of the cross hairs.

praviš - kao da bi se črni križec moral videti...

a jaz pravim da nimaš pojma

križec se na belih površinah ne vidi, ker se enostavno emulzija razlije in tanka črna črta izgine...

lastnost fotografije... kar ti očitno ne razumeš

Matev ::

še uradna razlaga zakaj se črni križec ne vidi:

Film is not a perfect recorder and in the case where an object is so bright white, it will saturate and bleed over into adjacent parts of the emulsion.

darksamurai ::

nikol nisem govoril o križcu! še enkrat si preber pa boš videl da veš čas pišem o sencah, temperatudi in pristanku raketnega modula. na površini je nekaj praha in da bi se lunarni modul lahko upočasnil za varen pristanek potrebuje močne rakete, katere pa bi poškodovale površino! in kje je to vidno pod modulom? nikjer! veš čas o tem govorin ne pa o tistem križcu!

Matev ::

čaki a nisti ti govoril o kameri kako naj ne bi prenesla temperature...

ko ti pa jaz nalimam razlago:
You also have to keep in mind that because there is no air, there is no ambient temperature and no convected heat on the moon. So if you are out of direct sunlight, and therefore radiated heat, you will be quite chilly. As the camera and lander were designed to reflect heat, the film wouldn't even pick up much conducted heat from them. So that's no convection, little radiation, little conduction. There are no other methods of receiving heat.



pa ti začneš o čisto drugi stvari
daj - zjasni se kaj ti sedaj ni všeč... ti je kamera všeč... ali še vedno ne verjameš

in en obračaj - ker se mi ne da za vsak tvoj izpad iskati razlage
če sem ti enga dokazal - potem se skrij v svojo lupinco in se zamisli

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Oxford ::

@darksamurai: na površini je nekaj praha in da bi se lunarni modul lahko upočasnil za varen pristanek potrebuje močne rakete, katere pa bi poškodovale površino!

Gravitacijski pospešek na Mesecu je 0.1654 x zemeljski ( LINK). Torej je 16448 kg težak lunarni modul Apolla 11 ( LINK) 'tehtal' 2700 'kg'. Za to res potrebuješ precej močne motorje. Toda trditi, da bi morali motorji izkopati luknjo v tla je malo za lase privlečeno, ker o sestavi tal na Mesecu veš bolj malo.

darkolord ::

darksamurai: na linku, ki si ga TI dal, je čisto vse lepo razloženo... ne mi reč, da si samo slikce gledal?

darksamurai ::

lej ta kamera izseva več energije kot jo sprejme. v primeru da je čist na sončni strani je temperatura in sevanje tako visoko, da z tedanjo tehnologijo sploh ne bi mogli preživet, kar pomeni, da so bili na meji med sončni in senčni strani. tam je pa sevanje površja in sonca tako majhno da kamera odda več energije kot jo prejme. to pomeni, da se ohlaja in doseže zelo nizko temperaturo. pri tako nizki temperaturi pa sploh ne dela. če še ne veš so to testirali in računali.

darksamurai ::

sej ne da bi se naredil 100km krater. ampak ves ta prah in še te manjše kamne bi pa odneslo... kar bi zgledalo kot manjši krater... dej na luno so trkali delci iz vesolja... se pravi da potem luna ni neka ulita krogla iz enega konca... posledično bi se pa poznalo delovanje motorjev. kaj boš pa glede tega rekel?

Zgodovina sprememb…

Thomas ::

Meni je koncept Saturna V - oziroma tegale nadaljevanja - veliko bolj všeč, kot koncept "vesoljskega čolniča", ki samo zapravlja denar. Pod firmo varčevanja, seveda.

Saturn 5 je bil močnejši in je prenesel v orbito ene petkrat toliko, kot SS, ki je zgrešen projekt. Izguba časa in denarja.

Sicer nisem navdušen za astronavtiko, prej narobe. Nočem ljudi izven Zemlje - zaenkrat.

OwcA ::

v primeru da je čist na sončni strani je temperatura in sevanje tako visoko, da z tedanjo tehnologijo sploh ne bi mogli preživet,

Povprečna temperatura na Luni je okoli -20 C, najvišja pa recimo 120 C, kar je povsem prebavljivo tudi za tedanjo tehnologijo.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Matev ::

darksamurai: na linku, ki si ga TI dal, je čisto vse lepo razloženo... ne mi reč, da si samo slikce gledal?


s tem si mu zabil melono v zadnjik

res je na linku ki ga je dal on kot verodostojnega - opisano ravno kako se on sam moti

darksamurai ::

ja napačn link sem dal bom našel tisti stran na kateri sem že enkrat gledal te razlage, argumente NASE in še enkrat kontra...
aja povprečje in oni si bili kr na povprečju... na meji med sončno in senčno stranjo je temperatura le malenkost višja od najnižje, kar pomeni da je krebko pod -20.

lukanium ::

Oh joj... Zelo je zanimivo, kako se VSAKIČ, v VSAKI hoax debati zagovorniki obnašajo skoraj isto. Vsi so napadalni, v stilu "vi pametnjakoviči!!", "ha! kaj pa to, a?!", ipd., potem pa jim daš neko verodostojno razlago, zaupanja vredno referenco ipd., pa več kot očitno teh NE preberejo, se sploh ne potrudijo razumeti, NOČEJO iti preko svojih miselnih okvirov. Vse skupaj izgleda skoraj tako, kot da bi se bali, da bi se razblinili, če bi čisto malo popustili in vsaj poskusili razumeti alternativne razlage. Tipično egocentrično adolescentsko vedenje, ko misliš, da si naenkrat dojel vse okoli sebe, da si daleč naokoli najbolj pameten... :\

Moderatorji, prosim počistite temo, vključno s tem post-om.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

Oxford ::

@Thomas: Nočem ljudi izven Zemlje - zaenkrat.

... razen Talibanov in Alkadajistov. Ne? :D

Thomas, Saturn 5 tudi ni biser varčevanja. Pri njem so zmetali v morje (dobesedno) na miljone $. Od gromozanske 100 meterske rakete je uporaben precej majhen del. Res pa je, da 118 ton tovora zahteva svoj davek.

Thomas ::

Nasprotno, Oxford. Sturn 5 je bil cenen in učinkovit način transporta v orbito. Da je bil dražji kot čolniček je urbana legenda ali pa PR NASAinih razvijalcev Space shuttla.

Kako varen je bil Saturn 5 je pa težko reči. Premalo časa je bil v uporabi. Današnji "Saturn 5" bi bil lahko zelo varen.

Oxford ::

Današnji "Saturn 5" bi bil lahko zelo varen.

Tudi ruska Energia ne bi bila od muh, sploh ker je novejša.

OwcA ::

Že cena na misijo je manjša pri Saturnu, poleg tega ima 4x večjo nosilnost in pri vsem tem še ne upoštevamo napredka tehnologije v zadnjih 30 letih.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

lukanium ::

Saj Ares V bi lahko označili kot "sodobni Saturn V". V nizko Zemljino orbito bo lahko ponesel 130 t. Še ena lepa slikica :)

.
Čisto na levi je Saturn 5, skrajno desno pa Ares V.
When a person can no longer laugh at himself,
it is time for others to laugh at him. [Thomas Szasz]

OwcA ::

Še številke, v okviru projekta Saturn 5 so opravili 13 misij s skupno ceno $6,5 *10^9, torej $0,5 *10^9/misijo. Shuttle je opravil 115 misij ob skupni ceni $145 *10^9, ali 1,26 *10^9/misijo. Poleg tega ima Saturn uporabno nosilnost 118 t, Shuttle pa 25 t. Saturn je tako skupaj kar 12-krat bolj učinkovit od Shuttla.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Oxford ::

OwcA, edino vprašanje je, kdaj so omenjene številke nastale. Primerjati $ iz šestedetih let prejšnjega stoletja z $ 30 let kasneje ni pravilno (inflacija).

EDIT: verjetno bi se dalo najti kje na internetu vsaj okviren preračun, nekdanjih $ v današnje $.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Oxford ()

OwcA ::

To je res, inflacija recimo da zbije številko za faktor 5, raje manj, ker se je razvoj Shuttle-a začel, ko je bil Saturn še v uporabi -- konec 60-ih. Po drugi strani, bi, kot že rečeno, v 30 letih vlaganja v tehnologijo verjetno tudi uspeli znižati stroške.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

MrStein ::

1.) Glede temperature :
Tistih par mimoidočih molekul v "vakuumu" nimajo nobenega omembe vrednega vpliva. (niste brali kaj sem prej napisal, kaj ?) Daj roko v vodo s temperaturo 0 stopinj C. Daj roko v zrak z 0C. Čutiš razliko ?
No v redkejšem plinu je hlajenje še šibkejše. V skoraj vakuumu pa je zanemarljivo. Edino hlajenje je le lastno izsevanje in seveda hladilne naprave, ki so bile vdelane v skoraj vsak kos opreme na luni. Če se spomnimo, na luni so bili "podnevi". In ni bilo atmosfere, kaj šele oblakov, da bi omililo sonce. Z drugimi besedami, žgalo je kot hudič. Torej: problem je bla vročina, ne pa mraz.


2.) Sence.
Vsak, ki se je vsaj malo po naravi sprehajal (v sončnem vremenu) (in ima trimestni IQ) lahko sam sestavi model za večino "problematičnih" slik, kjer bodo sence ravno tak, kot na fotografijah. Obstaja ena web stran (ti bo google pomagal pri iskanju) kjer je ravno to. Model s kartoni in lego človečki za vsako "ponarejeno" sliko z lune. Lahko vsak doma preveri. Rabiš malo kartona, človečke (lahko tudi druge kose igračk ali predmetov iz gospodinjstva) in svetilko.

Uh, sem pozabil, če sem še na kaj hotel odgovoriti.

PS: Modi, sem lepo na začetku rekel, da zatrete to temo, ko je še nastajala ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

OwcA ::

Tistih par mimoidočih molekul v "vakuumu" nimajo nobenega omembe vrednega vpliva. (niste brali kaj sem prej napisal, kaj ?) Daj roko v vodo s temperaturo 0 stopinj C. Daj roko v zrak z 0C. Čutiš razliko ?

1) Verjeti ali ne, Luna ima atmosfero, tako da niti ne gre samo za posamezne zablodle molekule.
Temperatura samega vesolja je 2,7 K, tako je tudi ta upliv povsod omembe vreden in celo izmerljiv, oziroma izračunljiv.

2) Razlika med vodo in zrakom je zaradi neprimerno boljše (faktor 23) toplotne prevodnosti vode. Pri zraku se sloj tik ob koži segreje na temperaturo telesa in deluje kot izolator.
Niti ni v splošnem res, da je toplotna prevodnost obratno sorazmerna z gostoto. Led je recimo redkejši od vode in ima boljšo toplotno prevodnost, isto velja za aluminij in svinec.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

MrStein ::

Aha, kakšna pa je toplotna prevodnost lunine atmosfere ?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

OwcA ::

Zračunaj si jo, sestava je znana.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

MrStein ::

Eh, del sporočila se mi je zgubil. Torej tu piše, da je lunine atmosfere za 70^3 m zemljine (če jo stisnemo na isti tlak in temperaturo)
Če po tvoje to kaj hladi, odstopam od debate.

Popravek: Sem nezdravo vztrajen in sem prebral članek na wikipediji.

Tlak atmosfere je tam vsaj milijardokrat manjši kot na zemlji. Torej, tudi če je neka toplotno superprevodna snov, hladi vsaj milijonkrat manj, kot zemljina atmosfera.
Torej če fotič v -100°c zraku crkne v roku ene sekunde, bi tam crknil čez približno tisoč ur (cirka 40 dni). Pa vmes je fajn gret s telesno toploto astronavta in žgočim soncem. Akcija na luni je trajala nekaj ur.

Za konec še citat z mojim poudarkom : The Moon has a relatively insignificant and tenuous atmosphere.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

OwcA ::

Kaj ti ni jasno. Najprej praviš, da
V brezzračnem prostoru ni koncepta temperature

Povedali smo ti, da to ni res, dobil si celo podatke o temperaturi na Luni. Kot tudi ni res, da je prevajanje toplote odvisno [samo] od gostote ali da bi bila temperatura povezana z gostoto.

Poleg tega moraš upoštevati še konvekcijo, katere silovitost je premo sorazmerna s temperaturno razliko.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Matev ::

vročino odbiješ z navadno folijo

As the camera and lander were designed to reflect heat, the film wouldn't even pick up much conducted heat from them.

jype ::

Pa glede na to da so v živo prenašali pristanek bi rekel, da niso snemali samo na film, ne?

gzibret ::

Zelo dobro. Takšne novice me vedno navdušijo! :))
Vse je za neki dobr!

MrStein ::

5 jurjev tistemu, ki dokaže, da je vpliv lunine atmosfere na temperaturo predmetov večji od pljunka v morje. (torej, recimo več kot 1%)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

gzibret ::

A luna ima atmosfero 8-O ?
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Appolo 11 jo je s svojimi izpuhi celo podvojil! ;)

BigWhale ::

> na površini je nekaj praha in da bi se lunarni modul lahko upočasnil za varen
> pristanek potrebuje močne rakete, katere pa bi poškodovale površino!


Pa saj je izpuh 'poskodoval' povrsino. Tam kjer so pristali je polno prahu odneslo vstran. Ampak ravno zaradi lunine atmosfere (oz skorajsnjega neobstoja le-te) je bila sled motorjev taksna kot je bila in ni bilo vrtincenja prahu 'v zraku'.

Tam so prah delci, ki prosto frcijo naokrog in se ne mesajo z okoliskim zrakom, ker ga pac ni.

PS: Jaz bi za moon hoaxerje uvedel poseben naziv... ;>

polz ::

Temni samuraj, a ti dejansko misliš, da bi bili Sovjeti tiho, če bi takrat lahko vsaj vzbudili sum, da USA ni uspelo ?

A tudi misliš, da bi lahko sedaj za $100M Rusi prodajali polet okrog lune s tehnologijo, ki je bila razvita vzporedno z Apollom ?

Mimogrede, pristop, ki ga tule ubirajo, je precej čuden. Najprej oblika kapsule - stožec namesto Sojuzovske "svetilke", potem to, da bodo vračali velik kos opreme nazaj (namesto, da bi jo po sojuzovsko dali v servisni ali orbitalni modul)

Na koncu bodo pa Kliperje in Parome kupovali, ker bodo tile Oriončki predragi ;)

polz ::

Ehh, na Energijo lahko kar pozabimo. Ni šans, da bi ruse prepričal, naj kupujejo rakete iz Dnipropetrovska. Raje razvijajo Angaro, kot pa da bi skupaj z Ukrajinci naprej razvijali in uporabljali Zenite.

JamesBond ::

Jaz pa sem se spotaknil (in skoraj padel na nos) ob trditev, da človek kao naj nebi zdržal minute pri 4C (v vodi). A to je blo mišleno resno, ker se mi zdi tako neverjetno, da bi šel kar probat, če bi mel priliko.

Edit: Pozabil napisati "v vodi"

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: JamesBond ()

Matev ::

verjemi - v vodi z 15 stopinjami ne zdržiš toliko tolikor zdržiš na zraku ki ima 10 stopinj

to je ves point

če res pri 4 stopinjah umreš? da večino ljudi bi
so pa extremi ki plavajo v taki vodi

Gundolf ::

Plavanje po ledeni vodi - zveni kot misija za Jamesa Bonda :D
Ampak resno, raje ne probat.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Krstni polet Oriona uspel (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9530219 (26045) BigWhale
»

Orion Flight Test - danes 13.05

Oddelek: Znanost in tehnologija
3410051 (9043) PrimozR
»

Odprava na MARS: Mars Rovers: Spirit, Opportunity (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
9011440 (6812) guest #44
»

Do leta 2020 ljudje na Marsu?

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
355488 (3047) nekikr
»

Konec programa Constellation ?

Oddelek: Znanost in tehnologija
193000 (2372) Kron

Več podobnih tem